Sobota, 18.01.2020, Imieniny: Piotr, Malgorzata
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Za nami Okręgowe Dni Działkowca

09.10.2019, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami Okręgowe Dni Działkowca
fot. Jolanta Olszewska

5 października w Domu Działkowca ROD im. Kosynierów Gdyńskich w Elblągu odbyły się Okręgowe Dni Działkowca Elbląg 2019. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Okręgowego Zarządu w Elblągu oraz odśpiewania Hymnu Polski i PZD „Zielona Rzeczpospolita”.
 
Następnie głos zabrał Prezes Okręgu PZD w Elblągu  p. Zygmunt Wójcik, który przywitał przybyłych na uroczystość Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, członków Okręgowej Rady i Zarządu, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, zasłużonych działaczy ROD, działkowców oraz zaproszonych gości.
 
 
W swoim wystąpieniu zawarł krótki rys historyczny na temat powstania i istnienia ogrodów działkowych na terenie okręgu, podkreślając szereg istotnych momentów, które mają szczególne znaczenie dla funkcjonowania ogrodów działkowych. Następnie nawiązał do tradycji obchodów Dni Działkowca i stwierdził, że jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla wszystkich działkowców. Przekazał także  pozdrowienia od Prezesa PZD p. Eugeniusza KONDRACKIEGO, który nadał zasłużonym dla naszego stowarzyszenia medale 120 lecia, okolicznościowe odznaki związkowe i podziękowania za ich trud i wytrwała pracę.                            

Na zakończenie uczczono minutą ciszy pamięć o tych kolegach i koleżankach działkowcach, którzy odeszli na wieczny spoczynek min. b. Prezesa Okręgu PZD w Elblągu Antoniego Dalaka. Patronat honorowy nad obchodami objęli Prezydent Elbląga Pan Witold Wróblewski oraz Starosta Elbląski Pan Maciej ROMANOWSKI.


W imieniu uczestników obchodów Prezes Okręgu p. Zygmunt Wójcik przywitał przybyłych na uroczystość gości w tym m.in.: Senatora RP Jerzego Wcisłę, członka Rady Krajowej PZD kol. Piotra Gadzikowskiego  reprezentującego Pana Prezesa Eugeniusza Kondrackiego,  Sekretarza Miasta Elbląga Artura Zielińskiego reprezentującego Prezydenta Elbląga p. Witolda WRÓBLEWSKIEGO, Wójta Gminy Elbląg Zygmunta Tucholskiego, Komendanta Straży Miejskiej   w Elblągu Arkadiusza Kulika, przedstawicieli Policji Miejskiej w Elblągu, Elposter Jolanta Olszewska, a także Prezesów ROD, zasłużonych działaczy  i działkowców , laureatów konkursów „Wzorowa Działka   i „Wzorowa Altana „ i innych.
 
Po wystąpieniu Prezesa Okręgu prowadzący uroczystość I Wiceprezes Okręgu Leszek Łapiński  poprosił gości o zabranie głosu. Jako pierwszy zabrał głos przedstawiciel Patrona Obchodów Sekretarz Miasta Elbląga Artur Zieliński. W imieniu drugiego nieobecnego Patrona Starosty Elbląskiego Pana Macieja ROMANOWSKIEGO odczytano list gratulacyjny, w imieniu Prezesa PZD Eugeniusza KONDRACKIEGO  głos zabrał członek Rady Krajowej PZD kol. Piotr Gadzikowski, Senator RP Jerzy Wcisła oraz Komendant Straży Miejskiej Arkadiusz Kulik. Wszyscy mówcy podkreślali w swoich przemówieniach szczególną rolę i znaczenie ogrodów w przestrzeni lokalnej. Następnie prowadzący uroczystość odczytał listy gratulacyjne od zaproszonych gości, którzy nie mogli przybyć na naszą uroczystość w tym m.in. od Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina, Burmistrzów miast i wójtów z miejsc lokalizacji naszych ogrodów Pasłęka, Młynar, Gronowa Elbląskiego oraz pozdrowienia dla uczestników uroczystości od banków, firm i innych podmiotów m.in.  od p. Stanisława Kotowskiego Prozamech, Banku Braniewsko - Pasłęckiego w Pasłęku, Banku spółdzielczego w Sztumie, Infotech i Elposter w Elblągu.                          
 
