Poniedziałek, 30.01.2023, Imieniny: Martyna, Maciej, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląscy działkowcy świętowali 35-lecie swojego związku. Zobacz zdjęcia z uroczystości

02.10.2016, 07:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląscy działkowcy świętowali 35-lecie swojego związku. Zobacz zdjęcia z uroczystości
Fot. Ryszard Biel

W sobotę, 1 października elbląscy działkowcy świętowali 35-lecie istnienia Polskiego Związku Działkowców. Obchody połączone były z Okręgowymi Dniami Działkowca. Z okazji okrągłej rocznicy najbardziej zasłużonym działaczom wręczono odznaczenia i wyróżnienia związkowe Polskiego Związku Działkowców. Odbyła się również tradycyjna wystawa konkursowa plonów zebranych przez Rodzinne Ogrody Działkowe w elbląskim okręgu.

Elbląski Okręg PZD jest jednym z 26 istniejących w całej Polsce. W jego skład wchodzi 76 rodzinnych ogrodów działkowych: 56 na terenie Elbląga i 20 działających na terenie okręgu elbląskiego zlokalizowanych w Braniewie, Pasłęku, Fromborku, Tolkmicku, Gronowie Elbląskim, Młynarach, Pieniężnie, Ornecie i Rychlikach. Łącznie to 10,5 tys. działek leżących na obszarze pponad 530 ha.

W sobotnie południe w Domu Działkowca ROD im. Kosynierów Gdyńskich przy ulicy Chrobrego, odbyła się elbląska część jubileuszu 35-lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców. Przybyło na nią ponad sto osób: głównie działaczy i prezesów rodzinnych ogrodów działkowych, władz okręgu elbląskiego, a także zaproszeni goście w tym m.in. poseł Andrzej Kobylarz, przedstawiciel posła Jerzego Wilka, sekretarz miasta Elbląga Artur Zieliński, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski oraz przedstawiciele gminy Elbląg i powiatu elbląskiego. Uroczystość jubileuszowa połączona była z corocznymi obchodami Okręgowego Dnia Działkowca.

Dni Działkowca to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla działkowców. To święto plonów, radości, dobrobytu i ciężkiej pracy. Dni Działkowca są dla nas niczym dla rolników dożynki. Mają  przypominać nam wszystkim, że dzięki ciężkiej pracy działkowca, część miejskiego obszaru posiada zdrowsze powietrze filtrowane przez nasze ogrody działkowe i świeże warzywa. My w naszych ogrodach znajdujemy zaś radość i wytchnienie po ciężkiej pracy. Jesteśmy miejskimi rolnikami. Oby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu życia, jakim są dary naszej ziemi

– mówił podczas uroczystości Zygmunt Wójcik, I wiceprezes Okręgowego Związku PZD w Elblągu.

Jubileusz 35-lecia był również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień związkowych oraz wręczenia pucharów i nagród zasłużonym działaczom związku, a także osobom wspierającym okręg. Jednym z punktów programu uroczystości był wybór najpiękniejszej pracy składającej się z plonów, które przygotowały rodzinne ogrody działkowe okręgu elbląskiego. Była też okazja do wspomnień i rozmów na temat zmian, jakie przez ostatnie 35 lat przeszły ROD-y i Polski Związek Działkowców.

W ostatnich latach można zauważyć, że działki nabywa coraz więcej młodych ludzi. Jeszcze do niedawna były one domeną emerytów. Następuje zmiana pokoleniowa i ci młodsi w ciekawy sposób zagospodarowują swoje ogrody działkowe. Budują miejsca do rekreacji dla swoich dzieci, ale też w każdy weekend organizują pikniki. Dzięki temu te działki żyją. Teraz nastała wręcz moda na działki

– powiedziała nam Teresa Jaros, aktywny od 18 lat działkowiec i wiceprezes ROD im. Dąbrowskiego w Elblągu w latach 2009-2014.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%92.3 %7.7


Galeria / Elbląscy działkowcy świętowali 35-Lecie PZD ( zdjęć 84 )
Dodano: 2016-10-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ widz
  Niedziela, 02.10

  Czyżby Kukiz"15 zabiegał już o głosy działkowiczów? Nie sądzę , że Ci ludzie zmienią poglądy.

 2. 2
  +8
  ~ babcia
  Niedziela, 02.10

  dzialki kupują mlodzi , ale prezesami są emeryci , tak ,czy innaczej ogrody dzialkowe powinny istnieć w takich miastach jak Elbląg , gdzie, poza wyjątkami nie przeszkadzają one w rozbudowie miasta. .Przeciwników dzialek informuję ,że są one także u naszych zachodnich sąsiadów nawet w Berlinie .czy w Szwecji . Ogrody dzialkowe to nie jest wymysł polskich mocherowych emerytów , jak mysli niestety wielu.

 3. 3
  +5
  ~ dzialkowicz elblaski
  Niedziela, 02.10

  wszystko jest dobrze do czasu gdy wladza ogrodu nie rozpanoszy sie ponad swoje prawa.ma to miejsce w naszym ogrodzie

 4. 4
  +6
  ~ do działkowicz elblaski
  Niedziela, 02.10

  Jeżeli są jakieś niedomówienia to po prostu wymienić władzę ogrodu.

 5. 5
  +8
  ~ absurd
  Niedziela, 02.10

  Powinny zostać zlikwidowane ogrody działkowe w mieście ale tylko te które są umiejscowione przy ulicach o dużym ruchu:spaliny ,hałas.Bo jaki to jest smak owoców ,warzyw przesiąknietych spalinami i jaki jest odpoczynek w hałasie samochodów.Przykład ul.Browarna ogród działkowy,ul.Kosciuszki też tuż przy ulicy ogrody działkowe.

 6. 6
  +6
  ~ racja
  Niedziela, 02.10

  Zgadzamy się z wpisem -absurd -a najgorsze jest to że te zatrute warzywa i owoce sprzedają na targowisku i pod sklepami tzw działkowcy.

 7. 7
  +1
  ~ śpiąca w altance
  Niedziela, 02.10

  ~absurd ale jak ktoś chce sobie miec działkę przy ulicy to czemu mu zabraniać. A zarządy działek to jedna wielka pomyłka. Nie dość że się panoszą, przeszkadza im wszystko i wszyscy jeżeli nie działają po ich myśli. W dodatku zrobili sobie teraz imprezke z naszych składek. (u nas było ognisko dla emerytów w jedną w sobót o godz. 11. Jak przyszłam na działkę o 14 było po wszystkim. żenada. Wodę którą kupili na tą pseudoimprezę "zarząd" potem wywoził sobie do domu.

 8. 8
  +6
  ~ do śpiąca w altance
  Niedziela, 02.10

  To są chyba wybrane odpowiednie komisje , żądać od komisji rewizyjnej rozliczenia.Każdy kto daje składki ma prawo wiedzieć na co są przeznaczane pieniądze.

 9. 9
  +1
  ~ ???
  Niedziela, 02.10

  Pozostałości po socjalizmie , państwo w państwie i wille na ogródkach ???

 10. 10
  --1
  ~ Elblążanin
  Poniedziałek, 03.10

  Dobrze, że dbają o swoje działki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1670351028442