Środa, 28.02.2024, Imieniny: Makary, Prokop, Hilary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przetarg EPEC-u zgodny z prawem? Znamy stanowisko Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych

30.05.2016, 15:30:36 Rozmiar tekstu: A A A
Przetarg EPEC-u zgodny z prawem? Znamy stanowisko Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych

Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych orzekł, że nie widzi podstaw, by wszcząć postępowanie o naruszenie dyscypliny finansowej przez członków Komisji Przetargowej Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W listopadzie ub.r. powstał dokument przedstawiający wyniki kontroli Urzędu Zamówień Publicznych dotyczący modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu. Według niego EPEC "w sposób wadliwy dokonał opisu przedmiotu zamówienia", co "stanowi naruszenie przepisu". Prezes spółki, Łukasz Piśkiewicz nie zgadzał się z wynikami przeprowadzonej kontroli.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych miał wątpliwości, co do "poprawności dokonania przez zamawiającego w kontrolowanym postępowaniu opisu przedmiotu zamówienia w aspekcie jego zgodności z art. 29 ust 2 ustawy Prawo zamówień publicznych". 

Biegły stwierdził, że "opis przedmiotu zamówienia utrudniał dostęp do zamówienia wykonawcom zdolnym do jego wykonania, a w konsekwencji utrudniał uczciwą konkurencję" oraz że "zamawiający w sposób wadliwy dokonał opisu przedmiotu zamówienia, co potwierdza fakt, że w postępowaniu złożono tylko jedną ofertę".

Do przetargu przeprowadzonego przez EPEC negatywnie odniosło się także Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Komisja Kontrolna powołana przez Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego.

Na wniosek Urzędu Zamówień Publicznych, Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, zbadał zarzuty wobec EPEC-u i postanowił nie wszczynać postępowania. 

- Zastrzeżenia dotyczyły spraw prawno-technicznych, np. takich jak znakowanie rur przez podmioty stające do przetargu – tłumaczy Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC. – Zarzucono nam, że tylko jeden oferent znakuje rury, co narusza zasady konkurencyjności. Tymczasem to także nieprawda, co wyjaśniliśmy podczas rozpoznania sprawy przez Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Decyzja Rzecznika jest prawomocna. Może ona pomóc EPEC-owi w sporze z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Toczy się on w związku z nałożeniem na spółkę korekty poziomu dofinansowania inwestycji w wymiarze 5 proc.

W praktyce oznacza to, że EPEC musiałby oddać prawie 600 tys. zł., które otrzymał na modernizację sieci rur. Nie jest to jednak przesądzone.

- Cieszy mnie fakt, że sprawa powoli, lecz konsekwentnie się wyjaśnia. Nie mam wątpliwości, że działania tych wszystkich służb spowodowane zostały donosami i bezpardonowym atakiem na EPEC. Wyjaśnienie wszystkiego zajmuje nam teraz mnóstwo czasu i niestety trochę kosztuje, ale walczymy nie tylko o pieniądze, ale przede wszystkim dobre imię spółki – mówi Łukasz Piśkiewicz.

Obecnie trwa konkurs na prezesa spółki. O to stanowisko ubiega się sześć osób. Nie ma wśród nich Łukasz Piśkiewicza, który nie spełniał wymogów formalnych, jakie wyznaczył Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

– Niestety, nie dane mi będzie doprowadzić sprawy do końca. Boję się, że mój następca nie będzie zainteresowany kontynuowaniem podjętych przeze mnie kroków i uzna nałożoną korektę tylko w tym celu, by uzasadniać decyzje o zmianach kadrowych w firmie - dodał Łukasz Piśkiewicz.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Marian
  Poniedziałek, 30.05

  Decyzja Rzecznika i cała praca CBA do kosza?, ponieważ decyzja jest ostateczna.

 2. 2
  +4
  ~ Kapitan Żbik
  Poniedziałek, 30.05

  W EPEC sitwa z SLD chce zastąpić sitwę z PO, dlatego kręci ***oburzę wokół EPEC. Na stołek szykowany jest już niejaki Baranowski, czyli dobry kumpel Nowaka i Klima. Wszystko pięknie jest opisane na SLD Elbląg Watch na facebooku. Potem będą już prawdopodobnie kręcić lody na linii EPEC - firemki podwykonawców.

 3. 3
  --2
  ~ Num
  Poniedziałek, 30.05

  Brawo Epec. Prawda wychodzi na jaw!

 4. 4
  +6
  ~ Milk
  Poniedziałek, 30.05

  Pozwać trzeba to całe SLD ze wszystkimi donosicielami!

 5. 5
  +2
  ~ do Milk
  Poniedziałek, 30.05

  człowieku, 11 zarzutów utrzymane przez CBA.

 6. 6
  +6
  ~ as
  Poniedziałek, 30.05

  A to ciekawa sprawa wiele instytucji stwierdziło nieprawidłowości, a rzecznik nie wszczął nawet postępowania wyjaśniającego. Delikatnie mówiąc ukręcono łeb sprawie.

 7. 7
  +5
  ~ xd
  Poniedziałek, 30.05

  POczekajmy przyjdzie nowy Zarząd zleci audyt i zobaczymy czy wszystko było w porządku. Czym się tu podniecać! Tonący brzytwy się chwyta jestem przekonany, że po zleconym AUDYCIE przez NOWY Zarząd nie będzie WINNYM do ŚMIECHU! Bu ha ha ha!

 8. 8
  --4
  ~ AdamK
  Poniedziałek, 30.05

  Do milk: na jakiej podstawie sądzisz że CBA postawiło zarzuty. Uważaj co piszesz bo możesz się z tego tłumaczysz

 9. 9
  +1
  ~ PiotrB.
  Poniedziałek, 30.05

  W związku z rozwojem produkcji Firma poszukuje: Specjalisty na stanowisko: Kierownik ds. Produkcji Oferujemy: Umowę i pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku Osoby zainteresowane prosimyo przesłanie CV na adres: office@uniwexkotly.pl Skontaktujemy się z wybranymi kondydatami. Kontakt Adres:Uniwex Kotły Bio Sp. z o.o.Tel.:55 235 55 04

 10. 10
  --2
  ~ Danka samdak
  Poniedziałek, 30.05

  Czy ktoś odpowie za nakrėcenie całej sprawy. Dlaczego nie pisze się kto wprowadził w błąd CBA.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0231039524078