Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jak wyglądał strajk nauczycieli w Zespole Szkół nr 1 ?

26.04.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak wyglądał strajk nauczycieli w Zespole Szkół nr 1 ?
fot. Patryk Mamczyński

Strajk nauczycieli trwał od 8 kwietnia i jutro (27 kwietnia) zostanie zawieszony. W wielu szkołach w całej Polsce lekcje nie były w tym czasie prowadzone.

Bogusław Milusz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Elblągu, przyznał, że w jego szkole strajkuje 70 nauczycieli, 3 osoby są na dłuższym zwolnieniu lekarskim, a 3 nie przystąpiły do strajku.

Mimo strajku w elbląskich szkołach egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty przebiegły bezproblemowo.

Nieprawdą jest, że nie przejmowaliśmy się uczniami. To są nasze dzieci, z naszych klas, z którymi spędzamy wiele czasu, a przy tym się z nimi zżywamy. Aż sami mieliśmy łzy w oczach, że nie jesteśmy teraz z nimi. Strajk musiał wciąż trwać, żeby ktoś zaczął traktować nas na poważnie i z szacunkiem

-mówiła jedna ze strajkujących nauczycielek z ZS nr 1.

W ZS nr 1 po raz ostatni w tym roku odbyły się testy gimnazjalne zgodnie z reformą edukacji z 2017 roku.

Przykro nam było w czasie testów, ale wiedzieliśmy, że nie możemy przerwać strajku. Mimo nerwów i stresu dzieci przychodziły do nas, rozmawiały z nami, a my staraliśmy się ich wspierać

-mówiła jedna z nauczycielek.

Nauczyciele z ZS nr 1 podkreślali, iż wynagrodzenie nauczycieli nie jest współmierne do pracy, jaką wykonują, na przykład podano obowiązek szkoleń, jaki leży w gestii każdego pracującego pedagoga.

Musimy się wciąż szkolić, w dodatku za własne pieniądze. Nie łatwo jest utrzymać się z naszej pensji, która wcale nie jest tak duża, jak podają. Każdy wyjazd, szkolenie, nie jest dla nas czasem relaksu i zabawy, na nich ciężko pracujemy, a i koszta pokrywamy na własną rękę

- mówili nauczyciele.

W trakcie rozmowy strajkujący zwracali uwagę na brak szacunku dla środowiska nauczycieli.

My walczymy o godność, o szacunek za to, że nie tylko uczymy, ale mamy zapewnić rozrywkę dzieciom, wychować, zająć czymś, a dużo leży w gestii rodziców

- mówiła nauczycielka.

Nauczyciele wskazywali, iż ich praca nie wynosi 18 godzin spędzonych przy szkolnej tablicy, ale 40, a nawet więcej. Gdyż wiele projektów, zebrań, spotkań odbywa się poza godzinami lekcyjnymi.

My też mamy swoje dzieci, a prawie nie mamy dla nich czasu. Zajęcia dodatkowe, sprawdziany, prac domowe, to wszystko musimy robić, a w szkołach nie mamy nawet własnego biurka, kąta, by móc tam to wykonać w godzinach 7-15


- zaznaczali.

Jak wyjaśniały nauczycielki z ZS nr 1 praca nauczyciela wiążę się z ogromną odpowiedzialnością. - Jeżeli jakiemuś dziecku stanie się coś złego na wycieczce spoczywa na nas odpowiedzialność karna, możemy nawet dostać zakaz wykonywania zawodu. Poza tym wycieczki nie są wcale dodatkowo opłacane, a nich sprawujemy 24-godzinną opiekę nad dziećmi, ponieważ nawet w nocy musimy pilnować porządku. Ponadto jesteśmy jedynym środowiskiem, które do miejsc pracy kupuje jakieś rzeczy i przynosi je z domu, jak na przykład materiały do przedstawień, różnych akcji, zbiórek, a nawet ozdabiania sal lekcyjnych - mówiła nauczycielka.
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) fot. Patryk Mamczyński


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +38
  ~ berry
  Piątek, 26.04

