Sobota, 27.02.2021, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Remont muszli koncertowej i inne inwestycje. Znamy wyniki budżetu obywatelskiego

31.10.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Remont muszli koncertowej i inne inwestycje. Znamy wyniki budżetu obywatelskiego
Fot. Ryszard Biel

Elblążanie zdecydowali, na co wydamy w przyszłym roku 3,1 mln zł z budżetu obywatelskiego. Zdecydowanie najwięcej głosów oddano na odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni. Wśród zwycięskich projektów są również m.in. modernizacja biblioteki przy ul. Ogólnej, remont alejek w parkach Modrzewia i Tragutta, a także tradycyjnie już remonty chodników, budowy placów zabaw i parkingów.

Dziś, 31 października, poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2020. W przyszłym roku zostanie zrealizowanych 20 z 55 wniosków poddanych pod głosowanie. Wydanych zostanie na to 3 100 200 zł. Najwięcej, bo 600 tys. zł, będzie kosztowała modernizacja muszli koncertowej w Bażantarni, czyli zwycięska inicjatywa ogólnomiejska. To jednocześnie wniosek, na który zagłosowało najwięcej, bo blisko 5 tys. elblążan.

W poszczególnych okręgach, na inwestycje przeznaczonych zostanie po ok. 500 tys. zł. Elblążanie wskazali do realizacji: siłownię pod chmurką przy ul. Słonecznikowa 3-5, plac zabaw i siłownia w Parku Modrzewie i remont nawierzchni alejek w Parku Modrzewia wzdłuż ulicy Mazurskiej w okręgu nr 1, modernizację biblioteki przy ul. Ogólnej w okręgu nr 2, rewitalizację ul. Skłodowskiej w okręgu nr 3, remont alejek w Parku Traugutta w okręgu nr 4 oraz dwa aktywne przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza, parking wzdłuż ul. Sochaczewskiej i remont chodnika na ulicy Kochanowskiego w okręg nr 5.

W głosowaniu wzięło udział 9 007 osób. Wśród nich znalazło się 686 elblążan, którzy nie ukończyli 18. roku życia. W tym roku po raz pierwszy swoje typy mógł wskazywać każdy mieszkaniec Elbląga, bez względu na wiek.

9 tysięcy to mało. Chciałoby się, żeby każdy wniosek miał po kilka tysięcy, a nie kilkaset głosów. Te liczby jednak kształtują się od lat na podobnym poziomie. Widać się, że jest grupa elblążan, którzy interesują się, biorą udział w głosowaniu. Tym, którzy oddali w tym roku swoje glosy, chciałbym podziękować. Podobnie jak wszystkim wnioskodawcom

- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Podczas głosowania nie obyło się bez zgrzytów. W tym roku oddano całkiem sporo nieważnych głosów.

Nieważnych głosów było 1800. Podawano adresy, po czym okazywało się, że osoba o danym nazwisku tam nie mieszka. Niektóre nazwiska były wręcz wymyślane. Chyba w ten sposób sprawdzano naszą czujność

- mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Niektórzy robili sobie żarty, wypisywali różne rzeczy. Najłatwiej i najsprawniej byłoby sprawdzić głosujących po numerze PESEL. Niestety w tym roku, decyzją wojewody odebrano nam, to narzędzie, które jest chyba najbardziej precyzyjne i obiektywne. Podczas poprzednich edycji BO, po numerze PESEL byliśmy w stanie zweryfikować, czy głosujący są rzeczywiście mieszkańcami Elbląga. Tym razem sprawdzaliśmy po adresach, nazwiskach, ta metoda nie do końca się sprawdza

- dodaje prezydent Wróblewski.

WYNIKI GŁOSOWANIA:

Inicjatywy Ogólnomiejskie:

- odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni (4971 głosów)

Okręg nr 1:

- siłownia pod chmurką, Rubno, ul. Słonecznikowa 3-5 (552 głosy)
- plac zabaw i siłownia w Parku Modrzewie (529 głosów)
- remont nawierzchni alejek w Parku Modrzewia wzdłuż ulicy Mazurskiej (326 głosów)

małe projekty:
- bezpieczna i słoneczna Zawada (552 głosy)
- osiedlowe pikniki rodzinne w Parku Modrzewie (518 głosów)

Okręg nr 2

- modernizacja i rozwój przestrzeni bibliotecznej filii nr 4 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Ogólnej (1378 głosów)

małe projekty:
- "Biblioteczny odstresownik" - organizacja spotkań tematycznych w Bibliotece Elbląskiej filia nr 3 al. Piłsudskiego (836 głosów)
- "Rodzina w formie - organizacja imprezy sportowo-rekreacyjnej" - boisko szkolne przy SP nr 11, ul. Korczaka (697 głosów)

Okręg nr 3:

- rewitalizacja ul. Skłodowskiej (619 głosów)

małe projekty:
- "Cztery pory roku" - muzykobranie i skakanie, panel muzyczno-sportowy w Przedszkolu przy ul. Kopernika (483 głosy)
- "Mądry, bo zdrowy" - cykl zajęć, spotkań, eventów mających na celu upowszechnianie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych mieszkańców Elbląga i ich rodziców (339 głosów)

