Czwartek, 20.01.2022, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Prezydent Wróblewski: Ten budżet jest skonstruowany na zbyt optymistycznych wskaźnikach z Ministerstwa

22.11.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Wróblewski: Ten budżet jest skonstruowany na zbyt optymistycznych wskaźnikach z Ministerstwa
15 listopada br. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski złożył na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Antoniego Czyżyka projekt budżetu na 2022 r. - Projekt budżetu już jest omawiany w mediach i niekoniecznie odzwierciedla to prawdę. Aby nie krążyły złe informację chcemy kilka rzeczy wyjaśnić – stwierdził podczas zorganizowanej dziś (22.11.) konferencji prasowej.
 
 
- Budowanie budżetu wymaga inżynierii finansowej (…) Osoby, które na co dzień nie zajmują się pełną księgowością czy rachunkiem finansowym czasami mogą popełnić błędy w czytaniu takiego budżetu – mówił Antoni Czyżyk.
 
 
Budżet Miasta składa się dochodów, przychodów, wydatków i rozchodów. - Ten budżet jest skonstruowany na zbyt optymistycznych wskaźnikach płynących z Ministerstwa Finansów, w szczególności dotyczy to prognozowanych przez Ministerstwo wpływów z podatków PIT i CIT – mówił Prezydent Elbląga.
 
 
Niższe wpływy oraz skutki wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego od stycznia 2022 roku redukują naszą nadwyżkę operacyjną w budżecie miejskim do 1,9 mln zł. Jeszcze niedawno te nadwyżki były kilkumilionowe
 
– podkreślił Witold Wróblewski.
 
 
Prezydenta zaznaczył, że dochody samorządów prognozowane przez Ministerstwo Finansów są przeszacowane, a co za tym idzie „realny deficyt w budżecie Elbląga sięgnie w 2022 roku 32,6 mln zł”.
 
 
To oznacza, że może zabraknąć pieniędzy na pokrycie wydatków bieżących, na które przecież nie możemy brać kredytu
 
 
– dodał Witold Wróblewski.
 
 
W Elbląg pojawiły się bilbordy, że Gmina Elbląg pozyskała ponad 33 mln zł. I teraz pytanie, gdzie ta kwota jest w tych wskaźnikach, które widzimy. Nie wiemy czego to dotyczy, ale propaganda sukcesu jest, a realnie dostajemy zupełnie co innego
 
 
– zaznaczył Antoni Czyżyk.
 
 
Kolejnym zagrożeniem, na które zwrócił uwagę Prezydent, to niewystarczająca subwencja oświatowa. Witold Wróblewski zauważa, że nie pokrywa ona kosztów wzrostu wynagrodzeń.
 
Podczas spotkania z dziennikarzami Witold Wróblewski stwierdził, że Elbląg prowadzi mądrą politykę podatkową, z niskimi podatkami lokalnymi, dzięki czemu Miasto otrzymało 12 mln zł subwencji wyrównawczej z budżetu centralnego.
 
- Szacujemy, że budżet 2022 skorygowany o zawyżone dochody PIT i CIT,  bez przekształcenia ZBK w jednostkę budżetową oraz bez jednorazowej subwencji uzupełniającej przyznanej do podziału w tym roku będzie niższy niż planowano o blisko 93 mln zł. (...) Będzie to budżet trudny, a przytaczam te wszystkie dane by rozwiać Państwu mity przywoływane przez niektórych radnych – dodał Witold Wróblewski.
 
Debata budżetowa zaplanowana jest na 7 grudnia.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ m
  Poniedziałek, 22.11

  kiepskiej baletnicy... p.s :):) czy ktos mógłby przetłumaczyć wypowiedź szanownego przewodniczącego, księgowego i inżyniera finansowego?

