Poniedziałek, 25.01.2021, Imieniny: Tatiana, Pawel, Milosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wiceprezydent Janusz Nowak: Nie ma możliwości podniesienia dofinansowania komunikacji

13.02.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wiceprezydent Janusz Nowak: Nie ma możliwości podniesienia dofinansowania komunikacji
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak spotkał się wczoraj z przedstawicielami Związków Zawodowych Tramwajów Elbląskich. Czy zapowiadany strajk dojdzie do skutku?
 

We wtorek, 11 lutego, dyrekcja Tramwajów Elbląskich została poinformowana o wynikach referendum strajkowego przeprowadzonego wśród załogi spółki. Wzięło w nim udział ponad 90 osób (z 136 osób pracujących w TE). Zdecydowana większość (60 osób) opowiedziała się za strajkiem.

Rozpoczęcie strajku zaplanowano na poniedziałek, 17 lutego. - Zgodnie z przeprowadzonym referendum strajkowym w dniu 7.02.2020 r., gdzie załoga opowiedziała się z aprobatą za podjęciem strajku w związku z nie podpisaniem porozumienia kończącego spór zbiorowy, informuję, na podstawie art. 20.3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, że zarząd Z.O.Z. ZZPKM w RP podjął decyzję o rozpoczęciu strajku w poniedziałek 17.02.2020 r. od godz. 0.00 - poinformował przewodniczący zarządu Roman Kluczyk.
 
Przypomnijmy, że pracownicy Tramwajów Elbląskich walczą o 500 złotych podwyżki i wycofanie z porozumienia możliwości wzięcia dużej liczby nadgodzin (na to zgodził się poprzedni przewodniczący związków zawodowych).
 
- Zażądaliśmy 500 zł podwyżki do płacy zasadniczej i wycofania się z porozumienia o nadgodzinach. Dyrekcja mami informacją, że średnia płaca w zakładzie wynosi 4 200 zł, ale nie mówi o tym, że ta średnia jest wyrobiona straszliwymi nadgodzinami – komentował we wrześniu 2019 r. Roman Kluczyk. - Związki zawodowe podpisały z dyrekcją porozumienie na temat nadgodzin z limitem 384 godzin rocznie. To porozumienie podpisane w sprawie nadgodzin miało być chwilowe, to było takie pogotowie, żeby poradzić sobie przy braku motorniczych. Ludzie zaczęli pracować w tych nadgodzinach, w tej chwili nie mają już sił. Posypały się zwolnienia chorobowe, nie było urlopów wydawanych ludziom, aby zapewnić przewóz osób, część osób zrezygnowało z pracy. Doszliśmy do wniosku, że bez radykalnego podniesienia płacy, dłużej nie damy rady. Tym bardziej że chętnych do pracy tutaj nie ma. Nic dziwnego przyszłość w tramwajach nie wygląda różowo.


Wczoraj doszło do spotkania Wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka z   przedstawicielami Związków Zawodowych, dyrektorem Tramwajów Elbląskich i dyrektorem Zarządu Komunikacji Miejskiej. - To jest spór pomiędzy dyrektorem TE a Związkami Zawodowymi. Tramwaje Elbląskie to spółka prawa handlowego i te spory powinny być rozstrzygane na tej płaszczyźnie – stwierdził Janusz Nowak.


Podczas spotkania padło pytanie, czy Miasto przewiduje wzrost finansowania komunikacji miejskiej.

Transport publiczny stanowią tramwaje i autobusy. To zarząd rozdziela finansowanie. Przekazałem informację, którą otrzymałem od Prezydenta - w ten chwili nie tylko nie ma możliwości podniesienia dofinansowania komunikacji, ale też w najbliższej perspektywie nie widać symptomów, aby dochody Miasta się zwiększyły, dlatego nie mogłem przedstawić propozycji  zwiększenia dofinansowania w jakiejkolwiek perspektywie

– podkreślił Janusz Nowak.


Czy zdaniem wiceprezydenta dojdzie do strajku? - Zaapelowałem, w imieniu Prezydenta, aby nie strajkować tylko siąść do stołu i w ramach posiadanych środków, tak je rozdysponować, żeby usatysfakcjonować pracowników, ale też, by przyniosło to korzyści elblążanom. Wiem, że dyrektor miał spotkanie dziś. Mam nadzieję, że efektem będzie porozumienie i do strajku nie dojdzie – przyznał Janusz Nowak.


Co w przypadku jeśli stanie się inaczej?

