Niedziela, 18.11.2018, Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

Dyskusja w sprawie ciepła trwa, radni są podzieleni. Wiceprezydent: EPEC zakłada budowę nowego systemu

13.09.2018, 13:45:29 Rozmiar tekstu: A A A
Dyskusja w sprawie ciepła trwa, radni są podzieleni. Wiceprezydent: EPEC zakłada budowę nowego systemu
Jednym z punktów porządku obrad dzisiejszej sesji RM jest temat zaopatrzenia miasta w ciepło. To kolejne zagadnienie, przy którym radni są podzieleni.
 
 
Niższe ceny ciepła, własne, nowoczesne źródło gwarantujące stabilność dostaw energii dla mieszkańców, nie zadłużanie przy tym miasta. To główne zalety proponowanego nowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło opartego na blokach gazowych
 
– mówił wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
 
Wiceprezydent wyjaśniał, że przedstawiona przez EPEC koncepcja jest najbardziej korzystną propozycją dla Elbląga. - Po latach dyskusji i kosztownych opracowań EPEC przedstawił spójną koncepcję techniczno-ekonomiczną zasilania w ciepło miasta Elbląg poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Dotychczasowe opracowania EPEC, może z powodu powiązań personalnych z Elektrociepłownią (EKO), zakładały wyłącznie produkcję ciepła w EKO opartą głównie na kotłach węglowych – zaznaczył.
 
Janusz Nowak stwierdził, że te propozycje były nie do zaakceptowania. - Pierwszym powodem była wysoka cena produkowanego ciepła dodatkowo rosnąca z powodu corocznych podwyżek cen węgla. Po drugie spalanie dużych ilości węgla powoduje zanieczyszczenie środowiska związkami siarki, węgla i innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Wyeksploatowany kotły węglowe. Przestarzałe turbiny produkujące niewielkie ilości prądu. Kolejne to zapowiedzi dyrektyw unijnych zakazujących spalania węgla do roku 2030 w instalacjach wytwarzających energię cieplną i elektryczną – wymieniał.
 
Podczas swojego wystąpienia Janusz Nowak podkreślił, że nie można opierać bezpieczeństwa dostaw ciepła na rozwiązaniach nieprzystających do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych.
 
- Dlatego EPEC przedstawił opracowaną przez ILF Consulting Engineers koncepcję docelowego modelu zasilania w ciepło miasta Elbląg. Opracowanie to zakłada budowę dwóch niezależnych turbin gazowych, dwóch niezależnych kotłów odzyskujących ciepło ze spalin gazu. Rozwiązanie to nie tylko zabezpieczy dostawy ciepła na wiele lat, ale dodatkowo będzie wytworzona tzw. „zielona energia elektryczna”, a pieniądze z jej sprzedaży plus dodatkowe dochody ze sprzedaży tzw. „żółtych certyfikatów” pozwolą na znaczące obniżenie ceny ciepła dla elblążan. Według wyliczeń cena 1GJ wynosić będzie 35,90 zł, gdy dziś jest to 42,05 zł/GJ – dodał Janusz Nowak.
 
Z jaki kosztami będzie się to wiązać? - Szacowane koszty tego przedsięwzięcia to 390 901 812 zł i są porównywalne do przewidywanych całkowitych kosztów modernizacji Elektrociepłowni opierającej nadal na węglu, będącym paliwem bez przyszłości. Każda inwestycja w węglowe źródła będzie generowaniem wyższych cen. Specjaliści są zgodni, że węgiel to samobójstwo gospodarcze, ekonomiczne i społeczne. EPEC zakłada budowę nowego systemu we współpracy z EKO. Jest to o tyle zasadne, że wspólne przedsięwzięcie pozwoli na zachowanie miejsc pracy zatrudnionych tam elblążan – stwierdził Janusz Nowak.
 
Co, zdaniem wiceprezydenta, przemawia za zrealizowaniem tej koncepcji? - O zasadności i celowości tego rozwiązanie świadczy fakt, że już kilka dni po jego prezentacji zgłaszają się firmy chcące uczestniczyć w finansowaniu i budowie nowego źródła. Tak więc koszty tej inwestycji w żadnym razie nie zwiększą zadłużenia miasta. ta inwestycja broni się więc sama. Gaz jest w tej chwili jedyną alternatywą, a dywersyfikacja dostaw poprzez własne źródło to gwarancja uzyskania akceptowalnych społecznie cen – mówił Janusz Nowak.
 
Szybko do tematu krytycznie odniósł się Przewodniczący RM Marek Pruszak (PiS).
 
Miasta na to nie stać, a mieszkańcy absolutnie nie będą mieli gwarancji, że ceny będą niższe (…) a na pewien czas może nawet doprowadzić do podwyższenia opłat. Bądźmy realistami i proponujmy coś, co jest realne, a nie na ostatnią chwilę przygotowywany jest model
 
– podkreślił.
 
Czy Miasto musi być budowniczym elektrociepłowni? Według mnie nie (…) Koszt inwestycji jest na poziomie 391 mln (…) to nie jest do zrealizowania przy naszych możliwościach budżetowych – dodał radny PiS Zenon Lecyk.
 
Radny SLD Ryszard Klim zauważył, że w tej sprawie należałoby przeprowadzić konsultacje społeczne.
 
Janusz Nowak nie krył zdziwienia.
 