Okręg nr 4:

- remont alejek w Parku Traugutta (608 głosów)

małe projekty:
- międzypokoleniowe spotkania artystyczne "Dla juniora i seniora", Szkoła Podstawowa nr 12 (684 głosy)
- Elbląskie Święto Muzyki 2020, Stare Miasto (358 głosów)

Okręg nr 5:

- aktywne przejścia dla pieszych: ul. Mickiewicza - róg ul. Sochaczewskiej, ul. Mickiewicza - ul. Wojska Polskiego (645 głosów)
- parking wzdłuż ul. Sochaczewskiej (470 głosów)
- wymiana nawierzchni chodnika na ulicy Kochanowskiego, odcinek od ul. Sadowej do ul. Komeńskiego (367 głosów)

małe projekty:
- "Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina - są gry, które łączą pokolenia", Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Sadowa (944 głosy)
- mała akademia językowa, SP nr 4 (559 głosów).

Pełną informację o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim 2020 znajdziemy tutaj.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 31.10

  A co z projektami na ten rok? Bierzecie się za sklodowska, a parking przy krolewickiej 118-122 nie ruszony jak stał tak stoi.

 2. 2
  +9
  ~ zmęczeni liczeniem
  Czwartek, 31.10

  Miasto będzie piękne o ile starczy kasy na te słuszne pomysły. A dlaczego czerepak nic nie mówił? Zatkał go wynik wyborczy? Rzeczywiście, przy sprawdzaniu kto głosował , można się spocić. Łatwiejsze jest zasypanie basenu adolfa.

 3. 3
  +6
  ~ naiwny
  Czwartek, 31.10

  Mieszkaniec - parkuj pod szpitalem. Po 2-3 miesiącach sprzedasz auto za opłaty parkingowe i kłopot parkowania masz z głowy. naiwny jesteś - nie wszystko co przegłosowano i zatwierdzono musi być zrealizowane. Wszystkie "wybory" już za nami. Pozostało życie . Dziwna cisza pt. "Co się działo w październiku?". Czyżby kozioł spoważniał? A co z ciepłem, Muzeum, EPT? Takie głośne zapowiedzi i zmiany a tu cisza.

 4. 4
  +9
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 31.10

  Teraz widzicie, dlaczego ten Budżet tzw. Obywatelski jest budżetem urzędniczo-korupcyjnym? Nie dość, że wciąż występują w nim wciąż te same, od lat wytykane przez mieszkańców, patologie opisane przez Redakcję (projekty kolesi-radnych z RM, projekty szkolne zaprzyjaźnionych "słupów", projekty jednostek samorządowych ratusza), to w dodatku z budżetu tego realizuje się zadania, które są zafajdanym obowiązkiem UM i ratusza, jak np. remont (nie żadna "rewitalizacja") ul. Skłodowskiej-Curie (pełna pula - 450 tys. zł), remont alejek w parkach Kajki i Traugutta czy remonty chodników i innych ulic miejskich. (...)

 5. 5
  +10
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 31.10

  (...) Do tego dochodzą patologie związane ze zbieraniem głosów wśród uczniów szkół (często za pomocą szantażu lub przekupstwa), nieletnich i głosowaniem za członków rodziny, nawet niemowlaki. Ten projekt nie ma najmniejszego prawa nazywać się "obywatelskim", to jest budżet urzędniczo-korupcyjny i taka powinna być jego oficjalna nazwa w naszym mieście.

 6. 6
  +13
  ~ novak
  Czwartek, 31.10

  Zawodzie jak co roku dostało kopa w d--ę

 7. 7
  +15
  ~ lukasz
  Czwartek, 31.10

  Co z elblaskim ciepłem energa mówi ze od lata 2020 wyłącza wegiel a wy utajniacie temat. Wrobel novak was juz pojb...o

 8. 8
  +8
  ~ Nie dla Was
  Czwartek, 31.10

  Kasa poszła na szkoły przedszkola biblioteki jaki to B O.

 9. 9
  +4
  ~ (...
  Czwartek, 31.10

  kolinski - napisz do prokuratury donos o patologiach

 10. 10
  +20
  ~ Ryszard Klim
  Czwartek, 31.10

  Lukasz - Więc są jeszcze ludzie o tym imieniu, którym zależy na elbląskim "cieple" ! Materiał poszerzony o nim powinien niedługo być, ale nie tutaj. Zdaniem władzy "ciepło" ma się prawie dobrze. Co mówią fakty? Za 8 miesięcy wynik finansowy to brutto minus 586 tys. , netto minus 1 milion 209 tys. I oto na tle tej nędzy doskonale mają się "darowizny" - za 8 miesięcy - 328 805,00. Ewidentne działanie na szkodę spółki i nas. Straty ciepła wróciły prawie do 15 %. Podobno były modernizacje sieci, które miały zminimalizować straty ? Ale co z tego ? Bardzo dobrze mają się kierownicy w nieefektywnym przedsiębiorstwie. 13 zgarnęło tyle nagród z Funduszu Dyrektora Naczelnego co 100 pracowników fizycznych. A władza? Myśli jak na sesji nadzwyczajnej "sprzedać" nam naiwnym temat. Pzdr.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3614120483398