Czwartek, 6.05.2021, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wiatrak, statek na pochylni i kompas ozdobią miejskie kwietniki. Zobacz, jak będą wyglądały w tym roku

16.02.2017, 17:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
Wiatrak, statek na pochylni i kompas ozdobią miejskie kwietniki. Zobacz, jak będą wyglądały w tym roku
Architekt krajobrazu Iwona Morawska prezentuje projekt kwietnika przy pl. Jagiellończyka (Fot. Ryszard Biel)

Obchody 70-lecia elbląskiego oddziału PTTK będą głównym motywem tegorocznego projektu obsadzania elbląskich skwerów, placów i zieleńców. Przy placu Jagiellończyka pojawi się m.in. ułożony z kwiatów wiatrak i logo tej organizacji, przy pasażu na Hetmańskiej zobaczymy statek i pochylnię na Kanale Elbląskim, a na placu Dworcowym kwietny kompas. Do dekoracji miasta w tym roku wykorzystanych zostanie łącznie ok. 80 tys. roślin.

Co roku projektanci Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu wymyślają nowe wzory na klomby, które  wiosną i latem upiększają miejskie place i skwery. Trzy lata temu miejskie kwietniki nawiązywały swoim wyglądem do obchodzonego w 2014 r. jubileuszu 777-lecia naszego miasta. W 2015 roku na zieleńcach podziwiać można było logotypy najbardziej znanych bohaterów masowej kultury: Batmana, Supermana, Spidermana, Flash Arrowa, Kapitana Ameryki i Asa z filmu „Hydrozagadka”. W zeszłym natomiast głównym motywem miejskich kwietników było przesłanie słynnej piosenki Beatlesów „All you need is love”. Mogliśmy oglądać m.in. ułożoną z kwiatów pacyfkę, czterolistną koniczynę i skrzydła motyla. To właśnie te dekoracje tak spodobały się internautom, że Elbląg zdobył w 2016 r. drugie miejsce w plebiscycie czytelników Portalu Komunalnego.

W 2017 r. elbląskie kwietniki nawiązywać będą do obchodów 70-lecia PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Informować o tym będzie kwietnik na placu Jagiellończyka, którego głównym elementem będzie wiatrak oraz charakterystyczne logo PTTK, w które wkomponowana zostanie liczba 70.

Jest to niepowtarzalna okazja, żeby w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie ruchu turystycznego w naszym życiu. Pokazać jak piękny jest świat w jego rzeczywistych kolorach, a przede wszystkim jak piękna jest nasza ziemia elbląska

– tłumaczy Iwona Morawska, główna dekoratorka w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Elblągu, która od lat projektuje wszystkie dywany kwiatowe w naszym mieście oraz zajmuje się ich realizacją.

Kwietnik przy ul. Hetmańskiej ozdobi w tym roku motyw związany z Kanałem Elbląskim. Będzie nim wkomponowany w elipsę statek na pochylni. Znajdujący się tuż obok herb Elbląga, także otrzyma nawiązanie do ruchu turystycznego. W narożnikach kwietnego herbu pojawią się białe kółka z kolorowymi środkami, oznaczające początek lub koniec szlaku.

Motto przewodnie tegorocznych kwietników: „Smaku wędrówki doświadczysz w czasie jej trwania”, będzie doskonale zauważalne na kwietniku przy ul. 1 Maja. Jego obsada przypominać będzie kręte ścieżki i szlaki turystyczne. Na znajdującym się nieopodal kwietniku przy ul. Czerwonego Krzyża, zobaczymy natomiast polskie krainy geograficzne: góry, morze, mazurskie jeziora czy też tereny centralnej Polski.

Kolejne kwietne miejsce zlokalizowane na placu Dworcowym, przyozdobią strzałki w kolorach szlaków turystycznych. Oznakowania i kolory szlaków turystycznych znajdziemy również w małej części parku Kajki.

Wszystkie wspomniane kwietniki oraz wieże kwiatowe i donice, wykonane będą z kwiatów o długim okresie kwitnienia: begonii stale kwitnącej, begonii bulwiastej, begonii ogrodowej, żeniszka, irezyny, santoliny, szałwii, wilca ziemniaczanego, paciorecznika, starca i aksamitki. Łącznie wykorzystanych zostanie ok. 80 tys. roślin wartych ok. 90 tys. zł.

Wiosną nasze miasto upiększać będą bratki, a jesienią chryzantemy i kapusta ozdobna. Obsady powinny rozpocząć się na przełomie maja i czerwca i zakończyć jeszcze przed Dniami Elbląga (23-25.06).

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ mius
  Czwartek, 16.02

  Szkoda tylko, że te 80 tys. kwiatów można podziwiać z wysokości balkonów. Dla pieszego i kierowcy wzory z nich ułożone nie są już takie czytelne; za niskie nachylenie skarpy. Proponuję wziąć przykład z herbu Gdańska na ul. Elbląskiej - co roku doskonale widoczny.

 2. 2
  +1
  ~ Pani Wiosna
  Piątek, 17.02

  Piękne! Jak co roku! ;)

 3. 3
  +1
  ~ Samośka
  Piątek, 17.02

  Mius zgadzam się z tobą. Z perspektywy zwykłego przechodnia to tylko rabatka i nic więcej. Należałoby zadbać o nachylenie pod odpowiednim kątem by symbol był czytelny dla każdego

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1086089611053