Czwartek, 6.05.2021, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Serca, motyle, pacyfka i hit Beatlesów. To propozycje dla miejskich zieleńców w tym roku

13.01.2016, 07:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Serca, motyle, pacyfka i hit Beatlesów. To propozycje dla miejskich zieleńców w tym roku
Trzy główne motywy, jakie w tym roku znajdą się na kwietnikach przy placu Jagiellończyka oraz przy ulicach Hetmańskiej i Czerwonego Krzyża, dotyczyć będą miłości

Przesłanie słynnej piosenki Beatlesów „All you need is love” (wszystko czego potrzebujesz to miłość), będzie głównym motywem tegorocznego projektu obsadzania elbląskich skwerów, placów i zieleńców. Przy placu Jagiellończyka pojawi się m.in. ułożona z kwiatów pacyfka - symbol walki o pokój i miłość, przy pasażu na Hetmańskiej zobaczymy statek z żaglem w postaci serca a na placu Dworcowym - kompas. Do dekoracji miasta w tym roku wykorzystanych zostanie łącznie ok. 100 tys. kwiatów.

Co roku projektanci Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu wymyślają nowe wzory na klomby, które  wiosną i latem upiększają miasto. Dwa lata temu miejskie kwietniki nawiązywały swoim wyglądem do obchodzonego w 2014 r. jubileuszu 777-lecie naszego miasta. W zeszłym roku na zieleńcach podziwiać można było logotypy najbardziej znanych bohaterów masowej kultury. I tak na klombie koło pasażu przy ul. Hetmańskiej znalazł się symbol Batmana, a przy placu Jagiellończyka Supermana. W pozostałych miejscach spotkać można było także logotypy Spidermana, Flash Arrowa, Kapitana Ameryki i Asa z filmu „Hydrozagadka”. Zarząd Zieleni Miejskiej posadził w tym celu około 100 tysięcy różnokolorowych kwiatów, których zakup kosztował ok. 108 tys. zł.

W 2016 r. elbląskie zieleńce sprzyjać będą zakochanym. Mottem tegorocznych kwietników będzie bowiem przesłanie znanego hitu zespołu The Beatles - „All you need is love”. Będziemy je mogli odczytać na kwietniku przy placu Jagiellończyka. Obok tekstu pojawi się znak rozpropagowany przez amerykańskich hippisów - pacyfka.

Na kwietniku przy ul. 1 Maja, jak również w małej części parku Kajki, odnajdziemy kwiaty ułożone w postaci serc. Serca tworzyć też będą skrzydła motyla, liście kwiatu i płatki koniczyny czterolistnej przy ul. Czerwonego Krzyża. Z kolei kwietny klomb przy pasażu na ul. Hetmańskiej (elipsa obok herbu miasta), przyjmie kształt statku z żaglem w postaci serca, który zawiezie nas do krainy Miłości i Pokoju, a drogę do niej wskaże kwietny kompas (o wskazówkach także w postaci serca) na placu Dworcowym.

Wszystkie wspomniane kwietniki wykonane będą, jak co roku, z kwiatów o długim okresie kwitnienia: begonii stale kwitnącej, żeniszka, irezyny, santoliny, starca i aksamitki. Oprócz kwietników dywanowych, miasto będą zdobić wieże kwiatowe i donice miejskie obsadzone głownie pelargoniami, wilcem o barwnych liściach, komarzycą oraz gipsówką.

Skąd pomysł na udekorowanie miejskich kwietników miłosnymi motywami?

Brakuje nam miłości – zamiast kochać bliźniego swego – nienawidzimy. Brakuje nam pokoju – zamiast nieść pokój – niesiemy zło. Źródłem pokoju jest miłość. Miłość z kolei jest źródłem życia i energii napędzającej nasze działania. Miłość ma magiczną  siłę. Uczmy się kochać siebie i uczmy tego nasze dzieci, wtedy świat będzie zdecydowanie lepszy

- tłumaczy Iwona Morawska, główna dekoratorka w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Elblągu, która od lat projektuje wszystkie dywany kwiatowe w naszym mieście oraz zajmuje się ich realizacją.

Do dekoracji miasta zostanie wykorzystanych ok. 100 tys. kwiatów. Na ten cel ZZM zabezpieczył kwotę 170 tys. brutto. Obsadę planuje na początku czerwca.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 3 ) autor Iwona Morawska, ZZM Elbląg


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ dvgbs
  Środa, 13.01

  Ale super!Rewelacja!

 2. 2
  --1
  ~ Polak
  Środa, 13.01

  pacyfka - "symbol walki o pokój i miłość" - czy wy uważacie, że np. Jezus Chrystus WALCZYŁ o pokój i miłość? NIE on nie walczył,a ten symbol to po protu satanistyczny krzyż nerona i takie coś będzie na naszych trawnikach. Czemu nie dacie też od razu np. symbolu swastyki (symbolu "przynoszącego szczęście") - hehe, bo kojarzy wam sie z hitlerem - i owszem kojarzy się, tak samo jak pacyfka kojarzy sie z satanizmem!

 3. 3
  +2
  ~ Fanklub Iwonki
  Czwartek, 14.01

  Brawo Iwonka! :) "Mam jeszcze wiarę, odmieni się los, znów kwiatek do lufy wetknie im ktoś", że za Dżemem zacytuję ;)

 4. 4
  +1
  ~ Hippie
  Czwartek, 14.01

  Można przyłączyć się do sadzenia kwiatków? :D

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2406899929047