Sobota, 22.09.2018, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

Budowa Kanału coraz bliżej. Poseł Wilk: Założenia techniczne są gotowe

17.05.2018, 12:10:11 Rozmiar tekstu: A A A
Budowa Kanału coraz bliżej. Poseł Wilk: Założenia techniczne są gotowe
REKLAMA
- 17 maja, w Urzędzie Morskim w Gdyni odbędzie się przekazanie całej dokumentacji, założeń technicznych projektu budowy Kanału Żeglugowego. W praktyce – założenia techniczne są gotowe, jak zapowiadał Minister Gróbarczyk w połowie maja – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł PiS Jerzy Wilk.
 
Jakie będą kolejne kroki?
 
Do końca sierpnia ma powstać dokumentacja wykonawcza, czyli szczegółowa dokumentacja, co, gdzie ma się znajdować. To będą bardzo szczegółowe zapisy dla wykonawcy. Urząd Morski w Gdyni powinien otrzymać pozwolenie na budowę do końca września. Sam przetarg na wykonanie inwestycji, to jest październik- listopad 2018 r.
 
– opowiadał poseł PiS.
 
- Nikt nie wymyśli niczego mądrzejszego dla rozwoju Elbląga niż Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną – zaznaczył Jerzy Wilk. - To jest inwestycja, która daje szansę na rozwój naszego miasta. To Elbląg najbardziej na tym skorzysta. (…) Dla Elbląga to jest otwarcie okna na świat.
 
Czy elbląski port może liczyć na dofinansowanie od Państwa?
 
Najpierw musimy wybudować Kanał Żeglugowy, a później będziemy budowali inwestycje w porcie. Ale to samorząd powinien, zamiast wydawać 50 mln zł na wiadukt, to powiększać nasz port w Elblągu. Port jest własnością samorządu. Jest samorządowy, a nie państwowy. Miasto czeka na cud, że skarb państwa wybuduje wszystko, a my będziemy się chlubili tym, że jesteśmy czwartym portem Rzeczpospolitej. Sami musimy coś zrobić, żeby ten port dobrze funkcjonował
 
– zaznaczył Jerzy Wilk.
 
Poseł odniósł się również do słów senatora PO Jerzego Wcisły, który wystąpił z pismem do Ministra Marka Gróbarczyka. W jakiej sprawie? Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zasugerował, zdaniem senatora Jerzego Wcisły, iż „politycy Platformy Obywatelskiej są powiązani z Rosjanami, których celem jest zatrzymanie budowy Kanału przez Mierzeję”. Senator wystosował pismo do ministra Marka Gróbarczyka z prośbą o wyjaśnienia i podanie źródeł uzasadniających publiczne podawanie takich informacji.
 
- Niezależnie od tego, jak Pan Minister ocenia moje i polityków Platformy Obywatelskiej dokonania na rzecz zrealizowania budowy kanału przez Mierzeję oczekuję jednoznacznych informacji z sprawie wiedzy ministerstwa o działaniach Rosji przeciwko budowie kanału przez Mierzeję i wykorzystywaniu w tych działaniach polskich polityków, samorządowców i ekologów. A jeśli Minister nie posiada takich informacji, oczekuję sprostowania i przeprosin za ohydne oskarżenia – mówił Jerzy Wcisła.
 
- Wszystkie gminy nadzalewowe trzymają kciuki, żeby ten projekt został zrealizowany, a osoby ważne publicznie szukają dziury w całym, powodu, by móc krytykować tą inwestycję (…) To, co opowiada pan senator Wcisla budzi moje zaskoczenie. Rzekomo jest zwolennikiem budowy kanału i cały czas to podkreśla, a robi wszystko, żeby do realizacji tej inwestycji nie doszło. To, że nie udało się przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej wybudować ten Kanał (…) to nie jest powód, aby on jako elblążanin szukał dziury w całym – stwierdził Jerzy Wilk.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Łowca absurdów
  Czwartek, 17.05

  Założenia techniczne są gotowe - małżonka emerytowana pracownica Urzędu Miejskiego w Elblągu, na ciepłej rządowej posadce naostrzyła ołówki, wyrychtowała szpadel do przekopu i podlała kwiatki w biurze. Jest moc !!!!!