Żadna decyzja nie zapadła, my proponujemy. To nie jest materiał, który jak twierdzi autorytatywnie pan Pruszak, nie jest do zrealizowania. Nie powinien pan tak mówić jako Przewodniczący Rady. Może być to pana zdanie, ale lepiej jakby pan to zostawił inżynierom, bo nie ma pan dokładnej wiedzy. (…) To jest spójny, przemyślany projekt. Zgadzam się z panem Klimem, że trzeba przeprowadzić konsultacje. Może się nawet okazać, że EKo po przedstawieniu tego projektu obudzi się i przedstawi korzystne dla elblążan propozycje i wtedy możemy odstąpić od tego
 
– zaznaczył Wiceprezydent.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Galeria / XXXVI Sesja Rady Miasta ( zdjęć 64 )
Dodano: 2018-09-13 | Fot. Ryszard Biel

Komentarze do artykułu (76)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Odbiorca ciepła
  Czwartek, 13.09

  Ciepła powinno być objęte programem "Ciepło Plus" i powinno być za darmo.

 2. 2
  +8
  ~ do Odbiorca
  Czwartek, 13.09

  A może ci jeszcze dopłacać?

 3. 3
  +6
  ~ kolo
  Czwartek, 13.09

  Wszystko na chybcika / bo co bo wybory /, a co się robiło przez ponad 3 lata p. Wróblewski?

 4. 4
  +4
  ~ elblążanin
  Czwartek, 13.09

  Postawią nam elektrociepłownie za darmo i obniżą cenę ciepła . Brawo . Może przy okazji akwapark i termy wybudują.

 5. 5
  +10
  ~ do elblążanin
  Czwartek, 13.09

  za darmo to możesz dostać jedynie po ryju

 6. 6
  --2
  ~ elblazanka
  Czwartek, 13.09

  Brawo! w końcu, dlaczego dopiero teraz? Musimy sami produkować ciepło w Spółce Epec.

 7. 7
  +31
  ~ emeryt
  Czwartek, 13.09

  Przecież to teraz się mówi to pieprzenie wyborcze. Browar wam mówił pewnie z 5lat temu jest zle. Trzy lata tej kadencji minęło, za ok miesiąc wybory i eureka . WYBUDUJEMY. I to kto ma budować Ci którzy to bagno tworzyli. Nie kompromitujcie się odejdzcie z honorem. Oj tylko szkoda pieniędzy które poszły w błoto i czasu minionego.

 8. 8
  +47
  ~ do p Ryszarda
  Czwartek, 13.09

  Klim też mówił a dziś może z Was tylko kpić. Brawo Panie Ryszardzie KLIM.

 9. 9
  +20
  ~ obrzydliwi
  Czwartek, 13.09

  Quźwa, gwałtownie się wreszcie czymś zajęli ale znowu na zasadzie: jedni swoje, towarzysz przewodniczący i wataha swoje. Nie , bo nie. Wybierzcie ich wszystkich ponownie. Wynagrodzenie "radnego", bez względu na funkcję, powinno wynosić 100 zł za sesję - dzień obrad. Wam się wszystkim w d u p a c h poprzewracało.

 10. 10
  +21
  ~ pod wybory
  Czwartek, 13.09

  Pozorowane "starcie" - wszyscy grają o to samo, czyli aby bogaty mieszkaniec płacił jeszcze więcej za ciepło. Energa i epec muszą zarabiać jako monopoliści i są pod ochroną "władz" miasta. O reformie epec nikt się nawet nie zająknie.

 11. 11
  +23
  ~ Dopiero teraz.
  Czwartek, 13.09

  Elblążanko, wpuszczono cię w maliny. jaka produkcja ciepła w EPEC? Za 500 milionów. EPEC stać na 10. Wsłuchaj się , bo zamieszanie jest celowe. Prywaciarz buduje, bo mu się opłaca, a my płacimy. epecowi i prywaciarzowi.

 12. 12
  +5
  ~ Prorok Igor
  Czwartek, 13.09

  Czyżby redakcja zmieniła fotografa, a może tylko aparat?1

 13. 13
  +28
  ~ Czyż nie ?
  Czwartek, 13.09

  Z ciepła , jest najlepsza ciepła posadka w poradni miejskiej .

 14. 14
  +3
  ~ ?????????
  Czwartek, 13.09

  Nigdy nie odstępować od budowy nowego źródła ciepła, budować nasze. Eko to takie kotły ciepłownicze, a nam potrzebna jest elektrociepłownia- nowoczesne źródło. W Eko zapewne jakimiś etapami będą musieli robić modernizację , bo już sporo czasu jak zostali wybudowani. Każda modernizacja to dla odbiorców ciepła dodatkowe koszta, Energa to spółka giełdowa, jej akcjonariusze chcą zawsze zysku. Dlaczego pan Pruszak się wypowiada, jak nie jest specjalistą?, tylko budować nasze, które będzie zależne tylko od nas.

 15. 15
  +21
  ~ ściema
  Czwartek, 13.09

  Zmyłka za zmyłką. EPEC zakłada budowę nowego źródła ciepła. Toż to durnota, chyba za wszy. Spali a teraz się obudzili zatroskani, ciemny lud kupi wszystko. Pokazali model chyba z internetu. Gaz c Gazprom im podciągnie. Dojadą do wyborów, i od nowa.