 2. 2
  +14
  ~ sz
  Wtorek, 23.11

  już nie można patrzeć na tego nieroba, jedyne co mu wychodzi to wywalanie kasy w błoto, skandal i tyle

 3. 3
  +13
  ~ kara
  Wtorek, 23.11

  no tak Czyżyk i Wroblewski dwaj fachowcy co nic nie robia ale znają się na wszystkim, bóg pokarał Elbląg takimi "znawcami"

 4. 4
  +12
  ~ nic do powiedzenia
  Wtorek, 23.11

  Chłopcy, bierzecie grubą (sic!) kasę za to by zarządzać a nie jęczeć że "to oni winni". Tu jest samorząd, miasto. Wasze słowa są tak samo prawdziwe jak zdjęcie nr 1 Wróblewskiego na tle ratusza. Ponadto - znowu wszyscy z maseczką a Wróblewski nie. Niech ktoś kompetentny powie kto i dlaczego w takich warunkach (ścisk, małe pomieszczenie, brak dystansu) może łamać zasady? Czy taki ktoś może mówić, że ktoś inny postępuje niewłaściwie? Jeszcze kilka dni temu dając Antkowi "budżet" piał z radości jaki to "on" jest sprawny i ma forsę na wszystko w obliczu wyborów. Antek, lub jego "radni" przeczytali księgę i wykryli przekręt na 33 mln? Ciekawe, bo to tyle ile Wróblewski enigmatycznie przeznaczył na bulwar przy leżącym biurowcu. Ktoś komuś coś , albo nikt nikomu nigdy nic. Krótkie nogi 3 prawdy.

 5. 5
  +14
  ~ kjm
  Wtorek, 23.11

  Panie Czyżyk każdy ale to każdy musi się znać na budżecie, dotyczy to zarówno osoby pojedynczej jak i rodziny. Bez tej elementarnej wiedzy nikt z nas nie mógł by prawidłowo funkcjonować więc nie mów pan farmazonów. A te zapewnienia ... "że Elbląg prowadzi mądrą politykę podatkową, z niskimi podatkami lokalnymi" ... , to się zobaczy panie prezydencie w trakcie przyszłego roku.

 6. 6
  +16
  ~ Czyżyk znafca
  Wtorek, 23.11

  Antoni Czyżyk dostaje dyrektorską pensję w światowidzie jest przewodniczącym rady miejskiej wybranym nie przez ilość głosów mieszkańców bo akurat zdobył ich mniej niż niejeden radny tylko przez kolegów, po godzinach w pracy zostaje w światowidzie lub jedzie do promyka na lekcje tańca i na dodatek jeździ służbowym samochodem do domu, z domu gdzieś. Służbowym samochodem podwozi córkę do pracy. W promyku tanecznym zajecia prowadzi jego starszy syn z synową, jego młodszy syn z dziewczyną i jego córka z narzeczonym. Przez kilkanaście lat systematycznie pracowała żona ale jej jakoś mniej ostatnio widać. Niech w końcu PO zrobi z tym porządek. i na dokładkę zatrudnił Kluge w Światowidzie a jej tam nikt nie widzi

 7. 7
  +12
  ~ CBA w ratuszu
  Wtorek, 23.11

  Wróblewski nie oszczędza, on wywala kasę w błoto np. remont zaniedbanego gwarancyjnie mostu koło tortugi 600 tysięcy, olimpia 200 tysięcy, zbyteczny pomnik zachcianka Koseckiej 160 tysięcy, zrobienie pasa na Warszawskiej (był wcześniej szeroki zjazd) 200 tysięcy a zaraz remont drugiego mostu na bulwarze tego większego i pewnie znów wywalone kilkaset tysięcy a może nawet ponad 1 milion,

 8. 8
  +11
  ~ do CBA w ratuszu
  Wtorek, 23.11

  zgadza się i po jaką cholerę wywala się kasę na nierobów ze straży miejskiej których nie ma na ulicach a to kolejne ponad 3.000.000 złotych!!!!

 9. 9
  +8
  ~ Teraz żale
  Wtorek, 23.11

  A kto na nich głosował to wy głupcy przy urnie ich chcieliście. Macie raj i będziecie mieli lepszy bo P O i PSL i SLD to kija i gnac . Już raz rządzili w Polsce.

 10. 10
  +2
  ~ jeden ukrył drugi znalazł
  Środa, 24.11

  Jak ty mnie , Witek, Tera zaimponowałeś tym ukryciem 30 mln. Jestem w szoku, ale dlatego że Tosiek mnie bardziej, też tera, zaimponował tym wykryciem ukrycia. A nawet Tosiek mnie bardziej i najbardziej zaimponował , też tera, tym że nieopatrznie kłapnął i wydał, że brakuje ponad 30 mln. Ale ty Wituś nadal mnie imponujesz, bo miałeś gotową odpowiedź "z uwagi na...".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9374852180481