Tak, jak zawsze, jeśli istnieje niebezpieczeństwo zatrzymania ruchu tramwajów, jesteśmy na to przygotowani. Również i tym razem mamy zabezpieczoną komunikację zastępczą

– dodał Janusz Nowak.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Co takiego
  Czwartek, 13.02

  Jak kasa i stołki na wice prezydentów da . Jak kasa na zbędna biurokrację to jest. STRAJKUJCIE TRAMWAJARZE może wreszcie będzie REFERENDUM w Elblągu. I precz.

 2. 2
  +17
  ~ Tak
  Czwartek, 13.02

  A za kierownicą powinni stanąć ci z U M madrale. STRAJKUJCIE my pasażerowie was popieramy.

 3. 3
  +14
  ~ Pomocy
  Czwartek, 13.02

  A, moze kolejny vice cos poradzi ?przeciez w ratowaniu ma doswiadczenie?

 4. 4
  +18
  ~ kiki
  Czwartek, 13.02

  A czy w tych rozmowach nie powinien brać udziału prezydent Wróblewski i przewodniczący Czyżyk? Transport miejski przecież jest jednym z priorytetów, więc żadna łaska aby najważniejsze osoby rozpatrywały problemy. A nie wice co dostał trochę ponad 300 głosów startując do Rady Miasta?

 5. 5
  +3
  ~ zlikwidować folwark z ASF
  Czwartek, 13.02

  A na komunikację zastępczą jest kasa nawet "w tej perspektywie". Zwolnić innowatora i 25 motorniczych dostanie podwyżkę, a po "przeglądzie " Epec znikną nawet dziury w jezdniach i potanieje ciepło.

 6. 6
  +14
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Czwartek, 13.02

  Zakładam, że motorniczych w TE jest 30. Każdy chce mieć 500 złotych więcej. Potrzebne jest zatem 15 tysięcy. Tyle ile kosztuje co miesiąc w przybliżeniu etat jednego wiceprezydenta. Nie ma zatem pieniędzy dla pracowników ale są dla urzędników.

 7. 7
  +11
  ~ Sarna
  Czwartek, 13.02

  Nie ma i nie będzie. Bo znowu zbierają na podwyżki dla nauczycieli.

 8. 8
  +10
  ~ stefan rembelski
  Czwartek, 13.02

  A skąd miałyby się wziąć ? Skoro miasto rocznie dopłaca do pusto jeżdżących autobusów dopłaca 20 milionów złotych. Elbląskie tramwaje nie generują straty więc tak prawdę mówiąc dlaczego miały by wzbudzać zainteresowanie wiceprezydenta Nowaka. Jak sprytnie ktoś zauważył jedna pensja wiceprezydenta rozwiązuje problem płacowy motorniczych - tylko kto rozwiąże problem płacowy zwolnionego wice. W końcu bliższa koszula ciału ! Prawda Panie Nowak?

 9. 9
  +2
  ~ SPRAWIEDLIWY
  Czwartek, 13.02

  ŻADNYCH PODWYŻEK NIE DOSTANIE PRACOWNIK .AUTOBUSY JUŻ SĄ W ZASTĘPSTWIE I TAM BĘDĄ NADGODZINY I RADOŚĆ ŻE MAJĄ KIEROWCY TROCHĘ WIĘCEJ.POWINNIŚCIE SIĘ DOGADAĆ Z KIEROWCAMI AUTOBUSÓW W SPRAWIE STRAJKÓW ALE WĄTPIĘ CZY COŚ UGRACIE.NASTĘPNYM RAZEM ZANIM COŚ PODPISUJECIE TO NAJPIERW ZRÓBCIE SKŁADKĘ PO PARĘ GROSZY NA PRAWNIKA NIECH SIĘ ZAPOZNA I DORADZI WAM CZY MOŻNA NA TO ZGODĘ WYRAZIĆ .ZRÓBCIE PORZĄDEK NIECH WAM DADZĄ POMIESZCZENIE W-C NA PĘTLI MARYMONCKA .BO SANEPID I PIP PYTA SIĘ GDZIE MOTORNICZOWIE JEDZĄ POSIŁKI I ZAŁATWIAJĄ POTRZEBY FIZJOLOGICZNE NA PĘTLI-MIEJSCE PRACY NIE MA W 21-WIEKU TOALETY !!

 10. 10
  +9
  ~ Do@POMOCY
  Czwartek, 13.02

  Vice jeden tu nic nie poradzi. Wróbel musi powojsc co najmniej dziesięciu vice na zapas, dać im pensji 40 tysi, wtedy może coś uradzą, że... nic nie poradzą

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0335018634796