 2. 2
  +28
  ~ ASF dopadł wilka
  Czwartek, 17.05

  Wilku starzejesz się z prędkością światła. Jeszcze kilka miesięcy i Leonard przy tobie będzie uchodził za intelektualistę. Co chwila popuszczasz jakieś gazy - wczorajszy szybko zniknął, dzisiejszy, to brednie o trupie. "Najpierw przekopiemy a później port" - byłeś chłopie u doktora? Kolejna fascynacja dziadunia. A infrastruktura kanału" A kanał przez Zalew do portu? Tak potężny port nie mogący nadążyć z obrotem towarowym i korkujący Cieśninę Pilawską , a ty wilku mówisz, że nie ma portu, bo wróbel nie zbudował. A ten wiadukt na Zatorze to ci w odbycie stoi. Piałeś, że rząd na wszystko "ma" i "da", a teraz wypływa prawda - za wszystko zapłaci bogaty elblążanin. A Gdańsk się zgodził na kopanie jego Mierzei? Chłopie, "idziesz qrwa tam na 5 lat" jak solidny pijak i widzisz niewidzialne.

 3. 3
  +21
  ~ Wyborca Świadomy
  Czwartek, 17.05

  Ciekawe co o tym i karierze Wilka sądzi dziś Grupa Referendalna oraz tu cytuje "...wszy i gnidy..." które pomogły utorować mu drogę do Warszawy ?!

 4. 4
  +1
  ~ ursus
  Czwartek, 17.05

  niestety wilku za duzo gadania a nic nie robicie, niedlugo zaczne was posadzac o wpolprace z tym sowieckim szpiclem niejakim jurkiem motorowka, ktory ewidentnie wichrzy w sprawie i dziala dla fedreacji rosyjskiej

 5. 5
  +20
  ~ Adam
  Czwartek, 17.05

  Bez modernizacji portu i dróg wodnych, to przekop bedzie dla PiS-u kompromitacją sławniejszą w Europie niż lotnisko w Radomiu. Już widzę te newsy i memy:) No, a Poseł Wilk standarowo odnosi się krytycznie do wiaduktu. To obsesja jakaś:) Rozumiem, że wyglądając przez okno co rano - diabli go biorą na widok postępów w budowie. A swoją drogą, przed wiaduktem powinniśmy postawić znak "zakaz ruchu dla wilków" - niech na Zatorze podróżuje tylko po sławionej przez siebie trasie za lotniskiem. Szerokiej drogi:)

 6. 6
  +18
  ~ jan-49
  Czwartek, 17.05

  jak zwykle klamie nic nie jest gotowe ta wypowiedz to zwykla kielbasa wyborcza aby tylko do zlobu sie zalapac

 7. 7
  +22
  ~ elblążanka
  Czwartek, 17.05

  Jak wjadą buldożery to będzie można napisać, a tak papier przyjmie wszystko. Ile razy jeszcze do wyborów?

 8. 8
  +18
  ~ klik
  Czwartek, 17.05

  Zamiast ... ważnej osobistości ... sam siebie zapowiada i to poprzez "budowę kanału" jako tego co "wie co mówi"? A tak na poważnie to z "budowaniem" zdań nie jest najlepiej, a prezydentury się chce?

 9. 9
  --15
  ~ emeryt
  Czwartek, 17.05

  Co by nie robić w Elblągu ,opozycja ma nieuzasadnione zarzuty , wszystko na nie ,Niedługo nikt nie będzie się pytał ,o zdanie opozycji , która jest już na wykończeniu , Cała opozycja jest bardzo chora na paraliż mózgu , Została pozbawiona władzy na zawsze.

 10. 10
  +19
  ~ novak
  Czwartek, 17.05

  na początek to może by tak odzyskać teren po żegludze Gdańskiej bo to trochę dziwne żeby miasto portowe nie miało nabrzeża dla statków pasażerskich i trochę to dziwne że miasto nawet nie ma zamiaru nawet o tym rozmawiać .

 11. 11
  +16
  ~ Opus Dei
  Czwartek, 17.05

  Mnie zdumiewa pokrętność i logika myślenia nie tylko Wilka ale i reszty wyznawców, że przekop i "port" to rozwój gospodarczy miasta...Czy on i wy zastanowiliście się do tej pory ile zarabia "port" rocznie i jakie płaci podatki oraz ile zatrudnia osób? Czy on i wy zastanowiliście się kto jest armatorem jednostek czytaj barek i statków pływających do Elbląga ile zatrudniają osób jakie płacą i gdzie podatki? No i teraz czy on i wy zastanowiliście się dla kogo ten przekop czyli dla ilu osób, które z tego tytułu będą czerpały zyski? Port w Elblągu ma sens funkcjonowania tylko i wyłącznie w dzisiejszych realiach handlując z Obwodem Kaliningradzkim co udowodniła firma Halex, którą to notabene zniszczyła decyzja rządu RP.