 16. 16
  --14
  ~ no
  Czwartek, 13.09

  Panie wiceprezydencie Januszu, zaimponował mi Pan dziś na sesji. Nie rozumiem, jak fachowca , inżyniera, osobę prze tyle lat związaną z budową obiektów gazowniczych największych w kraju poucza pan Pruszak, który, jak się domyślam, żadnej wiedzy inżynierskiej nie ma. Swoją wiedzą zapędzi ich Pan w kozi róg. I tak trzymać.

 17. 17
  +5
  ~ Elblążanin
  Czwartek, 13.09

  P. Pruszak to miernota. Nie ma bladego pojęcia o proponowanym rozwiązaniu, jego wadach i zaletach, ale neguje wszystko. Dlaczego? .... bo to nie inicjatywa jego ugrupowania. Kończ Wasc, wstydu oszczędź (sobie)!!!

 18. 18
  +6
  ~ Stefan Rembelski
  Czwartek, 13.09

  Po czterech latach nic nie robienia a wręcz obrony poprzedniego zarządu EPEC przez prezydentów Wróblewskiego i Nowaka, nareszcie pod presją społeczną mały krok we właściwą stronę. Radzę panie prezydencie Nowak nie strofować słowami że ktoś nie ma wykształcenia inżynierskiego, bo jeśli pan twierdzi, że turbiny gazowe są optymalnym rozwiązaniem, to mija się pan z prawdą rażąco i w tej sytuacji honor nakazuje albo oddać dyplom albo opuścić stanowisko. Z uwagi na sprawność źródła optymalne rozwiązanie to turbina gazowo-parowa. KUKIZ15 dwa miesiące temu taki projekt przedstawił bez konieczności wydawania 80 tysięcy złotych na kolejne opracowanie. Ważne, że w końcu jesteśmy na właściwym kursie - lepiej późno niż wcale.

 19. 19
  --2
  ~ trafione
  Czwartek, 13.09

  Brawo Kukiz, brawo panie Rembelski, głosujemy na pana.

 20. 20
  +11
  ~ Klakier
  Czwartek, 13.09

  no , zaliczyłeś zasłonę miesiąc przed wyborami jako cudo inżynierskie. Inżynierowie dajcie głos co o tym sądzicie. Ubogie miasteczko buduje za ponad 400 czy więcej milionów i to na gaz.

 21. 21
  +4
  ~ do Janusz Nowak
  Czwartek, 13.09

  Może Pan Pruszak nie jest inzynierem ale za to ma mózg w przeciwienstwie do Pana. Kazdy wie ze projekt jest nierealny i zadłuzy miasto jeszcze bardziej, potem ceny pójda nie w dół 20% jak Pan bredzisz z e swoimi czerwonymi kumplami niestety panie inzynier kiepski ceny pójda 20-30% do góry. Panie Nowak kazdy wie ze chodzi wam o to aby firmy braci B od expresso i dawny prezes co kradl cieplo przejeli rynek w usługach i wykonawstwie. Na szczescie Pis czuwa i dobierze sie wam do dupy ruszcie epec lub inne spólki miejskie . patrzymy wam na wasze czerwone rece . Jeszcze jednoi abyscie tak nie budowali jak na oboźnej mieszkania i nie kradnijcie ciepła z tego nowego źródła. byłbym zapomniał w 2030 bedziesz czerwona qqq rwo w pampersie

 22. 22
  +11
  ~ do pana wyżej
  Czwartek, 13.09

  widać człowieku, że mamy dorabiać państwowa spółkę i tylko to ma być realne.Poziom komentarza rynsztokowy , więc nie warto, no ale, może coś dotrze.

 23. 23
  +14
  ~ O niektórych radnych
  Czwartek, 13.09

  Gdy rozum szwankuje wstydu się nie czuje

 24. 24
  +21
  ~ Drogi Nowak
  Czwartek, 13.09

  Nadal nie ma jasności ani oficjalnej informacji kto i w jakim procencie ( EPEC czy Energa ) generują obecną cenę ciepła w Elblągu i czy jest to zasadne? Kto ją w efekcie zawyża? Dopóki nie będzie jasne kto nas wali w rogi, wszelkie propozycje można o kant d... rozbić. Dopóki złodziej nie zostanie zlokalizowany. Czy będzie nas rżnął na gazie czy na węglu jest mi dokładnie obojętne. Po prostu nie chcę żeby mnie dalej rżnął. Pytanie podstawowe na które wszyscy płacący chcą odpowiedzi nadal się tej odpowiedzi nie doczekało. Panie Nowak od pana oczekuje się na to odpowiedzi w pierwszej kolejności, to o czympan mówi to jest dopiero krok następny. Miło że EPEC w końcu raczył coś przygotować co odbiega nieco od przewodniej wizji władzy.

 25. 25
  +19
  ~ no własnie
  Czwartek, 13.09

  O wszystkim piep.... tylko nie o tym kto tą cenę wywindował i na jakiej podstawie. Co miasto brało od mieszkańców nielegalne podatki na sponsoringi, elaktywnych itp . To może w cenę energii z gazu tez sobie wliczą frycowe od elbląskich frajerów

 26. 26
  +26
  ~ trzeźwe spojrzenie
  Czwartek, 13.09

  Musimy mieć jednoznaczną odpowiedź kto nas okradał EKO, EPEC, czy władze miasta, które być może sobie wymyśliły że wesprą się ekstra zastrzykiem finansowym od mieszkańców, generując podwyżkami cen w EPEC ekstra fundusze w postaci ekstra zysków na swoje wazne potrzeby.