W kolejnej odsłonie uroczystości uhonorowano najbardziej zasłużonych Prezesów ogrodów , Przewodniczących Komisji Rewizyjnych PZD i działkowców oraz gości. W imieniu Prezesa PZD Pana Eugeniusza KONDRACKIEGO zasłużonym gościom, Prezesom z długoletnim stażem w kierowaniu Zarządami ROD i działkowcom Okręgu Elbląskiego, najwyższe odznaki związkowe wręczył członek Rady Krajowej PZD kol. Piotr Gadzikowski oraz Prezes Okręgu Zygmunt Wójcik.
   
Kolejnym zasłużonym wręczono rocznicowe dyplomy nadane przez Okręgową Radę PZD Elblągu, odznaczenia związkowe srebrne odznaki „Zasłużonego Działkowca” oraz wiele innych rocznicowych upominków ufundowanych przez Okręgową Radę PZD w Elblągu, samorządy miast gmin, patronów  i sponsorów uroczystości. Do każdego wystąpienia wyróżnionych prowadzący I Wiceprezes okręgu Leszek ŁAPIŃSKI zapraszał po kolei patronów i innych gości. Zaproszonym gościom wręczono okolicznościowe dyplomy, torby okolicznościowe  z wydawnictwami związkowymi, czapki z logo PZD oraz rocznicowe gadżety.                           
   
Prezes Okręgu  PZD w Elblągu Zygmunt Wójcik zwracając się do gości podkreślił, że zapewne nie jest to ostatnie słowo samorządów we wspieraniu potrzeb naszych ogrodów a w tym szczególnie pomoc ogrodom, które nie posiadają swoich siedzib i borykają się z wieloma innym problemami w zakresie infrastrukturalnym podobnie jak nasza siedziba Okręgu.                        Następnie dokonano oceny bogatej wystawy koszy dożynkowych i plonów z naszych ogrodów.
 
Prowadzący I Wiceprezes Okręgu kol. Leszek ŁAPIŃSKI poprosił do komisji oceniającej niezależnych ekspertów z grona naszych gości, wraz z nowymi Wiceprezesami Okręgu kol. Jackiem Nawrockim oraz Wiesławem Wiśniewskim.  Podczas oceny  oraz w ramach planowych przerw zespół muzyczny umilał uczestnikom czas ubarwiając je  melodiami z akcentami związanymi z ogrodami. Komisja wybrała trzy najlepsze kompozycje dożynkowe oraz stwierdziła, że wszyscy pozostali zasługują na wyróżnienie, co też uczyniono wręczając zwycięzcom oraz pozostałym okolicznościowe dyplomy, i torby upominkowe z  wydawnictwami związkowymi, czapki   z logo PZD i słodyczami oraz rocznicowe gadżety.
     
 W kolejnej odsłonie   Prezes Okręgu złożył gratulacje wręczając nagrody, dyplomy i wydawnictwa związkowe laureatom konkursu „Wzorowa Działka 2019 „ i Wzorowa Altana” w  2019 roku.
   
Następnie prowadzący ogłosił, że osoby które przygotowały i ofiarowały z własnej inicjatywy po raz kolejny kilka rodzajów ciast dla uczestników dzisiejszych obchodów zostaną również nagrodzone za swój wysiłek i wkład w przygotowanie i organizację tej uroczystości wydawnictwami związkowymi oraz upominkami przekazanymi przez sponsorów, co też niezwłocznie uczyniono.
   
Po zakończeniu części oficjalnej w czasie przerwy zaproszeni goście zwiedzili  salę tradycji ROD im. Kosynierów Gdyńskich. Z tej okazji  skorzystało również ponad 3/4 uczestników naszej uroczystości.
   