 12. 12
  +15
  ~ zatkało kakalo?
  Czwartek, 17.05

  Do "novak" Trochę to dziwne, że obecny poseł jako samorządowiec nie zabiegał o przejęcie stoczni po Barczewskich a pomagal w nabyciu dla dzisiejszego parlamentarzysty z Kukiz. I jak tu zrozumieć Wilka?

 13. 13
  +13
  ~ fixum dyrdum
  Czwartek, 17.05

  Wilku, przestań odgrzewać stare kotlety, bo są niestrawne nawet dla wilka. Jako były mężczyzna powiedz gromko: "biorę łopatę i idę tam , qrwq, na 5 lat i przekopię". Nie zapomnij gumiaków, taczki, kasku, latarki,wiaderka. Uważaj na plażę nagusów , bo oderwą cię od kopania.

 14. 14
  --12
  ~ pampi - ZAWADA
  Czwartek, 17.05

  Obiektywnie . Czytając tu ówdzie ten bełkot wokół Prezydenta Elbląga miasta i Posła Wilka . Panowie róbcie swoje . A co do przekopu , tu akurat jesteście za jego realizacją . Dla miasta lepszy PIs w opozycji , niż dwulicowe PO lub bezbarwne SLD .

 15. 15
  +11
  ~ Do pampi
  Czwartek, 17.05

  Pis to najgorsze co moglo spotkac Polske

 16. 16
  +12
  ~ I sekretarz POP
  Piątek, 18.05

  założenia techniczne są gotowe a co z założeniami gospodarczymi i ekonomicznymi? Można się gdzieś z nimi zapoznać? Co będzie w tym porcie przeładowywane co z logistycznym zapleczem kolej zaplecze magazynowe, składowiska kontenerów, drobnicy. Krótko jaki jest pomysł na ten port panie Wilk. Można podejść dwojako zbudować port i przekierować tranzyt ale to robi się odgórnie np. żeby ożywić region gospodarczo, czy jest w ogóle w PIS świadomość tego i plan długofalowy wsparcia tego kierunku? Co w przypadku przegranych wyborów Drugie podejście wynika niejako z naturalnej sytuacji gospodarczej kiedy region się dławi od nadmiaru gabarytowych i masowych towarów. Czy PIS przewiduje gdzieś w okolicy budowę jakiejś kopalni może przebieg jedwabnego szlaku z Chin czy może poważne ożywienie handlu z Rosj

 17. 17
  +16
  ~ Ploterek
  Piątek, 18.05

  Przecież kurde tego człowieka nie da się już słuchać i czytać!!! Jaki 4 port RP, jakie przeładunki, jaki rozwój?! Skoro tor wodny jest tak zamulony, że niedługo to może kajakiem da radę przepłynąć. Jak żeś pan był nieudolnym prezydentem i nawet jak żeś pan kandydował na prezydenta Miasta Elbląg, to jednym z głównych punktów był wiadukt na zatorze. A teraz?! A teraz wiadukt zły, niepotrzebny i w ogóle kasa wydana w błoto. To jest najlepiej zainwestowane 50 mln zł na chwilę obecną. Wydanie tej kasy w port nic by nie dało, bo nigdy nie będziemy 4 portem RP, ani 5, ani nawet 10!! Nie jesteś pan elblążaninem, nie jesteś pan patriotą, nawet tym lokalnym, bo ciągle pan mącisz, wylewasz żółć i próbujesz skłócić ludzi, tak samo jak reszta PiS-u w całej Polsce. WON!!

 18. 18
  +14
  ~ Alik
  Piątek, 18.05

  Pewnie Wilk chce dostać bardzo ważne stanowisko przy przekopie mierzei.

 19. 19
  +7
  ~ Antycypis
  Piątek, 18.05

  Na niepełnosprawnych nie ma kasy w budżecie a oni przekop będą robić. Ciekawe za co? Kiełbasa wyborcza poszła i może ktoś w to uwierzy?

