Wtorek, 26.05.2020, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Jerzy Wcisła: W Elblągu „przepłacać” za prąd przez pół roku będzie 4-6 tys. mieszkańców

29.07.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wcisła: W Elblągu „przepłacać” za prąd przez pół roku będzie 4-6 tys. mieszkańców
fot. Energa Polska
- Po naszej akcji informowania społeczeństwa o tym, że trzeba było złożyć oświadczenie, by skorzystać z zamrożenia cen energii okazało się, że np. właściciele małych i mikro firm nie wiedzą o tym wymogu – mówił Jerzy Wcisła. Jak informuje senator PO Sejm prawdopodobnie po raz trzeci znowelizuje ustawę i wydłuży termin składania oświadczeń. - O nowym terminie będzie wiadomo pod koniec tygodnia – dodał.
 
Jerzy Wcisła szacuje, że ok. 50-70% uprawnionych nie skorzysta z przysługującego im prawa. - Pod presją tej atmosfery minister przedsiębiorczości oświadczyła, że jest możliwe przedłużenie terminu składania oświadczeń. W środę, 31 lipca, jest posiedzenie Sejmu. Do piątku, 2 sierpnia, obraduje Senat. Teoretycznie jest więc szansa, że taka nowelizacja, już trzecia, zostanie wprowadzona. Mam taką nadzieję, bo w Polsce mamy blisko 2 mln małych firm, a w Elblągu ponad 8 tysięcy. Nie powinni być obarczani kosztami złej polityki energetyczne Rządu, tym bardziej, że zwiększone koszty za prąd natychmiast przełożą się niemal na wszystkie ceny, które i tak rożną w zastraszającym tempie – zaznaczył senator PO.
 
W naszym regionie Jerzy Wcisła przeprowadził akcję informacyjną na temat możliwości uniknięcia kosztów powyżej cen energii elektrycznej. - Apelowałem o poinformowanie mieszkańców o tych terminach, bo okazuje się, że większość nie wie o wymogu składania oświadczenia – stwierdził. - Pytałem w piątek kilka osób prowadzących działalność gospodarczą i tylko jedna złożyła wniosek, bo dowiedziała się o tym „pocztą pantoflową”.  
 
 
Problem jest ogólnopolski. Zamieszanie wokół podwyżek cen energii, sprzeczne komunikaty ministrów i premiera, dwukrotna zmiana przepisów, uspokajanie, że nikt „nie straci” spowodowały dzisiejszy bałagan. Odbiorców prądu ustawa traktuje w różny sposób. Osoby prywatne nie są objęte podwyżką. Małe firmy, szpitale i jednostki samorządowe muszą pisać oświadczenia. Duże firmy traktowane są zupełnie inaczej. W Polsce jest ok. 2 mln mikro i małych firm. Ostrożne szacunki wskazują, że co najmniej 400 tysięcy uprawnionych jest do płacenia niższych cen energii
 
– podkreślił Jerzy Wcisła.
 
 
Jak informuje senator PO do piątku, 26 lipca, złożono ok. 20 tys. oświadczeń. - Złożyły je instytucje publiczne, szpitale i samorządy i tylko nieliczni przedsiębiorcy. Oznacza to, że w przeddzień upływu terminu 95 procent uprawnionych nie złożyło oświadczenia – zaznaczył. - Specjaliści szacują, że oświadczenia „zdąży” złożyć 30-50 procent uprawnionych. Oznacza to, że co najmniej 200 tys. osób zapłaci więcej niż musi. W samym Elblągu „przepłacać” przez pół roku będzie 4-6 tys. mieszkańców.
 
 
Moim zdaniem to „zamieszanie” nie jest przypadkowe. Rząd od początku bronił się przed wprowadzaniem ulg, a gdy musiał ustąpić pod presją społeczną to zrobił to w tak karkołomny sposób, by były one jak najmniej czytelne. Wiadomo bowiem, że koszty produkcji prądu rosną i ktoś za to zapłacić musi. Rząd próbuje wszelkimi sposobami przerzucić na obywateli koszty złej polityki energetycznej: zatrzymania rozwoju energii odnawialnej i forsowania coraz droższej produkcji energii z węgla
 
– stwierdził senator PO.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ 123
  Poniedziałek, 29.07

  Rząd informował , POsrańcy pierś do orderów znowu wystawiają jak zwykle

 2. 2
  +26
  ~ ciepła posadka
  Poniedziałek, 29.07

  Panie senatorze a ilu w Elblągu przepłaca za ciepło. Powinien Pan rano pojechać do prezesa Energi.

 3. 3
  --6
  ~ Czytelnik gazet
  Poniedziałek, 29.07

  Teraz przedsiębiorca ma śledzić zmiany w prawie ? Nie on nie musi śledzić ciągłych pomysłów naszych parlamentarnych asów legislacji - on ma pracować, zatrudniać i płacić podatki na tych co leżą brzuchem do góry i wszystko się im należy !!!

 4. 4
  --3
  ~ Czytelnik gazet
  Poniedziałek, 29.07

  Rządzący nieudacznicy zaczęli właśnie zżerać taboret, na którym usadowili swoje cztery litery – ludzi na ogół kreatywnych i przedsiębiorczych, ale w nowo bolszewickim ustroju, niestety, tylko drobnych ciułaczy.

 5. 5
  +2
  ~ Mayk
  Poniedziałek, 29.07

  Skasować te spółki bo tam każdy chce ogromne pieniądze.

 6. 6
  +17
  ~ kz
  Poniedziałek, 29.07

  panie Wcisła ! przestań siać ferment i weż się Pan do uczciwej pracy. Przedsiębiorcy doskonale sobie radzą bez Pana . Nie są gamoniami .

 7. 7
  --5
  ~ Elb78
  Poniedziałek, 29.07

  Brawo Senatorze. Rząd liczył na to, że się ludzie nie połapią i zapłacą więcej niż muszą. I prawie się udało. Na szczęście są parlamentarzyści, którzy pilnują naszych spraw. Dodajmy: nie tylko właścicieli małych firm, bo przecież wyższe koszty prądu, to wyższe ceny praktycznie na każdy produkt.

 8. 8
  --3
  ~ anonim
  Poniedziałek, 29.07

  Złodziejski rząd cwaniaków,prąd miał nie zdrożeć a tu prosze!

 9. 9
  +7
  ~ Znowu
  Poniedziałek, 29.07

  Wutrzymamy a po wyborach mpze juz sie nie zobaczumy i przestaniemy sluchac tych ??? O i PSL rządziło i pa będzie.

 10. 10
  +5
  ~ 82300
  Poniedziałek, 29.07

  Panie Wcisła daj spokój nie wcinaj się boś nie specjalista .Pana kojarze z.... jak POdnośli POdatki , emerytury i tak dalej a nawet pracy nie było i nadal nie ma w Elblągu a płacili 5 zł/godz. to pan nie zabierał głosu czy jakieś publikacje w obronie mieszkańców Elbląga nie było . Wbory co i trza zabłysnąć

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.