Niedziela, 26.01.2020, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Nauczyciele zapłacili za strajk. W Elblągu będą mogli odpracować utracone pieniądze?

09.05.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele zapłacili za strajk. W Elblągu będą mogli odpracować utracone pieniądze?

Nauczyciele wiedzieli, że za czas strajku wynagrodzenie im nie przysługuje, jednak w walce o wyższe wynagrodzenia rzucili wszystko na jedną szalę. Jak się okazuje 19 dni protestu znacząco odbiło się na wysokościach pensji, które w tym miesiącu wpłynęły na ich konta. Czy elbląscy pedagodzy będą mieli szansę odpracowania tych pieniędzy? Prezydent daje zielone światło, teraz wszystko zależy od dyrektorów i samych belfrów.

O tym, że nauczyciele, zgodnie z przepisami, będą mieli potrącenia z pensji za każdy dzień strajku, mówiono już przed rozpoczęciem protestu. Również później wielokrotnie przypominało o tym min. Ministerstwo Edukacji Narodowej. Mimo to dla wielu belfrów pensja za kwiecień była szokiem, niektórzy na kontach zobaczyli tylko kilkaset złotych.

Wiele samorządów, jeszcze w trakcie strajku, poparło szkolny protest i zadeklarowało, że pedagodzy nie zostaną pozostawieni bez pomocy. W tym gronie był również Elbląg. W naszym mieście do strajku przystąpiło blisko 2 tys. belfrów i pracowników administracji. Jak teraz wygląda ich sytuacja finansowa? Na konta większości nauczycieli trafiły już okrojone wypłaty. Teraz od decyzji dyrektorów szkół będzie zależało, czy będą mogli odrobić to, co stracili podczas protestu. Potrącone za strajk pieniądze zostają jednak w szkołach, zapewnia rzeczniczka elbląskiego Ratusza.

Zgodnie ze stanowiskiem prezydenta Elbląga środki potrącone z wynagrodzeń nie zostaną szkołom odebrane, czy przesunięte na inne zadania. Dyrektorzy szkół mieli za zadanie ustalić, jaka to jest kwota oraz ile z niej będą musieli zapłacić za nadgodziny dla tych nauczycieli, którzy nie uczestniczyli w strajku i w tym czasie pracowali. Pozostałe pieniądze to pula, którą dyrektorzy mogą rozdysponować, zgodnie z potrzebami szkoły, na dodatkowe zajęcia, dzięki którym nauczycieli będą mieli możliwość zarobienia tych pieniędzy

- mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Rzeczniczka dodaje również, że dyrektorzy, aby wspomóc nauczycieli, biorących udział w strajku, mogą zdecydować się również na wcześniejszą wypłatę świadczeń urlopowych. - Zgodnie z kartą nauczyciela te świadczenia na konta pedagogów powinny trafić do końca sierpnia i z reguły te środki były uruchamiane bliżej tego terminu. Przepisy nic nie mówią jednak o tym, od kiedy można zacząć ich wypłatę. Myślę, że w związku z tą wyjątkową sytuacją, dyrektorzy mogą już je uruchomiać - dodaje Joanna Urbaniak.

Pomoc finansowa do najbardziej potrzebujących pedagogów, którzy brali udział w strajku, ma również popłynąć z ogólnopolskiego Komitetu Społecznego "Wspieramy Nauczycieli", który prowadził zbiórkę pieniędzy na ten cel. Obecnie na koncie komitetu znajduje się już 8 027 691,23 zł. Jak informuje ZNP, od 10 maja będzie można złożyć „Wniosek o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego” (wtedy będzie wiadomo, które samorządy dokonały potrąceń, bo teraz trwają jeszcze negocjacje z JST). Wniosek będzie na stronie znp.edu.pl do pobrania. O taką zapomogę mogą się starać jednak tylko osoby niezrzeszone. Natomiast członkowie ZNP, którzy uczestniczyli w strajku, mogą zwracać się o przyznanie zapomogi do właściwego oddziału ZNP lub za jego pośrednictwem do Zarządu Głównego ZNP.

Wszystkie wnioski zostaną zweryfikowane. To potrwa. Na pewno będziemy brali pod uwagę, jak długo dany nauczyciel strajkował, a także sytuację rodzinną. Wiadomo, że w trudniej mają matki samotnie wychowujące dzieci, czy rodziny, gdzie oboje rodziców to nauczyciele, którzy strajkowali. To będzie trudne zadanie. W Elblągu w najtrudniejszej sytuacji są na pewno pracownicy oświaty ze szkoły muzycznej, którzy podlegają bezpośrednio pod MKiDN. O nich będziemy myśleli w pierwszej kolejności

- mówi Gerhard Przybylski, szef elbląskiego oddziału ZNP.

Czy nauczyciele zdecydują się odpracować strajk? To będzie zależało już od nich. Decyzja jest niełatwa. Część z nauczycieli może brać udział w tzw. strajku włoskim, którego prowadzenie ZNP zarekomendował po zawieszeniu strajku. Taka forma protestu nijak się ma jednak do odpracowywania pieniędzy poprzez zajęcia dodatkowe, polega bowiem na skrupulatnym wypełnianiu obowiązków w wyznaczonym czasie, bez wycieczek, kółek dodatkowych, ponadprogramowych zajęć edukacyjnych. Jednak nauczyciele, którzy zrezygnują z możliwości odpracowania strajku, muszą się liczyć również, z tym że mogą mieć trudności w otrzymaniu zapomogi.