Obchody zakończono wspólnym uroczystym poczęstunkiem w trakcie której podano obiad, ciasta, goszcząc się przy muzyce zespołu nagłaśniającego obchody „The Best” z Elbląga.
 

 
Potem wspólnie bawiono się i raczono różnymi specjałami przez kolejne godziny. W obchodach brało udział ponad 140 osób w tym Prezesi ROD, działacze, działkowcy, goście, członkowie kół zainteresowań, laureaci konkursów, organizatorzy oraz osoby wspierające nasz okręg.


 

 

Opracowanie : Zygmunt Wójcik
 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Ciekawostka
  Środa, 09.10

  Ogródki działkowe przy ul. Browarnej wszystko faszerowane chemia od jadących pojazdów. Życzymy smacznego tylko co niektórzy sprzedają plony yrujacę z tych działek. Tak samo działki skażone na ul. Krolewiecka. Fromborska. Kościuszki. Itd . Jaka to rekreacja i zdrowa żywność w hałasów , smrodzie spalin.

 2. 2
  +5
  ~ hera koka hasz LSD
  Środa, 09.10

  A Wcisła to czego działkę przyjął na tym spotkaniu?

 3. 3
  +1
  ~ 1125
  Środa, 09.10

  A gdzie J. Nowak ,geniusz i strateg postkomunistyczny ,z liczbą głosów 391???? Nawet u działkowców się nie pokazał ?

 4. 4
  +7
  ~ działkowicz o 50 lat
  Środa, 09.10

  Okręgowe spotkanie komuchów .Porzadni lidzie założyli stowarzyszenia i wyszli z tego czerwonego ***a!!!!!!!!!!!!!!1

 5. 5
  +5
  ~ w....y elblązanin
  Środa, 09.10

  same czerwone komunistyczne ryje porządni dawno z tego ruskiego ***a wyszli

 6. 6
  +4
  ~ działkowiczka
  Środa, 09.10

  Szkoda,że szeregowi działkowicze nie mają swojego święta!!!!

 7. 7
  --5
  ~ działkowiec
  Środa, 09.10

  Ogrody działkowe to przeżytek , Obecnie nie ma chętnych do pracy w ogrodach .Przykład OGRÓD DZIAŁKOWY IM , PRZYRODA PRZY ULICY MALBORSKIEJ JEST TAK ZANIEDBANY ,ŻE NA ALEJKACH ROŚNIE POKRZYWA DWUMETROWA . Dużo działek jest nie uprawianych .Obecnie działka jest to WYDATEK FINANSOWY I FIZYCZNY NIEPOTRZEBNY .Obecnie wszystko mamy w sklepach i to o wiele taniej jak z własnej działki . Obecnie jest kilka starszych osób co uprawia działki , to jest nawyk , ale to się już kończy

 8. 8
  +1
  ~ LikwifaLikwidacja cja
  Środa, 09.10

  To nie żart gdzie odpoczynek i zdrowie jeśli działki są przy ulicach i hałas aut. Owoce i warzywa nasiakniete roślinami. Parki utworzyc z tych ogrodów.

 9. 9
  --3
  ~ mieszkaniec
  Środa, 09.10

  Obecnie działki są w posiadaniu starszych pań i panów , średni wiek to 65 lat .Młodzi nie mają zainteresowania robotą w polu . Praca na działce nie należy do przyjemności trzeba tyrać , a nasza młodzież ma wrodzony wstręt do roboty /Za kilka lat działek nie będzie , pozostaną tylko wspomnienia . .że babcia z dziadkiem tyrali na działce do grobowej dechy .

 10. 10
  +3
  ~ lac
  Środa, 09.10

  Altana o pow. 35 m2 to odpowiednik kawalerki w bloku. Do tego ogródek. I dlatego ceny działek w Trojmieście dochodzą do 60 tys,zł....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.