Niedziela, 24.03.2019, Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Budowa Kanału coraz bliżej. Poseł Wilk: Założenia techniczne są gotowe

17.05.2018, 12:10:11 Rozmiar tekstu: A A A
Budowa Kanału coraz bliżej. Poseł Wilk: Założenia techniczne są gotowe
- 17 maja, w Urzędzie Morskim w Gdyni odbędzie się przekazanie całej dokumentacji, założeń technicznych projektu budowy Kanału Żeglugowego. W praktyce – założenia techniczne są gotowe, jak zapowiadał Minister Gróbarczyk w połowie maja – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł PiS Jerzy Wilk.
 
Jakie będą kolejne kroki?
 
Do końca sierpnia ma powstać dokumentacja wykonawcza, czyli szczegółowa dokumentacja, co, gdzie ma się znajdować. To będą bardzo szczegółowe zapisy dla wykonawcy. Urząd Morski w Gdyni powinien otrzymać pozwolenie na budowę do końca września. Sam przetarg na wykonanie inwestycji, to jest październik- listopad 2018 r.
 
– opowiadał poseł PiS.
 
- Nikt nie wymyśli niczego mądrzejszego dla rozwoju Elbląga niż Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną – zaznaczył Jerzy Wilk. - To jest inwestycja, która daje szansę na rozwój naszego miasta. To Elbląg najbardziej na tym skorzysta. (…) Dla Elbląga to jest otwarcie okna na świat.
 
Czy elbląski port może liczyć na dofinansowanie od Państwa?
 
Najpierw musimy wybudować Kanał Żeglugowy, a później będziemy budowali inwestycje w porcie. Ale to samorząd powinien, zamiast wydawać 50 mln zł na wiadukt, to powiększać nasz port w Elblągu. Port jest własnością samorządu. Jest samorządowy, a nie państwowy. Miasto czeka na cud, że skarb państwa wybuduje wszystko, a my będziemy się chlubili tym, że jesteśmy czwartym portem Rzeczpospolitej. Sami musimy coś zrobić, żeby ten port dobrze funkcjonował
 
– zaznaczył Jerzy Wilk.
 
Poseł odniósł się również do słów senatora PO Jerzego Wcisły, który wystąpił z pismem do Ministra Marka Gróbarczyka. W jakiej sprawie? Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zasugerował, zdaniem senatora Jerzego Wcisły, iż „politycy Platformy Obywatelskiej są powiązani z Rosjanami, których celem jest zatrzymanie budowy Kanału przez Mierzeję”. Senator wystosował pismo do ministra Marka Gróbarczyka z prośbą o wyjaśnienia i podanie źródeł uzasadniających publiczne podawanie takich informacji.
 
- Niezależnie od tego, jak Pan Minister ocenia moje i polityków Platformy Obywatelskiej dokonania na rzecz zrealizowania budowy kanału przez Mierzeję oczekuję jednoznacznych informacji z sprawie wiedzy ministerstwa o działaniach Rosji przeciwko budowie kanału przez Mierzeję i wykorzystywaniu w tych działaniach polskich polityków, samorządowców i ekologów. A jeśli Minister nie posiada takich informacji, oczekuję sprostowania i przeprosin za ohydne oskarżenia – mówił Jerzy Wcisła.
 
- Wszystkie gminy nadzalewowe trzymają kciuki, żeby ten projekt został zrealizowany, a osoby ważne publicznie szukają dziury w całym, powodu, by móc krytykować tą inwestycję (…) To, co opowiada pan senator Wcisla budzi moje zaskoczenie. Rzekomo jest zwolennikiem budowy kanału i cały czas to podkreśla, a robi wszystko, żeby do realizacji tej inwestycji nie doszło. To, że nie udało się przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej wybudować ten Kanał (…) to nie jest powód, aby on jako elblążanin szukał dziury w całym – stwierdził Jerzy Wilk.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Łowca absurdów
  Czwartek, 17.05

  Założenia techniczne są gotowe - małżonka emerytowana pracownica Urzędu Miejskiego w Elblągu, na ciepłej rządowej posadce naostrzyła ołówki, wyrychtowała szpadel do przekopu i podlała kwiatki w biurze. Jest moc !!!!!

