Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ósmoklasiści egzamin z matematyki mają już za sobą. Protest w szkołach wciąż trwa [aktualizacja]

16.04.2019, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ósmoklasiści egzamin z matematyki mają już za sobą. Protest w szkołach wciąż trwa [aktualizacja]
Fot. Ryszard Biel

Dla ponad 1000 uczniów klas VIII elbląskich podstawówek dziś (16 kwietnia) najważniejszy był egzamin z matematyki. Wtorek to również dziewiąty dzień protestu, w którym bierze udział blisko 2000 elbląskich nauczycieli. - Pat w rozmowach z rządem trwa. Wszystko wskazuje na to, że nauczyciele nic nie dostaną od zajączka. Mimo różnych prób nacisków środowisko nadal jest zdeterminowane, nie odpuszcza. Strajk trwa - mówi Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

We wtorek (16 kwietnia), drugiego dnia egzaminu ósmoklasisty przyszedł czas na matematykę.  W Elblągu z królową nauk zmierzyło się 1054 młodych ludzi, w 19 elbląskich szkołach podstawowych i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Na napisanie egzaminu mieli 100 minut.

Uczyłam się, powtarzałam, jestem przygotowana, a mimo wszystko się stresuję. Chyba tak już jest z tą matematyką. Mam jednak nadzieję, że na egzaminie niczym nas nie zaskoczą i pójdzie mi dobrze

- mówi Eliza, elblążanka, ósmoklasistka.

Wczoraj była pierwszy dzień egzaminu, była adrenalina. Dzisiaj jest stres. Dzieci bardziej się stresują egzaminem z matematyki, niż z innych przedmiotów. Wydaje mi się jednak, że matematyka jest w naszej szkole na wysokim poziomie i uczniowie poradzą sobie. Trzymam za nich kciuki

- mówi Ewelina Bagdziun, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu.

Arkusze z matematyki dziś po południu znajdziemy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W środę (17 kwietnia) na zakończenie egzaminu ósmoklasiści sprawdzą swoją znajomość języka obcego. Ta część będzie trwała 90 minut. W związku ze strajkiem nauczycieli, przygotowanie tego egzaminu i skompletowanie składów komisji było dla dyrektorów sporym wyzwaniem. - Podczas egzaminu z języka obcego uczniowie będą mieli kilka zadań z odsłuchu, dlatego trzeba stworzyć im jak najlepsze warunki. Przeprowadziliśmy próbę na sali gimnastycznej. Niestety jest tam zbyt duże echo, głos ucieka i nie wszyscy uczniowie mogliby usłyszeć to, co jest na płycie. Więc na tej sali nie możemy zorganizować egzaminu z języka obcego. Ostatecznie egzamin, dla 88 naszych ósmoklasistów, odbędzie się na ośmiu salach. Nie ukrywam, że zorganizowanie środy było najtrudniejsze. Dopiero w poniedziałek o godzinie 22 spięłam zespół, a dziś rano powiadomiłam kuratorium, że jestem gotowa. W komisjach będziemy mieli nauczycieli delegowanych z różnych szkół, np. z SP nr 23, a także z Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Damy radę. Myślę, że stanęliśmy na wysokości zadania - dodaje Ewelina Bagdziun.

Pierwsze dwa dni egzaminu odbyły się zgodnie z harmonogramem we wszystkich dziewiętnastu placówkach. W tej chwili organizacyjnie dopinana jest jeszcze środa, kompletowane składy ostatnich komisji. Liczymy na to, że i ten dzień egzaminu obędzie się bez problemów

- mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Powody do stresu mają prawo mieć nie tylko egzaminowani uczniowie, ale i strajkujący nauczyciele. Wtorek to już dziewiąty dzień ogólnopolskiego protestu zorganizowanego przez ZNP i FZZ. Tysiące belfrów w całej Polsce odeszło od tablic 8 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że jeśli się nie ugną, to długo do nich nie wrócą. Najprawdopodobniej rozmowy z rządem w kwestii podwyżek zostaną podjęte dopiero po Wielkanocy.

