Niedziela, 24.01.2021, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

O zdrowiu w Elblągu z Ewą Kopacz. „Dla mnie decyzje w Ministerstwie Zdrowia są zupełnie niezrozumiałe”

24.09.2018, 22:10:07 Rozmiar tekstu: A A A
O zdrowiu w Elblągu z Ewą Kopacz. „Dla mnie decyzje w Ministerstwie Zdrowia są zupełnie niezrozumiałe”
Fot. Ryszard Biel
In vitro, szczepionki i opieka nad osobami starszymi – takie wątki przygotowaprowadzący spotkanie z byłą premier i Ministrem Zdrowia Ewą Kopacz, która dziś odwiedziła nasze miasto. Nie zabrakło także pytań z sali.
 
Spotkanie poprowadził Kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia Koalicji Obywatelskiej Michał Missan oraz kandydatka do Sejmiku z ramienia KO – Grażyna Kluge (była wiceprezydent Elbląga). Politycy poprosili Ewę Kopacz o komentarz w sprawie trzech tematów: in vitro, szczepionek oraz opieki nad osobami starczymi.
 
Zapowiadano, że spotkanie będzie miało charakter otwarty, więc oddano także głos uczestnikom spotkania. Pierwsze pytanie dotyczyło osób niepełnosprawnych.
 
Co dalej z niepełnosprawnymi dziećmi, które uzyskają pełnoletność? Na Kongresach Kobiet, podczas jednej z dyskusji, dużą wagę zwracaliśmy na dzieci chore na autyzm. Czy jest jakiś pomysł na te dzieci, kiedy ich rodzice odejdą?
 
- pytała Jadwiga Król z Kongresu Kobiet.
 
- Zapomina się o tych dzieciach tuż po urodzeniu. Wypełniły statystykę, urodziło się kolejne dziecko. Daliśmy 500+, spowodowaliśmy, że dzieci urodzi się jak najwięcej. A dzisiaj wśród tych dzieci są również dzieci niepełnosprawne. Tylko one nie są w priorytecie państwa, które tak wiele mówi o rodzinie. Jeśli dzisiaj myślimy o tych dzieciach i przyszłości, to musi być strategia państwa poświęcona temu, zapewniając godność tym dzieciom również jak będą już pełnoletnie, będą miały po 30, 40 lat – mówiła Ewa Kopacz. - Musi być specjalny program, który pozwoli zastąpić finansowanie przez rodziny.
 
Pedagog Bogumiła Salmonowicz zwróciła uwagę na boreliozę. - Co z leczeniem boreliozy? Standardy dotychczasowo przyjęte niekoniecznie dają rezultaty. Coraz więcej osób musi robić bardzo drogie badania, żeby to zdiagnozować. Mamy w Polsce przypadki wrodzonej boreliozy. To przypadki, kiedy matka będąc zakażona, nie będąc zdiagnozowana, rodzi dziecko (…) które choruje i nikt nie wie na co i z leczeniem jest bardzo duży kłopot – mówiła. - Jaki jest pomysł na to, aby podnieść standard diagnozy i leczenia boreliozy?
 
- Borelioza niestety nie jest chorobą związaną tylko z tym, że kleszcz się przypnie, pójdziemy do lekarza, dostaniemy antybiotyk na siedem dni i już jesteśmy zdrowi. Nie. Rzeczywiście testy, które w tej chwili się robi powinny być testami, które wchodzą w tzw. profilaktykę. Kłaniają się także badania prenatalne – podkreśliła Ewa Kopacz.
 
Na sali nie zabrakło radnych Platformy Obywatelskiej. Małgorzata Adamowicz poruszyła kwestię opieki stomatologicznej w szkołach podstawowych. - Mówi się, że jest wiele samorządów w Polsce, które zadbały o pomoc stomatologiczną – stwierdziła.
 
- Dentobusy ruszyły. Mamy ponad 2 tysiące gmin. Policzyliśmy, że raz na dziewięć miesięcy dentobus przyjedzie do danej gminy. Życzę powodzenia i upatruje cudu w tym, że rzeczywiście te dzieci będą miały zdrowe zęby – dodała Ewa Kopacz.
 
