Wtorek, 2.06.2020, Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Elblągu spotkali się zwolennicy i przeciwnicy Przekopu. Co mieli do powiedzenia?

27.02.2018, 17:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu spotkali się zwolennicy i przeciwnicy Przekopu. Co mieli do powiedzenia?
Fot. Ryszard Biel

TVP Gdańsk w Kamieniczkach Elbląskich zrealizował wczoraj odcinek programu „Pomorze Samorządowe”. Tematem był Przekop Mierzei. Co mieli do powiedzenia zaproszeni gości?


Do programu zaproszeni zostali Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz, Wójt Sztutowa Jakub Farinade, Burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat, Przewodniczący Klubu Radnych PO Michał Missan, Przewodniczący Rady Miasta Marek Pruszak (PiS), a także  zastępczyni dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

 

W tej chwili przygotowywanie tego projektu jest bardzo zaawansowane. Jesteśmy w trakcie wykonywania dokumentacji projektowej, już budowlanej. (...) Również decyzja środowiskowa jest w trakcie przygotowywania i raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jest on na bieżąco uzupełniany danymi wynikającymi z projektu i konsolacje tego raportu i decyzji środowiskowej (...) będą w kwietniu, maju. Jest bardzo prawdopodobne, że w miesiącu  sierpniu, wrześniu będziemy w stanie złożyć wniosek o realizacje inwestycji zgonie ze specustawą. Myślę, że takie pozwolenie uzyskamy w okolicach października, listopada

– mówiła Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.


Prezydent Elbląga podkreślał, jak ważny dla naszego miasta jest Przekop. - Nie  znam portu w Polsce czy na świecie, do którego nie ma swobodnego dostępu, a takim właśnie jest Elbląg, Tolkmicko, Frombork, Braniewo. Nie ma swobodnego dopływu - mówił. - Staramy się, żeby przywrócić Elbląg jako miasto portowe.


- Jest to kluczowa decyzja rządu, którą podjął z pełną determinacją zapewniając w budżecie na to środki w kwocie 880 mln zł.  Jestem przekonany, że w przyszłych budżetach zostaną też zabezpieczone środki na (...) Elbląskie Centrum Logistyczne (...) Jest to ogromna szansa, która zdecydowanie może wpłynąć na rozwój Elbląga, ale i całego regionu w sferze gospodarczej,  turystycznej i obronności kraju - zaznaczył Marek Pruszak.


Wiele korzyści dostrzega także  Burmistrz Tolkmicka. - Jestem przekonany, że ta inwestycja pozwoli na dalszy rozwój, do którego gmina Tolkmicko szykuje się od pewnego czasu (...)  Rozwój turystyki ma bardzo duży wpływ na pozycje i samej gminy, mieszkańców, ale i rozwój nowych możliwości transportu - dodał Andrzej Lemanowicz. - Możliwości rozwoju związanych z Przekopem jest bardzo dużo. Najważniejsze, że otwierają się nowe horyzonty na wiele lat.


Wójt Sztutowa zapewnił, że dostrzega potencjał jaki niesie za sobą Przekop. - Postrzegamy tą inwestycję jako wielką szansę. Nowy Świat to nie bez kozery lokalizacja tej fantastycznej  inwestycji.  Ponad 800 mln zł zostanie zainwestowane w naszej gminie. To pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju, to są nowe miejsca pracy, to jest skorzystanie z otwarcia zarówno Zalewu Wiślanego, jak i Bałtyku, to są także możliwości komunikacyjne (...) To możliwości wykreowania połączenie między siódemką a Sztutowem – stwierdził Jakub Farinade.


Michał Missan zwrócił uwagę na to, by rząd nie zapomniał o przekazaniu środków na elbląski port. - Wszyscy będziemy dążyli do tego, aby wykorzystać tę szansę jak najlepiej. (...) Prośba do strony rządowej, aby pomyśleć o naszym porcie, żeby przygotować infrastrukturę do przyjmowania większej ilości towarów - dodał.


Wśród zaproszonych gości był jeden przeciwnik Przekopu - burmistrz Krynicy Morskiej, który w imieniu mieszkańców podzielił się wieloma obawami.  - Mamy swoje obawy dotyczące  ewentualnych skutków budowy Kanału. 99 proc. mieszkańców Krynicy Morskiej utrzymuje się z  turystyki. Czy konstrukcja przekopu i zabezpieczenia od Zatoki Gdańskiej nie spowodują zanikania naszych plaż, które są jedne z najpiękniejszych w Polsce i w Europie również? - pytał.