 27. 27
  +14
  ~ Analizy
  Piątek, 14.09

  Ludzie czy nie widzicie ze za obecnych prezydentów robi sie tylko analizy oczywistych rzeczy? Oczywiscie kasa na analizy coraz większa !!! Na kampanie !!! Teraz zmienili prezesa na młodego ale starzy sterują. Jego poprzednik sie wystraszył jak do firmy weszły służby wiec młodego na stracenie a sam do rady nadzorczej. Pana Krasowskiego wywalili bo niechcial zlecać analiz zanudzę pieniądze wiedział ze to przekręty władz miejskich. Ktoś pisał ze ktoś pisze językiem rynsztokowym. Moze tak jest ale lepiej pisać prawde i jie dawać sie okradać od lat czerwonej bandzie!!!

 28. 28
  +14
  ~ tez wyborca
  Piątek, 14.09

  Kto sprzedaje drogo Epec czy Energa -to jest kluczowe pytanie.

 29. 29
  +18
  ~ Ryszard Klim
  Piątek, 14.09

  Sz.P. - "Ciepło" może być "nasze" (EPEC-u ) ? W przypadku budowy. Nie będzie. To komercja, złagodzona może darmową lokalizacją , ulgami podatkowymi. Epec-u i miasta nie stać. Zdolność kredytową spółki wyceniono na kilkadziesiąt milionów. Jest kolejna modernizacja za 27 ml, z tego 17 mln , to m.in. kredyty. Planowany "zysk" na kolejne lata 100-150 tys. To oznacza, że przy małych nawet perturbacjach ceny znowu pójdą w górę. Przy komercyjnej budowie, co z super drogim EPEC ? Nie można mamić obniżką w przyszłości. Obniżka jest w ręce teraz - to EPEC ; i nic. Skala problemów jest taka, że tylko mieszkańcy mogą podjąć ryzykowną decyzję o budowie. Referendum lub konsultacje. Na dzisiaj przegraliśmy i przepraszam, że II etap tragifarsy ciepłowniczej przechodzi po 4 straconych latach dalej.

 30. 30
  +12
  ~ do tez wyborca
  Piątek, 14.09

  To jest bardzo dobre pytranie. Tylko ono powinno być zadawane ne teraz a 5 lat temu. zadawał go były członek RN i trzeba było go odwołać z tego powodu. To samo tyczy się strat ciepła. Wróbel po prostu dał d...y

 31. 31
  +4
  ~ Czerwony
  Piątek, 14.09

  Pytanie do Pana Ryszarda Klima. Uchwałą Nr VIII/98/2015 RM z dnia 25.06 2015 r. na podstawie art. 19 ust. 8 ustawy Prawo energetyczne, uchwalono założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną.. Brzmienie Art. 19 ust 8 ustawy prawa energetycznego do którego uchwała się odwołuje ”Rada gminy uchwala założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, rozpatrując jednocześnie wnioski, zastrzeżenia i uwagi zgłoszone w czasie wyłożenia projektu założeń do publicznego wglądu. Pytanie czy projekt założeń był wyłożony do publicznego wglądu i opiniowany przez samorząd województwa w zakresie zgodności z polityką energetyczną państwa.

 32. 32
  +3
  ~ Czerwony
  Piątek, 14.09

  Dlaczego pytam. W uchwalonym w 2015r planie nie ma zapisów nakładających na Miasto obowiązek budowy ekologicznego źródła. Zacytuję „Przy wyborze optymalnego rozwiązania, zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne miasta, należy rozważyć alternatywne warianty rozwojowe: budowa przez Spółkę ENERGA Kogeneracja bloku gazowo-parowego”. Tak poważną sprawę jak zaopatrzenie i bezpieczeństwo w planie sprowadzono do rozważań ze wskazaniem na EKO. Takich bzdur w dokumencie który ma wskazać konkretne do zrealizowania działania i stanowiącym podstawę prawną do rozpoczęcia tych działań przez Miasto, się nie pisze. Uchwałę, która uważam za uchwaloną z rażącym naruszeniem prawa podpisał Jerzy Wilk a przegłosowali radni bieżącej kadencji. Może Pan sprawdzić czy prawo nie zostało złamane?

 33. 33
  --18
  ~ do Klim
  Piątek, 14.09

  Pan mi przypomina eunucha, Wie jak, nie ma czym. Zamiast wciąż powtarzać "na pewno się nie uda", daj pan choć jeden pomysł. Jak na razie jest pan zwykłym malkontentem szukającym poparcia w nadchodzących wyborach. Konkrety proszę.

 34. 34
  +5
  ~ Czerwony
  Piątek, 14.09

  Prośba do Pana Klima. Zgodnie z ustawą Art. 18. Ustawy prawo energetyczne do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy ocena potencjału wytwarzania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji na obszarze gminy. Nie bez powodu w ustawie jest taki zapis. Ustawodawca dał szansę inteligentnym gminom, które czytają prawo energetyczne na wyjście z kłopotów finansowych i wskazał poważne źródło dochodów. Dlaczego nikt na poważnie nie odnosi się do przychodów wynikających z produkcji energii elektrycznej na okoliczność produkcji ciepła ( jakieś dyrdymały o obniżeniu cen ciepła) Miasto musi dokonać poważnej oceny bo ustawa nakłada taki obowiązek. Zapewniam że to niebagatelne przychody liczone milionach zł. Czy może Pan doprowadzić do sporządzenia oceny

 35. 35
  +5
  ~ obiektywny
  Piątek, 14.09

  Gonić pisowców i tyle.