Jedna z uczestniczek spotkania zadała pytanie odnośnie refundacji leków dla pacjentów po przeszczepach.
 
My nie jesteśmy teraz w stanie udźwignąć cen leków. We wrześniu weszła nowa lista leków refundacyjnych i kolejne podwyżki. (…) Najdroższy lek i cena jaką ponosi pacjent to jest 2400 zł (…) Jest nas mała grupa ludzi. 18 tys. osób, które w Polsce żyją po przeszczepach. Nie mamy takiej siły, żeby iść pod Sejm. Co z nami teraz będzie?
 
– pytała elblążanka.
 
- Transplantacja to jest ten zabieg, który ratuje życie. (…) Kiedy była Ministrem Zdrowia ustaliłam narodowy program transplantacji, na który z budżetu państwa przeznaczyłam 40 mln zł. Bardzo poprawiło się na rynku transplantacji (…) Przyszedł PiS i się okazało, że sam zabieg to nie wszystko. Doszedł do wniosku, że wystarczy, że pacjent ma przeszczepiony narząd, a cała reszta to obowiązek pacjenta i jego rodziny – stwierdziła Ewa Kopacz. - Pytanie dlaczego z taką ochotą wprowadza się nowe leki na rynek albo zamienniki. Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie reaguje na to żaden prokurator (…) Ostatnio wyczytałam, że refundacja w Narodowym Funduszu Zdrowia wzrośnie w roku następnym z 11 do 16 proc., ale to nie będzie refundacja dotycząca tych leków, ponieważ to, co dzisiaj się dzieje, czyli dominacja przez koncerny farmaceutyczne powoduje, że dla mnie decyzje w Ministerstwie Zdrowia są zupełnie niezrozumiałe.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / O zdrowiu w Elblągu z Ewą Kopacz ( zdjęć 40 )
Dodano: 2018-09-24 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Żenujące
  Poniedziałek, 24.09

  Szkoda słów

 2. 2
  +15
  ~ Antonina
  Poniedziałek, 24.09

  To trzeba wstydu nie mieć...Ewy, Grażynki, Bogusie...

 3. 3
  +19
  ~ kochnieńka
  Wtorek, 25.09

  dla nas twoje decyzje też były niezrozumiałe niestety jakoś się tym szczególnie nie przejmowałaś

 4. 4
  --17
  ~ Marianna
  Wtorek, 25.09

  Bardzo merytoryczne spotkanie. Każdy ze słuchaczy był pod wrażeniem jej mądrości i merytoryczności, dużo lepiej wypada niż w telewizji.

 5. 5
  +7
  ~ To se ne vrati?
  Wtorek, 25.09

  Ten utyty na 24 to naprawdę on? Witek powraca. Drżyjcie.

 6. 6
  +12
  ~ alek
  Wtorek, 25.09

  ta baba wstydu nie ma!!! i ten drugi minister zdrowia Arłukowicz, dwa kłamczuchy POszli won!

 7. 7
  +14
  ~ POszli stąd
  Wtorek, 25.09

  a wcześniej to było dla niej wszystko takie zrozumiałe? no co za tupet, i oczywiście dwa nieroby Wcisła i Protas, Boże widzisz i nie grzmisz, co za żenada

 8. 8
  --10
  ~ rojek
  Wtorek, 25.09

  Bardzo konkretne i rzeczowe odpowiedzi, osoba otwarta i empatyczna. Brawo Pani Ewo;)

 9. 9
  +10
  ~ Gzymsik
  Wtorek, 25.09

  Klamczucha, kto ja chce jeszcze sluchac, ludzie ambicji nie maja ....pluj k......e w oczy to powie ci, ze deszcz pada

 10. 10
  +7
  ~ kaśka lucia
  Wtorek, 25.09

  jak ja ich widzę to mnie na rzyganie zbiera, i ten następny minister Arłukowicz, cvham, kłamliwi złodzieje, niech wejdą sobie na strone siepomaga i zoabaczą ile tak czekających na wpłatę chorych dzieci!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2942111492157