Burmistrz Krynicy Morskiej zaznaczył, że nikt nie rozmawia z mieszkańcami o konkretach. - Tak naprawdę kilka czy kilkanaście lat po wybudowaniu Kanału Żeglugowego okaże się czy nasze obawy są zasadne czy nie – dodał.


Wśród publiczności byli zagorzali zwolennicy Przekopu. Była także grupa mieszkańców Krynicy Morskiej, która nie kryła obaw związanych z Przekopem.

Z nami się nie rozmawia. Nie jesteśmy w żaden sposób poinformowani, jak będą prowadzone prace, jak będą zabezpieczone drogi, jak będzie prowadzony dojazd. Łatwość komunikacji to jest nasze życie. To jest nasze być albo nie być, nasze źródło utrzymania. Przekop może rozwinie turystykę w regionie, natomiast trzy lata budowy mogą pogrążyć Krynicę Morską całkowicie. Możemy się z tego nie podnieść

- zaznaczyła mieszkanka Krynicy Morskiej.


Zapewnienia Anny Stelmaszyk-Świerczyńskiej, że taki scenariusz nie jest możliwy nie uspokoiło Kryniczan. - Planujemy spotkania z mieszkańcami Krynicy Morskiej, ale chcemy im przedstawić konkrety. Spotykanie się dla samego spotykania nic nie zmieni – zaznaczyła zastępczyni dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. - Na pewno mieszkańcy Krynicy nie zostaną pozostawieni sami sobie i na pewno Krynica Morska nie zostanie odcięta od świata.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%11.1 %88.9


Galeria / TVP przekop ( zdjęć 36 )
Dodano: 2018-02-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ klik
  Wtorek, 27.02

  Miał być wiceminister, nie było, również brakowało p. Wilka "orędownika" przekopu. Dyskusja nie wnosząca nic nowego. 40 minut, na tak ważny temat to stanowczo za mało. No i te ataki na poprzedni rząd, raczej nie na miejscu. Przekop Mierzei to prawdopodobnie jedyny program przygotowany przez poprzedni rząd i kontynuowany przez obecny. Czy brak p. Wilka oznacza, że to p. Pruszak będzie kandydatem PiS na prezydenta Elbląga?

 2. 2
  +5
  ~ Janusz
  Wtorek, 27.02

  do klik Człowieku przestań pisać głupoty .Co poprzedni rząd zrobił w sprawie przekopu PRZEZ DWIE KADENCJE!!! Właśnie że elblążanie są przekonani że to stracony czas przez ten Twój rząd.Ten przekop powinien już kilka lat funkcjonować ! A nie ma tego kanału do tej pory tylko dzięki postawie (negatywnej ) rządu tuska

 3. 3
  +10
  ~ Minus
  Wtorek, 27.02

  O czym tu debatować, chyba już klamka zapadła. Pan Gróbarzyk powiedział, że wszystkie prace przygotowawcze już są. Więc o co chodzi, czy to spotkali się specjaliści i inżynierowi, czy przekopu nie będzie bo kasy niema. Tylko temat podjęty, podgadamy, pogadamy i się okaże,, że jak mieszkańcy nie chcą to nie będzie.

 4. 4
  --3
  ~ bezzębny
  Wtorek, 27.02

  Naiwniacy czy nie wudzicie ze to ściema pisowski zombi? Nowy pomysł zombie-pis to 100tys mieszkań. Pewnie tez niewypał.

 5. 5
  +9
  ~ j23
  Wtorek, 27.02

  do Janusz - a co będziesz woził tym przekopem - skoro port bedzie czynny od marca do grudnia ...., Zalew Wiślany zamarza zimą ..., , dalej co z przeprawą w Nowakowie jak jest wysoka woda to nie otwierają przeprawy dla żeglugi , jaka musi być głębokość toru wodnego na całej długości od Elbląga do umiejscowionego przekopu- na pewno nie 2,5 m tylko 5 m , dalej nasuwa się pytanie do odnośnie utrzymania żeglowności jakie koszty? i kto będzie za to płacił ?[prace pogłębiarskie] , nasuwa się pytanie transfer towarów z Gdańska do Kaliningradu przecież jest bliżej niż Gdańsk - Elbląg- Kaliningrad lub odwrotnie......, ktoś tu kreci , a co do turystyki to już jest DROGA WODNA Z Gdańska do Elbląga [martwa Wisła - Wisła - Szkarpawa- Zalew Wiślany] ihttp://www.kulinski.zagle.pl/zw/04_drogi_wodne_