 20. 20
  +7
  ~ słomiana forsa kusi
  Piątek, 18.05

  ~I sekretarzu - wilk, tak jak ty, nie rozumie że podobno mamy gospodarkę rynkową. Rynek decyduje skąd bierze i dokąd śle towar. Elbląg, zakładając budowę kanału, nigdy nie będzie portem gospodarczym ani turystycznym - koszt utrzymania infrastruktury zastąpi konkurencją. Ponadto, jak z Kanałem Ostródzko - Elbląskim, zostaną wydane pieniądze które wezmą rodziny (mafie) a efektu nie będzie. Dla żaglówek wyjątkowa jest droga przez cieśninę a nie przez przekop. Nie ma chłodnej głowy planującej przyszłość Elbląga w turystyce. Turystyka - teraz w Elblągu to słowo wytrych. Niestety nikt, NIKT, nie wie co to słowo znaczy. Dlaczego Chińczyk nie chce zrobić portu w Elblągu? Bo jest mądry, umie liczyć i wie, że jest to bezsensowna pralnia pieniędzy. Tylko ścieżki rowerowe i gastronomia z noclegiem.

 21. 21
  --3
  ~ I sekretarz POP
  Piątek, 18.05

  Na zaklęcie "gospodarka rynkowa" tak jak i "wolny rynek" czy "konkurancja" w dobie wszechwładzy mamony i korporacji chyba już nawet rasowy liberał się nie łapie z wyjątkiem ciebie. Żałosne że można mieć taki ograniczony ogląd rzeczywistości

 22. 22
  --1
  ~ śmierdzi bercikiem
  Piątek, 18.05

  dupku o ksywie I sekretarz - więcej nie umiesz? Właśnie mamona to wolny rynek. Chyba nie skończyłeś gimnazjum. Każdy kto ma mamonę własną nie wpakuje jej w nieefektywny interes, a nawet jak wydzierżawi górę , to od wróbla, z kasy wspólnej a nie własnej, wyciągnie miliony. Dupku, nie odzywaj się bez podstaw wiedzy, a jak już otworzysz japę, to grzecznie, bo się ośmieszasz i jedzie ci z gęby. Ucz się, lecz się patrz na miasto i przekop jak na własny biznes, zapomnij o ukrainie.

 23. 23
  --1
  ~ I sekretarz POP
  Piątek, 18.05

  To nie jest twój prywatny biznes bo cię na niego nie stać, chcesz dbać tylko o swoją d..... a to jest podejście głupkowate i ograniczone, podejście sklepikarza. Znasz jakieś miejsce na ziemi w którym funkcjonuje gospodarka rynkowa bez łapów, nieuczciwej konkurencji, protekcjonizmu chyba tylko SAN ESKOBAR. Jak to mówią "nie dyskutuj z głupim bo cie sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem". W poprzednim komentarzu nie użyłem żadnych obraźliwych inwektyw wyraziłem tylko wątpliwość co do prawidłowości twoich przekonań i percepcji rzeczywistości nie było podstaw do nerwowości która zazwyczaj świadczy o niepewności co do własnych sądów. Z adwersarzem polemizuje się argumentami jeżeli nawet nie da się przekonać zachowamy przynajmniej zachowamy jego szacunek

 24. 24
  +1
  ~ I sekretarz POP
  Piątek, 18.05

  mamona ty tylko narzędzie jak siekiera może służyć różnym celom w tym niszczeniu, zniewoleniu, korupcji, to też jest wolny rynek?

 25. 25
  --2
  ~ chory bercik
  Piątek, 18.05

  ~I sekretarz - jesteś jednak bercikiem z lewackiej partii. Głupota i chamstwo jest wpisana w wasz statut. Bełkot który wydajesz przerasta "wypowiedzi" Wieśka po solidnym spożyciu. Mówili dziadkowie i rodzice : nie dyskutuj z głupkiem. Słucham ich przekazu i żegnam bercik - nie mam wiedzy psychiatrycznej. Może weterynarz ci pomoże?

 26. 26
  +4
  ~ ???????
  Piątek, 18.05

  To jak ruszy to ile żona pana Wilka dostanie podwyżki?

 27. 27
  +11
  ~ nn
  Piątek, 18.05

  Jeżeli Pan sądzi, że tym kopaniem, przykryjecie w Warmińsko-Mazurskim i Pomorskim zamknięcie małego ruchu granicznego, to się grubo mylicie. Zobaczycie na wyborach....

 28. 28
  --5
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 18.05

  Jeszcze trochę , jeszcze chwilka i będziemy mieli prezydenta JERZEGO WILKA

 29. 29
  +3
  ~ konował potrzebny
  Piątek, 18.05

  ~mieszkaniec - już wczoraj rozpoznałem, że ci jebnęło (jebło). Dzisiaj widzę znaczące pogorszenie. Poza lewatywą co 2 godziny nic ci już nie pomoże.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.