Sobota, 23.10.2021, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ogrody działkowe do likwidacji? Tak, ale w wyjątkowych sytuacjach

16.12.2013, 12:04:43 Rozmiar tekstu: A A A
Ogrody działkowe do likwidacji? Tak, ale w wyjątkowych sytuacjach
Fot. arch. redakcji

Posłowie poparli w piątek (13 grudnia) wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - Nowe przepisy zakładają m.in., że Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe. Związek zachowa prawa do gruntów ogrodów działkowych oraz prawo do infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie PZD - mówi senator Witold Gintowt-Dziewałtowski.

Zmiany wprowadzane przez znowelizowane przepisy od miesięcy budziły wiele kontrowersji. Ustawa zakłada bowiem przekształcenie Polskiego Związku Działkowców w stowarzyszenie ogrodowe. Jak podnoszą jej przeciwnicy, stawia to przekształcony PZD w uprzywilejowanej pozycji wobec lokalnych stowarzyszeń ogrodowych.

- Po przekształceniu jednak nie będzie jednego monopolisty, jakim jest Polski Związek Działkowców; wprawdzie zostanie on zachowany, ale będzie zwykłym stowarzyszeniem ogrodowym, zaś działkowiec otrzymał wybór; może należeć do Związku, lub do Stowarzyszenia; przynależność do każdego z nich będzie dobrowolna - mówi senator Gintowt-Dziewałtowski. - Ma również prawo nie należeć do żadnego z nich, ale obowiązki statutowe musi wykonywać tak, jak wszyscy inni działkowcy związane np. z opłatami za wodę, podatek od nieruchomości, czy wywozem nieczystości.

Ogrody będzie można tworzyć także w trzech różnych wariantach; na gruntach samorządowych przy stosownej uchwale Rady Miasta, czy na gruntach Skarbu Państwa - wówczas decyzje podejmie Starosta Gminy, przy akceptacji Wojewody. W końcu ogrody działkowe będą mogły być tworzone na gruntach prywatnych. W tym przypadku pewne obowiązki zostaną scedowane na miasto - Jeżeli ogrody będzie prowadziło Stowarzyszenie ogrodowe, to w takiej sytuacji będzie ono miało prawo oczekiwać, że gmina lub miasto, w którym ten ogródek się znajduje doprowadzi do ogrodu wodę  i energię elektryczną oraz zapewni drogę dojazdową do ROD-u - wymienia senator. - Ponadto Miasto będzie zobowiązane do dostosowania komunikacji miejskiej do warunków umożliwiających sprawny dojazd i odjazd z ogrodu działkowego.

Każdy z działkowców swój ogródek będzie mógł przekazać osobie trzeciej, nawet niespokrewnionej. W każdym przypadku tego porozumienia musi dokonać przed notariuszem. Zdaniem senatora zmiana ta ma zapewnić pewność i bezpieczeństwo obrotu oraz pełną identyfikację uczestników postępowania. Wszystkie decyzje z funkcjonowaniem ROD-ów w sytuacjach spornych będą mogły być rozstrzygane także przez sąd powszechny.

Co z likwidacją ogrodów?


Ta również będzie możliwa, ale w wyjątkowych sytuacjach. Ustawa przewiduje, że ogrody działkowe będą mogły być zlikwidowane, ale wyłącznie pod cele publiczne, np. pod niezbędną w tym miejscu infrastrukturę drogową - W przypadku likwidacji, zagwarantowane będzie m.in. odszkodowanie np. za altany bądź nasadzenia, a ogród będzie musiał być odtworzony w innym miejscu -  mówi senator.

Ogrodom działkowym nadano także status jednostek użyteczności publicznej - na działki zostaną  także otwarte dla gości z zewnątrz. Co wnosi ustawa do polskiego ustawodawstwa? - Przede wszystkim koniec monopolu PZD na ogrody działkowe, ale też pełną wiedzę, co jest dla działkowców lepsze; funkcjonowanie samoistne, czy w związku - dodaje Witold Gintowt-Dziewałtowski.

