Poniedziałek, 11.12.2023, Imieniny: Waldemar, Damazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Przy rondzie ósemkowym miały powstać punkty sakralne kościoła. Zamiast tego będą domki jednorodzinne?

20.12.2017, 13:10:46 Rozmiar tekstu: A A A
 Przy rondzie ósemkowym miały powstać punkty sakralne kościoła. Zamiast tego będą domki jednorodzinne?

Skrzyżowanie ul. Niepodległości z ul. Marii Konopnickiej zasłynęło z powstania na nim pierwszego w Elblągu ronda ósemkowego. Podczas grudniowej sesji radni zadecydują  w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w północno - zachodnim narożniku tego skrzyżowania. - W obecnie obowiązującym planie, w narożniku mamy jednostkę przeznaczoną na punkty sakralne kościoła rzymsko-katolickiego. Zmieniamy to na zabudowę jednorodzinną – mówiono dziś podczas Komisji Gospodarki Miasta.

Pierwsze w Elblągu rondo ósemkowe, które powstało w zeszłym roku, zyskało we wrześniu nazwę jednego z miast partnerskich naszego miasta - Tarnopola.

Działka o powierzchni 2,67ha, mieszcząca się w północno-wschodnim narożniku od tego ronda ma zyskać nowy  miejscowy plan zagospodarowania. Jakie są plany względem tej działki?

Dokładniej chodzi o działkę, która od strony północnej   obejmuje fragmentem ulicę Szczyglą, od strony wschodniej - fragmentem ulicę Marii Konopnickiej, od strony południowej - fragmentem ulicę Niepodległości i od strony zachodniej - fragmentem ulicę Suwalskiej.

- Celem uchwały jest ustalenie regulacji planistycznych, głównie w zakresie przeznaczenia, zasad zabudowy i zagospodarowania terenów w granicy planu - informuje Przewodniczący RM Marek Pruszak.

W planie określa się  przeznaczenie terenów pod  zabudowy mieszkaniowe jednorodzinnej oraz mieszkaniowej jednorodzinnej szeregowej. - Na terenie obowiązuje wymóg ochrony akustycznej dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zgodnie z przepisami odrębnymi (...) oraz zachowanie charakterystycznych cech krajobrazu fragmentu osiedla robotniczego z lat 30.XX wieku, poprzez objęcie ochroną konserwatorską układu urbanistyczno-architektonicznego - podkreślono w projekcie uchwały.

Dlaczego jest to tak istotne?

Celem ochrony układu urbanistyczno-architektonicznego, stanowiącego krajobraz kulturowy historycznego osiedla robotniczego jest przede wszystkich zachowanie gabarytów, formy i lokalizacji bliźniaczych domów mieszkalnych - wskazanych w rysunku planu, tworzących charakterystyczny rytm zabudowy wzdłuż ulic: Suwalskiej, Szczyglej i Marii Konopnickiej

-  wyjaśnia Marek Pruszak.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: „Przy ulicach: Suwalskiej, Szczyglej i Konopnickiej istnieje historyczna zabudowa , stanowiąca skomponowany układ urbanistyczno-architektonicznych osiedla robotniczego małych domów bliźniaczych z lat 30. XX w. Domy te sytuowane były wzdłuż w/w ulic w jednej linii na wąskich i długich działkach o powierzchni około 1000m. Za zabudową mieszkaniową we frontowej części działki sytuowano zabudowę gospodarczą i ogrody przydomowe, które do tej pory pozostają niezabudowane. Część działek w międzyczasie uległa podziałowi na część frontową od ulic i część wewnętrzną pozbawioną obsługi komunikacyjnej. W celu umożliwienia dostępu do tych działek, aby mogły uzyskać status działek budowlanych zaprojektowano publiczną drogę dojazdową z zawrotką, umożliwiając do nich dostęp komunikacyjny i infrastrukturalny. Duża działka niezabudowana przy ulicy Niepodległości posiada inny charakter ze względu, na swoją wielkość i odmienny kształt, wynikające prawdopodobnie z późniejszych przekształceń własnościowych i zmiany właścicieli, a także przeznaczenia ustalonego w planie, który obecny projekt planu zmienia we fragmencie”.

Czy uchwalenie tego projektu będzie rościło skutki finansowe? - W celu ograniczenia kosztów związanych z realizacją inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, należy dążyć do pozyskania jak największych środków zewnętrznych w tym dotacji unijnych. Pozyskanie różnego rodzaju wsparcia pozwoli na znaczne odciążenie budżetu miasta i szybszą realizację określonych w prognozie inwestycji - czytamy w uzasadnieniu. - Wydatki i wpływy do budżetu miasta związane z uchwaleniem planu miejscowego będą wynikały nie tylko z samej zmiany planu, ale uzależnione będą od aktualnej koniunktury gospodarczej, popytu i podaży nieruchomości na rynku nieruchomości, preferencji inwestorów oraz wielu innych czynników, które trudno dokładnie przewidzieć.

Podatki od nieruchomości w skali rocznej mają szacunkowo wynieść 938 800 zł, koszty Miasta to 114 300 zł (za wykup pod drogę publiczną), a koszty Miasta, które miały być ponoszone wspólnie ze spółkami samorządowymi - 1 969 800 zł.

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został wyłożony do publicznego wglądu między  25 lipca 2017 roku a 28 sierpnia 2017 roku. W tym czasie nie wniesiono żadnych uwag do projektu planu.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Przy rondzie ósemkowym powstanie osiedle domków ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-12-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ tumiwisizm
  Środa, 20.12

  Punkty sakralne???A co to za cudo? Kościół czy plebania :-)

 2. 2
  +10
  ~ Taak .
  Środa, 20.12

  Jak nic " zainteresowany " się pojawił ze słusznej , jedynej partii ?

 3. 3
  +29
  ~ Mafia
  Środa, 20.12

  Mało tej kościelnej mafii terenów i pieniędzy?

 4. 4
  +10
  ~ klik
  Środa, 20.12

  Czyżby p. Marek Pruszak był zainteresowany startem na fotel prezydenta?

 5. 5
  +20
  ~ Jakie
  Środa, 20.12

  Rondo podpaska było, jest i będzie. A nie ósemka.

 6. 6
  --3
  ~ b0ss
  Środa, 20.12

  No właśnie - punkty sakralne kościoła? A ciemnota już ma pożywkę, o czarnej mafii.

 7. 7
  --5
  ~ SUPERMARKET PRZY ul.Łączności?
  Środa, 20.12

  Dzisiaj byłem w Urzędzie Miejskim. Zaskoczyła mnie informacja w korytarzu UM . Mianowicie wisi tam taka tablica w korytarzu na partrze a na niej napis :"OBSŁU|GA KLIENTÓW ". Sorry Wróblewski, ale należąłoby z szacunkiem podchodzić do mieszkańców Elbląga a nie traktować ich jako "KLIENTÓW". Władza dla ludzi bo przez nas wybrana, a jak się nie PODoba Wróbelku to wypad. A urząd Miejski to nie SUPERMARKET , baranie !!1

 8. 8
  +7
  ~ Jaaassio
  Środa, 20.12

  Według obowiązujących norm prawnych we wszystkich urzędach tak samorządowych jak i państwowych obowiązuje formą KLIENT! Nie ma słowa petent. Takie rzeczy trzeba wiedzieć a nie bezpodstawnie krytykowac.

 9. 9
  +4
  ~ Halinka
  Czwartek, 21.12

  Panj K. J. skutki finansowe mogą się rodzić, a nie rościć. Kolejny artykuł obnażający pani słaby warsztat.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0836038589478