Środa, 18.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Głosowanie nad budżetem bez niespodzianek? Stanowisko Koalicji Obywatelskiej jest pozytywne, PiS-u wręcz przeciwnie

24.01.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Głosowanie nad budżetem bez niespodzianek? Stanowisko Koalicji Obywatelskiej jest pozytywne, PiS-u wręcz przeciwnie
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA

Dziś (24 stycznia) elbląscy radni zagłosują nad projektem budżetu Elbląga na 2019 rok. Wiadomo już, że ma on głosy radnych KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej. To wystarczy, aby został przyjęty. Jak zagłosuje opozycja? Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie poprał projektu miejskich finansów, ale i nie wprowadził dyscypliny w kwestii głosowania.

Trwa III Sesja Rady Miejskiej w Elblągu, podczas której radni zagłosują nad projektem budżetu miasta na rok 2019. Planowane w tym roku dochody wynoszą 644 mln zł, a wydatki 649 mln zł. Ponad 48 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad radni z klubów: PiS oraz Koalicji Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami, aby przekazać swoje stanowiska do projektu budżetu. W przypadku Koalicji Obywatelskiej Platforma. Nowoczesna niespodzianki nie ma. Koalicja prezydenta popiera plan miejskich finansów. - Mieliśmy do niego swoje propozycje i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zaskoczony poziomem współpracy ze służbami prezydenta i prezydentem. To dla nas nowość. Cieszymy się, że w ten sposób możemy współpracować. Domeną prezydenta są inwestycje, a my chcemy to równoważyć innymi aspektami, rzeczami "miękkimi", które zgłaszali nam mieszkańcy - mówił Michał Missan, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Kilka z naszych propozycji zostało uwzględnionych w projekcie. To, co mnie najbardziej cieszy, to fakt, że kampania społeczna Rowerowy Maj, będzie kontynuowana w tym roku bardziej na bogato. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 700 uczniów z czterech szkół podstawowych. W tym roku będzie mogło wziąć w niej udział około 4 tys. dzieci. To również wskazuje na to, że powoli, coraz bardziej rozwijamy ruch rowerowy w Elblągu. Mam nadzieję, że pójdą za tym zmiany w infrastrukturze rowerowej

- mówił radny Robert Turlej.

Skupiłem się na najprostszych rzeczach, które zgłosili mieszkańcy. Jedną z nich jest oświetlenie i wykonanie chodnika w parku między ulicami: Rycerską i Plac Wolności. Mam zapewnienie, że w tym roku zostanie wykonany projekt na oświetlenie. Etapami dojdziemy do punktu, kiedy powstaną tam też chodniki. W tej chwili nawierzchnia przypomina jeszcze czasy II wojny światowej

- dodał Marek Kamm.

Jak podkreślała Koalicja Obywatelska, takich wniosków uwzględnionych w projekcie budżetu jest znacznie więcej. Wśród pozostałych znalazły się m.in. większe wsparcie dla ośrodka osób niesłyszących i niedosłyszących, zwiększona kwota na sterylizację i kastrację wolnożyjących kotów czy projekt bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 60 roku życia.

W sprawie budżetu z dziennikarzami spotkali się również radni Prawa i Sprawiedliwości. Radni PiS podkreślali z kolei, że wiele ważnych dla mieszkańców zadań, w projekcie nie zostało uwzględnionych. - Generalnie do projektu budżetu podchodzimy sceptycznie, dlatego, że nie zawiera on pewnych możliwości, chodzi głównie o inicjatywy prospołeczne. Uważam, że nie możemy poprzeć tego budżetu. Pozostawiamy jednak dowolność głosowania - mówił Marek Pruszak radny PiS.

