Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Nie było debaty, a głosujący nie byli anonimowi. „Takie przedstawienie wyników to manipulacja”

25.05.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie było debaty, a głosujący nie byli anonimowi. „Takie przedstawienie wyników to manipulacja”

- Wydanie 100 tys. zł było nadużyciem. Szkoda tych pieniędzy – tak radny Marek Pruszak skomentował przedstawione przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego podsumowanie kampanii i ankiety w sprawie portu. Podczas dzisiejszej sesji RM Witold Wróblewski stwierdził, że większość mieszkańców zdecydowała o przyszłości portu. - Ok. 7 tys. 200 głosów to nie większość tylko niecałe 10 proc. - podkreślił radny Rafał Traks.Prezydent podał wyniki badania opinii elblążan w sprawie przyszłości portu. Mieszkańcy zostali zapytani, czy chcą, aby został on miejski, czy też trafił w ręce Skarbu Państwa. Koszt kampanii i badania wyniósł ok. 102 tys. zł.


Ogółem oddano 11 221 głosów (w tym 6 631 przez internet, a 4 590 to ankiety papierowe wrzucone do urn). Po weryfikacji 9 256 głosów uznano za ważne. 7 123 (76,96 proc.) było za pozostawieniem portu w rękach miasta, a 2 133 (23,4 proc.) za przekazaniem go Skarbowi Państwa. 


 

Nie zmieniłem zdania. (…) Uważam, że elblążanie wypowiedzieli się w sposób nie podlegający dyskusji

 

– stwierdził dziś Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.Dlaczego nie odbyło się referendum w tej sprawie? - Referendum ma to do siebie, że uruchamia się wszystkie lokale wyborcze i komisje. Koszta rosną bardzo wysoko. Jest też próg w referendum, że jeżeli osiągamy 30 proc. lub wyżej to wtedy referendum może być wiążące. Chodziło mi o koszty, żeby zapytać mieszkańców o zdanie, a nie wydać same pieniędzy – stwierdził Prezydent.
Witold Wróblewski zapowiedział, że wyśle list otwartych do Ministra Gospodarki Morskiej Marka Gróbarczyka „dot. chęci dalszych wspólnych spotkań i rozmów”. - Ale temat przejęcia spółki uważam za zamknięty – dodał Prezydent.Do wypowiedzi Prezydenta odniósł się radny Marek Pruszak. - Jeżeli to jest najważniejsza kwestia, a tak sprawę portu nazwał przed chwilą pan prezydent, to powinno się w tak ważnej sprawie odbyć referendum, które naszym zdaniem byłoby zdecydowanie bardziej miarodajne – zaznaczył.


 

W referendum mieszkańcy mogą w sposób anonimowy oddać swoje głosy w lokalach wyborczych. Mają większy dostęp do głosowania. W tak ważnej sprawie nie możemy patrzeć tylko na wydatkowane środki, ale na uzyskanie miarodajnej opinii mieszkańców. Ankieta naszym zdaniem była nie w pełni prawidłowo sformułowana jeśli chodzi o zadane pytanie. Sugerowała, że rząd chce w całości przejąć zarządzanie portem. To jest nie prawda. Wiemy, że chodziło o udział 51 proc., a 49 proc. zostałoby w zarządzie Miasta. To nie jest przekazanie rządowi. Ta druga część w ankiecie to była forma manipulacji czy sugestii, że rząd chce zabrać port miastu

 

 

– mówił Marek Pruszak.Radny zauważył, że nie bez znaczenia jest fakt, że ankieta nie była anonimowa. - Była to ankieta personalna, czyli mieszkańcy podpisywali się i była ona w urzędzie weryfikowana w jakiś sposób. Wobec tego niektórzy z mieszkańców mogli czuć presję – dodał Marek Pruszak. - Chociażby urzędnicy pracujący w Urzędzie Miasta mogli czuć presje w jaki sposób mają zagłosować. Nie mówię, że tak było, ale mogło tak być.


 

Jeżeli to była sprawa najważniejsza dla przyszłości Elbląga to dlaczego nie odbyła się debata, o którą wielokrotnie prosiliśmy? Dlaczego nie organizował pan otwartej debaty na sesji Rady Miejskiej czy też w innej formule, gdzie mieszkańcy mogliby zadać pytania przedstawicielom rządy, panu i przedstawicielom portu? (…) Widać jednak, że ta sprawa nie była najważniejsza

 

 

– stwierdził Marek Pruszak.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Radna do Prezydenta: Czy jeszcze jest sens pisania przez radnych interpelacji w imieniu mieszkańców? ( zdjęć 36 )
Dodano: 2023-05-25 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ W punkt
  Czwartek, 25.05

  Tu niestety Pis w punkt ! Niestety bo nie lubię pisu ale mieli rację w argumentach! Ta ankieta byla klapą medialną i finansową! Są w mieście wazniejsze potrzeby niż gra polityczna kosztem budżetu miasta!

 2. 2
  +17
  ~ no tak
  Czwartek, 25.05

  No a po co ta ankieta, żeby mieć atut w ręku, że to decyzja należy do UM. 0,7 ha przy nabrzeżu portu do sprzedaży przez UM, ma powstać aparthotel do cumowania jachtów i motorówek, tylko dla wąskiej grupy bogaczy, zwykłego mieszkańca Elbląga nie stać na takie rzeczy.Tak jesteśmy rolowani,o porcie to możemy zapomnieć i o miejscach pracy.Panu Wróblewskiemu wystarczy taki porcik z jachtami to takie nowobogackie.

 3. 3
  +21
  ~ Giena
  Czwartek, 25.05

  Cóż dzięki barankom którzy wybierali mniejsze zło i hasło keep calm and go for...,mamy w Elblągu Białoruś. Podobno ludzie są ścigani i prześladowani za krytykę harleya.

 4. 4
  --7
  ~ Chester
  Czwartek, 25.05

  A wydanie 70 baniek przez Sasina nie było nadużyciem?

 5. 5
  +15
  ~ abcd
  Czwartek, 25.05

  mina Wróblewskiego mówi sama za siebie, zaciętość, zawziętość, nienanwiść

 6. 6
  +17
  ~ elefans
  Czwartek, 25.05

  Żenada i wstyd ale włodarzom to wisi i dynda ważne ze oni sobie kasę nabiją. Prezydencie Wróblewski czy kible w ratuszu juz maja wodę? Bo z butelką mineralnej nie chcemy chodzić.

 7. 7
  +17
  ~ mmm
  Czwartek, 25.05

  Prezydent Elbląga jest jakiś napuchnięty. Chyba chory.

 8. 8
  +8
  ~ POlak
  Czwartek, 25.05

  PO Tuska, PSL I Lewica to.samo DNO. Czas zakończyć ich niszczenie miasta.

 9. 9
  +8
  ~ PiScieniasy
  Czwartek, 25.05

  Wielko Ptak działa ja szkodę miastu I mieszksnciw I nikt z PiSdzielców nie odważył się " Grubego Frendzla" pozwać do sądu.

 10. 10
  --15
  ~ Frodo
  Piątek, 26.05

  Pis kaczyńskiego to dno i 7 Metrów mułu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3996999263763