Środa, 5.10.2022, Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Za 10 min spóźnienia w SPP mam zapłacić 60 zł plus odsetki karne!"

08.06.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Za 10 min spóźnienia w SPP mam zapłacić 60 zł plus odsetki karne!"
Fot.Ryszard Biel
Pan Jerzy regularnie jeździ na ul. Giermków. Mieszka tam jego 90-letnia krewna, której pomaga. Elblążanin korzysta wówczas ze Strefy Płatnego Parkowania. - Przeważnie odjeżdżam szybciej niż czas, który wykupuję. Ciężko bowiem doprecyzować ile konkretnie czasu zajmie mi wizyta. Kiedy dowiedziałem się, że za niecałe 10 min spóźnienia mam zapłacić 60 zł plus karne odsetki, to zaczynam się zastanawiać, czy Miasto szuka już pieniędzy za wszelką cenę - mówi elblążanin.
 
Do zdarzenia doszło 10 marca br. - To był środek pandemii. W innych miastach w tym wyjątkowym czasie zawieszono pobieranie opłat w Strefie Płatnego Parkowania, ale w Elblągu oczywiście nie. Ale skoro już nie zawieszono pobierania opłat to chociaż można byłoby być człowiekiem. Czy naprawdę nie można okazać 10-15 minutowego zrozumienia? - pyta p. Jerzy.
 
29 maja, p. Jerzy otrzymał list z Departamentu Skarbnika Miasta, Referatu Podatków i Opłat. - Na podstawie art. 15 paragraf 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wzywamy do opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych - czytamy w piśmie.
 
Ile ma zapłacić elblążanin?
 
Teraz dowiaduje się, że za te 10 minut mam zapłacić 60 zł plus karne odsetki. Oczywiście bez możliwości odwołania się
 
- dodał p. Jerzy.
 
Elblążanin udał się wczoraj do biura Strefy Płatnego Parkowania. - Tam usłyszałem, że nic nie poradzą. Poszedłem więc do Urzędu Miejskiego. Chciałem umówić się na spotkanie z Prezydentem, ale sekretarka pokierowała mnie do Zarządu Komunikacji Miejskiej - opowiada p. Jerzy. - Niestety tam również nie chciano mi pomóc. Od sekretarki usłyszałem, że takimi sprawami dyrektor ZKM-u się nie zajmuje.
 
 
Ostatecznie odesłano mnie do biura Strefy Płatnego Parkowania, czyli dokładnie tam, skąd zacząłem rano. Wiem, że pandemia wywołała wielkie straty finansowe na wielu płaszczyznach, ale czy naprawdę Miasto chce szukać pieniędzy za wszelką cenę?
 
- pyta nasz czytelnik.
 
- Mówi się o studenckim kwadransie. Nie można okazać empatii chociaż na te 15 minut? Trzeba odliczać każdą minutę? Ja jakoś nie domagam się zwrotu pieniędzy, kiedy uda mi się szybciej załatwić sprawy i szybciej odjeżdżam, niż czas, który wykupiłem. W takim przypadku to ja mam machnąć ręką, ale jak już sytuacja się odwraca to będą ścigać mnie za każdą minutę? Nie mogę tego zrozumieć - podkreślił p. Jerzy.

 
Dlaczego za 10 minut zostało naliczone 60 zł plus odsetki karne? -  Wysokość opłaty dodatkowej wynosi 50zł. Z uwagi, że opłata dodatkowa nie została  uregulowana w terminie do kwoty zobowiązania zostały dodane koszty upomnienia - wyjaśnia Michał Górecki z ZKM w Elblągu.

 

Zgodnie z obwiązującą Uchwałą Nr VII/180/2011 z dnia 30 czerwca 2011r. z późniejszymi zmianami (t.j. Dz.Urz. Woj. Warm.- Maz. z 2014 poz. 3677) regulującą funkcjonowanie strefy płatnego parkowania zawiadomienie o nałożeniu opłaty dodatkowej wystawiane jest zarówno w przypadku stwierdzenia braku  wyłożonego za przednią szybą  ważnego biletu parkingowego,  abonamentu lub gdy weryfikacja płatności w systemie mobilnym daje wynik negatywny  jak też w przypadku przekroczenia czasu opłaconego postoju

- informuje Michał Górecki.


Czy mandat przyznawany jest zawsze od razu po przekroczeniu wykupionego czasu? - Kontrola prawidłowości wnoszenia opłat za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania ma charakter mobilizujący kierowców. Kontrolerzy każdy płatny parking dziennie kontrolują kilkukrotnie, w związku z czym w przypadku  przekroczenia opłaconego czasu parkowania nie ma reguły po jakim czasie od końca ważności biletu parkingowego wystawiane jest zawiadomienie - stwierdza Michał Górecki. -  Obowiązkiem kontrolerów parkingowych jest weryfikacja stanu faktycznego i nie są oni zobligowani do czekania na kierowcę, o której pojawi się przy samochodzie.


