Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2023

„Nie boję się wyzwań”. Czy Monika Falej planuje startować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga?

29.05.2022, 18:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Nie boję się wyzwań”. Czy Monika Falej planuje startować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga?
Fot. Archiwum redakcji

Partie polityczne już zaczynają przygotowywać się do wyborów samorządowych. Prowadzone są rozmowy o tym, kto wystartuje, kto z kim wejdzie w koalicję. Zapytaliśmy kilku polityków, czy rozważają ubieganie się w nadchodzących wyborach o fotel Prezydenta Elbląga. Dziś publikujemy wywiad z posłanką Lewicy Moniką Falej.

 


Podobno jest Pani brana pod uwagę na kandydatkę Lewicy w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga.


W Elblągu brakuje kobiet, które by zarządzały. Bardzo się ciesze, że moje nazwisko pojawia się w tym kontekście. To znaczy, że mieszkanki i mieszkańcy Elbląga dostrzegają moją pracę na rzecz tego miasta. Jeśli zastanawiają się, czy nie powinnam kandydować jest to dla mnie niezwykle miłe.

 


W Elblągu na tym stanowisku nigdy nie było kobiety...


Może czas najwyższy. Jest mi niezmiernie miło, że ktoś o tym myśli. To byłaby dosyć mocna zmiana.


Ma Pani już doświadczenie w kandydowaniu na urząd włodarza miasta. Co prawda Olsztyna, ale może tym razem rozważa Pani kandydowanie w Elblągu?


To prawda, w 2018 r. startowałam na Prezydentkę Olsztyna. Jeszcze wtedy bez szyldu partyjnego, jako Ruch Miejski. Osiągnęłam wtedy dość dobry wynik. Może stąd teraz takie informacje się pojawiają.


Jak ocenia Pani tamte wybory?


Poszło mi dość dobrze. Zajęłam czwarte miejsce. Byłam pierwszą kobietą po mężczyznach. Było dwóch graczy, którzy między sobą to rozegrali. Na trzecim miejscu był kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Ja startowałam z Ruchu Miejskiego, który zupełnie nie miał doświadczenia, ani wsparcia finansowego. W tych wyborach startowała też kandydatka z Platformy Obywatelskiej, która zdobyła mniej głosów ode mnie. To był dowód na to, że zdobyłam uznanie w oczach wyborców i wyborczyń. To pokazało, że brakuje takich osób.


Ten wynik spowodował, że zdecydowała się Pani spróbować swoich sił w wyborach do Parlamentu?


To był ciąg zdarzeń. Ktoś dostrzegł moją pracę, którą od lat wykonywałam jako działaczka pozarządowa. Postrzegam samorząd jako zbiór mieszkańców i mieszkanek, a nie urzędów. Patrzę na samorząd, jako na wspólnotę samorządową. To zostało dostrzeżone i namówiono mnie do startowania do Parlamentu. Dopiero wówczas zapisałam się do partii, bo okazało się, że szyld  partyjny daje wsparcie w przestrzeni politycznej, ogólnopolskiej.


Obecnie pełni Pani mandat poselski, ale czy myślami nie powraca Pani do pomysłu, aby spełnić się w roli Prezydenta Miasta?

Oczywiście bardzo chętnie wystartowałabym w wyborach i deklaruję chęć wystartowania w wyborach parlamentarnych. Wiem, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Spełniam się w roli posłanki i wiem, że dobrze wykonuję swoją pracę. Miło mi, że ktoś dostrzega potrzebę zmian w podejściu do pracy również w samorządzie.


Przez 12 lat Prezydentem Elbląga był Henryk Słonina z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Potem włodarzem był kandydat PO, przez 1,5 roku PiS-u, a teraz KWW Witolda Wróblewskiego. Jest szansa na to, by historia zatoczyła koło?


Kiedyś Elbląg był bardzo Lewicowy. Był miastem bardzo progresywnym i myślę, że to zostało. Moja praca między innymi polega na tym, żeby Lewica była dostrzegana w Elblągu, żeby w Elblągu odbudować wartości Lewicowe. Może to koło się właśnie zatacza. Moja praca i aktywność tutaj polega na tym, aby wzmocnić pozytywne postrzeganie Lewicy w Elblągu. Bardzo dużo sympatii dostaje w Elblągu i słyszę bardzo wiele głosów, że Lewicy w Elblągu brakuje.


A gdyby władze Lewicy się do Pani zgłosiły z propozycją, aby reprezentowała Pani Lewicę w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga?


Stawiam się do dyspozycji. Jestem zadaniowcem i pracy się nie boję. Nie boję się też wyzwań.


Uważa Pani, że w Elblągu potrzebna byłoby zmiana?


Moje interwencje, które podejmuję w związku z działaniami samorządu elbląskiego lub braku działań samorządu, pokazują, że gdzieś brakuje poglądu sytuacji. Przykładem jest sytuacja z Pogotowiem Socjalnym. Czasami w mieście brakuje dialogu, zwrócenia się do mieszkanek i mieszkańców. Zwrócenia się bezpośrednio do nich. Na różnych spotkaniach słyszałam, że brakuje bezpośrednich rozmów. Ja nie mam problemu z dialogiem.


