Piątek, 22.02.2019, Imieniny: Marta, Malgorzata, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Na sesji, bez prezydenta, debata o cieple. Prezes Energi: Sprawa jest bardzo poważna

07.07.2018, 07:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Na sesji, bez prezydenta, debata o cieple. Prezes Energi: Sprawa jest bardzo poważna
Podczas wczorajszej sesji RM wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak zapewniał, że radni we wrześniu zostaną zapoznani ze szczegółową analizą ciepłownictwa w Elblągu. Co miał już do powiedzienia Prezes Energi?
 
Radni debatowali wczoraj na temat ciepłownictwa. - Jest wiele elementów tragicznych. Wspominałem już sprawę audytu, dzięki któremu wiedzielibyśmy wiele o merytorycznym działaniu spółki EPEC. Ale zakres audytu kontrolowanej spółki ustaliła kontrolowana spółka – mówił radny SLD Ryszard Klim.
 
- Mieszkańcy ponoszą olbrzymie koszty podgrzana ciepłej wody w budynkach. Ci wszyscy, którzy korzystają czy z EC czy z naszego EPEC-u to wiedzą, że są naprawdę duże koszty. Mowa, że nie ma na to możliwości, bo tak to nie odpowiedź. Chciałbym wiedzieć ile kosztuje JG wyprodukowany przez EC i jakie koszty ponosi za to społeczeństwo płacąc za m3 – mówił Andrzej Tomczyński, radny SLD.
 
Janusz Nowak zapewniał, że trwa przygotowywanie dokładnej analizy.
 
Jak słucham wystąpień niektórych radnych to mam wrażenie cytując Andrzeja Leppera, że jeśli chodzi o szczegóły to większość z nas ma wiedzę ogólna. Więc zostawmy to fachowcom. Niech oni się nad tym pochyla. Jak coś wypracują, to nam przedstawią. (…) Proponowałby, aby temat ciepła zostawić do września. My wspólnie z Elektrownią Kogeneracją i EPEC-em przygotowaliśmy kompleksową informację dla radnych
 
– mówił.
 
Wiceprezydent odniósł się do kwestii cen ciepła. - To nie jest tak, że hulaszczy tryb życia Energi czy EPEC-u powoduje, że wszyscy płacą duże ceny i tylko radnym zależy, żeby mieszkańcy mieli niskie opłaty, a reszta robi tak, żeby było jak najdrożej. (…) Poprosiłem o analizę kosztów ciepła mieszkań będących w zasobach naszego miasta. Bo to, kto ile płaci nie jest tylko zależne od ceny GJ. Mam informację, że w mieszkaniach ocieplonych za m2 miesięcznie płaci się 1,99, czyli mieszkanie 50 m2 to jest 100 zł miesięcznie razy 12 miesięcy to jest 1200 zł rocznie. Przykładem tego, są mieszkania np. na ul. Browarnej 29. Natomiast w budynkach nieocieplonych, np. przy Skwerze Spraw Elbląskich 1 to już 6,81 – zaznaczył Janusz Nowak.
 
Krzysztof Żochowski, Prezes Energi Kogeneracji odniósł się do kwestii cen ciepła. - Na koszty wytwarzania ciepła składa się moc zamówiona i koszt GJ. W roku 2018 r. wytwarzane przez nas ciepło będzie kosztować ok. 40,95 netto. W 2016 r. wynosiła 43,14, a 2017- 42,05 – mówił.
 
Podczas sesji Janusz Nowak stwierdził, że umowa z Energią jest na czas nieokreślony i nie ma niebezpieczeństwa jeśli chodzi o dostawę ciepła.
 
Prezydent stwierdził, że umowa z nami jest na czas nieokreślony i nie ma powodu, by ją wypowiadać. My swoje stanowisko przedstawiamy od roku 2012. Nie jesteśmy w stanie zrealizować inwestycji za takie pieniądze, a mówimy tu o kwocie 120-140 mln zł i nie mieć gwarancji, że to ciepło będzie odbierane. Naszym zdaniem Miasto miało wystarczająco dużo czasu, żeby podjąć działania i rozpoznać, co dla Miasta jest najlepsze. To należy do Prezydenta. To on odpowiada za zaopatrzenie miasta w ciepło. My jesteśmy firmą, która jest w stanie dostarczać ciepło, jeśli Prezydent się na to zdecyduje
 
– zaznaczył Krzysztof Żochowski.
 
Prezes Energi podkreślił, że czasu jest niewiele. - Mamy naprawdę niewiele czasu na dostosowanie naszych maszyn do norm środowiskowych. Podtrzymujemy swoją decyzję, że w tej sytuacji, kiedy dobrniemy do momentu, gdy nie będziemy w stanie wybudować instalacji oczyszczania spalin to będziemy musieli nie wypowiedzieć umowę, ale zmienić warunki dostawy ciepła, to znaczy będziemy deklarować dużo mniejszą moc niż obecnie. Obecnie jest to 150 megawatów, a będziemy mogli dać 30. Sprawa jest bardzo poważna. Graniczna data to czerwiec 2020 r. - dodał Krzysztof Żochowski.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (80)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --46
  ~ Poinformowany
  Sobota, 07.07

  Oglądałem debatę i powiem,że to co zaprezentował p.Klim to porażka,żenada i absolutne dno.Wypowiadal się w sposób chaotyczny,niezrozumiały,czytał fragmenty z kartki absolutnie nie powiązane że sobą,po prostu ośmiesza się.Uwaza się za omnibus A wyszedł na debilu.Missan miał rację.

