Środa, 18.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Z porządku obrad zniknęły interpelacje radnych. „Pozwoliliśmy na to, żeby zamknąć sobie usta?”

25.01.2019, 07:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Z porządku obrad zniknęły interpelacje radnych. „Pozwoliliśmy na to, żeby zamknąć sobie usta?”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA
W porządku obrad sesji RM znajdował się stały punkt „interpelacje radnych”. Umożliwiał on radnym poruszanie na forum spraw, z jakimi zwracają się oni do Prezydenta. - Czy my pozwoliliśmy na to, żeby zamknąć sobie usta? Po cichu będziemy składać na piśmie wnioski i po cichu dostawać odpowiedzi? - pytała podczas wczorajszej sesji radna PiS Jolanta Janowska.
 
Większa cześć wczorajszej sesji poświęcona była projektowi budżetu na 2019 r. Wiele uwag mieli radni Prawa i Sprawiedliwości. – Większość naszych wniosków nie została uwzględniona. Ciężko nie mieć wrażenia, że ta część społeczeństwa, która głosowała na PiS nie będzie mogła być zaspokojona., Chciałbym, aby nasze wnioski, które mogą być zrealizowane w ciągu roku mogły jednak zostać zrealizowane – mówił Rafał Traks, radny PiS. - Liczę na to, że powstaną trzy zespoły, o których wcześniej mówiłem. Pomogłyby one w ulepszaniu pewnych procesów.
 
– Budżet, który jest tworzony przez Prezydenta powinien uwzględniając potrzeby mieszkańców (…) Miałbym prośbę na przyszłość, aby po debacie budżetowej mieszkańcy otrzymali od Prezydenta informacje, które wnioski zostały przyjęte, a które nie i dlaczego. (…) Taka wiedza powinna trafić do mieszkańców – zaznaczył Paweł Kowszyński, radny PiS.
 
Radna Jolanta Janowska nie była zadowolona z braku reakcji Prezydenta na jej interpelacje.
 
W zeszłej kadencji składałam interpelacje w sprawie nawierzchni dróg, które nie były w żaden sposób remontowane od czasów wojny. Czy jest sens składania takich interpelacji? To była prośba mieszkańców i jeśli mamy ich reprezentować chcielibyśmy być skuteczni, a o to jest ciężko. W wielu miejscach brakuje chodników, chodzi też o stan dróg i kanalizację. Ulice Gdyńska, Pomorska, Żyrardowska, wszystkie przyległe. Jestem rozczarowana, bo nie tak widzę naszą współpracę
 
– zaznaczyła.
 
Swoje niezadowolenie wyraziła także Jolanta Lisewska (PiS). – Kilka razy prosiłam pana Prezydenta o remont boiska Szkoły Podstawowej nr 23 – mówiła. - Stan tego boiska zagraża zdrowiu dzieci. Prezydent nie ujął tego w budżecie, ale proszę, aby o tym pamiętał, bo bezpieczeństwo dzieci powinno być dla nas priorytetem
 
Głos ponownie zabrała Jolanta Janowska, która zwróciła uwagę na brak w porządku obrad zapisu o możliwości składania interpelacji.
 
Pozwoliliśmy sobie na to, żeby zamknąć sobie usta? Po cichu będziemy składać na piśmie wnioski i po cichu dostawać odpowiedzi? Mieszkańcy zgłaszają się do nas i mają prawo widzieć, że rzeczywiście składamy interpelacje w tych tematach. Po cichu mamy otrzymywać odpowiedzi? Potem są przykre komentarze, że my tylko tu siedzimy i ławki grzejemy
 
– stwierdziła Jolanta Janowska.
 
Dyskusję zakończył Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk. - Chciałbym przypomnieć, że to myśmy przegłosowali taki regulamin i trudno nie przestrzegać pewnych rzeczy. Przygotowujemy platformę dla radnych, gdzie wszystkie aktywności, wnioski i interpelacje będą publikowane, by były w przestrzeni publicznej. Ustawodawca wręcz wskazał, że mają one być na BIP-ie. Dziś na sesji mamy kamerę i sesja jest pokazywana na stronie Miasta. Tak nakazał ustawodawca - mówił.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Ploterek
  Piątek, 25.01

  Teraz radni PiSu tacy aktywni i roszczeniowi, a dlaczego jak w poprzedniej kadencji większość w radzie miał PiS to nie było tylu interpelacji o remonty dróg, chodników i boisk ze swoich okręgów wyborczych? Teraz nagle taka troska o mieszkańców i swój okręg. No niebywałe...

 2. 2
  +15
  ~ Arogancja władzy.
  Piątek, 25.01

  Wróblewski w dupie ma radę i mieszkańców miasta. Dostał fotel prezydenta , bo uważa, ze mu sie należy. Robi dokładnie to samo co dziadek Słonina, za nic mając innych. Otwarły Wam się oczy po wyborach dopiero teraz ?:)

 3. 3
  +18
  ~ głupota
  Piątek, 25.01

  Nie podoba mi się działanie Antoniego .Zachowuje się jak dyrektor a nie radny ,który został wybrany przez mieszkańców.Nie dla działań Przewodniczącego i radnych koalicji.

 4. 4
  +12
  ~ wyborca
  Piątek, 25.01

  Polterek, jak byś przeczytał ze zrozumieniem to byś wiedział że wnioski te składane były w tamtej kadencji. Radni PiS mieli wtedy większość w Radzie, ale Prezydentem był Wróblewski i to on je realizował.

 5. 5
  +11
  ~ POlitolog
  Piątek, 25.01

  Podsumowując Radni PiS protestują przeciwko „regulacji” zawartej w Statucie który sami uchwalili w poprzedniej kadencji na podstawie ustawy uchwalonej przez posłów PiS? To wszystko w ramach programów „indolencja+” i „populizm+”. Ludzie zastanówcie się kogo wybieracie! Co na to pislamscy hejterzy, jakie macie „wytyczne dnia”?

 6. 6
  +9
  ~ obserwator
  Piątek, 25.01

  Jednym słowem nic się nie zmieniło, to normalka przecież.

 7. 7
  +4
  ~ Prl2
  Piątek, 25.01

  Nic sie nie zmienilo ,komuna i cenzura ma sie dobrze w Elblągu.

 8. 8
  +7
  ~ Antygona
  Piątek, 25.01

  Janowska zdziwiona a sama to z kolegamie z PIS uchwaliłazienkowa. Tak jak Wilk zdziwiony, a sam głosował za taką ustawą o samorządzie. Kogo my wybieramy ?????? Tragedia

 9. 9
  +6
  ~ Spacerowicz
  Piątek, 25.01

  Nauki Kuchcinskiego z Sejmu nie idzie w las .

 10. 10
  +11
  ~ Kryśka 123 .
  Piątek, 25.01

  Prezydent nie lubi niewygodnych wniosków bezpośrednio na forum , pisz Pani papierek . Kiedyś UM może odpowie , uwzględni ..może , Socjotechnika .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.