Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Na co Miasto wyda pieniądze w 2018 r.?

07.12.2017, 16:05:57 Rozmiar tekstu: A A A
Na co Miasto wyda pieniądze w 2018 r.?
Fot. Archiwum redakcji

Powstał projekt budżetu na 2018 r., w którym szczegółowo rozpisano na co Miasto przeznaczy środki finansowe. Jutro, 8 grudnia, odbędzie się debata, podczas której Kluby Radnych będą mogły się wypowiedzieć na temat propozycji Prezydenta Elbląga oraz zgłosić swoje sugestie.

- Ostatnie kilka miesięcy to był okres wytężonej pracy. Budżetu nie przygotowuje się w ciągu kilku dni – stwierdził podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej Prezydent Elbląga Witold wróblewski.

Na zapoznanie się z treścią projektu budżetu radni mieli ponad trzy tygodnie. - 15 listopada złożyłem go zarówno do Przewodniczącego Rady Miasta, jak i do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która z mocy ustawy kontroluje i opiniuje projekty finansowe miast – mówił Prezydent Elbląga.

Zatem jaki budżet zaplanowano na przyszły rok?
 
Jest to budżet ukierunkowany na kontynuację stabilizacji finansów miasta. Pamiętamy jeszcze o ponad 300 mln zł długu, który mamy do spłacenia. To jest jeden z elementów, który ogranicza nasze możliwości
 
– podkreślił Witold Wróblewski.

Po raz kolejny projekt budżetu Elbląga nie uwzględnia zaciągania kolejnych kredytów. - To poprawia sytuację finansową Miasta – dodał Witold Wróblewski. - Budżet ma 2018 r. jest pełen inwestycji, które są finansowane ze źródeł zewnętrznych.

Prezydent przyznał, że inwestycjami priorytetowymi w budżecie były te, których realizacja będzie współfinansowana ze środków unijnych bądź ministerialnych. - Gdybyśmy chcieli zrealizować inwestycje tylko i wyłącznie ze środków własnych to możliwości byłyby niewielkie – mówił Witold Wróblewski.

Jakie inwestycje planowane są na 2018 r.? - Na inwestycje mamy 39 mln zł. Natomiast inwestycje, które zostały już rozpoczęte, które zakończone będą do czerwca następnego roku, to jest ponad 17 mln zł, czyli mówimy tutaj o kwocie prawie 56 mln zł – wyjaśniał Prezydent Elbląga. - Pierwsze w kolejności realizowane będą inwestycje, które już są rozpoczęte, czyli wiadukt na Zatorze, tunel dla pieszych i rowerzystów pod torami.

Najwięcej środków finansowych zostanie przeznaczonych na oświatę (m. in. budowę Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej). - Największy udział w strukturze wydatków to jest oświata i wychowanie. Tutaj wydatki kształtują się w kwocie 228 mln zł – mówi Rozalia Grynis, skarbnik Miasta.

Wśród planowanych inwestycji są również: rozpoczęcie budowy bloku operacyjnego i modernizacji  obiektów przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego, modernizacja zajezdni, zakup trzech nowych tramwajów, przebudowa Targowiska Miejskiego czy modernizacja hangaru żeglarskiego.

 
Mam nadzieję, że w ciągu roku uda się zwiększyć dochody. Będziemy nad tym pracowali i będziemy starali się znaleźć  środki na te zadania, które nie zostały ujęte w projekcie. Pragnę zaznaczyć, że konstruowanie budżetu na rok przyszły było trudne. Nałożyły się na to  również czynniki zewnętrzne – mniejszy CIT,  wprowadzenie reformy oświaty, skutki podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, które nie zostały pokryte w subwencji
 
– zapewnia Witold Wróblewski.
 


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ PATOLOGIA
  Czwartek, 07.12

  " wprowadzenie reformy oświaty, skutki podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli, które nie zostały pokryte w subwencji " i to jest to , jak PIS dobywa głosy kosztem samorządów , czyli kasy zwykłego Kowalskiego i Nowaka . A to dopiero początek ...

 2. 2
  --1
  ~ Jaś Apokalipsa
  Czwartek, 07.12

  Pieniądze przede wszystkim dla sponsorów Witolda Wróblewskiego (zwłaszcza OPEGIEKA) i jego zaplecza - Klim, Rudnicki, działacze PO - muszą się śpieszyć i ostrożnie, aby CBA nie wyprowadzało o 6-ej.