 6. 6
  +7
  ~ j23
  Wtorek, 27.02

  i jeszcze - nikt nie przedstawił wyliczeń - ILE PORT BĘDZIE ZARABIAŁ ? , JAKIE BĘDĄ KOSZTY EKSPLOATACJI PRZEKOPU WRAZ Z DROGĄ WODNĄ DO ELBLĄGA/ , JAK Z ROZBUDOWĄ PORTU [ port morski jest tylko do mostu kolejowego dalej to śródlądzie ] ?, CZY W PLANACH JEST TERMINAL KONTENEROWY [ obecnie dużo towarów przewozi się w ten sposób również na sródlądziu] ?, DLACZEGO W OSTATNIM CZASIE SPADŁ PRZEŁADUNEK TOWARÓW W PORCIE w Elblągu ? , ..... może to tylko propaganda jedynej i słusznej partii by wygrać wybory samorządowe , a to nie wszystko, o co mogę zapytać.....

 7. 7
  +2
  ~ nawet kopiąc myśl
  Wtorek, 27.02

  ...konsolacje... . Konsolacja , to stypa, więc z zadowoleniem przyjmuję to oświadczenie pani z Gdańska. Co do pruszaka - klik, wypluj ten pomysł i tego towarzysza jako kandydata. Chlewik jest a chlewu nie chcę.

 8. 8
  +4
  ~ my, wy i wasz głos, a potem...
  Wtorek, 27.02

  Spójrzcie w oblicze towarzysza przewodniczącego - prawdziwy przywódca, gadżet nr 1 tego spotkania, a naturalna jarmułka sama siada na taką kanclerską głowę, żeby rzec-łeb. I towarzysz szafka zainteresowany jest "przekopem" - ma doświadczenie w wywoływaniu czegoś z niczego przez szafkę. Fotograf też się postarał - widać że wie kto go zatrudnia, więc pokazuje te same koparki (wszak chodzi o przekop) a lud uzupełniający frekwencję nie zasłużył na foto. Znowu usadzono "równych" na zasadzie " my - wy" - dlaczego? To nie dyskusja tylko plemienna kampania wyborcza, stepowa tradycja, brak skromności wyselekcjonowanych. Oblicze towarzysza przewodniczącego mnie powala, a ktoś nawet napisał że on na prezydenta. On w to święcie wierzy. Towarzysz szafka na skarbnika. PGR wraca.

 9. 9
  +7
  ~ j23
  Wtorek, 27.02

  i jeszcze - JUŻ WIDZĘ NIEZLICZONE JACHTY , MOTORÓWKI , HAUSBOTY NA REDZIE PRZED PRZEKOPEM OD STRONY Zatoki Gdańskiej - które to czekają w kolejce na śluzowanie by popłynąć nad zielony od sinic Zalew Wiślany....i śmierdzące plaże w czasie rozwoju tych glonów ......, także gdzie są przedstawiciele Suchacza , Kadyn , Fromborka , Nowej Pasłęki - może od podstaw byśmy się dowiedzieli czym te miejscowości dysponują - zaplecze turystyczne ile miejsc dla jachtów w przystaniach , restauracje itp, TAKŻE BRAK OSÓB KTÓRE SPRZEDAŁY ELBLĄG DO woj Warmińsko - Mazurskiego i była mowa o miastach równorzędnych [ Olsztyn dostaje grube bańki euro na wszystko - drogi ,autobusy ,tramwaje itp, a my fige.....] może by te osoby wytłumaczyły się czym wtedy się kierowały by sprzedać Elbląg.....

 10. 10
  --2
  ~ Izraelczyk z PO, Rosjanin, LGB
  Wtorek, 27.02

  Zastanawiam się ilu z tych " szpeców" jest: a) specjalistami transportu morskiego,gospodarki morskiej, specjalistami od żeglugi lądowej b) osobami znającymi się na biologii - jaki będzie wpływ na faunę i florę c) ekonomistami Ja widzę w większości polityków ( tych, którzy próbują się pokazać - wybory tuż,tuż a mieć 2 tyś jako Radny czy nie mieć, albo być wystawiony jako poseł z dobrym nr..) , ludzie nie znający się na niczym, a na pewno nie na tym temacie, koszt przekopu będzie pewnie ponad miliard a tu taka ***. Wg mnie dla Polski totalnie nieopłacalne, a dla Ega - możemy tylko zyskać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.