 36. 36
  +3
  ~ Czerwony
  Piątek, 14.09

  Dlaczego chcą budować coś na gaz od monopolisty. Ciągle aktualny Miejscowy Plan zagospodarowania uchwała Nr VI / 73 / 2007 RM z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego Strefy Techniczno – Produkcyjnej nad rzeką Elbląg ustala zadania polityki przestrzennej - stworzenie warunków do budowy elektrociepłowni opalanej paliwem odnawialnym. W tym miejscu przy Żytniej jest odpowiednia infrastruktura co poważnie obniży koszt inwestycji. Sieć 110kV, sieć cieplna. Łatwa komunikacja wodna, drogowa, kolejowa dla transportu paliwa. To też poważny argument dla reaktywacji kolei nadzalewowej ( transport paliwa z terenów północno wschodnich drogą kolejową) Uparli się z tym gazem choć dla biomasy jest gotowiec. Może porównać plusy i minusy rozwiązań?

 37. 37
  +5
  ~ wdzięczność po elbląsku
  Piątek, 14.09

  Jest kupiec na epec i to całe zamieszanie z ciepłem, opracowanie na gigantyczną sumę jak dla miasta, jest po to , aby miasto (epec) wzięło kredyt na 500 mln, nie wyrobiło się ze spłatą i prywatny (tak czy owak...) kupi gotowy produkt za grosze, niczym kolesie na Górze Chrobrego. Prezydent i RM znane są z doskonałych "inwestycji" pod kumpli. Tak będzie - miasto w kredycie zbuduje, epec bankrutuje i biznes za grosze kupuje kolega królika zarabiając na cieple i elektryczności. W końcu jesteśmy w Elblągu, gdzie hangar buduje się dla kolesi a nawet przekop dla kilku jachtów i motorówki. Zamiast przekopu - elektrociepłownia i jeszcze zostanie na tramwaje. Było dużo "spotkań" a lud ma się facić "starciem" koncepcji. "Włodarze" i ich potomstwo za coś godnie muszą żyć - królik ma kolesi.

 38. 38
  +10
  ~ pomroczność jasna
  Piątek, 14.09

  Dlaczego w tym punkcie nie było Nowaka z AGH, Olechnowicza i ich drużyny? Przecież to najlepsi "uzdrowiciele" ciepła mieli być. Czyja jest ta firma "opracowująca za prawie 90 000 kilka słów o konieczności budowy na koszt miasta. Gdzie są te fundusze norweskie? W firmie "opracowującej"? A dopłaty z UE za ekologię? Zwyczajna piana wyborcza i przepływ kasy z miasta do kolesi za "spotkania", "opracowania", "porady". Na Sycylii przynajmniej coś robią dla ludu. GJ w enerdze kosztuje 42 zł "mówi Nowak". Czyli drugie tyle bierze epec i dlatego musi istnieć bo daje legalnie nielegalną kasę na uznaniowe dotacje i sponsoring. Sponsoring mają panie przy drodze w lesie. Zapętlanie problemu musi trwać w interesie "inwestorów" zastępczych.

 39. 39
  +26
  ~ Ryszard Klim
  Piątek, 14.09

  Sz.P. Czerwony-Obiecałbym, że zajmę się danymi, o które Pan prosi, to zaraz -do Klim- napisze, że uprawiam "wybory". Są za miesiąc, i odpowiedź za miesiąc!!! Trudno , ryzykuję, po wyborach ktoś wróci ? Tragifarsa trwać będzie. Dyrdymały o obniżeniu cen ciepła ? Widzę dyrdymały o produkcji energii elektr., na której można zarabiać. Zgoda. Nie my, bo 500 mln do szczęścia. Skąd? Miasto roluje kredyty, ba nawet kupuje 1 tramwaj. EPEC- pisałem zysk 100 tys. , bo "modernizuje". Komercyjny będzie energię produkował. I zarabiał. Aktualizacja "Założeń do planu..."; długo wywoływałem. Ma wady , o których Pan pisze. Ale, ale.. . Jasno pokazała zagrożenia. Zlekceważone. To był 2015 r. Dzisiaj mamy projekt, tak jak mieliśmy prof. z AGH, a w 2016 też Projekt za 150 tys. Tylko wisielczy humor.

 40. 40
  +3
  ~ 112
  Piątek, 14.09

  Do ~ Czerwony. EKO ma zgodę na budowę bloku gazowo-parowego i na przyłącze gazowe.Niestety czasu na budowę już nie ma i co najważniejsze nie ma umowy długoterminowej z miastem.Szkoda tylko straconego czasu.

 41. 41
  +5
  ~ Minus
  Piątek, 14.09

  Panie Klim proszę napisać, i tak pan dużo ujawnia i prezentuje swoja osobę. Tu kiedy chodzi o sprawę dla mieszkańców to nie chwila, ani czas powinien decydować.

 42. 42
  +5
  ~ do 112
  Piątek, 14.09

  To co, Eko tylko czeka na nasze pieniądze, odbiorców ciepła, i proszę nie pisać o pożyczkach, bo wszystko będą płacili odbiorcy ciepła.My nie chcemy Eko, bo to dla Nas za droga firma.