 3. 3
  +7
  ~ elblążanka
  Czwartek, 07.12

  Pan prezydent nie rozumie mieszkańców , nie gospodarzy tak,żeby nie obciążać mieszkańców - inwestycja unijna i od razu podwyżka dla nas. Było 230 milionów na wydatki, dlaczego to my mamy płacić za remont oczyszczalni i dlaczego aż tyle? i co dalej z EPEC, czy też będziemy musieli płacić 150 milionów- jak pisano już o tym temacie. Dlaczego to my zwykli mieszkańcy mamy "dostawać po kieszeni" hangary z naszych pieniędzy dla ludzi z kasą , a z jakiej racji. Mają jachty sprzedać Im budynek i po kłopocie, dlaczego to my mamy się dokładać?

 4. 4
  +4
  ~ I tak
  Czwartek, 07.12

  Po wyborach. Poleci i tyle i pa.

 5. 5
  +4
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 07.12

  To nie jest ten prezydent co był zaraz po wyborach , Widać przeżywa jest zmartwiony ,brak kasy , wymogi duże i co ? klapa .Panie Wróblewski proszę położyć na biurko pismo o treści składam rezygnację ze stanowiska . a my panu serdecznie po dziękujemy .

 6. 6
  +3
  ~ Maczeta.
  Czwartek, 07.12

  Wasal olsztyna.

 7. 7
  +3
  ~ POlitolog
  Czwartek, 07.12

  To nie jest budżet rozwojowy, szału nie ma! To jest tylko "konserwacja" wyludniajacego sie i starzejącego się miasta! Wróbel nie ma żadnej koncepcji na rozwój!:(

 8. 8
  +2
  ~ Student
  Czwartek, 07.12

  Do elblążanka: a kto ma płacić za naszą wodę i ogrzewanie? Jelenia Góra? Jeśli chodzi o hangar to jeszcze mogę się z Panią zgodzić, chociaż z drugiej strony staram się zrozumieć, tyle się mówi żeby inwestować w turystykę, więc może znaleźć jakiś złoty środek, wyremontowany hangar, ale jakaś część miejsc będzie ogólnodostępna dla turystów i zrobić coś w rodzaju mariny. Lokalizacja dobra, zaplecze też niczego sobie. A co do gospodarzenia to tak jak nie lubię Pana Wróblewskiego to muszę przyznać że jest to jak narazie chyba jedyny prezydent, który właśnie stara się nie obciążać mieszkańców. Po tylu latach życia miasta na kredyt w końcu ktoś wziął się za spłatę zadłużenia, które było olbrzymie. Robić tyle ile jest w możliwościach miasta i spłacać zadłużenia, w dłuższej perspektywie wyjdzie to nam wszystkim na dobre... Mam nadzieję.

 9. 9
  +1
  ~ Student
  Czwartek, 07.12

  Jak budżet ma być rozwojowy? Jak Pan ma sklep spożywczy i 2 miliony długu to spłaca Pan najpierw zobowiazania czy otwiera nowy sklep?

 10. 10
  0
  ~ Student
  Czwartek, 07.12

  Jak budżet ma być rozwojowy? Jak Pan ma sklep spożywczy i 2 miliony długu to spłaca Pan najpierw zobowiazania czy otwiera nowy sklep?

 11. 11
  +2
  ~ Kacpek
  Czwartek, 07.12

  Na odprawę dla byłego juz wkrótce prezydenta?

 12. 12
  +2
  ~ do student
  Czwartek, 07.12

  Widocznie student , i to tylko I semestr. Nie wiem, może i w Jeleniej Górze Miasto aż w takim stopniu nie obciąża mieszkańców i gromadzi środki z zysków i amortyzacji.Skoro płacę to wymagam , żeby usługa była wykonywana po najniższych kosztach, a czy ktoś wie dlaczego inwestycja/remont ma kosztować aż 108 milionów w EPEWiK. A czy EPEWIK przymierza się do oszczędności kosztów i przeprowadzenia restrukturyzacji. Tego typu przedsiębiorstwa na zachodzie obsługujące 100 tys. mieszkańców zatrudnia ok. 150 pracowników, a u Nas ok . Nie napisałam, że woda czy ciepło ma być za darmo. EPEWiK w części sam powinien gromadzić środki na inwestycje, dlaczego to nas ma się obciążyć aż 50% do 50% dopłat unijnych. Ten kto ma samochód, buduje sobie garaż , a kto ma jacht niech remontuje sobie hangar.

 13. 13
  +2
  ~ do student
  Czwartek, 07.12

  Dlaczego nie remontuje się basenu, gdzie większość mieszkańców skorzystała by z wypoczynku, jachty to turystyka dla jednostek.

 14. 14
  +4
  ~ Dede
  Czwartek, 07.12

  Długi zacznijcie spłacać !

 15. 15
  0
  ~ ??
  Piątek, 08.12

  To mamy w Elblągu socjalizm , czy kapitalizm ???

