Sobota, 28.01.2023, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dyskutowali o szansach rozwoju województwa i subregionu elbląskiego

14.02.2013, 13:35:47 Rozmiar tekstu: A A A
Dyskutowali o szansach rozwoju województwa i subregionu elbląskiego
Fot. Mateusz Smoliński

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego startuje z nową strategią społeczno-gospodarczą dla naszego regionu do roku 2025. Dziś w Elbląskim Parku Technologicznym odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Nad projektem strategii dyskutowali z władzami województwa warmińsko-mazurskiego, w osobie marszałka Jacka Protasa, przedstawiciele jednostek elbląskiego samorządu lokalnego, prezesi rodzimych spółek, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy naszego miasta. Mówiono przede wszystkim o rozwoju potencjału Zalewu Wiślanego, elbląskiego portu, czy budowy internetowej sieci szerokopasmowej w naszym mieście. To już ostatnie z takich spotkań. Wcześniejsze odbyły się Ełku i w Olsztynie.

Dlaczego zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego pokusił się o nowelizację dokumentu strategii? - Zmieniają się uwarunkowania makroekonomiczne, czy geopolityczne, jak również priorytety europejskie zapisane w strategii Europa 2020 - wyjaśniał dziś Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Dawniej Strategia Rozwoju naszego państwa preferowała model oparty na rozwoju największych miast. Po dyskusji z samorządami rząd zmienił to podejście i postanowił oprzeć rozwój Polski także o duże i średnie miasta. To dobra wiadomość m.in dla Elbląga, bo pozwala na zaistnienie w różnych programach operacyjnych - Dlatego własnie musimy dostosować, także nasze dokumenty strategiczne, do dokumentów i europejskich i krajowych - podkreśla Protas. - Stąd nowelizacja strategii województwa.

W jakich kierunkach więc oscylować będzie nowy projekt strategii? - Nie jest tajemnicą, że to nachylenie idzie w kierunku konkurencyjnej gospodarki i nowoczesnych technologii - mówi Jacek Protas. - Będziemy wspierali badania, rozwój, styk między instytucjami badawczymi a gospodarką i biznesem, ale również nowoczesne sieci; nie tylko drogi kołowe czy kolejowe, śródlądowe, wodne ale również  sieci telekomunikacyjne, jak szerokopasmowy internet. - wylicza marszałek Protas. - To są wyzwania na najbliższe lata i wokół tego mają oscylować zapisy w nowej strategii województwa.

Dobry rozwój województwa dzięki unijnemu budżetowaniu


Wypełnieniem dokumentu strategii będą programy operacyjne. Nad głównym - Regionalnym Programem Operacyjnym, Zarząd Województwa już pracuje. Umożliwił to w znacznej mierze ostatni szczyt w Brukseli w sprawie budżetowania na lata 2014-2020. Dzięki temu, że zakończył się on sukcesem finansowym dla Polski, a na politykę spójności udało się pozyskać prawie 73 mld EUR (do 69 mld EUR otrzymanych z budżetu UE na lata 2007-2013), RPO będzie skonstruowany inaczej, niż dotychczas -  Skupi w sobie dotychczasowe dwa komponenty: Europejski Fundusz Społeczny i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, co sprawia że dotychczasowego programu Kapitał Ludzki już nie będzie - wyjaśnia marszałek Protas.

W chwili obecnej trudno jednak oszacować, ile z pieniędzy unijnych trafi do naszego regionu - To bardzo dobry budżet dla nas, ważne są również warunki, które wynegocjował w Brukseli premier, a mianowicie kwalifikowalny VAT i 85 proc. wsparcia dofinansowania - podkreślał jeszcze Jacek Protas. - Co do tego, jakie środki trafią do nas, jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić. Będziemy teraz dyskutować o algorytmie podziału środków na regiony, wiemy już, że będzie większa decentralizacja środków, a więc więcej z tych 73 mld trafi do regionów teraz, niż to było w okresie budżetowania 2007-2013.

Dzięki większemu budżetowaniu na lata 2014-2020 możemy także skuteczniej dyskutować o kierunkach rozwoju naszego regionu - Te konsultacje są po to, byśmy mogli wypracować ostateczny kształt dokumentu strategii, który wytyczy kierunki rozwoju naszego regionu aż do 2025 roku.

Jakich propozycji rozwoju subregionu elbląskiego może się spodziewać usłyszeć Jacek Protas? - W każdym z subregionów przedstawiane są inne akcenty. Nikt tu nie kwestionuje wizji, którą zawarliśmy w strategii, czy jej głównych celów rozwojowych, natomiast wielu chciałoby żeby były w niej zapisane konkretne przedsięwzięcia - z imienia i  nazwiska - mówi Jacek Protas. - W tym dokumencie nie jest możliwe. Strategia bowiem to nie jest zbiór przedsięwzięć konkretnych, ale pokazanie wizji, celów, priorytetów,  na podstawie których budowane będą programy wykonawcze, które dopiero zrealizują zapisy zawarte w tej strategii.