Co w przypadku, jeśli kierowca spóźni się 10-15 minut i za wycieraczką zobaczy mandat? Czy może uniknąc mandatu w wysokości 50 zł? - Zgodnie z regulaminem strefy płatnego parkowania będącym załącznikiem Nr 4 do uchwały Nr VII/180/2011 z dnia 30 czerwca 2011r. z późniejszymi zmianami (t.j. Dz.Urz. Woj. Warm.- Maz. z 2014 poz. 3677) podstawę do anulowania zawiadomienia stanowi między innymi dopłata za przekroczony czas postoju o ile zostanie ona dokonana  w terminie 7 dni od dnia nałożenia opłaty - zaznaczył Michał Górecki. - Wysokość dopłaty  uzależniona jest od momentu wpłaty w biurze strefy parkowania. Kwota ta stanowi wartość opłaty za przedłużone parkowanie liczona w pełnych godzinach od momentu utraty ważności biletu parkingowego do godziny dokonania wpłaty w biurze, a w przypadku dokonania wpłaty w dniach kolejnych do momentu pobierania opłat w danym sektorze. Odpowiednie pouczenie znajduje się na druku zawiadomienia.

 

Jednym słowem w przypadku wystawienia zawiadomienia o nałożeniu opłaty dodatkowej za przekroczony czas parkowania kierowca winien udać wraz z biletem, którego ważność wygasła, do biura SPP gdzie zostanie naliczona dopłata. Anulowanie zawiadomienia we wskazanej procedurze jest możliwe jedynie w terminie 7 dni od momentu wystawienia zawiadomienia. Po tym terminie wystawione zawiadomienie jest traktowane na normalnych zasadach i podlega windykacji pełnej kwoty wynikającej z nieopłaconego postoju

- podkreślił Michał Górecki.


Są aplikacje, dzięki którym można dokupić więcej czasu w SPP korzystać jedynie z komórki. Czy ZKM prowadzi statystyki ilu elblążan korzysta z takich możliwości? - W Elblągu opłatę za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania można wnieść przy użyciu trzech aplikacji telefonicznych: moBilet, Sky-Cash i ePark. Nie są prowadzone szczegółowe statystyki ilu elblążan korzysta z aplikacji mobilnych i z jakich dokładnie - dodał Michał Górecki. - W 2019 r. 6%  jednorazowych opłat w strefie płatnego parkowania było wnoszonych przy użyciu telefonu komórkowego.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Czytelnik65
  Poniedziałek, 08.06

  Panie Jerzy, trzeba było uregulować należność w terminie i tyle. Bieganie po urzędach i do gazet to nie rozwiązanie.

 2. 2
  +30
  ~ kierofca
  Poniedziałek, 08.06

  Panie Jurku - mógł Pan przeczytać pouczenie i zaoszczędzić ...

 3. 3
  +33
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 08.06

  No ale nie rozumiem bohatera tego artykułu. Jak się przekroczyło czas to trzeba było pójść do biura SPP i zrobić dopłatę i było by po sprawie. Ale bohater myślał, że będzie mądrzejszy, że oszuka system nic nie robieniem, a tu jednak stało się inaczej. Kilka razy zdarzyła mi się taka sytuacja, szybka wizyta w biurze, dopłata i po problemie.

 4. 4
  +34
  ~ :(
  Poniedziałek, 08.06

  Mozna pojsc z mandatem i biletem na Nitschmana i uregulowac tylko roznice czasowa, ale to trzeba zrobic od razu. Potem mandat niestety trzeba oplacic.

 5. 5
  +27
  ~ Nagel
  Poniedziałek, 08.06

  Też zdarzyło mi się przekroczyć czas parkowania, ale poszedłem od razu do biura strefy i dopłaciłem tylko różnicę.

 6. 6
  +23
  ~ Gość
  Poniedziałek, 08.06

  Jakieś przepisy po coś są. W Ulm za 3 min. spóźnienia zapłaciłem 50 euro i nie było tłumaczenia, że na światłach czekałem.

 7. 7
  --4
  ~ Współczuje
  Poniedziałek, 08.06

  Ciężkie czasy nadeszły

 8. 8
  +24
  ~ Ilona
  Poniedziałek, 08.06

  Jeżeli na bilecie jest godzina 11 się kończy. Przychodzimy do samochodu 10 min później i widzimy mandat za szyba.. Trzeba iść do wydziału który znajduje się parę kroków od Giermków. I dopłaca się parę złotych za czas w którym nie miało się ważnego biletu. Miałam taka sytuację. Podejrzewam że było tak, że dziadek przyszedł 10min po terminie zobaczył mandat i powiedział że ma ich w dupie za jedyne 10min i wyrzucił mandat. A teraz szuka dziury w całym. Typowe Polskie zachowanie Janusza.

 9. 9
  +20
  ~ antyStarzec
  Poniedziałek, 08.06

  pieniacz pospolity

 10. 10
  +13
  ~ kek
  Poniedziałek, 08.06

  A był pan u radnego "mediatora" Tołwińskiego?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.112685918808