 43. 43
  +3
  ~ 112
  Piątek, 14.09

  Czasy komuny się skończyły i nie wrócą. Nikt za darmo nic nie postawi. Ważne dla nas mieszkańców jest to żeby cena ciepła była na niezmiennym poziomie lub niższa.Moim zdaniem na obniżenie ceny ciepła najlepszym wyjściem byłoby aby wytwarzanie i przesył były w jednych rękach. W miastach gdzie tak jest to funkcjonuje i sprawdza się.

 44. 44
  +1
  ~ sensu, bo patologia pozostanie
  Piątek, 14.09

  Odnoszę wrażenie że te dysputy prowadzą jacyś pólkretyni. Po pierwsze czy Energa sprzedaje w Elblągu ciepło drożej niż inne zakłady energetyczne w innych miastach , jeżeli tak to dlaczego i dlaczego jest na to zgoda EPEC i miasta? Po drugie czy koszty przesyłu i funkcjonowania EPEC są wyższe niż innych sieci w innych miastach, jeżeli tak jest to dlaczego i dlaczego miasto to toleruje. Po trzecie czy są proste rezerwy redukcji kosztów np przez restrukturyzację EPEC, czy postawienie warunków cenowych Enerdze. Wiadomo że dywersyfikacja dostawy ciepła już dawno powinna być wprowadzona bo gwarantuje tzw konkurencję kolejne wały rządzące w ratuszu ponoszą pełną odpowiedzialność za to zaniedbanie. Bez odpowiedzi na te podstawowe pytania dywagacje o budowie innych źródeł ciepła ciepła nie mają

 45. 45
  +1
  ~ wer
  Piątek, 14.09

  Stała gwarancja odbioru ciepła przez miasto ( to jak polisa ubezpieczeniowa) jest wystarczającym zabezpieczeniem spłaty inwestycji Opowiadanie bzdetów że miasta nie stać jest jakąś brednią . Pozostaje tylko skalkulować potrzeby,cenę dla odbiorców na akceptowalnym poziomie i nie można dać tym rządzić partyjnym i samorządowym kolesiom którzy realizują prywatę na publicznym.

 46. 46
  +3
  ~ panie Klim
  Piątek, 14.09

  Jako do entuzjasty eksperta mam do pana pytania.1.Czy Energa ma zawyżoną cenę ciepła w stosunkku do innych zakładów sprzedających podobną usługę? 2. Czy koszty działania EPEC są wyższe od przeciętnych kosztów działania tego rodzaju firm w innych miastach z korzystniejszą ceną ciepła? Proszę o jednoznaczną odpowiedź bez TAK NIE bez mydlin i tłumaczenia. NP Energa sprzedaje nam ciepło o 30% drożej niż inne podobne podmioty lub koszty funkcjonowania EPEC są o 25 % wyższe od innych podmiotów świadczących podobną usługę w przeliczeeniu na GJ dostarczanej energii. Myślę że taką wiedzę powinien pan już posiadać.

 47. 47
  --25
  ~ do Pana Klim
  Piątek, 14.09

  Tak jak ktoś tu napisał, pan Klim to tak jak hamulcowy tego projektu. Czy nie czas już dać specjalistom popracować i odejść na zasłużony prawdziwy odpoczynek panie Klim,pozdrowienia.

 48. 48
  +11
  ~ zirytowany
  Piątek, 14.09

  Załatwianie spraw od d... strony prawie nigdy nie prowadzi do pozytywnych efektów. Nie dajmy się manipulować partyjnym cymbałom którzy zawsze mają na pierwszym planie swój interes. Temat budowy będzie aktualny gdy okiełznamy patologię

 49. 49
  +19
  ~ @do Pana Klim
  Piątek, 14.09

  "Specjaliści" to już dali d.... na całej linii drogi przyjacielu

 50. 50
  +6
  ~ do 112
  Piątek, 14.09

  Wartość spółek energetycznych w tym Energi spadła aż o 18 miliardów złotych, od czasu rządów PIS.Jak myślisz człowieku, ludzie kupili akcje i czekają na wzrost ,a co napędzi wzrost? tylko to, jak sięgną do naszych kieszeni.Wszystko jest opisane na stronie money

 51. 51
  +2
  ~ pytam się
  Piątek, 14.09

  https://biznes.interia.pl/budownictwo/news/cenne-cieplo,2585664,4212, tak jakby zobaczyli co u nas napisane, ale wynagrodzenia w ciepłownictwie są bardzo wysokie, to o co tu chodzi?.

 52. 52
  +7
  ~ przekonany
  Piątek, 14.09

  No na money to wszystko wiedzą, to "specjaliści", im nie można się oprzeć

 53. 53
  +6
  ~ @112
  Piątek, 14.09

  Bzdury kolega pisze, czasy komuny skończyły się tylko dla zwykłych uczciwych obywateli dla biznesmenów partyjniaków większości sportsmenów i nomenklatury trwają w najlepsze

 54. 54
  +3
  ~ pytam sie
  Piątek, 14.09

  Jak to jest, Energa wybudowała kocioł na biomasę za 200 milionów i kto to spłaca ? - odbiorcy ciepła, bo niema nic za darmo. Teraz ten kocioł ma przejść dodatkowe dostosowania i znowu ileś milionów , kto za to zapłaci? - odbiorcy ciepła, bo niema nic za darmo. A pan, panie Klim mówi, że Nas nie stać ?Jak to jest??