Subregion elbląski najbardziej interesowały sprawy związane z rozwojem Zalewu Wiślanego, szerszego wykorzystania możliwości elbląskiego portu morskiego oraz rozwoju szerokopasmowego internetu i nowoczesnego transportu publicznego.

Na konsultacje projektu strategii dla naszego regionu, Zarząd Województwa ma 35 dni. Potem kolejne 30 dni na zebranie wszystkich uwag, przemyśleń i wskazań po to, żeby mógł przyjąć ostateczną wersję dokumentu i skierować ją pod obrady Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jeśli nie będzie żadnych przeszkód formalnych, przyjęcie nowej strategii dla województwa do roku 2025 zostanie zatwierdzone w maju - mówi Jacek Protas.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ parzy?
  Czwartek, 14.02

  dlaczego wszyscy siedzą w drugim rzedzie? czyzby pierwszy parzył, czy moze nikt nie chce sie pokazywać z obecną władzą?

 2. 2
  +11
  ~ obywatel miasta
  Czwartek, 14.02

  po poprzednim budżecie widać, że Pan Protas ma Elblag w bardzo głebokim poważania, byłoby bardzo dobrze, gdyby inne osoby decydowały o tym ile i na co dostanie Elbląg bo po ostatnm budzecie widać, że Pan Protas nie nadaje się do tego całkowicie, zasadniczo nic nie dał mieszkańcom miasta, mówiąc kolokwialnie o.l.a.ł wyborców z Elbląga, na pewno w przyszłym budżecie zrobi to samo, ja na niego już nie licze w ogóle, ma jakiś uraz do miasta, chciałby z niego zrobić coś co cywilizacyjnie będzie wyglądać jak jakaś zapadła mieścina, taka wizje ma ten Pan

 3. 3
  +11
  ~ wizja Protasa
  Czwartek, 14.02

  On ma wizję, wypompowac wodę z Zalewu Wiślanego i rurociągiem przesłać do Olsztyna, nie zdziwiłby się gdyby na to wpadł, jak golic miasta to już ze wszystkiego co się da, pompujcie Marszałku, pompujcie

 4. 4
  +11
  ~ protas = q...as
  Czwartek, 14.02

  Okradac ludzi na akord ,oto nasza władza ...nic więcej nie POtrafi ...

 5. 5
  +7
  ~ fwerrwe
  Czwartek, 14.02

  Będziemy wspierali badania, rozwój, styk między instytucjami badawczymi a gospodarką i biznesem, ale również nowoczesne sieci; nie tylko drogi kołowe czy kolejowe, śródlądowe, wodne ale również sieci telekomunikacyjne, jak szerokopasmowy internet..... tłumacząc na język zrozumiały, wizja wizją, a fekty będą pewnie jeszcze gorsze niż od ostatnich wizji, czyli cywilizacyjna zapasć miasta, katastrofa demograficzna, liczba mieszkańców pewnie mneijsza niż w Ełku, w którym pompują niewyobrażalne ilości pieniędzy, kosztem Elbląga zresztą,

 6. 6
  +10
  ~ obiektywny
  Czwartek, 14.02

  wizje , wizje, wizje : niewidzialni inwestorzy, niewidzialny szerokopasmowy net, niewidzialne super rozwiązania kounikacyjne, niewidzialny styk nauka, biznes , instytucje badawcze, co jeszcze niewidzialnego w swoich wizjach zaprezentujecie, bo to o czym mówicie jest niewidzialne, widzialne są efekty tych wizji za to:bezrobocie, bieda, cywilizacyjna zapasć miasta, nawet basenu normalnego niepotraficie wybudować, o czym jest tu ta mowa? miejcie honor i odejdzcie bo się nie nadajecie, normalnie się nie nadajecie do zajmowania się sprawami regionu,

 7. 7
  +9
  ~ łże
  Czwartek, 14.02

  średnie i małe miasta? przypominam, ze Olecko, Ostróda dostały kasę na baseny, po 40- melonów na ich budowę, Braniewie też dostało, a miasto Elbląg nie dostało nic, niech teraz Pan Protas nie opowiada banialuk, że średnie i małe miasta nie mogły uczestniczyć w podziale kasy bo kłamie, mówić dosłownie łże, Elbląg nie dostał i nie dostanie bo masz człowieku jakiś kompleks tego miasta i szkodzisz mu jak możesz

 8. 8
  +1
  ~ NIE dla olsztyna
  Czwartek, 14.02

  Tego faceta strategia WSZYSTKO NA olsztyn i mazury a do Elbląga co z nosa skapnie.Już po głosy w wyborach nie przychodź do Elblążan bo kopa dostaniecie kłamcy.Przekop mierzei to szansa dla całego regionu na rozwój!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. 9
  +6
  ~ bajki opowiada
  Czwartek, 14.02

  Zebrali Prezesów firm jak widać na zdjęciu bo zwykły mieszkaniec to ma Pana głęboko w d***e.

 10. 10
  +5
  ~ franc
  Czwartek, 14.02

  wasze dyskusje mozna sobie w dup.... wsadzic pasozyty

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4863879680634