W rozmowach z rządem na razie jest pat. Wszystko wskazuje na to, że nauczyciele nic nie dostaną od "zajączka". W Elblągu strajk rozpoczęło 90 proc. nauczycieli i mniej więcej tyle nadal protestuje, poza sporadycznymi przypadkami, np. związanymi z chorobą nauczyciela. Mimo porób różnych nacisków, środowisko nadal jest zdeterminowane. Chciałbym przypomnieć, że nauczyciele walczą nie tylko o swoje płace, oni strajkują również po to, aby pieniądze dla pracowników oświaty przyszły do gmin w subwencji. Tutaj brakuje pieniędzy. Do tej pory MEN nie dał gminom środków na regulacje płacowe w tym i ubiegłym roku, to są ogromne pieniądze obciążające samorządy

- mówi Gerhard Przybylski.
 

- Chciałbym, mimo wszystko, życzyć nauczycielom, pracownikom oświaty zdrowych, ciepłych i spokojnych świąt - dodaje prezes elbląskiego oddziału ZNP.

AKTUALIZACJA

Jak podaje ZNP, w czwartek (18 kwietnia) związkowcy wracają do rozmów ze stroną rządową.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / SP 19 egzamin ośmioklasistów ( zdjęć 28 )
Dodano: 2019-04-16 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Arc
  Wtorek, 16.04

  Co za kolejne brednie. W niektórych szkołach prawie 100% pseudo nauczycieli jest na L4 (to nie są "sporadyczne przypadki") - gdzie kontrola ZUS??? Dodam, że ci "chorzy" na manifestacje chodzą - cudowne uzdrowienie... Ps. Piłsudski dziś pewnie by tym strajkującym komuchom powiedział: "wam krowy i świnie szczać prowadzać, a nie dzieci uczyć"!

 2. 2
  +7
  ~ Rodzic SP 19
  Wtorek, 16.04

  Brawo Pani Emilko. Szacunek za odwagę i nie poddanie się totalnej opozycji których orężem jest ulica i zagranicą.

 3. 3
  +17
  ~ uczeń
  Wtorek, 16.04

  W Elblągu chyba najgorsza szkoła (a na pewno jedna z najgorszych) to SP11 ze swoim dyrektorem, partyjnym kumplem Prezydenta, który obłudnie na facebooku pokazuje filmiki jak to on niby dla uczniów jest otwarty, a robi wszystko aby egzaminów nie zrobić i gdyby nie fakt, że ma taki obowiązek, to na 100% by w SP11 nie było egzaminów - na manifestacjach strajkujących stoi razem z nimi w pierwszym szeregu - WSTYD, nie chcemy takiego dyrektora!

 4. 4
  +7
  ~ wicia
  Wtorek, 16.04

  Czy pani Bagdziun dalej pełni obowiązki dyrektora SP 19, bo jakoś o konkursie cicho sza? Czy stanowisko dyrektora oczekuje na pana który "poszedł" na wiceprezydenta? Czemu ach czemu takie jest postępowanie włodarza miasta?

 5. 5
  --6
  ~ 12
  Wtorek, 16.04

  To innej szkoły w Elblągu niż 19 to nie ma?

 6. 6
  --7
  ~ kolo
  Wtorek, 16.04

  Po raz pierwszy widzę w "komisji" osoby w swetrach w dżinsach i spodniach dresowych z wypchanymi kieszeniami, co to ma być? Kto to jest?

 7. 7
  +2
  ~ Rodzic SP 19
  Wtorek, 16.04

  Brawo Pani Emilko. Szacunek za odwagę i nie poddanie się totalnej opozycji których orężem jest ulica i zagranicą.

 8. 8
  +9
  ~ Arc
  Wtorek, 16.04

  kolo - pewnie dla ciebie lepsi są ci co stoją przed klasami poubierani na czarno, a niektórzy z nich nawet (co pokazują na własnych filmikach) poprzebierali się za krowy (za świnie już nie muszą się przebierać)...

 9. 9
  +4
  ~ Sylcia
  Wtorek, 16.04

  Po pierwsze nie dziewiąty a siódmy dzień strajku. Przecież te leniwe mendy na weekend do domu wróciły.

 10. 10
  +5
  ~ rodzic
  Wtorek, 16.04

  Trochę jak w reklamie: "Merci, tak podziękuję Ci, że jesteś tu" - wczoraj w SP18 takie czekoladki od rodzica (poprzez Panią Dyrektor) otrzymali wszyscy NAUCZYCIELE EGZAMINUJĄCY. Więcej takich rodziców powinno być! Rodzice, to o Wasze dzieci chodzi, pokażcie im co jest dobre a co złe i jak należy się zachować.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.