 55. 55
  +16
  ~ Ukropek
  Piątek, 14.09

  W EPEC-u pracuje chyba około 180 ludzi, 110 fizycznych i 70 umysłowych , z tego ok. 20 to kierowniko-dyrektorzy. Czy to daje ceny w dół czy w górę ?

 56. 56
  +17
  ~ Specjalista
  Piątek, 14.09

  do Pana Klim! Niedawno mieliśmy specjalistów , prof. Nowaka z Akademii Górniczo-Hutniczej, prezesa Olechnowicza i cały tabun innych. To ci twoi specjaliści , gdzie oni są. Teraz pokazali projekt z internetu, nie wiedząc nawet gdzie jest Dojazdowa i gdzie jest gaz na północy Polski. Dla specjalistów był czas ,pełnie 4 lata. Jutro budujemy?

 57. 57
  +21
  ~ kompromitacja wyborcza
  Piątek, 14.09

  Panie prezydencie Nowak ciemny lud tego nie kupuje. To Klim ma racje choc nie jest inzynierem. Kolejne opracowanie nie warte nawet funta klakow. Klim wykpil was co zrobiliscie w temacie przez 4 lata. A na temat strat to lepiej niech taki inz sie nie wypowiada bo podczas wywodu wstydem wialo. Ale co sie nie zrobi dla stolka.

 58. 58
  +21
  ~ Ryszard Klim
  Piątek, 14.09

  Do entuzjastów budowy, czyli i do mnie. Ponownie: ani EPEC ani Miasto nie wybuduje na własność ciepłowni. 500 mln to prawie budżet Miasta. Projekt to ułuda. Projekty EPEC sprzed 1,5 roku mówiły o 150 mln. Nie podjęto. A dzisiaj z sufitu 500 dla naiwnych. Temat, jako miejski wizjoner przewidujący dramat po 2020 , wywoływałem od 2014 roku i wczoraj przypomniałem moją "mapę drogową". 4 lata to zamiatanie spraw bieżących , a teraz kiełbasa- Projekt ??? Gdzie byli wówczas "specjaliści"? Firmy elbląskie są hermetyczne . Znam męczarnię zdobywania danych . Napiszę o tym. Ale odpowiadając: EPEC ma koszty przesyłu 20-35 % pow. średniej krajowej. Dojście do ewent. budowy to rok "burzy mózgów". Zdecydują elblążanie. Polecam :"Rusza przetarg na budowę ciepłowni w Olsztynie". Hamulcowy R.K.

 59. 59
  +26
  ~ Klim gora
  Piątek, 14.09

  Panie Klim co sie dzieje w elblaskiej SLD. Wystapienie adwoce Nowaka bylo fatalne pokazalo miekkosc kregoslupa. Te dwa bezkregowce kompromituja sie a wrobel i tak dostanie kopniaka.

 60. 60
  +4
  ~ wyglada tak
  Piątek, 14.09

  Każdą inwestycję w Eko dotyczącą ciepła finansują odbiorcy ciepła . Ten ostatni kocioł na kwotę ok. 200 milionów- odbiorcy ciepła, teraz do dostosowania do norm co2- około 115 milionów też będą musieli finansować odbiorcy ciepła. Jest to już ponad 300 milionów Pytam się dlaczego odbiorcy ciepła finansują obcą spółkę ? Jak ktoś mówi, że nie było pieniędzy to nie powinien kandydować na prezydenta miasta. My odbiorcy ciepła płaciliśmy , ale nikomu nie chciało się podjąć decyzji o rozbudowie Epec, finansowaliśmy obcą Spółkę i ta Spółka dyktuje teraz Nam warunki, za nasze.

 61. 61
  +1
  ~ elastyczny
  Piątek, 14.09

  Nie rozumiem czy jest gdzieś zapisany jakiś wymóg że miasto musi sfinansować 100% budowy czy choćby 50. Najlepiej byłoby ściągnąć firmę zewnętrzną która poniesie nakłady choćby na 50% zapotrzebowania więc nie 500 mln tylko np 250 i dostanie od miasta gwarancje zamówień do czasu okrzepnięcia w akceptowalnej cenie dla odbiorców ( od czego k... są umowy). Oczywiście Epec nie może mieć kosztów na poziomie 130% średniej krajowej ceny przesyłu ciepła, bo z takim pośrednikiem co generuje sztuczne koszty nic się nie będzie opłacało ani węgiel ani gaz a nawet kompostownik

 62. 62
  +4
  ~ do pana Ryszard Klim
  Sobota, 15.09

  Proszę o konkrety, jest pan radnym tyle lat i proszę przedstawić swoje interpelacje w następującej sprawie.EEPEC przez 3 kolejne lata podwyższał nam ciepło o 10% - wyszło 30%, każdy z odbiorców dostał zawiadomienie o podwyżce, tu nie trzeba żadnego dostępu do dokumentów. Proszę przedstawić swoje interpelacje jakie pan złożył w tym temacie na Sesję.

 63. 63
  +30
  ~ Wyborcy rozlicza
  Sobota, 15.09

  Niemoc wróbla w spawie Ciepla jest faktem. Pozostaje wiec tylko prywatyzacja EPEC. O becni kandydaci nic w sprawie ciepla nie maja do powiedzenia.

