Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Wybory samorządowe zaplanowano na wiosnę 2024 r. Jak decyzję posłów oceniają elbląscy radni?

08.10.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory samorządowe zaplanowano na wiosnę 2024 r. Jak decyzję posłów oceniają elbląscy radni?

Wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 r., a nie jesienią 2023 r. Taką decyzję podjęli tydzień temu parlamentarzyści. Co na ten temat sądzą elbląscy radni?

 


29 września w Sejmie przegłosowano ustawę wydłużającą obecną kadencję samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory prezydentów, radnych, wójtów i burmistrzów odbędą się jesienią 2023 roku, a nie wiosną 2024 roku. Za głosowało 231 posłów - 222 posłów PiS, 3 posłów Kukiz '15 i 2 posłów niezrzeszonych. Jak decyzję posłów oceniają elbląscy radni? Czy są nią zaskoczeni?

 

 

Cztery lata temu, zmieniając czas trwania kadencji organów samorządowych, było wiadomo o kolizji kolejnych wyborów samorządowych i parlamentarnych. Widocznie wówczas liczono, że będzie to korzystne dla obozu władzy. Obecna zmiana przepisów może nasuwać wniosek, że obóz władzy obawia się wyników przyszłych wyborów samorządowych i parlamentarnych. W tym przypadku uwzględniono opinię niektórych polityków, którzy twierdzą, iż wystąpią utrudnienia przeprowadzenia tych wyborów w jednakowym czasie, chociaż kilkanaście lat temu była podobna sytuacja

 

– stwierdził radny KWW Witolda Wróblewskiego Krzysztof Konert.



Zdaniem Krzysztofa Konerta innym rozwiązaniem byłoby skrócenie kadencji parlamentu, ale nie było takiej woli większości parlamentarnej. - Według nowego terminarza wyborczego, wybory samorządowe wiosną 2024 roku odbędą się w przybliżonym terminie wyborów do Parlamentu Europejskiego – dodał. - Uważam, że prawo wyborcze powinno mieć przejrzyste i stałe podstawowe zasady, powodujące zaufanie społeczne do władzy publicznej. Częste zmiany, zmiany bez przekonującego uzasadnienia podważają to zaufanie.


Marek Osik, radny KWW Witolda Wróblewskiego przyznał, że o możliwości wydłużenia kadencji samorządu mówiło się już od kilku miesięcy. - Ustawa musi przejść jeszcze przez senat i uzyskać podpis Prezydenta – zaznaczył. - Niektóre argumenty dotyczące niedogodności i zagrożeń wynikających z przeprowadzenia wyborów parlamentarnych i samorządowych w tak krótkim odstępie czasu wydają się przekonywujące, szczególnie w przypadkach, które dotyczą kandydowania w takich wyborach tych samych osób, rozliczania finansowego komitetów wyborczych i nakładania się kampanii wyborczych. Nie bez znaczenia jest też w tym przypadku opinia Państwowej Komisji Wyborczej.

 

 

Uważam, że bardziej racjonalne byłoby jednak skrócenie kadencji parlamentu i przeprowadzenie wyborów do Sejmu i Senatu wiosną 2023 roku , a samorządowych zgodnie z terminem obecnej kadencji

 

– zauważył Marek Osik.



Zmianą terminu wyborów nie byli zaskoczeni też radni Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Adamowicz, Robert Turlej i Marek Kamm. - Mówiło się o tej propozycji od dawna. Moim zdaniem jest to decyzja bardziej polityczna – przyznał. - Można było rozdzielić o kilka tygodni wybory samorządowe i parlamentarne. Wówczas nie byłoby problemów z nakładaniem się terminów wyborów.

