Poniedziałek, 27.09.2021, Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Elbląga o przenosinach sztabu 16. PDZ do Olsztyna: To dla mnie niezrozumiałe, ktoś policzył koszty?

18.09.2019, 17:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga o przenosinach sztabu 16. PDZ do Olsztyna: To dla mnie niezrozumiałe, ktoś policzył koszty?
Zdjęcie stanowi ilustracje do artykułu

Niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, że najpierw przenosi się sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga do Białobrzegów, aby po dwóch latach przenieść go ponownie do Olsztyna. Ktoś chyba nie policzył kosztów tego przedsięwzięcia - mówi Witold Wróblewski. Prezydent Elbląga skomentował w ten sposób informację, która podczas jubileuszu 100-lecia 16. PDZ, padła z ust ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Przypomnijmy. 14 września, podczas obchodów 100-lecia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Bartoszycach, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do końca roku dowództwo 16. Dywizji przeniesione zostanie z Białobrzegów do Olsztyna. To będzie kolejna, w ciągu dwóch lat, alokacja sztabu tej dywizji. W 2017 roku zostało ono wyprowadzone z Elbląga, po kilkudziesięciu latach funkcjonowania w naszym mieście.

W środę, 18 września, decyzję ministra obrony narodowej skomentował Witold Wróblewski prezydent Elbląga. - Podczas tej uroczystości zapowiedziano, że sztab z Białobrzegów przeniesiony zostanie do Olsztyna. To już w ogóle jest niezrozumiałe. Zabrano dywizję z Elbląga, żeby po dwóch latach przenieść ją do Olsztyna. (...) Dalej uważam, że w Elblągu powinna być i 16. PDZ i Wielonarodowa Dywizja Północny - Wschód, jedno drugiemu nie przeszkadza - mówi Witold Wróblewski.

Włodarz Elbląga, podczas środowej konferencji prasowej, odniósł się również do faktu, że 100-lecie 16. Dywizji, od 1947 roku związanej z Elblągiem, świętowane było w Bartoszycach.

Jeszcze trzy, cztery lata temu ustalaliśmy, że to 100-lecie będzie świętowane w Elblągu. Tymczasem 14 września święto 16. Dywizji odbyło się w Bartoszycach. Uważam, że powinno odbyć się w Elblągu. Przez wiele lat 16. PDZ była w Elblągu. Niezrozumiałe jest dla nas dlaczego tak ważny jubileusz nie był obchodzony tutaj, tylko w Bartoszycach

- dodał.

Witold Wróblewski podkreślał również, że zarówno on sam, jak i samorząd, zrobił wiele, aby zatrzymać 16. PDZ w Elblągu. Przypomniał, że w 2017 roku, dwukrotnie zwoływano sesje nadzwyczajne w tej sprawie, a podczas drugiej z nich radni przyjęli uchwałę intencyjną, że on sam apelował do prezydenta RP Andrzeja Dudy i ówczesnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. - Wyraziłem niepokój, związany z tym, że docierają do nas informacje związane z zabraniem 16. PDZ z Elbląga. Po kilku dniach, 2 czerwca, minister Macierewicz, w mediach potwierdził, że 16. PDZ zostanie przeniesiona do Białobrzegów. Wtedy motywowano to tym, że w Elblągu będzie dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód i w związku z tym są przenosiny, bo w jednym miejscu nie może być dwóch sztabów - przypomniał włodarz Elbląga.

Bardzo się cieszę, że mamy wielonarodową dywizję, to dla miasta jest ważne, ale nie zgadzam się z zarzutami, które do mnie docierają, że prezydent i samorząd nic nie zrobili z tym, żeby 16. Dywizja pozostała w Elblągu. Mocno zabiegałem, jeszcze zanim ta decyzja została oficjalnie podjęta, o to, żeby przekazać argumentację o jej pozostawieniu.

- dodał Witold Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Najnowocześniejszy
  Środa, 18.09

  Tak własnie PiS "pomaga" Elblągowi!!!:( Najlepiej wszystko zabrać i przenieść do Olsztyna!?

 2. 2
  --7
  ~ Parcie na mówienie ??
  Środa, 18.09

  Panie Wróblewski wojsko , to wojsko raz jest tu raz jest tam . Ćwiczy przemieszczanie : ) Zawsze generuje koszty . Dwa sztaby w jednym to głupota ale nie musisz tego rozumieć . Powoli robisz się jak Koliński .

 3. 3
  +15
  ~ kazik
  Środa, 18.09

  Jak niezrozumiałe ,...przecież w Bartoszycach jest ostoja jedynej i słusznej partii , a nasz poseł podkulił ogon i uciekł do lasu ...., wraz z drugim posłem którego syn jest dyrektorem w KOWR Olsztyn , a był doradcą w Młynarach , mamy koryto plus....

 4. 4
  +4
  ~ udaje czy o drogę pyta
  Środa, 18.09

  Chłopie kozioł, nic nie zrobiłeś ani dla zatrzymania 16PDZ w Elblągu a zapewne przeniesienie dowództwa do Olsztyna przyjmujesz z radością. To wstyd, że przyznajesz że o przenosinach dowiadujesz się z mediów gdy wojsko wie o tym od miesięcy - taki masz szacunek poza kumplami. Krokodyle łzy są fałszywe - Gustlik musiał o tym wiedzieć dużo wcześniej, a skoro Gustlik to i całe PSL. Zastanawiam się dlaczego odwołano Nowaczyka, skoro przy Koźle jest Prezydentem a nie zakładnikiem kolesi i przynajmniej mówił prawdę.Gra pozorów to memento naszych "władz" - a praca dla miasta leży. Liczą się tylko nietykalni. Czerepak znowu będzie śledził "kto napisał" a nie co napisał . Zwykła obłuda z czasów nieboszczki. Nawet przekop nie pomoże przy takim zespole kozło - czerepakowskim.

 5. 5
  +14
  ~ Kolo
  Środa, 18.09

  Doszukiwanie się jakiejkolwiek logiki w posunięciach Macierewicza prowadzi do niczego. Natomiast umiejscowienie dowództwa dywizji w Olsztynie to decyzja stricte polityczna pod wojewodę. Nasi posłowie PiS powinni spalić się ze wstydu. Ale to niestety geriatria. Nadają się do terapii zajęciowej, a nie do polityki.

 6. 6
  +4
  ~ rys
  Środa, 18.09

  To kolejna porażka prezydenta. Trzeba zabiegać a nie być biernym. Już mleko sie rozlało.

 7. 7
  +4
  ~ uriyj
  Środa, 18.09

  Pisowscy szubrawcy i zlodzieje wypier.....

 8. 8
  +4
  ~ Krok po kroku
  Środa, 18.09

  Wojsko z Elbląga wyprowadzili P O i PSL i S L D a sztab PiS i mamy co mamy. Tylko patrzeć jak wprowadzone zostanie dowód to NATO z Elbląga. Prowincja. W wyborach podziekujemy wam wszystkim .

 9. 9
  +5
  ~ Dziadki
  Środa, 18.09

  PiS w Elblągu oparty na dziadkach i oldztyniakach. Wypiac sie na was za to co robiliście z Elbląga. Do sejmu pomarzyć możecie.

 10. 10
  +4
  ~ jasio
  Środa, 18.09

  Jakoś problem sam się rozwiąże. To filozofia Prezydenta przykład EPEC, Wojsko. No i mamy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.