Piątek, 23.02.2024, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Jaka jest prawda o walce z mafiami śmieciowymi? Za czasów PO-PSL było to eldorado”

02.08.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Jaka jest prawda o walce z mafiami śmieciowymi? Za czasów PO-PSL było to eldorado”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W poniedziałek (31 lipca) w wielu miastach Polski odbyły się strajki klimatyczne pod hasłem "Recepta na klimat". W Elblągu konferencję w tej sprawie zorganizowali stowarzyszenie młodzieżowe Nowa Generacja, Platforma Obywatelska i Komitet Obrony Demokracji. Mówili o "liście błędów Prawa i Sprawiedliwości" przedstawiając konkretne dane. - To, że Wcisła (senator PO – przyp.red.) nie potrafi czytać danych i manipuluje, to nic nowego. Bardziej smutne jest to, że młode osoby, które działają w młodzieżówce PO idą w jego ślady – mówi Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.
 Podczas konferencji prasowej Jerzy Wcisła stwierdził, że „sprowadzanie niebezpiecznych odpadów do Polski to jedna z rzeczy, w której PiS osiągnął mistrzostwo”. - Import śmieci do Polski do 2015 roku trzymał się na poziomie ponad 100 tys. ton rocznie, 150 tys. w 2013 roku. Nagle w ciągu trzech lat wzrosło o 300 proc. do ponad 400 tys. ton – mówił. - Te śmieci leżą w Polsce na kilkuset składowiskach. Dziś trudno ustalić, kto je przywiózł i kto za to odpowiada. Co rusz, któreś z nich płonie. Strażacy wyliczyli, że od 2015 roku w Polsce wybuchło ponad 800 pożarów tych składowisk. Wyraźnie widać, że to ma wymiar zacierania śladów, żebyśmy nie mogli znaleźć winnych tych pożarów.

 

 

Warmia i Mazury należy do tych województw, w których tych składowisk jest dosyć mało i tych pożarów jest najmniej. Sprawdzali również, jak to wygląda w Elblągu i naszym regionie. Nie ma tutaj dramatu, ale są też sytuacje, które niepokoją. W Elblągu mamy problem z niemałą firmą, ponieważ trwa dochodzenie, nie będę podawał jej nazwy, do której sprowadzono kilkadziesiąt bezczek z płynnymi odpadami szkodliwymi. Nie ma żadnego zezwolenia na ich składowanie. Beczki stoją i nikt nie wie, gdzie one miały trafić. Mamy też problem z firmą, w której jest składowany miał węglowy, który pyli na miasto

 

 

– zaznaczył Jerzy Wcisła

 

 Wiceminister Andrzej Śliwka przypomina, że mówimy o „blisko 6 mln ton śmieci za czasów rządu Tuska vs. 2,5 mln odpadów wykorzystanych do odzysku surowców”. - Oto prawdziwy bilans polityki śmieciowej obu rządów – podkreślił.


 

Jaka jest prawda o walce z mafiami śmieciowymi? Za czasów PO-PSL było to eldorado dla mafii śmieciowych

 

 

– stwierdził Andrzej Śliwka.
 Po 2016 roku, jak zauważa Andrzej Śliwka, za sprawą ustawy przygotowanej i wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, w Polsce obowiązuje zakaz importu śmieci komunalnych. - W przeciwieństwie do lat rządów kolacji PO-PSL, dziś mafie śmieciowe nie są powiadamiane na kilka dni wcześniej o planowanej kontroli, wprowadziliśmy system SENT oraz monitoring wizyjny, zwiększone zostały kary i kompetencje inspektorów kontroli środowiska, a kontrole graniczne zostały uszczelnione - dodał.

 

 

Obowiązek usunięcia wysypisk jest zadaniem samorządu, niestety nie wszystkie samorządy wywiązują się ze swoich obowiązków. Rząd pomimo, że to nie jest jego zadanie przeznaczył po 2015 r. blisko pół miliarda złotych na pomoc w usunięciu nielegalnych składowisk śmieci, które powstały głównie za czasów gdy Tusk, Budka i Gawłowski rządzili

 

– mówił Andrzej Śliwka. 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Obserwator
  Środa, 02.08

  A dzisiaj wy macie eldorado,dojna zmiano.

 2. 2
  +12
  ~ Felix
  Środa, 02.08

  ten przedstawiciel dojnej zmiany czyje sie jak u siebie

 3. 3
  +8
  ~ obserwator
  Środa, 02.08

  Nie lubię i nie mam zaufania do pana.

 4. 4
  +3
  ~ Obserwator
  Środa, 02.08

  Dobre i prawdziwe, PO chwyta się czego może w tej swojej niemocy , ale co się dziwić kiedy w Elblagu stracili i tracą kazdego dnia! W sumie kicha przegrać miasto bo o czymś to świadczy! Dlatego pożyjemy zobaczymy !

 5. 5
  --3
  ~ Elbląg moje miasto
  Środa, 02.08

  Platforma bezczelnie manipuluje danymi. Za ich czasów powstawał największy syf i wjeżdżało mnóstwo śmieci. Do dziś większość tych płonących czy bezpańskich wysypisk istnieje dzięki zgodom wydawanym przez polityków PO-PSL! Sam byłem świadkiem, jak dziś część przywożonych odpadów trafia do odzysku i ponownego wykorzystania i to często metale rzadkie.

 6. 6
  +5
  ~ Ten
  Środa, 02.08

  Gdyby Wcisła wziął się do roboty jako radny, potem przedowdniczacy Rady, a następnie senator, to mógłby kogokolwiek o cokolwiek oskarżać, ale ten facet nie minutą pracy na rzecz dobra mieszkańców naszego miasta się nie zhańbił! Krzyczy, a nie dostrzega, że jego kumple z PO i on sam nie zrobili nic by powstrzymać nielegalne składowiska...

 7. 7
  --3
  ~ 123
  Środa, 02.08

  Koniec z po-wskim nieporządkiem!

 8. 8
  +3
  ~ Ignacy
  Środa, 02.08

  Do Felix I bardzo dobrze!!!!!!!

 9. 9
  --5
  ~ Wysypisko
  Środa, 02.08

  Czy w Elblągu przypadkiem nie rządzi koalicja PO-PSL-Lewica? Ta sama, która w kraju zostawiła śmieciowy syf, a dziś najgłośniej krzyczy zakłamując rzeczywistość? A jako, że to portal miejski i ludzie Ci rządzą w Elblągu to może zajęliby się lokalnymi sprawami? Wysypisko czadzi już nie tylko w Rubnie, smród, zwłaszcza latem, czuć na Zawadzie, a i do Jaru i Nowakowa nieraz zalatuje. Może coś z tym zrobią zamiast tylko sprowadzać kolejne odpady do miasta?

 10. 10
  0
  ~ Wysypisko
  Środa, 02.08

  Czy w Elblągu przypadkiem nie rządzi koalicja PO-PSL-Lewica? Ta sama, która w kraju zostawiła śmieciowy syf, a dziś najgłośniej krzyczy zakłamując rzeczywistość? A jako, że to portal miejski i ludzie Ci rządzą w Elblągu to może zajęliby się lokalnymi sprawami? Wysypisko czadzi już nie tylko w Rubnie, smród, zwłaszcza latem, czuć na Zawadzie, a i do Jaru i Nowakowa nieraz zalatuje. Może coś z tym zrobią zamiast tylko sprowadzać kolejne odpady do miasta?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1490540504456