Co więcej, mimo zielonego światła ze strony prezydenta, dyrektorzy szkół mogą mieć problem z rozplanowaniem, praktycznie już na koniec roku szkolnego, siatki dodatkowych zajęć. Do tematu jeszcze wrócimy.

Ogólnopolski strajk szkolny organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, w Elblągu objął prawie wszystkie szkoły i przedszkola. W pierwszej fazie protestu uczestniczyło w nim aż 90 proc. pedagogów i pracowników administracji, czyli blisko 2 tys. osób. W walce o wyższe zarobki rzucili oni wszystko na jedną szalę. Do strajku przystępowali z postulatem 1000 zł podwyżki, później zmienili to na 30 proc. podwyżki. Protestującym nie udało się dojść do porozumienia z rządem. Ich postulaty nie zostały spełnione, a w 27 kwietnia strajk zawieszono.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Baltazar, ty się ucz
  Czwartek, 09.05

  Nawet "strajk" warto organizować po przemyśleniu i przeliczeniu. Owczy pęd pod tytułem "ja, nauczyciel" i za baranem "przewodniczącym" przynosi refleksję Jana Kochanowskiego. Strajk włoski dawno rekomendowałem i nie jest prawdą, że oznacza on pracę w wyznaczonym czasie, bo strajk włoski, to skrupulatne wykonywanie obowiązków zgodnie z wszelkimi przepisami prawa, w tym też prawa pracownika. Strajk włoski nie wyklucza, a więcej - zaprasza, do wycieczek, zajęć dodatkowych i poza lekcyjnych. To smutne, że taki poziom myślenia prezentują i nauczyciele , ale przede wszystkim "związkowcy" i organa prowadzące. Strajk włoski wykończy pracodawcę a nie pracownika lub ucznia. Sądy , inspekcja pracy, sanepid nie wyrobią się z interwencjami. Dlatego obejścia szkół będą wyasfaltowane.

 2. 2
  +17
  ~ Gąbka
  Czwartek, 09.05

  Ale porażka. Przegrali na całej linii. Wstyd ! Baltazar ma rację. Baltazar na Nauczyciela ! To piszę ja- Gąbka.

 3. 3
  --28
  ~ kolo
  Czwartek, 09.05

  A ci co nie strajkowali pensje otrzymają chociaż lekcji nie prowadzili bo uczniowie do szkół nie przychodzili. Tak więc nauczycielom strajkującym pieniądze się po prostu należą.

 4. 4
  --7
  ~ wicia
  Czwartek, 09.05

  @Baltazar, ty się ucz ~ ... Strajk włoski wykończy pracodawcę a nie pracownika lub ucznia ... . Pracodawcą nauczyciela jest dyrektor szkoły, który nie ma nic wspólnego z podwyżkami dla swoich pracowników. Te sprawy są w gestii rządu tak więc panie ... "Baltazar, ty się ucz" ...

 5. 5
  +25
  ~ Maze
  Czwartek, 09.05

  ZNP zebrał kwotę ponad 8 milionów. Proszę wypłacić wszystkim strajkującym po 17 zł. Tle wychodzi. Brawo daliście śię nabrać. Stary komunista was wrobił

 6. 6
  +24
  ~ fan ZNP
  Czwartek, 09.05

  ...a może tak na szparagi do Niemiec?

 7. 7
  +6
  ~ już nie uczta Baltazara
  Czwartek, 09.05

  ~wicia - ty masz intelekt twojego imiennika. Pracodawcą jest dyrektor ale organem prowadzącym gmina, powiat. Zgodnie z prawem, to na organie prowadzącym spoczywa obowiązek zapewnienia poprawnego funkcjonowania żłobka, przedszkola, szkoły - czyli zabezpieczenia potrzeb wykazanych przez dyrektora. jeśli dyrektor o to nie zadba z obawy przed satrapą w organie prowadzącym , to strajk włoski wykończy jego. Po strajku włoskim, w instytucjach podległych np. miastu , nie będzie śladu po Flipie i Flapie oraz Gangu Olsena. Wreszcie zaczną wszyscy pracować a nauczyciel będzie miał warunki do pracy, wypoczynku, i wynagrodzenie oraz szacunek wszystkich. Na zdezelowane podwórko szkolne nikt odpowiedzialnie nie wyjdzie, bo za wypadek ubezpieczyciel nie da grosza a sąd obciąży Flipa. By się działo.

 8. 8
  +21
  ~ elba
  Czwartek, 09.05

  ,,Nie ma pracy - nie ma kołaczy"" , nauczyciele sie trochę przeliczyli....Trzeba porządnie pracować!

 9. 9
  +17
  ~ O nie
  Czwartek, 09.05

  Jeśli ptezydent wydał zgodę na zapłacenie tym nierobom to niech to zapłaci z własnej pensji. Wiedzieli nauczyciele co robią i powinni zostać ukarani tj pensja i inne kary. Zwolnić tych co im praca nie odpowiada.

 10. 10
  +23
  ~ Po i co
  Czwartek, 09.05

  Niby dorośli a dali się wrobic jak dzieci. Wy macie uczyć nie polityków a ten ze związku to poleci oj . Na szczaw .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.