 

 

Nie jestem zaskoczona wynikiem głosowania w sprawie wyborów samorządowych w 2024 roku. W rozmowach z radnymi PiS też było przekonanie o przesunięciu terminu. No cóż, w Parlamencie PiS ma większość. Według mnie już w 2018 roku rządzący znali terminy i wiedzieli, że w jednym roku odbędą się ważne wybory dla kraju i samorządów. Nie było refleksji? Taka taktyka jaką proponuje PiS w demokratycznym Państwie jest nie do przyjęcia. Nic się nie wydarzyło, nie ma żadnych nadzwyczajnych przesłanek aby zmieniać terminy

 

– podkreśliła Małgorzata Adamowicz.



Marek Kamm pokreślił, że zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego krążyły w przestrzeni medialnej od dłuższego czasu.  - Należy zauważyć, że ustawa jest dopiero na początkowym etapie legislacji i jeszcze nie stała się obowiązującym prawem – stwierdził. - No, ale można zakładać, że niebawem nim się stanie. W działaniach PiS dostrzegam pewną niekonsekwencję i brak przewidywania, bo nie kto inny jak właśnie koalicja rządząca wydłużyła w 2018 r. kadencję samorządu z lat 4 do lat 5. Już wtedy było wiadomo z kalendarza wyborczego, że w ten sposób nałożoną się na siebie wybory parlamentarne 2023 roku (2019 r. + 4 lata ) i samorządowe (2018 r. + 5 lat). Albo nikt tego nie dostrzegł, albo uznano, że to nie ma znaczenia. Teraz okazuje się, że znaczenie ma i nie można tych dwóch elekcji przeprowadzić na jesieni 2023 r. Natomiast na wiosnę 2024 r. są zaplanowane wybory do Parlamentu Europejskiego i tutaj ich bliskość z przełożonymi wyborami lokalnymi już problemem nie jest. Brak logiki lub cwaniactwo jest widoczny aż nadto.

 

 

Z analiz politologów wynika, że PiS może się obawiać wyniku wyborów samorządowych, które w 2023 r. odbyłyby się jako pierwsze, bo z historii wynika, że nie radził sobie w nich zbyt dobrze i zapewne nie chce, aby ich słaby wynik przełożył się na wybory parlamentarne. Prawdopodobnie chodzi także o komfort możliwości kandydowania do samorządu, jeżeli nie uda się dostać do parlamentu. W sytuacji odwrotnej nie jest to możliwe. Takie obawy nie mogą jednak uzasadniać łamania prawa, gdyż daty wyborów zmienia się w wyniku wprowadzenia stanów wyjątkowych (takich obecnie nie ma wprowadzonych) albo samorozwiązania. Reasumując, podporządkuję się oczywiście decyzji ustawodawcy i będę pełnił mandat do jego ustawowego końca

 

– stwierdził Marek Kamm.



Decyzję przesunięcia wyborów popierają radni PiS. - Osobiście uważam, że jest to dobra decyzja, która pozwoli Państwowej Komisji Wyborczej sprawnie zorganizować wybory samorządowe oraz parlamentarne – zaznaczył Rafał Traks. - Obecnie mieliśmy taką sytuacje, że wybory parlamentarne i samorządowe nachodziły na siebie co mogło spowodować duże trudności w zorganizowaniu ich w tym samym terminie. Proszę pamiętać, że w przypadku wyborów samorządowych mamy kilka tysięcy kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich ponadto dochodzą kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta. Jest to na prawdę duże przedsięwzięcie organizacyjne.

 

 

Bardzo często zdarza się, że samorządowcy startują w wyborach parlamentarnych w przypadku przeprowadzenia wyborów (samorządowych i parlamentarnych ) w jednym terminie taka możliwość byłaby niemożliwa do przeprowadzenia. Drugim ważnym argumentem przemawiającym Na rzecz rozdzielenia tych wyborów przemawia również organizacja komisji wyborczych. Dla pełnej transparentności wyborów należałoby zorganizować oddzielne komisje wyborcze, co oznacza zaangażowanie dwa razy większej ilości osób do komisji. Przypomnę, że przy ostatnich wyborach samorządowych z obsadzeniem komisji był problem. Podsumowując dla większej transparentności oraz lepszej organizacji rozdzielenie terminów jest dobrą decyzją

 

– zapewnia Rafał Traks.



