Wtorek, 16.07.2019, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Dyskusja w sprawie ciepła trwa, radni są podzieleni. Wiceprezydent: EPEC zakłada budowę nowego systemu

13.09.2018, 13:45:29 Rozmiar tekstu: A A A
Dyskusja w sprawie ciepła trwa, radni są podzieleni. Wiceprezydent: EPEC zakłada budowę nowego systemu
Jednym z punktów porządku obrad dzisiejszej sesji RM jest temat zaopatrzenia miasta w ciepło. To kolejne zagadnienie, przy którym radni są podzieleni.
 
 
Niższe ceny ciepła, własne, nowoczesne źródło gwarantujące stabilność dostaw energii dla mieszkańców, nie zadłużanie przy tym miasta. To główne zalety proponowanego nowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło opartego na blokach gazowych
 
– mówił wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.
 
Wiceprezydent wyjaśniał, że przedstawiona przez EPEC koncepcja jest najbardziej korzystną propozycją dla Elbląga. - Po latach dyskusji i kosztownych opracowań EPEC przedstawił spójną koncepcję techniczno-ekonomiczną zasilania w ciepło miasta Elbląg poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Dotychczasowe opracowania EPEC, może z powodu powiązań personalnych z Elektrociepłownią (EKO), zakładały wyłącznie produkcję ciepła w EKO opartą głównie na kotłach węglowych – zaznaczył.
 
Janusz Nowak stwierdził, że te propozycje były nie do zaakceptowania. - Pierwszym powodem była wysoka cena produkowanego ciepła dodatkowo rosnąca z powodu corocznych podwyżek cen węgla. Po drugie spalanie dużych ilości węgla powoduje zanieczyszczenie środowiska związkami siarki, węgla i innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Wyeksploatowany kotły węglowe. Przestarzałe turbiny produkujące niewielkie ilości prądu. Kolejne to zapowiedzi dyrektyw unijnych zakazujących spalania węgla do roku 2030 w instalacjach wytwarzających energię cieplną i elektryczną – wymieniał.
 
Podczas swojego wystąpienia Janusz Nowak podkreślił, że nie można opierać bezpieczeństwa dostaw ciepła na rozwiązaniach nieprzystających do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych.
 
- Dlatego EPEC przedstawił opracowaną przez ILF Consulting Engineers koncepcję docelowego modelu zasilania w ciepło miasta Elbląg. Opracowanie to zakłada budowę dwóch niezależnych turbin gazowych, dwóch niezależnych kotłów odzyskujących ciepło ze spalin gazu. Rozwiązanie to nie tylko zabezpieczy dostawy ciepła na wiele lat, ale dodatkowo będzie wytworzona tzw. „zielona energia elektryczna”, a pieniądze z jej sprzedaży plus dodatkowe dochody ze sprzedaży tzw. „żółtych certyfikatów” pozwolą na znaczące obniżenie ceny ciepła dla elblążan. Według wyliczeń cena 1GJ wynosić będzie 35,90 zł, gdy dziś jest to 42,05 zł/GJ – dodał Janusz Nowak.
 
Z jaki kosztami będzie się to wiązać? - Szacowane koszty tego przedsięwzięcia to 390 901 812 zł i są porównywalne do przewidywanych całkowitych kosztów modernizacji Elektrociepłowni opierającej nadal na węglu, będącym paliwem bez przyszłości. Każda inwestycja w węglowe źródła będzie generowaniem wyższych cen. Specjaliści są zgodni, że węgiel to samobójstwo gospodarcze, ekonomiczne i społeczne. EPEC zakłada budowę nowego systemu we współpracy z EKO. Jest to o tyle zasadne, że wspólne przedsięwzięcie pozwoli na zachowanie miejsc pracy zatrudnionych tam elblążan – stwierdził Janusz Nowak.
 
Co, zdaniem wiceprezydenta, przemawia za zrealizowaniem tej koncepcji? - O zasadności i celowości tego rozwiązanie świadczy fakt, że już kilka dni po jego prezentacji zgłaszają się firmy chcące uczestniczyć w finansowaniu i budowie nowego źródła. Tak więc koszty tej inwestycji w żadnym razie nie zwiększą zadłużenia miasta. ta inwestycja broni się więc sama. Gaz jest w tej chwili jedyną alternatywą, a dywersyfikacja dostaw poprzez własne źródło to gwarancja uzyskania akceptowalnych społecznie cen – mówił Janusz Nowak.
 
