Czwartek, 1.12.2022, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent informuje, czym zajmował się między sesjami

19.02.2013, 14:37:53 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent informuje, czym zajmował się między sesjami
fot. Mateusz Smoliński

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Prezydent Miasta Grzegorz Nowaczyk po raz kolejny podsumował swoją działalność z okresu między sesjami.

Prace nad budżetem unijnym i korzyściami, jakie mogą wyniknąć z uzyskanych przez Polskę  pieniędzy z UE na lata 2014-2020, targi budowlane w Kaliningradzie, na których swoją ofertę mogą zaprezentować także przedsiębiorcy z Elbląga, kampania Made in Elbląg a także łączenie elbląskich klubów sportowych – tym, między innymi, zajmował się prezydent Nowaczyk, pomiędzy grudniem, 2012, a lutym br.

Budżet unijny: co dla samorządów?


Elbląg ma szanse na pozyskanie naprawdę dużych pieniędzy z kolejnego, unijnego "rozdania". Bowiem Fundusze Europejskie zostaną skoncentrowane na tych obszarach kraju, których rozwój przyniesie w najbliższych latach, największe korzyści. Są to: 5 województw Polski Wschodniej: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, i warmińsko-mazurskie, miasta wojewódzkie i okoliczne, powiązane z nimi gminy, miasta i dzielnice miast wymagające rewitalizacji, obszary, zwłaszcza wiejskie, których mieszkańcy nie mają dostępu do dóbr i usług oraz obszary przygraniczne - Wraz z marszałkiem Jackiem Protasem omówiliśmy wspólne punkty związane z unijnymi wsparciami na lata 2014-2020 – wyjaśniał dziś Grzegorz Nowaczyk.  - Najgłówniejsze obszary, które uzgodniliśmy to przede wszystkim obszar związany z przedsiębiorczością, czyli z wszelkimi wydatkami związanymi z badaniem i rozwojem, innowacyjną gospodarką, z nowoczesnym zarządzaniem, ze współpracą klastrów.

Dobra wiadomość, szczególnie dla Elbląga to taka,. że projekty infrastrukturalne, na jakich zależy włodarzom miasta: wiadukt na Zatorze, czy wiadukt łączący drogę krajową nr 7 z Modrzewiną, również powinien znaleźć się w zakresie zainteresowania tych pieniędzy - Marszałek Protas zaproponował spotkanie z elbląskimi przedsiębiorcami, ponieważ chcemy zwrócić naszym, rodzimym firmom uwagę na to, że budżet unijny w latach 2014-2020 będzie się jednak znacząco różnił od tego obecnego, gdyż nie będzie to już budżet samorządowy, z akcentem na jego wydatki, a będzie to budżet przede wszystkim akcentujący ochronę miejsc pracy, walkę z bezrobociem, tworzenie nowych miejsc pracy, poprawę sytuacji przedsiębiorstw różnego rodzaju, z akcentem na firmy stawiające na innowacyjne rozwiązania – wyliczał Nowaczyk.

W związku z tym prezydent Nowaczyk postanowił spotykać się raz w miesiącu z różnymi branżami w naszym mieście – Pierwsze z nich odbyło się w styczniu z branżą budowlaną, a głównym motywem tego spotkania były coroczne tragi budowlane, jakie odbędą się w Kaliningradzie w tym roku w dniach 14-16 marca – mówi Grzegorz Nowaczyk. - Dzięki organizacji w 2018 roku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kaliningrad stoi przed wielkim boomem budowlanym. Myślę, że jest szansa na to, aby również elbląskie firmy włączyły się do wyścigu o kontrakty na ogromne pieniądze, które będą dostępne w Kaliningradzie.

Na chwilę obecną 20 przedsiębiorców z Elbląga wyraziło chęć udziału w targach. Miasto pokrywa koszty stoiska elbląskiego, wspólnie z Konsulatem Generalnym RP - Pomagamy naszym przedsiębiorcom także w formalnościach granicznych oraz zabezpieczamy promocję i różnego rodzaju spotkania z reprezentantami rosyjskiej strony wymieniał prezydent.

Następna branża, z którą spotkanie przewiduje prezydent Nowaczyk to branża handlowa - Myślę, ze jeszcze w tym miesiącu (w lutym – przyp. red. ) dojdzie do takiego spotkania – informuje Grzegorz Nowaczyk.

„Wyprodukowano w Elblągu”


Budując konsekwentnie nowe standardy w mieście, w których stosuje się budżet obywatelski czy konsultacje społeczne, 31 stycznia prezydent zainaugurował produkt Made in Elbląg – To taki znak firmowy najlepszych produktów i usług elbląskich firm, który będzie promowany w Polsce i za granicą – podkreśla Nowaczyk.