Radni PiS Marek Pruszak również przyznał, że przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i samorządowych jesienią przyszłego roku sprawiłoby wiele problemów zarówno z rozliczeniem kampanii jak i samym procesem wyborczym. - Kampanie wyborcze nie powinny się pokrywać szczególnie do polskiego parlamentu i do samorządów lokalnych. Mogłoby to zdezorientować wyborców – dodał. - Decyzję Sejmu oceniam jako racjonalną.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ Machupichcę
    Sobota, 08.10

    "W Sejmie przegłosowano ustawę wydłużającą obecną kadencję samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory prezydentów, radnych, wójtów i burmistrzów odbędą się jesienią 2023 roku, a nie wiosną 2024 roku". Sorry, ale nie kumam. Wydłużono, a jednak będą wcześniej ?

  2. 2
    +5
    ~ Kryspin
    Sobota, 08.10

    Pani red. KJ nie ogarnia tematu. Robi wrzutkę nie wiedząc dokładnie o co chodzi. Warsztat dziennikarski !!!

  3. 3
    +1
    ~ Wyborcy
    Sobota, 08.10

    REFERENDUM i PRECZ z U M ratusza

  4. 4
    +4
    ~ chester
    Niedziela, 09.10

    Podpisz się raczej WYBORCA

  5. 5
    +4
    ~ Czas Wrobla dobiegl końca
    Niedziela, 09.10

    Zrobię temu dzbanów w zachasnej kurtce na motorku taką kampanie wyborcza, że z harcują wyskoczy, on wie za co.

  6. 6
    +4
    ~ Szejk Ali
    Niedziela, 09.10

    @Czas Wrobla dobiegl końca - zapewne zrobisz, z takim językiem polskim pisanym, będzie się wstydziły do końca następnej kadencji. #NOprezydentWW

  7. 7
    0
    ~ NIE BAĆ PiS !
    Niedziela, 09.10

    Nie zmienia się reguł w trakcie gry ! Tak robią tylko nieuczciwi.

  8. 8
    +6
    ~ Fakt
    Niedziela, 09.10

    Reguly zlamane to 1 ale kto ma zostać wybrany zostanie wybrany, kto ma odpaść to odpadnie! Pis jedynie przygotuje nowy przekupny pakiet finansowy , a argument konsumpcyjny to dla większości ludzi lep , ktory zadziała! Pis juz władzy nie odda, PO moze sobie gadać, bawić się ideologią, ale ona nie dziala na wyborców bo liczy się kasa! PO mialo swój czas i dopuściło Pis do władzy! To są fakty skoro ludzie ich nie chcieli!

  9. 9
    +5
    ~ kjm
    Niedziela, 09.10

    Panowie /byli komendanci/ dla was chyba takie rozwiązanie - wydłużenie kadencji - jest na rękę? Lepiej otrzymywać jeszcze przez kilka miesięcy pieniądze z diet niż pobierać ino emeryturę, czyż nie tak? Panie Traks a wybory jedne po drugich w odstępie zaledwie kilu miesięcy nie niosą za sobą zatrudniania osób do komisji wyborczych i ich opłacania?

  10. 10
    +2
    ~ Szukanie kota w worku
    Niedziela, 09.10

    Wszystko kręci się wokół kasy i stanowisk! Mieszkancy pomagają w tym skoro wybierają takich a nie innych i ciągle tych samych ludzi tworząc patologię władzy! Dlatego stara nomenklatura pierdzi w stolki od lat nie dopuszczając mlodych ludzi , a wyborcy im w tym pomagają choć efektów ich pracy nie widać! To my nakręcamy tą machinę sami, a potem krytykujemy! Kogo , chyba samych siebie, a oni dobrze zyją z potężnych diet i usmuechają się pod nosem z naszej glupoty!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95404887199402