Szybko do tematu krytycznie odniósł się Przewodniczący RM Marek Pruszak (PiS).
 
Miasta na to nie stać, a mieszkańcy absolutnie nie będą mieli gwarancji, że ceny będą niższe (…) a na pewien czas może nawet doprowadzić do podwyższenia opłat. Bądźmy realistami i proponujmy coś, co jest realne, a nie na ostatnią chwilę przygotowywany jest model
 
– podkreślił.
 
Czy Miasto musi być budowniczym elektrociepłowni? Według mnie nie (…) Koszt inwestycji jest na poziomie 391 mln (…) to nie jest do zrealizowania przy naszych możliwościach budżetowych – dodał radny PiS Zenon Lecyk.
 
Radny SLD Ryszard Klim zauważył, że w tej sprawie należałoby przeprowadzić konsultacje społeczne.
 
Janusz Nowak nie krył zdziwienia.
 
Żadna decyzja nie zapadła, my proponujemy. To nie jest materiał, który jak twierdzi autorytatywnie pan Pruszak, nie jest do zrealizowania. Nie powinien pan tak mówić jako Przewodniczący Rady. Może być to pana zdanie, ale lepiej jakby pan to zostawił inżynierom, bo nie ma pan dokładnej wiedzy. (…) To jest spójny, przemyślany projekt. Zgadzam się z panem Klimem, że trzeba przeprowadzić konsultacje. Może się nawet okazać, że EKo po przedstawieniu tego projektu obudzi się i przedstawi korzystne dla elblążan propozycje i wtedy możemy odstąpić od tego
 
– zaznaczył Wiceprezydent.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Galeria / XXXVI Sesja Rady Miasta ( zdjęć 64 )
Dodano: 2018-09-13 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (76)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Odbiorca ciepła
  Czwartek, 13.09

  Ciepła powinno być objęte programem "Ciepło Plus" i powinno być za darmo.

 2. 2
  +8
  ~ do Odbiorca
  Czwartek, 13.09

  A może ci jeszcze dopłacać?

 3. 3
  +6
  ~ kolo
  Czwartek, 13.09

  Wszystko na chybcika / bo co bo wybory /, a co się robiło przez ponad 3 lata p. Wróblewski?

 4. 4
  +4
  ~ elblążanin
  Czwartek, 13.09

  Postawią nam elektrociepłownie za darmo i obniżą cenę ciepła . Brawo . Może przy okazji akwapark i termy wybudują.

 5. 5
  +10
  ~ do elblążanin
  Czwartek, 13.09

  za darmo to możesz dostać jedynie po ryju

 6. 6
  --2
  ~ elblazanka
  Czwartek, 13.09

  Brawo! w końcu, dlaczego dopiero teraz? Musimy sami produkować ciepło w Spółce Epec.

 7. 7
  +31
  ~ emeryt
  Czwartek, 13.09

  Przecież to teraz się mówi to pieprzenie wyborcze. Browar wam mówił pewnie z 5lat temu jest zle. Trzy lata tej kadencji minęło, za ok miesiąc wybory i eureka . WYBUDUJEMY. I to kto ma budować Ci którzy to bagno tworzyli. Nie kompromitujcie się odejdzcie z honorem. Oj tylko szkoda pieniędzy które poszły w błoto i czasu minionego.

 8. 8
  +47
  ~ do p Ryszarda
  Czwartek, 13.09

  Klim też mówił a dziś może z Was tylko kpić. Brawo Panie Ryszardzie KLIM.

 9. 9
  +20
  ~ obrzydliwi
  Czwartek, 13.09

  Quźwa, gwałtownie się wreszcie czymś zajęli ale znowu na zasadzie: jedni swoje, towarzysz przewodniczący i wataha swoje. Nie , bo nie. Wybierzcie ich wszystkich ponownie. Wynagrodzenie "radnego", bez względu na funkcję, powinno wynosić 100 zł za sesję - dzień obrad. Wam się wszystkim w d u p a c h poprzewracało.

 10. 10
  +21
  ~ pod wybory
  Czwartek, 13.09

  Pozorowane "starcie" - wszyscy grają o to samo, czyli aby bogaty mieszkaniec płacił jeszcze więcej za ciepło. Energa i epec muszą zarabiać jako monopoliści i są pod ochroną "władz" miasta. O reformie epec nikt się nawet nie zająknie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.