Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Nowy rząd zniesienie zakaz handlu w niedziele? Co o tym sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? [ankieta]

14.11.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowy rząd zniesienie zakaz handlu w niedziele? Co o tym sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? [ankieta]

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, jednym z pierwszych działań podjętych przez nowy koalicyjny rząd ma być zniesienie zakazu handlu w niedziele. Wprowadzony pięć lat temu nadal budzi kontrowersje. Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Zakupy w niedziele powinny zostać przywrócone, czy też warto utrzymać obecne ograniczenia. Weź udział w ankiecie info.elblag.pl.
 Za sprawą Wigilii, która w tym roku przypada w niedzielę 24 grudnia, wcześniej niż się spodziewano, na tapet wróciła sprawa zakazu handlu w niedziele. Jak poinformowano dziś, 14 listopada, rząd przyjął projekt ustawy zmieniający zasady ograniczenia handlu w niedziele i święta, którego autorem było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zmiana dotyczy terminów, kiedy obowiązywać będzie wyłączenie sklepów z handlu. Zgodnie z propozycją niedziela handlowa zostanie przeniesiona z 24 na 10 grudnia.


 

 

Rząd proponuje, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, była dniem objętym zakazem handlu. Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie tzw. niedziela handlowa ustanowiona zostanie 10 grudnia

— poinformowała w komunikacie po posiedzeniu rządu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 To oznacza, że w grudniu czekają nas dwie handlowe niedziele, 10 i 17 grudnia.

 Przypomnijmy. Ograniczenia dotyczące handlu obowiązują od blisko pięciu lat. Od 2018 roku zakupy w niedziele możemy zrobić jedynie kilka razy w roku, w pozostałe większość sklepów jest zamknięta. Przepisy te od początku budziły kontrowersje. Nadal wiele osób je krytykuje, choć część przyzwyczaiła się do nowych zasad.
 

 

 

 

Nie chciałbym powrotu do dawnych przepisów i możliwość handlu w niedziele. Dla klientów pewnie byłoby to wygodniejsze, ale dla mnie oznaczałoby to mniejszy utarg - mój sklep w niedzielę jest jednym z niewielu czynnych, tego dnia sam staję za ladą

- mówi pan Dariusz, współwłaściciel osiedlowego sklepu spożywczego w Elblągu.
 Na początku trochę narzekałam, ale teraz się przyzwyczaiłam. Pracownicy sklepów w końcu też chcą odpocząć w niedzielę, a ja mogę przecież zrobić zakupy w sobotę - dodaje pani Maria Ignasiewicz, elblążanka.


W najbliższym czasie przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele mogą zostać zmienione. Zniesienie lub ograniczenie zakazu znalazło się wśród przedwyborczych zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, czyli ugrupowań, które stworzą rząd koalicyjny.

 

 

 

Co na ten temat sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Należy znieść zakaz handlu w niedziele, a może jedynie trochę poluzować przepisy? Zachęcamy do udziału w ankiecie. Głosowanie potrwa od dziś, 14 listopada do piątku, 17 listopada, do godz. 09.00.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 14.11

  To proste, należy zakazać całkowicie handlu w niedzielę i wykorzystywania pracowników, z małym wyjątkiem dla takich handlowców jak ten pan Dariusz z artykułu, który sam staje w ten dzień za ladą i pracuje ile mu się podoba, nawet 24h na dobę - chcącemu nie dzieje się krzywda, zaś zmuszanie pracowników do pracy w ten dzień to zwykły wyzysk. Warto tu też wspomnieć o POstawie skundlonej pseudo-lewicy, która dziś trzyma buzię na kłódkę albo wręcz sekunduje pazernym lib-wyzyskiwaczom w/s handlu w niedzielę - ci ludzie nie tylko zdradzili lewicowe ideały, ale przede wszystkim swoich wyborców. Jak burżuje mają ochotę na zakupy w niedzielę, np. po przejażdżce konnej jak ten lib-ogórek Gdula podający się za lewicę ostatnio na fb, to niech sobie sami stają za ladą i kwitną na kasie na zmianę (...)