  Ktoś kto nie ma wśród rodziny czy znajomych nauczycieli - nie zdaje sobie sprawy jaka to ciężka praca. Jak śmiesznie niskie zarobki za tak ciężki kawał chleba... To straszne, żeby specjalista, powtórzę SPECJALISTA, w kraju UE, z edukacją na wysokim poziomie, zarabiał tyle co woźna. Tak! Tyle zarabia początkujący-stażysta, a nawet już kontraktowy nauczyciel, z tytułem MGR - mniej niż 2000 netto. Nauczyciele przygotowują przedstawienia, wycieczki, dekoracje, ciekawe zajęcia, spotkania, wyjścia, nie wspominając o całej "papierologii" która na nich spoczywa i którą także zabierają do domu. Nauczyciele TEŻ mają dzieci i TEŻ chcą mieć czas z rodziną. Jeśli tak ich traktuje rząd i społeczeństwo , wylewając na nich ciągle pomyje, to nasza oświata powoli..nie.. szybko UPADNIE. Ocknijcie się...

 2. 2
  +3
  ~ Sorki
  Piątek, 26.04

  Szkoła w której MILUSZ sam nakreęcał strajk. Hańba nauczycielom co pozostawili uczniów.

 3. 3
  +13
  ~ Lewica Razem
  Piątek, 26.04

  (...) Jesteśmy przekonani, że to nie jest ostatnie słowo. Że strajków będzie więcej i będą głośniejsze. Dziękujemy nauczycielom i nauczycielkom za tę lekcję (nawet niesławnym elbląskim tzw. "słupom";) i wszystkim wspierającym strajk za bycie razem. Możecie na nas liczyć!

 4. 4
  +4
  ~ Lewica Razem
  Piątek, 26.04

  Redakcjo najdroższa, dlaczemuż kulturalne wpisy znikają jak sen jaki złoty? ;]

 5. 5
  --7
  ~ Lewica Razem
  Piątek, 26.04

  (1) Przepis na dobrą Polskę: doceniani, godnie opłacanie nauczyciele, silne związki zawodowe, społeczeństwo stające solidarnie za strajkującymi, gdy walczą o godne warunki pracy. Bez docenianych nauczycieli nie ma dobrej szkoły. Bez związków zawodowych niemożliwa jest walka z wyzyskiem. Bez strajków nikt nie usłyszy Twojego głosu, gdy będziesz walczyć o poprawę warunków. Dziękujemy nauczycielom i nauczycielkom za ten strajk. To był największy, cieszący się najszerszym poparciem strajk od lat. Przez chwilę głosy „zmień pracę, weź kredyt” i „załóż firmę” były w mniejszości. Przez chwilę wszyscy zwrócili wzrok w stronę szkół i zaczęli o nich myśleć w perspektywie dłuższej niż kilka lat. Wiele osób przypomniało sobie, że warto strajkować i że możemy być solidarni w walce o godną pracę i płacę.

 6. 6
  +5
  ~ Żart
  Piątek, 26.04

  Kto was wspiera,walimy z gory na was i wasz strajk. Zwykle zadymiarze i noeroby.

 7. 7
  0
  ~ były_nauczyciel
  Piątek, 26.04

  Tak się czepnę: "Ponadto jesteśmy jedynym środowiskiem, które do miejsc pracy kupuje jakieś rzeczy i przynosi je z domu, jak na przykład materiały do przedstawień, różnych akcji, zbiórek, a nawet ozdabiania sal lekcyjnych - mówiła nauczycielka." Nie jesteście! Jeśli chcę mieć w pokoju, w pracy, kwiatka, to go sobie z domu przyniosę.

 8. 8
  +3
  ~ anonim
  Piątek, 26.04

  W TVP na pasku było napisane ,,Morawiecki uwolnił uczniów zakładników,Broniarz skapitulował''.No to z terrorystami rząd nie negocjuje.Pretensje to do Kurskiego on naprawde w trosce o nauczycieli w ten sposób komentuje Strajk.

 9. 9
  +10
  ~ 100% elblążanin
  Piątek, 26.04

  Do redakcji- Zespół Szkół nr 1 nie ma takiej szkoły.....

 10. 10
  +2
  ~ Student
  Piątek, 26.04

  Mniedouczone nieroby nareszcie do pracy. Jest to towarzystwo wzajemnej adoracji .kolega ocenia kolegę i wszystko jest ok. .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.