 2. 2
  +28
  ~ ASF dopadł wilka
  Czwartek, 17.05

  Wilku starzejesz się z prędkością światła. Jeszcze kilka miesięcy i Leonard przy tobie będzie uchodził za intelektualistę. Co chwila popuszczasz jakieś gazy - wczorajszy szybko zniknął, dzisiejszy, to brednie o trupie. "Najpierw przekopiemy a później port" - byłeś chłopie u doktora? Kolejna fascynacja dziadunia. A infrastruktura kanału" A kanał przez Zalew do portu? Tak potężny port nie mogący nadążyć z obrotem towarowym i korkujący Cieśninę Pilawską , a ty wilku mówisz, że nie ma portu, bo wróbel nie zbudował. A ten wiadukt na Zatorze to ci w odbycie stoi. Piałeś, że rząd na wszystko "ma" i "da", a teraz wypływa prawda - za wszystko zapłaci bogaty elblążanin. A Gdańsk się zgodził na kopanie jego Mierzei? Chłopie, "idziesz qrwa tam na 5 lat" jak solidny pijak i widzisz niewidzialne.

 3. 3
  +21
  ~ Wyborca Świadomy
  Czwartek, 17.05

  Ciekawe co o tym i karierze Wilka sądzi dziś Grupa Referendalna oraz tu cytuje "...wszy i gnidy..." które pomogły utorować mu drogę do Warszawy ?!

 4. 4
  +1
  ~ ursus
  Czwartek, 17.05

  niestety wilku za duzo gadania a nic nie robicie, niedlugo zaczne was posadzac o wpolprace z tym sowieckim szpiclem niejakim jurkiem motorowka, ktory ewidentnie wichrzy w sprawie i dziala dla fedreacji rosyjskiej

 5. 5
  +20
  ~ Adam
  Czwartek, 17.05

  Bez modernizacji portu i dróg wodnych, to przekop bedzie dla PiS-u kompromitacją sławniejszą w Europie niż lotnisko w Radomiu. Już widzę te newsy i memy:) No, a Poseł Wilk standarowo odnosi się krytycznie do wiaduktu. To obsesja jakaś:) Rozumiem, że wyglądając przez okno co rano - diabli go biorą na widok postępów w budowie. A swoją drogą, przed wiaduktem powinniśmy postawić znak "zakaz ruchu dla wilków" - niech na Zatorze podróżuje tylko po sławionej przez siebie trasie za lotniskiem. Szerokiej drogi:)

 6. 6
  +18
  ~ jan-49
  Czwartek, 17.05

  jak zwykle klamie nic nie jest gotowe ta wypowiedz to zwykla kielbasa wyborcza aby tylko do zlobu sie zalapac

 7. 7
  +22
  ~ elblążanka
  Czwartek, 17.05

  Jak wjadą buldożery to będzie można napisać, a tak papier przyjmie wszystko. Ile razy jeszcze do wyborów?

 8. 8
  +18
  ~ klik
  Czwartek, 17.05

  Zamiast ... ważnej osobistości ... sam siebie zapowiada i to poprzez "budowę kanału" jako tego co "wie co mówi"? A tak na poważnie to z "budowaniem" zdań nie jest najlepiej, a prezydentury się chce?

 9. 9
  --15
  ~ emeryt
  Czwartek, 17.05

  Co by nie robić w Elblągu ,opozycja ma nieuzasadnione zarzuty , wszystko na nie ,Niedługo nikt nie będzie się pytał ,o zdanie opozycji , która jest już na wykończeniu , Cała opozycja jest bardzo chora na paraliż mózgu , Została pozbawiona władzy na zawsze.

 10. 10
  +19
  ~ novak
  Czwartek, 17.05

  na początek to może by tak odzyskać teren po żegludze Gdańskiej bo to trochę dziwne żeby miasto portowe nie miało nabrzeża dla statków pasażerskich i trochę to dziwne że miasto nawet nie ma zamiaru nawet o tym rozmawiać .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.