Rozpoczęła się procedura dotycząca przekopu Mierzei Wiślanej. W naszym budżecie nie ma ani słowa na temat elbląskiego portu, a port nie rozwinie się w ciągu roku, bo to jest niemożliwe. Na ten temat trzeba myśleć już wcześniej, uzgadniać pewne rzeczy i wykonywać. Na debacie budżetowej wnioskowałem o powołanie komisji w tej sprawie. Do dzisiaj nic się nie zadziało, jeśli chodzi o rozwój portu

- przekonywał Janusz Hajdukowski, szef klubu PiS.

- W budżecie nie ujęto również bardzo ważnej inwestycji, jaką jest remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 23. Obecnie to boisko jest w takim stanie, że zagraża bezpieczeństwu dzieci. Zauważył to również sanepid, który w ubiegłym roku wydał decyzję o konieczności remontu tego boiska - dodała radna Jolanta Lisewska.

Radny Paweł Fedorczyk, po raz kolejny przypomniał o kwestii podwyżek dla pracowników samorządowych. Jego zdaniem zaplanowana na ten rok 3-proc. wzrost płac pracowników tej grupy to za mało - Wydaje się, że jest potrzebny plan na kolejne lata z gwarancją dla pracowników. Co, jeżeli to są właśnie te tłuste lata, a za 3,4, 5 lat nie będzie już takiej możliwości - podkreślał.

Radni PiS w tej kadencji stanowią w radzie mniejszość. Do przyjęcia budżetu wystarczą więc głosy KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej. Jaki będzie przebieg głosowania, przekonamy się niebawem.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ wicia
  Czwartek, 24.01

  Panie Missan, czy nie czujesz pan że włodarz Was rozgrywa? A może jeszcze ktoś pójdzie na wiceprezydenta albo i na dwóch, jak tak dobrze się teraz układa? Oby PO w niedługim czasie nie żałowała tej okazywanej radości.

 2. 2
  +9
  ~ pytam
  Czwartek, 24.01

  Słuchajcie co chwilę czytam w komentarzach że zbierane sa podpisy o referendum w Elblagu. O co chodzi czy ktoś wie??

 3. 3
  --9
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 24.01

  Co do zbierania podpisów no cóż zawsze znajdzie się jakaś "...wsza, gnida..." co zamęt będzie wprowadzać...

 4. 4
  +10
  ~ Stańczyk
  Czwartek, 24.01

  Rzeczywiście jesteś katem na idiotów. Czy kierujesz to do siebie? "Wszy, gnidy" . rozumiem, że tak określasz mieszkańców , którzy w 2013 odwołali mentora dzisiejszych entuzjastów włodarza, którego niedawno na maksa opluwali. Cieszą się jak kiełbasą kawałkiem rowerowej ścieżki . Są tam niepotrzebni.

 5. 5
  +1
  ~ pytam się
  Czwartek, 24.01

  No to czekamy cierpliwie w sprawie ciepła, podnieśliście nam o 10% na remont basenów w EPEWiK i jakoś nic nie słychać już rok pobieraliście, a dopiero teraz ma być przetarg, to jak to jest- może to wyjaśnicie. A co w ZKM, czy tramwajarze dostali podwyżki, o jakie się ubiegali ?Dlaczego ZKM zatrudnia na umowy śmieciowe kontrolerów biletowych, przecież wcześniej zatrudniali na umowę o prace i pieniądze na to były. aTeraz na śmieciówki.,tylko jakoś nie widać oszczędności dlaczego tak się dzieje w Spółce podległej Prezydentowi.To kontroler sprawdza wiarygodność biletów, bo to są pieniądze Spółki, to bardzo ważny pracownik , a zatrudniony jest na śmieciówkę.Pytam się dlaczego?

 6. 6
  +1
  ~ dares
  Piątek, 25.01

  tak właśnie działa prezydent wróblewski, przed wyborami cuda a teraz ma gdzieś mieszkańców, i jeśli ktoś poczyta ostatnie artykuły, to albo nie wie co ma robić, albo myśli, albo nie ma na nic kasy, albo siedzi cicho i pie. erdzi w stołek, i tak teraz będzie przez 5 lat

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.