Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czy rondo w Elblągu będzie musiało zmienić nazwę? Wiele na to wskazuje

27.11.2017, 13:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Czy rondo w Elblągu będzie musiało zmienić nazwę? Wiele na to wskazuje
fot. Monika Skowrońska

Nie Rondo Kaliningrad a Rondo Królewiec. Takiej zmiany będzie trzeba już wkrótce dokonać, ponieważ posłowie chcą właśnie dokonać korekt w nazewnictwie zagranicznych miast, które funkcjonują w Polsce.

Sylwester Chruszcz, poseł koła Wolni i Solidarni, poinformował, że wprowadzenie zmian przepisów nazw zagranicznych miasta na polskich znakach drogowych jest już pewne.

– Dostaliśmy zapewnienie na Komisji Infrastruktury, że rozporządzenie zostanie wprowadzone. Pierwszych zmian możemy spodziewać się najpóźniej w III kwartale 2018 roku. Docelowo na wszystkich drogach w Polsce mają pojawić nazwy miast zagranicznych w dwóch językach – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” parlamentarzysta, który jest pomysłodawcą inicjatywy.

Poselski projekt ustawy zakłada, że w przypadku gdy na tablicach przeddrogowskazowych i drogowskazowych tablicowych jest podana nazwa dużego miasta sąsiedniego państwa, do którego prowadzi droga, nazwę będzie podawać się w języku polskim oraz w języku oryginalnym, a w przypadku cyrylicy w translacji łacińskiej. Nazwy te umieszczane będą w jednym wierszu, z tym że nazwa oryginalna będzie znajdowała się w nawiasie. W praktyce oznacza to, że już niedługo będziemy mogli zobaczyć takie napisy jak „Królewiec (Kaliningrad)” oraz „Lwów (Lviv)”.

Wprowadzenie rozporządzenia zostało we wrześniu poddane pod głosowanie podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury. – Należy zaznaczyć, że wszyscy posłowie jednogłośnie poprali projekt – informuje Sylwester Chruszcz.

– Chcemy aby tablice były wymieniane w odpowiedniej kolejności. Najważniejsze są oczywiście te na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W drugim etapie sytuacja zostanie zmieniona na trasach samorządowych – informuje poseł koła Wolni i Solidarni.

Na razie nie wiadomo czy zmiany obejmą również nazewnictwo takich obiektów drogowych, jak ronda. Jednak wiele wskazuje na to, że ustawodawca będzie dążył do ujednolicenia wszystkich nazw miast z zagranicy. To by oznaczało, że na elbląskim Rondzie Kaliningrad będzie musiała pojawić się nazwa Królewiec.

– Wiemy już, że rozporządzenie na pewno zostanie wprowadzone. Pierwsze zmiany będą w najpóźniej w III kwartale 2018 roku, ale możliwe, że to nastąpi szybciej – informuje Sylwester Chruszcz.

Idea zmiany nazwy tego ronda w naszym mieście nie jest nowa. Już w 2013 r. środowisko elbląskich kibiców piłkarskich postulowało usunięcie nazwy Kaliningrad. Ta miała kojarzyć się z nazwiskiem radzieckiego wojskowego Kalinina. Kibice złożyli petycję w tej sprawie do elbląskiego samorządu.

Kibice Olimpii Elbląg „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” w swojej petycji nawiązali do nierozliczonej historii Zbrodni Katyńskiej. Chodzi przede wszystkim o fakt, że w jej wyniku zginęło ponad 20 tys. polskich obywateli: oficerów wojska, policji, nauczycieli, naukowców, artystów, przedstawicieli inteligencji. Kibice domagali się więc zmiany nazwy Rondo Kaliningrad, ponieważ, ich zdaniem, wywodzi się ona od nazwiska ludobójcy i zbrodniarza wojennego Michaiła Kalinina.

Walczący wówczas o prezydenturę Elbląga Jerzy Wilk zapewniał kibiców, że jeśli wybory wygrał, to nazwę ronda zmieni. Miało by nosić nazwę ronda Żołnierzy Wyklętych. Jerzy Wilk wygrał wybory, jednak nie zdecydował się na usunięcie nazwy Kaliningrad.

Czy teraz takie zmiany wymusi Sejm?

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 9

%22.2 %77.8


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ klik
  Poniedziałek, 27.11

  Miastem partnerskim jest Kaliningrad czy Królewiec? A może Königsberg?

 2. 2
  --10
  ~ Nareszcie
  Poniedziałek, 27.11

  Co zabrakło wam pomysłów na polskie upamiętnienia ludzi którzy są ważni i slawni Rondo kosciuszki. Rondo podpaski.

 3. 3
  +23
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 27.11

  Kolejny idiotyzm - ew. zmiana dotyczyć ma nazw miast na dwujęzyczne, ale obecnie funkcjonujące a nie historyczne. W innym przypadku, jak rozumiem, "dobra zmiana" przywróci nam również np. Elbing, Danzig i Breslau?

 4. 4
  +22
  ~ Machupichcę
  Poniedziałek, 27.11

  Idąc tym tropem zmieńmy wszystkie nazwy, żeby wyglądały po naszemu. Proponuję zacząć od Ronda Czarlsa Degola w Warszawie. Dobrze, że w naszym kraju nie mamy poważniejszych problemów.

 5. 5
  +10
  ~ Dede
  Poniedziałek, 27.11

  Rondo Szczerby ! To brzmi dumnie !

 6. 6
  +13
  ~ albo
  Poniedziałek, 27.11

  Rondo Ruswelta (Róswelta) albo Ajsenhałera (Ajsenchałera) albo najlepiej Małej Konstatynopolitańczykowianeczki.

 7. 7
  +20
  ~ zgrywus
  Poniedziałek, 27.11

  Czy Rosjanie już wiedzą że będą musieli zmienić nazwę swojego miasta w ramach krucjaty IPN?;)

 8. 8
  +2
  ~ Starówka
  Poniedziałek, 27.11

  Może po prostu Rondo Warszawskie .

 9. 9
  +13
  ~ b0ss
  Poniedziałek, 27.11

  Już kościół się miesza i łacińskimi trzeba pisać, a w szkołach arabskich cyferek muszą się uczyć.

 10. 10
  --9
  ~ Wowka
  Poniedziałek, 27.11

  Od kiedy powstało miasto Królewiec tak było nazywane w całej historii Polski. Wracamy do normalności.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5704019069672