 2. 2
  +41
  ~ do Poinformowany
  Sobota, 07.07

  Pan Klim już tyle razy relacjonował w sprawie Epec, że powinni wszyscy już dokładnie się nauczyć z tego samego faktu, a widocznie radnym wcale nie zależało na wiedzy.Mógłbyś uszanować człowieku. który ma naprawdę fachową wiedzę, ale widać z góry, że Twoim nastawieniem jest wyeliminowanie pana Klima. Są ludzie którzy mają wiedzę i wiedzą jak trzeba ratować nasze ciepło. A o panu Missanie to lepiej nie pisz, skoro ten człowiek chce dzielić zyski i przekazywać na Fundusz Obywatelski, a nie na fundusze Spółki, żeby potem było na inwestycje.Tak jak mówi prawo, lepiej już nie ośmieszaj pana Missana, bo On już sam wystarczająco się ośmieszył.

 3. 3
  +33
  ~ Stefan Rembelski
  Sobota, 07.07

  Był taki program dla dzieci Piątek z Pankracym zaczynał się od piosenki „ już a chwileczką już za momencik piątek z Pankracym zacznie się kręcić” - w takiej konwencji sprawy ciepła się toczą w Elblagu. Już do końca czerwca nowy prezes miał złożyć wniosek o grant norweski, teraz trzeba czekać do września, później do gwiazdki na Mikołaja a potem może na zajączka na Wielkanoc. Z wypowiedzi wiceprezydenta widać że byłby znakomitym rzecznikiem wspólnym EPEC-u i Energi KO. Pieniądze miałby spore, robota lekka – sprawdził by się chłop w wyjaśnianiu Leperowemu ludowi trudne sprawy ciepłownictwa na których to się zna znakomicie co widać po rachunkach elblążan.

 4. 4
  --28
  ~ Poinformowany
  Sobota, 07.07

  Czy możesz chociaż jedno zdanie przytoczyć,które nawiązuje do fachowej wiedzy na temat ciepłownictwa? Nie kompromituj się.

 5. 5
  +44
  ~ Bezradni
  Sobota, 07.07

  Z tematem ciepla radni stali się bezradni, Klim po raz kolejny zostal sam w temacie , no poza Missanem , ktory jak widać w komentarzach nie zyskuje sympatii jako kandydat PO , trochę poplynął w marzeniach ale zdarza się no i Wice jako broniący ukladu chyba i stołka! Dlatego niech radni zajmą sie tematymi lżejszymi gdzie postawić znak drogowy, polatac dziury lub zbudować ławeczkę! To nie przekracza ich mozliwosci intelektualnych i dlatego wniosek o obniżenie diet jest uzasadniony , a temat ciepła niech będzie tylko gorącym tematem wyborczym i niech mieszkańcy płacą dalej

 6. 6
  +28
  ~ Stefan Rembelski
  Sobota, 07.07

  Trzeba przyznać - A wynika to z wypowiedzi wiceprezydenta - że prezydent Elbląga uczy się błyskawicznie. Kilkanaście lat jako wice i cztery lata jako prezydent i nagle przy współudziale wiceprezydenta Nowaka przebłysk geniuszu - trzeba zapytać koncerny, które zajmują się produkcją turbin ciepłowniczych o ofertę na budowę nowego źródła co podobno nowy prezes EPEC uczynił - może do września odpowiedzą. No cos niesamowitego - eureka na miarę nagrody prezydenta Elbląga którą mogą sobie przyznać na koniec roku. Mieliśmy dużo szczęścia ze nie złożyli zapytania u międzynarodowego producenta mebli - w ten sposób jesteśmy co najmniej pół roku do przodu. Przy waszej kreatywności panowie Mrożek i Kfka to krasnale.

 7. 7
  +4
  ~ Czytaj
  Sobota, 07.07

  Rembelski strasznie aktywny ostatnio w internecie- startujesz na prezydenta czy radnego????

 8. 8
  +23
  ~ Sponiewierany
  Sobota, 07.07

  Ja myślę ze najprościej i bez klopotu byloby przywrócić chłopców managerów na prezesów, wszyscy mieliby spokoj, chlopcy dalej by doili miasto, sponsorowali wszystkich i kazdy przymykal by oko i wszyscy oprócz mieszkańców byliby zadowoleni bo kto się przejmuje mieszkancami i miastem?

 9. 9
  +31
  ~ To juz jest koniec
  Sobota, 07.07

  Czas przestać podniecać się czymś co zostało już zaprzepaszczone, jest koniec kadencji i temat pozostanie w próżni , nic nie zrobiono , Klim nie zyskal wsparcia ani od swoich ani tzw wrogów bo teraz Polacy są na tym wlasnie etapie, ludziom odbiło totanie , opluwać się syfem to największe możliwości pchających się do stołka ! To osiągnięcie obecnej władzy którą niby zwalczają a jednak poddają się lansowaniu wrogości ale takie to polskie, a PO niech dalej w swoim ograniczeniu i pazerstwie pcha PIS ku wygranej , to tez ich najwieksze osiągnięcie

 10. 10
  +36
  ~ pytam się
  Sobota, 07.07

  Na ile milionów Epec Nas odbiorców ciepła zadłużył i kto na to wyraził zgodę? Dlaczego kredytami podnosi się nam stawkę za ciepło, a zyski rozdaje na darowizny? Nikt w imieniu mieszkańców tu nie wystąpił, dlaczego panie Vice prezydencie? o tych budynkach docieplonych to jakaś bajka?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.