 16. 16
  +1
  ~ Student
  Piątek, 08.12

  Kapitalizm głównie na papierze, ale większość rządów po '89 to głównie socjaliści, tak jak i większość ustaw. Odnośnie hangatu to też jestem temu przeciwny, ale z drugiej strony można znowu powiedzieć, po co robić lodowisko czy stadion, bo też będzie korzystać z tego jakąś stosunkowo nieduża grupa ludzi. A co do tego, że to miejskie spółki powinny prowadzić taka politykę finansowa żeby nie obciążać mieszkańców to trochę inna bajka, bo teraz już za późno. Takie zakłady powinny mieć jakiś fundusz kapitałowy założony przynajmniej 20 lat temu i odkładać pieniądze. Oczywiście urzędnicy nagle w tym roku zauważyli że potrzebny jest remont, jak zwykle przez lata każdy przymykal oko, a może wytrzyma. Co do basenu, też bardzo żałuję że jest zamknięty. Najlepsze lata dzieciństwa. Ale nad jego remontem tak jak w przypadku oczyszczalni powinno się myśleć dużo dużo wcześniej, teraz koszty remontu pewnie są 2 razy większe niż jeszcze parę lat temu. Ten projekt rewitalizacji basenu to też jakaś porażka. Ale jeśli remont basenu ma być za wszelką cenę i znowu brać potężne kredyty to chyba mija się z celem. Szukać, szukać i jeszcze raz szukać dofinansowan gdzie tylko się da.

 17. 17
  +1
  ~ oświata
  Piątek, 08.12

  A co z podwyżkami dla pracowników światy - administracji i obsługi? Mamy dalej biedować i żyć z minimalnej płacy? Czym różnimy się od pracowników w urzędzie? takie same stanowiska a płaca o połowę mniejsza!!!!!!!! Pracownicy obsługi bardzo ciężko pracują w szkołach za gorsze, które nie pozwalają godnie żyć w tym dziwnym mieście!!!!!!!!! Ale jak stanowi powiedzenie "głodnego najedzony nie zrozumie" jest od wieków w tym mieście na czasie.

 18. 18
  0
  ~ my
  Piątek, 08.12

  Do projektu proszę dopisać "podwyżki dla administracji i obsługi w placówkach oświatowych" w przeciwnym razie wyjdziemy na ulicę Panie Prezydencie, Nie będzie wyjścia

 19. 19
  +2
  ~ do student
  Piątek, 08.12

  Proszę być konsekwentnym, skoro użytkownicy hangaru mają mieć remont za darmo bo unijne plus pieniądze z Miasta. Dlaczego więc za remont oczyszczalni mamy zapłacić sami,aż ponad 50 milionów. oprócz unijnych. Czy to loteria?

 20. 20
  +1
  ~ Do jas apokalipsa
  Piątek, 08.12

  O 6 rano to wyprowadzają obecnie panujący stosując metody gorsze niz za PRL u ,

 21. 21
  +1
  ~ Kowal
  Piątek, 08.12

  Wiec skoro tak psy ujadaja to poczekamy na nowego wlodarza ktory omami tempy lud kredytami , a za kolejne 4 lata elblazanie będą go spłacać opluwajac kolejnego prezydenta, sorry taki mamy klimat tego miasta , a wiec czekajcie na tego ktory przyjdzie i da

 22. 22
  +1
  ~ wer
  Piątek, 08.12

  Student jak zawsze niedouczony nie rozumie ciągłości zdarzeń i wynikających z tego konsekwencji. Nie rozumie że władza musi ponosić konsekwencje błędów a nie wozić się na naszych plecach wedle uznania i realizować mrzonki jakiś pajaców z czubka drabiny społecznej

 23. 23
  --1
  ~ Student
  Piątek, 08.12

  Do wer: po co odrazu tak niemilo? Myślę że rzeczowa, kulturalna dyskusja to jedna z najważniejszych rzeczy jeśli chodzi o dyskusje, tym bardziej na tematy polityczne. A jeśli chodzi o Pana/Pani wypowiedź- nigdy nie zaglosowalem na żadną partie ze 'starego ukladu' więc konsekwencji mi nie brak, czego nie można powiedzieć o większości wyborców, skoro wszystkie partie będące dotychczas u władzy się nie sprawdziły, a ludzie i tak na nie głosują, często wynika to z niewiedzy. Moje poglądy są mocno wolnorynkowe, ale staram się zrozumieć obecnego prezydenta, bo lekko nie mial przejmując władze z blisko 400 mln długu. Według mnie Pan Wroblewski jest słabym wlodarzem, ale lepszej kandydatury narazie na horyzoncie nie widze :(

 24. 24
  +1
  ~ Ed
  Piątek, 08.12

  Proszę zainteresować się płacą administracji w oświacie od lat brak podwyżek które już są równe płacą minimalną

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.