Po śmierci pana Jerzego Wilka przed PiS-em nie lada wyzwanie – znalezienie nowego kandydata na urząd Prezydenta Elbląga. Dostrzega Pani w kimś taki potencjał?


Nie dostrzegam. Byłam zdziwiona wizytami posłów z ościennych województw, którzy zabierają głos w sprawie Elbląga. Fakt, że nie byli to posłowie z okręgu 34 zwróciło moją uwagę. Zdziwiło mnie też to, że nie jest kreowana nowa osoba, która mogłaby być bardziej rozpoznawalna choć Prawo i Sprawiedliwość ma dużo posłów.


A może właśnie była to próba kreowania nowego kandydata tylko nie z okręgu elbląskiego?


Być może jest to celowy zabieg i przygotowywanie sobie gruntu. Uważam, że to jest ruch przemyślany, a nie kwestia przypadku. Mnie dziwi fakt szukania kogoś spoza województwa. Zrozumiałabym szukanie kogoś poza Elblągiem, ale nie poza województwem.


Koalicja Obywatelska ma kilku posłów i posłankę z naszego okręgu, a także wiceprezydenta Elbląga, który już startował w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga, więc wydaje się naturalnym wyborem.


Dokładnie. Ale Elbląg potrzebuje nowego ducha. Z mojej obserwacji wynika, że już tyle się zadziało, że koło zatoczyło swój bieg i trzeba tej świeżości.


Dziękuję za rozmowę.

 

 

Z Moniką Falej rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (41)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ m
  Niedziela, 29.05

  ma Pani mój głos :)

 2. 2
  --6
  ~ Potępa
  Niedziela, 29.05

  Aż ciśnie się na usta cytat z Korwina - kto to to...cha

 3. 3
  +10
  ~ Pani
  Niedziela, 29.05

  ... do Olsztyna i tam gitare zawracaj kobieto, nie masz tam co do roboty? Gdzie Elbląg a gdzie Olsztyn .. masakra .. ja jako elblążanka nie życzę sobie, żeby ktoś inny niż pochodzący z Elbląga mógł zająć taki stołek, wiadomo po co się pcha w obce, bo kieszeń puchnie. tyle na ten temat

 4. 4
  +14
  ~ Jestem za!
  Niedziela, 29.05

  dla mnie legitymacją dla p. Falej jest to, że podgryzają ją na polecenie wiadomo kogo, najbliżsi z otoczenia. Czują zagrożenie dla foteli. Ona jedyna poważnie traktuje swoje powinności, jest wśród ludzi najczęściej. A my pożegnajmy ten międzypartyjny klan

 5. 5
  --13
  ~ hd
  Niedziela, 29.05

  Cześć, pandemiara. Szykuj się na jesienne liczenie wiernych z małpią ospą, konfidentko.

 6. 6
  --17
  ~ lucyna
  Niedziela, 29.05

  Zgadzam się z posłanką Falej w temacie słabości środowiska PiS w Elblagu . a szczegolnie zaskakuje mnie ignorowanie przez nich osoby posła Krasulskiego . Jest to czlowiek najbardziej doświadczony z olbrzymią praktyką i wiedzą polityczno - gospodarczą z szerokimi znajomościami na wysokich szczeblach , który mógłby zrobić wiele dobrego dla Elbląga. A elblaskie PiS jak słyszymy proponuje kandydowanie w wyborach swoim mlodym radnym , pomijając zupełnie oczywistą kandydaturę pana Leonarda Krasulskiego.

 7. 7
  +11
  ~ chester
  Niedziela, 29.05

  Lucyna-nie ośmieszaj się z tymi peanami na temat posła pis

 8. 8
  +14
  ~ 233332
  Niedziela, 29.05

  Pa ni. Lucynko, przecież ten Krasulski to by nigdy z urzędu nie wychodzil z urzędu bo by nim kimał jak srkmnie za Kaczynskim

 9. 9
  +17
  ~ Mieszkaniec
  Niedziela, 29.05

  Życie jak to życie potrafi zaskoczyć , czytając liczne komentarze mieszkancy chcą zmian ,a zmiany mogą zaskoczyc niejednego . Czy to z lewa czy to z prawa mieszkancy chca nowych ludzi bo tu juz wszystko obrzydlo az mdli !

 10. 10
  +19
  ~ Tylko nowy
  Niedziela, 29.05

  Sld trochę tu slabo wyglada raczej , przepocona stara nomenklatura i nic więcej i dziady dalej się pchają, by trzymać stery , a my nie chcemy, Pis to wiadomo odpada , a PO to pokazalo komu dalo głosy! Pani to chyba tez sld więc trochę slabo, ale nie wykluczam bo w grę wchodzi tylko nowa twarz , nie oddam juz glosu na tych co byli nawet jesli innych kandydatow nie będzie! Nigdy więcej!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1406791210175