Czwartek, 25.02.2021, Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg porozumiał się piłsudczykami. "Łączy nas szacunek do człowieka, który doprowadził Polskę do niepodległości"

07.11.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg porozumiał się piłsudczykami. "Łączy nas szacunek do człowieka, który doprowadził Polskę do niepodległości"
Fot. Ryszard Biel

Patriotyzm, wychowanie w duchu narodowym to są kierunki, które nam przyświecają. Naszym obowiązkiem jest nauczanie najmłodszych historii, aby nie poszła ona w niepamięć. Cieszę się, że właśnie w przededniu 11 listopada, Narodowego Święta Niepodległości, podejmujemy taką inicjatywę - mówił prezydent Witold Wróblewski, podczas uroczystości podpisania porozumienia Elbląga ze Związkiem Piłsudczyków RP.

Prezydent Witold Wróblewski i płk Andrzej Adamczyk, prezes Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku podpisali dziś, 7 listopada, porozumienie o współpracy.

Jesteśmy piłsudczykami. Łączy nas szacunek do człowieka, który wbrew wszelkim przeciwnościom budował w ludziach wiarę w niepodległą Polskę i do tej niepodległości nas doprowadził. Chcemy, aby postać i dzieło komendanta wrastały w narodową pamięć i były wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków. Dążymy również do tego, aby w warunkach budowy nowego ładu w Polsce, myśl państwowa Józefa Piłsudskiego znalazła swoje odbicie w działaniach władz i wszelkich grup rządzących. Nasz związek odrodził się w 1988 roku. Przez te ponad 30 lat trafialiśmy do różnych grup, które pragnęły propagować dzieło i postać marszałka. Cieszy nas bardzo, że takie środowisko znaleźliśmy również w Elblągu

- podkreślał płk Andrzej Adamczyk.

Dziś podpisujemy umowę współpracy, cieszę się z tego bardzo. Myślę, że ta nasza współpraca będzie trwała i nasze obchody, różnych świąt, będą miały jeszcze bogatszą formę i lepszy przekaz dla mieszkańców

- dodał prezydent Elbląga.

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w Ratuszu Staromiejskim. O jego oprawę artystyczną zadbała Szkoła Podstawowa nr 9 - nieprzypadkowo, bo to jedyna w Elblągu placówka nosząca imię Józefa Piłsudskiego.

Na pierwsze efekty współpracy elblążanie nie musieli długo czekać. Również dziś, w Ratuszu Staromiejskim, otwarto wystawę poświęconą postaci Piłsudskiego. Ekspozycja czynna będzie do 21 listopada. Znajdziemy na niej liczne książki poświęcone marszałkowi, większość z nich pochodzi z okresu międzywojennego.

- Wśród nich warte uwagi są wspomnienia osób, które z nim współpracowały, pisma samego Józefa Piłsudskiego, czy album zdjęć z okresu I wojny światowej - wylicza Krzysztof Sawicki, dr. nauk humanistycznych, miłośnik historii, autor wystawy. - Znajdują się tutaj również odznaczenia, portrety i popiersia Józefa Piłsudskiego, od tych wykonanych w drewnie po to, które powstało z kitu pszczelego. Ciekawostką są karykatury Józefa Piłsudskiego wykonane przez Zdzisława Czermańskiego.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Galeria / Elblag porozumiał się z piłsudczykami. ( zdjęć 44 )
Dodano: 2019-11-07 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Władysz
  Czwartek, 07.11

  Was to już poj......o całkowicie. Czym się zajmujecie?

 2. 2
  +29
  ~ Bal maskowy
  Czwartek, 07.11

  Nawet jeśli ktos lubi historię to patrząc na ten spektakl przebierańców odechciewa się wszystkiego! Żałosne to w obliczu tego co dzieje się w mieście!

 3. 3
  +32
  ~ hallowyn już było
  Czwartek, 07.11

  No to współczuję tym młodym uczonym historii "po polsku". Żyjący - obejrzyjcie się wstecz o 10, 20, 30, lat wstecz. Widzicie prawdę? Czytacie co miesiąc samochwałki kozła - sama prawda. Tylko ta blondyna wygląda na prawdziwą markietantkę.

 4. 4
  +30
  ~ Pytam się
  Czwartek, 07.11

  Za czyje pieniądze grupa znudzonych funduje sobie zabawę i męczenie na siłę elblazan?

 5. 5
  +20
  ~ kiki
  Czwartek, 07.11

  Jak nie było nauczyciela z ZSTI -przebierającego się za Marszałka - to porozumienie chyba jednak traci na wartości? I jeszcze jedno kto tym osobom nadaje stopnie i to w dodatku od razu - porucznika i inne?

 6. 6
  +20
  ~ tak trzymać
  Czwartek, 07.11

  Foto nr 23 - "marszałek" dobrze pokazuje. Ale czerepak się upasł - biedne dziecko prawie zgniótł, a kasztankę by zarwał.

 7. 7
  +24
  ~ Zbzikowali ?
  Czwartek, 07.11

  Do cholery, podpiszcie Porozumienie o współpracy ze Związkiem Trójmiasta, Parkiem Trójmiejskim, Strefą, a nie bawcie się niełatwą historią człowieka, który obalał legalny rząd RP.

 8. 8
  +23
  ~ Wstyd
  Czwartek, 07.11

  Proszę o zamieszczenie aktu awansowania tej pani na stopień porucznika. Przecież publiczne obnoszenie się jest w jakiś sposób chronione.

 9. 9
  +26
  ~ Slawsia Otieczestwo
  Czwartek, 07.11

  Kosecka udaje fankę Piłsudskiego żeby PiSowi się przypodobać i załapać do koryta? A jak tam proces sądowy z Wilkiem?

 10. 10
  +23
  ~ Kefas
  Czwartek, 07.11

  Igrzyska, igrzyska... a gdzie chleb.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2640979290009