Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dług Elbląga mniejszy, ale nadal ogromny

18.12.2017, 13:00:27 Rozmiar tekstu: A A A
Dług Elbląga mniejszy, ale nadal ogromny
Fot. Archiwum redakcji

Nad finansami Elbląga cały czas "wisi" ogromne zadłużenie. W przyszłym roku na spłatę kredytów władze miasta chcą przeznaczyć z budżetu 7,3 mln zł. To będzie oznaczało, że pozostanie nam jeszcze... ponad 300 mln zł długu.

Sytuacja finansowa Elbląga od lat pozostawia wiele do życzenia. W 2014 roku znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najbardziej zadłużonych miast (6 miejsce - dług w wysokości 57,71 procent dochodu). Od tamtej pory dług z roku na rok się zmniejsza, ale do pełnej jego spłaty został nam jeszcze bardzo dużo. Obecnie wynosi on 309 mln 911 tys. zł, co stanowi 51,28 proc. dochodu.

W projekcie budżetu na 2018 na spłaty rat kredytu i obligacji zaplanowano ponad 7 mln 340 tysięcy zł. Projekt ten zakłada nadwyżkę budżetową w kwocie blisko 6,6 mln zł, która prawie w całości zostanie przeznaczona na ten cel

- wyjaśniała Rozalia Grynis, skarbnik Elbląga podczas prezentacji projektu budżetu Elbląga na 2018 rok.

Od 2015 roku dług Elbląga zmniejszył się o ponad 51 mln złotych. Tylko w 2015 roku spłacono 19 mln zł, w tym ponad 14 mln zł przedterminowo za rok 2017. Podobnych zabiegów dokonywano i później. 

W 2016 r. kwota spłaty kredytów wyniosła 19,88 mln zł. Wtedy też rozpoczęliśmy spłatę długu, który przypada na 2018 rok. Gdybyśmy nie dokonali tych przedterminowych spłat nie tylko w 2016 r. (blisko 7 mln zł), ale i w 2017 roku (6,9 mln zł) to w przyszłym roku musielibyśmy spłacić 21 mln zł. Łącznie, od 2015 roku, spłaciliśmy już ponad 51 mln zł. W tym ponadplanowe spłaty to ponad 33 mln zł, a spłaty terminowe 18,4 mln

- wylicza Rozalia Grynis.

Władze miasta nie ukrywają, że przy takim zadłużeniu planowanie budżetu miasta, wymaga iście ekwilibrystycznych zdolności. Tym bardziej jeśli jednocześnie chce się ująć w nim kolejne inwestycje (w budżecie na 2018 zaplanowano je za blisko 39 mln zł), bez dodatkowe zadłużania miasta.  

To dobry, stabilny budżet, budżet wykorzystania możliwości służących mieszkańcom i miastu, myślę tutaj o dużej ilości pieniędzy zewnętrznych, które wspomagają wiele zadań. Dzięki przedterminowej spłacie zobowiązań z roku 2018 mamy stabilną sytuację finansową. Możemy realizować wiele inwestycji, a nie tylko spłacać wcześniej zaciągnięte kredyty. Po raz kolejny nie zakładamy nowych zobowiązań finansowych, przy założeniu, że nie hamujemy, a rozwijamy możliwości miasta poprzez zadania inwestycyjne. Mimo trudności, z podniesionym czołem mogę przekazać radnym ten projekt budżetu

- zachwalał projekt budżetu miasta na 2018 rok Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Na przyjęciem projektu budżetu Elbląga na 2018 rok radni będą głosowali podczas sesji, która odbędzie się 28 grudnia. Wtedy dowiemy się, czy zaaprobują zaproponowany przez prezydenta plan oddłużania miasta.

