Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sędziowie na chwilę odwiesili togi. "Protest" odbył się również w Elblągu

20.04.2017, 16:30:06 Rozmiar tekstu: A A A
Sędziowie na chwilę odwiesili togi. "Protest" odbył się również w Elblągu
Fot. Ryszard Biel

Sędziowie nie mogą strajkować, jednak dzisiaj dokładnie o godzinie 12 wielu z nich zarządziło przerwę w rozprawach i udało się na specjalnie zwołane zebrania. Tak było w sądach w całej Polsce, również tych elbląskich. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko reformie sądownictwa, planowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Sędziowie to kolejne środowisko, które nie ukrywa obaw związanych z działaniami obecnej władzy. Ich zaniepokojenie wzbudził projekt uchwały autorstwa PiS, który obecnie jest już procedowana w Sejmie, a który może uderzyć w sądy, naruszając ich niezależność. Jego pierwsze czytanie odbyło się 7 kwietnia. Tego samego dnia, na wniosek PiS, posłowie odrzucili projekt ustawy autorstwa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Dzisiaj (20 kwietnia) sędziowie zorganizowali tzw. protest. Tak zwany, ponieważ w myśl przepisów nie mogą strajkować. W zamian jednak w sądach w całej Polsce o godz. 12 odbyły się specjalne zebrania. Na kilkadziesiąt minut sędziowie w odwiesili togi i udali do oddzielnych sal, aby wybrać przedstawiciele do udziału w pracach tworzącego się forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego.

Zebrania zostały zwołane zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, tj. z inicjatywy sędziów, a mają służyć omówieniu zasad współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego oraz rzetelnego przekazu informacji o aktualnym stanie sądownictwa i jego problemach. Nie należy ich traktować w kategorii protestu

- wyjaśniał sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Zebrania odbyły się również w sądzie Okręgowym w Elblągu i podlegających mu sądach rejonowych, między innymi tym w Elblągu.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 30

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ MJ
  Czwartek, 20.04

  Własnie to jest ich cwaniactwo.Za to powinni zostac ukarani przynajmniej prezesi sądów.Dla takich cwaniaków z miodem w uszach nie moze byc tolerancji i przymruzenia oczu.

 2. 2
  +7
  ~ TTOM
  Czwartek, 20.04

  Mam nadzieję, że obecny sejm wraz z rządem uporządkuje sądownictwo w Polsce i sądom będzie ufać więcej niż 20% społeczeństwa

 3. 3
  --6
  ~ mf
  Czwartek, 20.04

  Zbigniew "mniej niż zero" Z. chce mieć w ręku, oprócz kontroli nad prokuratorami, także sędziów. Niedoczekanie!

 4. 4
  +6
  ~ Adam
  Czwartek, 20.04

  "ch zaniepokojenie wzbudził projekt uchwały autorstwa PiS, który obecnie jest już procedowana w Sejmie, a który może uderzyć w sądy, naruszając ich niezależność" Do redakcji: Zawsze w takich sytuacjach umieszczajcie link do uchwały o której mowa. Znacznie przyspieszy to wyszukiwanie informacji :)

 5. 5
  +7
  ~ AKCJA T4
  Piątek, 21.04

  Dobrze!Niech przetrzepią tą klikę sędziowską!

 6. 6
  --8
  ~ Nowoczesny
  Piątek, 21.04

  Większośc Polaków nie rozumie, że jak PiS podporządkuje sobie Sądy to będzie to koniec ustroju demokratycznego w Polsce! IV RP będzie dyktatura partii PiS która będzie odpowiadać jedynie przed "Bogiem i historią"!:(

 7. 7
  +4
  ~ podsadny
  Piątek, 21.04

  no to fajnie! bez wysiłku będą sędziowie do zwolnienia,sami się zgłosili ,uczestniczac w strajku

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.