 64. 64
  +29
  ~ co @ na to
  Sobota, 15.09

  Mam wrazenie ze elblaskie lsd chce odsunac Klima. O co tu chodzi czy tylko stolki.

 65. 65
  +30
  ~ Ryszard Klim
  Sobota, 15.09

  Do Poprzednika. Przycisnął Pan Klima klinem. Więc. Spółka ongiś była przyzwoicie zarządzana. Nie idealizuję. Zabrakło uporu przy planowanej budowie źródła na Żytniej. Ale... ceny były przyzwoite.I nagroda prezesa 10, 500 . Nowa era -od 2012. Zaczęła się od samochodu, znane. Potem nagroda roczna 32,500. I poszło. Radny "wgryzał" się w mury rozwijającego się Bizancjum . Od 2013 galopada cen EKO i EPEC. 8 grudnia 2014 ( 2 tyg. po wyborach) pierwsza interp. do P. Prezydenta z kompleksową oceną. Potem ok. 50, krzyczałem o cenach i że jeżeli tak będzie dalej, to wybory 2018 będą "gorące" . Głową w mur. Sukces - wiedza elblązan o cieple, dotąd hermetyczna. Zapraszam na dyżur 16.10. ( wezmę segregatory). Na stronach sporo : "Ryszard Klim o cieple" oraz "EPEC i Ryszard Klim". Pozdrawiam.

 66. 66
  +36
  ~ w ch
  Sobota, 15.09

  Klim mowi prawde. wystapien mial wiele ale i opor ogromny ze strony pelo i pisiorow ateraz i lsd. Ale co stało sie wickiem masakra.

 67. 67
  +27
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 15.09

  W sprawie EPEC Wróblewski zmarnował całe 4 lata. Teraz rachunek należy wystawić przy urnie.

 68. 68
  +29
  ~ poinformowany
  Sobota, 15.09

  Złem lsd jest cycu msciwy , pazerny bez honoru. To on chce wykonczyc slima. Ale kij ma dwa konce

 69. 69
  --16
  ~ pacjent
  Niedziela, 16.09

  Panie Klim a ja napiszę tak," człowiek chodzi do lekarza i wydaje mu się , że lekarz stosuje dobrą metodę leczenia, ale człowiek umiera jednak. Potem rodzina bada historie choroby i okazuje się , że można było zrobić więcej i człowiek mógłby żyć. I tak ,człowieka niema, a lekarz chce leczyć dalej". Czy można mieć zaufanie do takiego lekarza, chyba NIE.

 70. 70
  +12
  ~ Do pacjent
  Niedziela, 16.09

  Prawda jest taka ze umiera każdy, tylko jeden z honorem a drugi bez opluty i zbesztany przez opinię publiczną

 71. 71
  +21
  ~ do Do pacjent
  Niedziela, 16.09

  Przepraszam, tu nikt nikogo nie opluwa, tutaj jak czytam są merytoryczne komentarze. Pan Klim człowiek pełna kultura,nic dodać nic ująć , ale tu chodzi o nasze sprawy, sprawy mieszkańców.I merytoryczni w sprawie ciepła należy wyciągać wnioski podnieśli nam o 30% ciepło, podnieśli, a dlaczego to ..........

 72. 72
  +20
  ~ do pacjet=cycu
  Niedziela, 16.09

  Ty nie nawidzisz ludzi.A honor.

 73. 73
  +20
  ~ Ryszard Klim
  Niedziela, 16.09

  Szanowni Państwo, toczymy wielką dyskusję o sprawach zasadniczych : bezpieczeństwie ciepłowniczym Miasta i umiarze finansowym dla mieszkańców. Decydujemy o latach przyszłości. Różnicujmy się, ale wobec wagi tematu zostawmy żale i uprzedzenia. Do czego bowiem dojdziemy, idąc tym torem. Wróćmy do tego , co najważniejsze i konstruktywne.Pozdrawiam.

 74. 74
  +4
  ~ zacznijcie myslec
  Niedziela, 16.09

  rankingmiast.polityka.pl

 75. 75
  --4
  ~ oceanfmortgages@gmail.com
  Poniedziałek, 17.09

  Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby spłacić swoje długi lub potrzebujesz pożyczki kapitałowej? poprawić swój biznes? Zostałeś odrzucony przez banki i inne agencje finansowe? Czy potrzebujesz konsolidacji pożyczki lub kredytu hipotecznego? Szukaj nr bardziej, jak jesteśmy tutaj, aby rozwiązać wszystkie twoje problemy finansowe przeszłość. To łatwa firma pożyczkowa. Oferujemy pożyczki dla osób zainteresowanych rozsądna stopa procentowa w wysokości 2%. Zakres waha się od 5.000,00 dolarów do maksymalnie 100 000 000,00 USD. Nasze pożyczki są dobrze ubezpieczone, ponieważ maksymalne bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Skontaktuj się z nami przez e-mail: oceanfmortgages@gmail.com pozdrowienia Max Bent oceanfmortgages@gmail.com   2% pierwotnej pożyczki i gwarancji oceanfmortgages@gmail.com

 76. 76
  0
  ~ zgred
  Czwartek, 20.09

  do " ściema" ty dopiero ściemniasz...... nie mając zielonego pojęcia o możliwościach finansowych epec

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.