Jedno jest pewne, jeszcze długo Elbląg będzie jedną z biedniejszy gmin. Widać to między innymi po opublikowanych w listopadzie, przez Ministerstwo Finansów, wskaźników dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2018 r. Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2016 r. (według stanu na 30 czerwca 2017 r.). Z kwotą wpływów podatkowych na poziomie blisko 32 tys. zł na jednego mieszkańca, Kleszczów w woj. łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, w której wpływy z podatków były ponad 80-krotnie niższe - 390,29 zł.

W zestawieniu 750 gmin Elbląg zajmuje 602 miejsce z kwotą 1526,88 zł podstawowego dochodu podatkowego na jednego mieszkańca.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 15

%86.7 %13.3


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Dede
  Poniedziałek, 18.12

  Musicie robić więcej "inwestycji" :-)))) Jakąś karuzelę dla piesków za banieczkę, albo może Centrum Inwestowania w dziewięćdziesięciolatków.

 2. 2
  +4
  ~ Witek
  Poniedziałek, 18.12

  Dede a masz coś do dziewięćdziesięciolatków ?? czy to nie są przypadkiem ludzie zasługujący na specjalne traktowanie ?? Ale mogę zrozumieć ,że mając dwanaście lat tego nie dostrzegasz...

 3. 3
  +9
  ~ Jamaleg
  Poniedziałek, 18.12

  Niby kasy nie ma ale na spełnianie zachcianek pazernego kleru wróbel kasę zawsze znajdzie.

 4. 4
  +15
  ~ Katarzna
  Poniedziałek, 18.12

  No to jeszcze 35 lat i będzie z górki.

 5. 5
  +9
  ~ wist
  Poniedziałek, 18.12

  Plany planami a dług rośnie. I tak w nieskończoność. Powinna być większa kontrola nad wydatkami / sprawowana / przez elblążan. Wszak to mieszkańcy ten dług będą spłacać.

 6. 6
  +7
  ~ Qwerty
  Poniedziałek, 18.12

  Nie dziwne, że przy takim dochodzie na mieszkańca nie powstają sensowne sklepy w Elblągu. Tylko same Biedronki Lidl i Mrówki, a galeria handlowa to w połowie parking.

 7. 7
  +13
  ~ uuu
  Poniedziałek, 18.12

  Ja mam pytanie do Rady MIASTA dlaczego jest taki dług , a może to jest taka moda , a może jest to nieudolność , a może ktoś podbiera wam kasę . Proszę wyjaśnić .

 8. 8
  +9
  ~ A czy
  Poniedziałek, 18.12

  Mamy pytanie czy do tej sumy długu wchodzi dług lokali zbk do eksmisji. Jest ponad 300 takich lokali i sumy wszystkie to każdy by chciał mieć taką kasę. Jeśli to wchodzi do długu miasta to kto odpowiada za taki stan że pozwala się by dłużnicy.po się panoszyli. Przerwać ten krok i wyj,,, c na pysk a mieszkania dać tym co zadbają i zapłacą za lokal.

 9. 9
  +7
  ~ Nowoczesny
  Poniedziałek, 18.12

  Bez paniki Elblag nie jest bogatym miastem, ale na 2478 gmin w Polsce za zeszły rok byliśmy pod względem dochodów na głowę mieszkańca na 321 miejscu;) Dla smaku dodam, że biedniejszi od nas okazali się mieszkańcy: Torunia, Szczecina, Częstochowy itp!;) Czemu my elblążanie lubimy się tak "biczować psychicznie" to wpływ depresji?;) Dla niedowiarków link: http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.akty/171632/Najbogatsze-i-najbiedniejsze-gminy-w-Polsce-czesc-pierwsza-1-499

 10. 10
  +3
  ~ Antonina
  Poniedziałek, 18.12

  Tę nędzę i zaścianek widać po dekoracjach świątecznych. Nie szukając daleko olsztyńska starówka przy elbląskiej wygląda jak Las Vegas, przy wiosce na rubieżach.....,mówię to ze smutkiem i żalem, bo nie lubię szuwarowego paskudy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1571288108826