Wtorek, 24.11.2020, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: "Obowiązki bez zmian, a pensje coraz mniejsze". Pracownicy obsługi oświaty boją się cięć wynagrodzeń

20.05.2020, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: "Obowiązki bez zmian, a pensje coraz mniejsze". Pracownicy obsługi oświaty boją się cięć wynagrodzeń
Radny Tołwiński zamieścił zdjęcie ze spotkania/ źródło: https://www.facebook.com

Będziesz pracować za 1/2 lub 3/4 wynagrodzenia! Oczywiście robiąc to, co zawsze w 100% - dwóch elbląskich radnych alarmuje w sprawie cięć pensji w elbląskiej oświacie. - W przedszkolach panie woźne dostaną za tą samą pracę o 25% niższe wynagrodzenie, a konserwator w podstawówce tylko 50% pensji - podsumowują w mediach społecznościowych sytuację pracowników obsługi i apelują do prezydenta o konsultacje.

O cięciach etatów pracowników obsługi elbląskich szkół i przedszkoli mówi się od kilku tygodniu. Chodzi o wytyczne, które w marcu przesłano do elbląskich placówek, dotyczące tzw. standaryzacji zatrudnienia. Przykładowo w przypadku woźnych ustalają one standard zatrudnienia na poziomie 0,75 etatu na 1 oddział przedszkolny. Ratusz, w odpowiedzi na interpelację radnego Rafała Traksa dotyczącą tego tematu, przekonuje, że nie jest to równoznaczne ze zmniejszeniem etatu dla każdego pełnozatrudnionego pracownika. Pracownicy obawiają się jednak, że będą zarabiać mniej, jednocześnie pracując tyle samo co do tej pory.

Dziś (20 maja) dwóch elbląskich radnych: Rafał Traks (PiS) i Bogusław Tołwiński (radny niezależny) opublikowało na swoich profilach na Facebooku informację ze spotkania, które wczoraj (19 maja) odbyło się w elbląskiej siedzibie NSZZ "Solidarność". Jednocześnie apelują do władz miasta o konsultację w sprawie "standaryzacji" z dyrektorami i pracownikami, których ona dotknie.

Z punktu widzenia urzędu to konieczne oszczędności ze względu na słabość tegorocznego budżetu i tzw. standaryzację. Tak czy inaczej, najmniej zarabiający, którzy ostatnio wreszcie otrzymali podwyżki, stracą je bezpowrotnie. Co ważne, ten projekt nie będzie obowiązywał tylko w czasie kryzysu Covid-19 , lecz stanie się standardem już na stałe. W związku z tą sprawą wczoraj w siedzibie NSZZ Solidarność odbyło się spotkanie związkowców oraz sympatyków z Przewodniczącym Solidarności Grzegorzem Adamowiczem, oraz radnymi Rafałem Traksem i Bogusławem Tołwińskim. Trzydzieści sześć osób przybyłych na spotkanie wyartykułowało swoje niezadowolenie ze sposobu, w jaki są traktowani przez Urząd Miasta. " Obowiązki bez zmian, a pensje coraz mniejsze "- mówili uczestnicy spotkania

- relacjonują radni i przewodniczący elbląskiej "Solidarności".O to, czy pracownicy obsługi powinni obawiać się cięć wynagrodzeń, zapytaliśmy Ratusz. Do tematu jeszcze wrócimy.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Akcja Słup .
  Środa, 20.05

  Zabójczy POwiew świeżości . Niestety w Ratuszu myślą tylko o sobie . Nauczyciele otrzymają podwyżkę 6 % do września a reszta ogromne cięcia . Upokorzenie to mało powiedziane .

 2. 2
  --8
  ~ klik
  Środa, 20.05

  Chyba pan radny jest nauczycielem i nie wie że pieniądze na oświatę mają być przekazywane z rządu? Jeśli tych pieniędzy samorząd nie otrzymuje to jakie mogą być rozwiązania, albo zwolnienia albo utrzymanie stanowisk do czasu pełnego przekazywania pieniędzy z rządu, innej możliwości nie ma. A jeśli już pan radny przyjął taką taktykę - że zaczął działać z radnymi PiS-u - to może by przestał urządzać takie happeningi, a wymógł by na swoich aktualnych kolegach wystąpienie do rządu o wywiązywanie się z subwencji oświatowych. No i widać byłoby poparcie związku Solidarność. Jak sztama panie radny to sztama.

 3. 3
  +28
  ~ dorotka5801
  Środa, 20.05

  Standaryzacja polega na tym że pań sprzątająca w szkole do tej pory miała do zrobienia 650 m a teraz ratusz pomyślał że norma ma wynosić 1000 m.Ktoś naprawdę bez rozumu robi wyliczenia .Może pora pogonić prezydenta i zrobić porządek w departamencie edukacji.Bo te ich pomysły na oszczędzanie normalnie myślącym to do głowy by nie przyszły..Szukacie oszczędność zacznijmy od siebie.

 4. 4
  +6
  ~ Nie dla Hejtu - Wojtuś R.
  Środa, 20.05

  klik subwencja ..człeku zajrzyj sobie co to jest ?? Żadna władza samorządowa , nie powinna opierać swoje wyliczenia o subwencje . A jak tak robi to jest do ..bani . Nie można mieć pretensji o to , że ktoś daje kasę za darmo na pokrycie należności , nie jego . Bo mógłby nie dać wcale i też musiało by być dobrze . Jak przestanie się serwować wygórowane nagrody dyrektorom w formie podziękowania , to starczy na wszystko .

 5. 5
  +6
  ~ fiki miki
  Środa, 20.05

  Ciekawe które te podjęte "medialne" zadania pan radny "lokalny celebryta" dokończy? I kiedy o ich rozwiązaniach poinformuje zainteresowanych?

 6. 6
  +7
  ~ wicia
  Środa, 20.05

  ~ @Nie dla Hejtu - Wojtuś R ~ dla Twojej i nie tylko / wiedzy / Subwencja jest bezzwrotnym wsparciem udzielanym przez Państwo – po to by samorząd mógł realizować określone zadania związane z kształceniem, wychowaniem oraz opieką (w tym z kształceniem specjalnym). Subwencja jest przeznaczana na finansowanie zadań oświatowych samorządu.

 7. 7
  +4
  ~ PumaPunku
  Środa, 20.05

  Wszędzie tak jest nie tylko w oświacie.

 8. 8
  +9
  ~ klub
  Środa, 20.05

  Jeżeli tnie się pensje pracownikom pomocniczym to to samo powinno się robić w stosunku do wszystkich pracowników oświaty.

 9. 9
  +7
  ~ Jan
  Środa, 20.05

  Taka sytuacja wymagałaby negocjacj dyrektorów szkół z zz w sprawie zmian w regulaminach pracy.Wątpię,że którykolwiek zz zechce się podpisać.Ponadto nic mi nie wiadomo o cięciu subwencj oświatowe..

 10. 10
  +14
  ~ Gość
  Środa, 20.05

  Cięcia to w urzędzie na stałe pensji i urzędników

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1476919651031