Nowe prawo ma zacząć obowiązywać 19 stycznia 2014 r.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Monika
  Poniedziałek, 16.12

  Komuna trzyma się mocno.Niczego co przejęła po okrągłm stole do dziś nie udało się jej Polakom odebrać..Dalej dzialki nie bedą dzialkowców tylko Zarzadów.Dalej Społdzielnie nie będą spóldzielców tylko Zarzadów i pracowników.Taki jest koszt bliskiej już koalicji rozlatującej się PO z chętną do ratowanie tej dziurawej balii SLD. Za cenę pozostania przy władzy PO rezygnuje się z proobywatelskich rozwiazań.Zamiast obywatelom pozostawia mienie i władze funkcjonariuszom postkomuny.Przykładem wypowiadający się senator PO,niedawno I sekretarz PZPR.

 2. 2
  0
  ~ Elg.
  Poniedziałek, 16.12

  Cwaniaczki pokupowali po kilka działek myśląc że się szybciutko dorobią a tu lipa.HAHAHAHAHAHAHA

 3. 3
  --7
  ~ jest na to paragraf
  Poniedziałek, 16.12

  W Elblągu w mieście są działki i co dziwnego smakują właścicielom owoce i warzywa ze spalin i tego co spłynęło z jezdni.Dlaczego nikt nie likwiduje tych działek tylko pozwala na zatruwanie mieszkańców i właścicieli tych ogrodów.

 4. 4
  --2
  ~ qwer
  Poniedziałek, 16.12

  Kiedy zlikwidują ogrody działkowe na wyżynnej? Te tereny aż się proszą o zabudowę jednorodzinną. Mam nadzieje ze niebawem miasto przyjdzie po rozum do głowy i zacznie sprzedawać ta ziemie( o podratowaniu budżetu nie wspomnę). Pierwszy zgłaszam się do kupna działeczki w pobliżu gęsiej góry.

 5. 5
  +2
  ~ stefan
  Poniedziałek, 16.12

  qwer , jezeli chcesz się budować obok Gęsiej Góry , to powinieneś wiedzieć , że bez likwidacji ogrodów dzialkowych na okolicznych polach jest tam miejsca na kilkaset domów , a projekt osiedla wokół kościoła św. Floriana leży od 2000 roku w Urzędzie Miasta. Warto przypomnieć o tym nowej władzy.

 6. 6
  +1
  ~ nord
  Poniedziałek, 16.12

  zanim komuś przyjdzie ochota bezmyślnej likwidacji ogrodów na dalekich przedmieściach "miasta , pierw zabudujcie śródmieście , Wyspę Spichrzów , Warszawskie Przedmieście ,Fromborską , Modrzewinę ,Terkawkę a za 20 lat , jak bedzie taka potrzeba zapraszam na dzialki przy Podchorążych i Kościuszki , czy na Warszawską .

 7. 7
  +1
  ~ !!!!
  Poniedziałek, 16.12

  Przegrali rządzący walkę o działki ogrodowe, teraz biorą się projektem nowej ustawy o Spółdzielniach za majątki spółdzielców , już "swe pieski" po osiedlach rozesłali , które proponują zmiany w Statutach . Działają bezinteresownie ??? W końcu majątek Spółdzielni to kąsek kilku miliardowy , budżet państwa by podreperował tak, jak zmiany w OFE.

 8. 8
  0
  ~ Krystyna.
  Wtorek, 17.12

  Proponowane zmiany w statucie spóldzielni nie przewidują przeniesienia majatku spóldzielni do budżetu państwa tylko zakaz rozkradania tego majatku przez pracowników etatowych.Pieniadze odkładane na remonty budynków według propozycji mają iść właśnie na remonty a nie na pensje,premie i nagrody jubileuszowe pracowników. Stawka za zarzadzanie w elblaskich wspólnotach mieszkaniowych 45-55 gr/m2 lokalu .W spóldzielni 98 gr/m2.Główne proponowane zmiany -przekazanie władzy przez pracowników członkom spółdzielni (właścicielom mieszkań) ,zakaz wydawania funduszu remontowego na pensje,jawność decyzji i wydatków dokonywanych przez administrację.Zyskiem zbierających podpisy pod wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia (przewidziane ustawą) będzie koniec wyprowadzania pieniędzy z SM

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.