 2. 2
  0
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 14.11

  (...) zaś inne kapitaluchy niech im dzielnie sekundują i nawet klaszczą do taktu. Ale od pracowników burżujom i pazernej oligarchii - wara!; #PrawdaWasWyzwoli; 🌹🖤🚩

 3. 3
  +8
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 14.11

  Powiem Wam nawet więcej - w krajach, w których miałem okazję mieszkać, a parę ich było, obowiązuje nie tylko zakaz handlu w niedzielę, ale również w tygodniu np. zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 20:00, z wyjątkiem lokali posiadających stosowną licencję na wyszynk. I taki zakaz/rozwiązanie prawne też bym w Polsce wprowadził (zakaz dot. również sprzedaży gorzały i np. piwa również na stacjach benzynowych oraz sprzedaży mikro-porcji dla "funkcjonalnych alkoholików" w małych buteleczkach, btw), bowiem nie dość, że jest rozwiązanie pro-społeczne, to w dodatku wspierające lokalnych knajpiarzy, którzy oczywiście wnoszą stosowne opłaty do budżetów lokalnych. Można?; #tePytania; #PrawdaWasWyzwoli; 🌹🖤🚩

 4. 4
  --26
  ~ Ona
  Wtorek, 14.11

  Moim zdaniem niedziele handlowe powinny zostać przywrócone ponieważ ja też pracuję w każdą niedzielę i święta a jak mam wolną rzadko niedzielę to chciałbym pójść na zakupy

 5. 5
  --21
  ~ Egh
  Wtorek, 14.11

  A gdzie docent śliwka z kartonowymi czekami bez pokrycia ? Gdzie się schował

 6. 6
  --29
  ~ Proste
  Wtorek, 14.11

  Będą niedziele handlowe to będzie wreszcie więcej pracy dla osób, które jej nie mają

 7. 7
  --31
  ~ anty-pis
  Wtorek, 14.11

  Pis się skończył.Ma być przywrócone wszystko co było normalne .niedziele handlowe też

 8. 8
  +23
  ~ Bezproblemowy
  Wtorek, 14.11

  Rzeczywiście, jedynym lekarstwem na bezrobocie i bajzel w Polsce będzie dla pracowników przymus pracy w niedziele i święta - to już przerabialiśmy w historii w zakładach, gdzie nad wejściami widniał napis "ARBEIT MACHT FREI"... Biedni Niemcy, gdzie w niedziele sklepy są pozamykane...

 9. 9
  +26
  ~ Podróżnik
  Wtorek, 14.11

  Reasumując nie może być tak, aby niemieckie sklepy takie jak Kałfland, Lidl, Aldi czy portugalska Biedronka nie zarabiały w niedzielę. Das geht nicht :) czyli tak nie wolno :) polak ma zaiwaniać dla dobra niemieckiego kapitału :) czego Państwo nie rozumieją? Pragnę zaznaczyć, że w Niemczech, Belgii, Niderlandach, Norwegii, Francji, Luksemburgu, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Grecji, Danii, Hiszpanii, Malcie i częściowo w Wielkiej Brytanii jest zakaz handlu w niedzielę :) Aczkolwiek Polak potrafii i dla dobra obcych korporacji zmusi matki własnych sąsiadów do pracy w niedzilę. Brawo!

 10. 10
  +24
  ~ Bsp
  Środa, 15.11

  A propos Niemiec. Tam nie dość, że w każdą niedzielę markety, domy handlowe i sklepy są pozamykane, to w soboty handel trwa krócej niż w tygodniu. Z wyjątkiem jednej soboty w miesiącu, tzw Lange Samstag, kiedy są otwarte jak zwykle, sklepy są czynne do 14.00. Natomiast w Polsce ma być inaczej, dlaczego?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.88782501220703