Laureaci Made in Elbląg, oprócz statuetki otrzymają wsparcie promocyjne w postaci cyklu artykułów w mediach ogólnopolskich lokalnych oraz zagranicznych, a zostaną wyłonieni w drodze decyzji kapituły konkursy, w skład której weszli: Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny grupy ESCADRA, Juliusz Marek, Mariusz Leszczyński, dyr. generalny Invitex Polska, prof. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu.

Łączenie klubów piłkarskich

Toczy się również postępowanie z połączeniem dwóch klubów piłkarskich Olimpii Elbląg i Olimpii Elbląg 2004. Oba kluby są już po walnych zebraniach, a delegaci podjęli decyzję o połączeniu się - Ja będę tę inicjatywę wspierał bardzo mocno, bo jest ona spójna z moją oceną sytuacji piłkarskiej w naszym mieście – wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk. - Nie stać nas bowiem, by dwa czy trzy kluby grały w najwyższej klasie rozgrywkowej. Chciałbym abyśmy zbudowali jeden silny, organizacyjny finansowo i sportowo klub, który będzie nasycony piłkarzami pochodzącymi z Elbląga i grał w II a może nawet I lidze piłkarskiej – podkreślał prezydent

Na koniec prezydent przypominał także o trwającym rozliczeniu rocznym PIT - Zachęcam, aby jeden procent swoich podatków odprowadzić na rzecz elbląskich organizacji pożytku publicznego, pamiętajmy, że działają one przede wszystkim na naszą rzecz – argumentował prezydent. - Na rzecz elblążan. Zapraszam na stronę na której widnieje lista tych organizacji.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (59)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ wol
  Wtorek, 19.02

  Brawo radni Wilk,Nowak i Klim. Radny Wcisła utracił już zdolność kierowania radą i zgadzam się w tym miejscu z grupą referendalną.

 2. 2
  +3
  ~ inicjatywa
  Wtorek, 19.02

  na Modrzewinie koniecznie musi powstać, ale to koniecznie Instytut Ciągnienia Druta, bez tego instytutu nikt nie będzie inwestował, trzeba kupić maszyny badawcze, najlepiej takie najdroższe i rozpocząć badania nad ciągnieniem-rozciągliwością ciągnionego druta, wtedy zjada się inwetorzy, tak z 60 milionów trzeba bedzie wydać, ale efekt murowany

 3. 3
  +6
  ~ leniwce z PO
  Wtorek, 19.02

  Jak zwykle ...lanie wody,próba podlizania sie elblazanom(nie skuteczna)...i ***zenie w stołek (ale to standard).....cały ja

 4. 4
  +6
  ~ leniwce z PO
  Wtorek, 19.02

  Jak zwykle ...lanie wody,próba podlizania sie elblazanom(nie skuteczna)...i ***zenie w stołek (ale to standard).....cały ja

 5. 5
  +26
  ~ zaniepokojony
  Wtorek, 19.02

  bardzo mnie zaniepokoiły rozmowy z Marszałkiem Protasem na temat Elbląga, jakby nie patrzeć pan Marszałek przyczynił się swoimi pomysłami z lat ubiegłych do komplenego zmarginalizowania miasta, stworzenia z Elbląga zapadłej dziury z której wyprowadza się kto może, skoro Pan Marszałek ma znowu plany wobec miasta to źle to wróży na przyszłość, pewnie te jego wspieranie przedsiębiorczości skończy się przymusowym wysiedleniem mieszkańców wraz z przeniesieniem do Olsztyna firm, w których sa zatrudnieni, tak to widzę, Pan Marszałek to likwidator Elbląga,

 6. 6
  +10
  ~ BARABARA
  Wtorek, 19.02

  PAN PREZYDENT MA TAKI ZA ***OL ,ZE NAWET NIE MA CZASU NA ZALADOWANIE PUSTEJ TACZKI

 7. 7
  +3
  ~ AVE JA
  Wtorek, 19.02

  wygram każde wybory - zapraszam do rozmów

 8. 8
  +14
  ~ walę takie rządy
  Wtorek, 19.02

  chętnie bym wam zgasił te głupie uśmieszki i podziękował wam za wasz plan by żyło się lepiej ...ale tylko wam,a my i nasze rodziny niech wykańcza wyzysk,bieda,stres , zus us i nfz

 9. 9
  +14
  ~ 123
  Wtorek, 19.02

  g... mnie interesuje czym się zajmował prezydent. Niedługo i tanim już nie będzie.

 10. 10
  +6
  ~ 666
  Wtorek, 19.02

  Czemu nikt nie mówi o tym ze pieniądze z unii będzie trzeba kiedyś oddać ????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.153648853302