Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Senator Wcisła: Tu muszą pojawiać się udokumentowane argumenty

15.05.2018, 07:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
Trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Senator Wcisła: Tu muszą pojawiać się udokumentowane argumenty

Wczoraj, 14 maja, w Katowicach rozpoczął się X Europejski Kongres Gospodarczy. W gronie prelegentów znalazł się senator PO Jerzy Wcisła. W rozmowie dla info.elblag.pl powiedział m.in. czego oczekuje po Kongresie oraz jak ocenia zmiany, które nastąpiły w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.


Europejski Kongres Gospodarczy nazywany jest „najważniejszym wydarzeniem gospodarczym Europy Centralnej”. Na czym polega jego wyjątkowość?

Na tym, że tylko w Katowicach w jednym miejscu i czasie spotyka się 800 prelegentów, specjalistów, ekspertów, biznesmenów, osób decyzyjnych w Unii Europejskiej i wielu krajach, by rozmawiać o problemach gospodarczych Europy i ich polskim kontekście. Na te spotkanie wybiera się 9-12 tysięcy osób nie tylko zainteresowanych podejmowanymi tematami, ale chcących o nich dyskutować. W tych gronach będą się konfrontowały różne poglądy. Tu muszą pojawiać się udokumentowane argumenty. Nie bez znaczenia jest też i to, że uczestnikami dyskusji będą przedstawiciele polskiego rządu.


Jest Pan jedynym senatorem zaproszonym do roli prelegenta. Dlaczego?


Tak, zostałem zaproszony do udziału w panelu poświęconym europejskim i polskim drogom wodnym. Sądzę, że z jednej strony to efekt już ok. 20 lat aktywności w sferze rozwoju dróg wodnych, z drugiej mojej aktywności w parlamencie. Takim spoiwem są prace na rzecz międzynarodowych dróg wodnych, czy Sejmiki Żeglugi Śródlądowej, które uruchomiłem jako samorządowiec w Elblągu, a w czerwcu, już jako senator, będę współorganizatorem kolejnego sejmiku we Wrocławiu. Znaczenie na pewno ma Parlamentarny Zespół Rozwoju Dróg Wodnych, któremu przewodniczę i który realizuje wiele inicjatyw. To chyba jedyny zespół, który otoczył się zewnętrznymi ekspertami, którzy powodują, że nasze działania mają charakter merytoryczny, a nie polityczny.

Czego oczekuje Pan po Kongresie?


Wykorzystanie dróg wodnych zarówno w skali europejskiej jak i polskiej budzi różne kontrowersje. Jako zwolennik tej formy transportu, chcę się z nimi zmierzyć w gronie eksperckim. Istnieje wielkie lobby, któremu wcale nie jest w smak wprowadzanie np. zasady „płaci ten kto korzysta” czy rzetelnego liczenia kosztów transportu, bo to może demaskować rzeczywiste koszty dominacji przewozów samochodowych czy lotniczych. Mam też jasne poglądy na temat ochrony środowiska przyrodniczego, retencji i bezpieczeństwa powodziowego.


A w sprawach polskich?


To przede wszystkim program rewitalizacji dróg śródlądowych, moim zdaniem nierealny w obecnej postaci. Program powinien zostać podzielony na etapy, bo np. na E70, ważnej dla Elbląga, nie da się zapewnić głębokości 2,5 m. A alternatywy możliwe do realizacji, np. głębokość 1,6 m, nie są brane pod uwagę.


Podczas Kongresu odbędzie się 150 spotkań. Wybiera się Pan na któreś?


Taki mam zamiar. Niestety Senat pędzi bez opamiętania, przedłużono posiedzenie i 15 maja mamy dyskutować o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Wielokrotnie w mediach specjalistycznych na ten temat się wypowiadałem, zatem chyba na jeden dzień wrócę do Warszawy.

 
W Elblągu też dużo się dzieje. Duże zmiany nastąpiły w EPEC. Jak Pan je odebrał?


Mniej więcej rok temu proponowaliśmy prezydentowi, byśmy zamiast babrać się w przeszłości i tworzyć drogie i nieprzydatne audyty, zajęli się debatą na temat przyszłości ciepłownictwa w Elblągu. Debata się nie odbyła, za to pojawiły się decyzje nie bardzo wiadomo na jakich podstawach podjęte…


Jest Pan im przeciwny?


Jestem przeciwny takiemu trybowi dyskusji o strategicznych dla miastach sprawach. Dla takich decyzji buduje się koalicje, trzeba też przekonać do nich Radę Miejską, bo przecież to ona musi wyrazić zgodę na ich finansowanie. Warto też włączyć w taką debatę mieszkańców. Z drugiej strony znam oraz cenię wiedzę i doświadczenie osób, które włączają się w rozwiązanie naszych problemów ciepłowniczych. Będę im gorąco kibicował, a jeśli będzie trzeba, to prawdopodobnie wspierał.

Dziękuję za rozmowę.

 

Z senatorem Jerzy Wcisłą rozmawiała

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ Zgroza
  Wtorek, 15.05

  Ależ hipokryta. To ci, którzy rozwalili ciepło , wystawili kandydata ratownika, bo chcą powrotu. A kto piał z zachwytu nad audytem na sąsiednim portalu.

 2. 2
  +20
  ~ cypis
  Wtorek, 15.05

  Co to nas, elblązan obchodzi?

 3. 3
  +23
  ~ xcvbb
  Wtorek, 15.05

  po co go na siłe lansujecie, Elblążanie maja dość tego nieroba!

 4. 4
  +22
  ~ azxcx
  Wtorek, 15.05

  a ten lanser Wcisła znów musiał się pokazać, leniwiec i nierób, weź się Wcisła schowaj i przestań pokazywać swoją facjate, my Elblążanie mamy ciebie dość i Protasa również Zrozumcie to.!!!!

 5. 5
  +13
  ~ Fan Gargamela
  Wtorek, 15.05

 6. 6
  +12
  ~ Serwis
  Wtorek, 15.05

  Senator Wcisła pojawił się li tylko dla darmowego bufetu za kulisami. Przejazdy ma darmowe.

 7. 7
  +17
  ~ Plugawy poeta
  Wtorek, 15.05

  Babrać się w przeszlosci???? Bo co dupa.....a lata ze syfy i gow......a wyjdą i utopione pieniądze!!! Za wszystko się płaci zwlaszcza za ujadanie psów z wscieklą pianą na pysku, nie wszystko się zapomina i nie wszystko można zamieść pod dywan panstwo niedobitki epecowskie

 8. 8
  +14
  ~ VN
  Wtorek, 15.05

  Dzień bez Wcisły dniem zmarnowanym ;)

 9. 9
  --9
  ~ klik
  Wtorek, 15.05

  Wykorzystanie dróg wodnych jako alternatywy transportowej jest istotne i niezwykle ważne. Dlatego dobrze że nasz region reprezentuje pan senator Wcisła. Ten Kongres, o zasięgu europejskim, może w sposób istotny - również dla Elbląga - przyczynić się do rozwoju naszego regionu.

 10. 10
  +13
  ~ mam być dumny?
  Wtorek, 15.05

  No, jeżeli ekonomiczny tytan jest tam prelegentem, to "kongres" jest tylko pretekstem na pranie forsy. Panie za co karzesz ten lud mieszaniną tępych genów. Misiewicz z Elbląga.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0105290412903