Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Jerzy Wcisła: Czy Zaślubiny z morzem podzielą los Westerplatte? Co z Pierścieniami Hallera?

07.08.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła: Czy Zaślubiny z morzem podzielą los Westerplatte? Co z Pierścieniami Hallera?
fot. KJ
- Jako 153 Kawaler Pierścienia Hallera, odznaczenia za działania na rzecz środowiska i gospodarki morskiej oraz śródlądowej, musiałem zareagować na informacje, z których informacji wynika, że mogę być ostatnią osobą, która Pierścień Hallera otrzymała podczas święta zaślubin Polski z morzem. To święto odbywa się 10 lutego każdego roku z przerwą na lata 1939-1954 – mówił senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła podczas wtorkowej konferencji prasowej.
 
Organizatorami obchodów Święta Zaślubin jest samorząd Pucka, Liga Morska i Rzeczna oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. - Integralną częścią obchodów jest wręczanie osobom zasłużonym dla spraw morza i żeglugi śródlądowej Pierścieni Hallera – mówił Jerzy Wcisła. - W gronie osób wyróżnionych PH znajdują się takie osobistości, jak papież Jan Paweł II, prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński i Andrzej Duda, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz czy miasta: Puck, Kołobrzeg, Gdańsk, Gdynia, Warszawa, Toruń. Podczas tegorocznych obchodów ja także otrzymałem Pierścień Hallera z wygrawerowanym numerem 153 oraz tytułem Kawalera Pierścienia Hallera. Z ogromnym smutkiem dowiaduję się, że mogę być ostatnią osobą uhonorowaną w ten sposób.
 
 
22 lipca tego roku sekretarz stanu MKiDN Jarosław Sellin poinformował organizatorów o zamiarze przejęcia uroczystości przez Państwo i wyłączenia z niej Ligi Morskiej i Rzecznej. Ligi, której zasługi dla Polski Senat RP uhonorował uchwałą uznającą Rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej
 
– podkreślił Jerzy Wcisła.
 
 
Co było tego powodem? - Ponoć powodem tej dziwnej inicjatywy jest chęć okazania dezaprobaty dla zamiaru uhonorowania Pierścieniem Hallera byłego premiera Polski i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska – stwierdził senator PO. - Oczekuję od ministra odpowiedzi, czy ministerstwo chce przejąć organizację święta zaślubin Polski z morzem i żąda wyłączenia z tej uroczystości Ligi Morskiej i Rzecznej? Jeśli tak do dlaczego?
 
Zdaniem senatora taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. - Nie może być, że jeden pobyt Prezydenta Polski przez 150 minut w Pucku, będzie usprawiedliwieniem dla rujnowania wieloletniej, pięknej tradycji i wyrzucania organizatorów, którzy dbali o dobrą pamięć o zaślubinach przez wiele lat. Dotyczy to przede wszystkim Ligi Morskiej i Rzecznej, lidera dążeń do powiązania Polski z morzem – podkreślił Jerzy Wcisła. - Proszę ministra o informację, czy jest to zamiar incydentalny, jednorazowy, czy zamiarem jest przejęcie obchodów na stałe?
 
 
Jednocześnie apeluję o zmianę tej decyzji i dołączenia do grona obecnych organizatorów, jeśli z powodu wizyty prezydenta jest to zasadne, lub jeśli Ministerstwo chce wspierać świętowanie Zaślubin także w przyszłych latach. Samowola i traktowanie samorządów jak podwładnych bez żadnych praw przekracza już wszelkie dopuszczalne zdrowym rozsądkiem granice
 
- dodał Jerzy Wcisła.
 
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ 997
  Środa, 07.08

  o co chodzi ? do Wójcika za 2400 brutto

 2. 2
  +11
  ~ I jak
  Środa, 07.08

  Ciągle agresja ,ciągłe podchody. Może czas pukać się w klatę i ptzrznac się że PiS pokazał jak dba o Polaków i ich życie i dba by Polska miała swobodny przepływ z morza na zalew. Może czas i pora by się przyznać ile kasy amiast na Elbląg poszło na olsztyn. Za lotnisko szymany bankruta i termy już w pierdlu powinni siedzieć ci co przyczynili się by powstały.

 3. 3
  +16
  ~ olans
  Środa, 07.08

  on już nie wie jak zaistnieć, aby tylko dostać się do koryta bo wybory niedługo. Mama nadzieję że go nikt nie wybierze, nierób i oszust wielki, POszedł won z naszego miasta

 4. 4
  +14
  ~ Anon
  Środa, 07.08

  Nikogo to nie interesuje Panie Jerzy!!!

 5. 5
  +15
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 07.08

  Błagam dość! Wydawco, czy chcesz aby mieszkańcy coraz rzadziej wchodzili na ta stronę?!

 6. 6
  --4
  ~ monika
  Środa, 07.08

  Kuchcinskiemu zalezy tylko na tanich przelotach co tam jakis pierscien.Caly ten PiS to degrendolada,jedzie i niszczy wszystko jak walec...nie ma juz nic nie ma juz autorytetów nie ma za czym sie opowiedziec...pustka i ruina tego panstwa coeaz blizej...

 7. 7
  +9
  ~ Piotrek
  Środa, 07.08

  Monika wyłącz tvn.

 8. 8
  +11
  ~ Adamol
  Środa, 07.08

  PO dalej bruździ i jest anty Polska

 9. 9
  +14
  ~ mieszkaniec
  Środa, 07.08

  Kompromitacji końca nie widać.Nie głosuje na tego Pana

 10. 10
  +2
  ~ monika
  Środa, 07.08

  i tu jest problem nie ogladam tvn ogladam tylko tvp i tvpinfo i tam jest taka jazda i plucie na opozycje ze juz nie mam sil...sama zaklamana propaganda rzadu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.