Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników”

06.02.2018, 10:40:40 Rozmiar tekstu: A A A
„Ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników”
fot. wyborcza.pl/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu
REKLAMA

Sejm i Senat  przyjęły nowelizację ustawy o IPN dotyczącą m. in. zapisów o ściganiu osób, które przypisują Polsce i Polakom „odpowiedzialność i współodpowiedzialność” za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Posłanka Elżbieta Gelert oraz senator Jerzy Wcisła zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów Premiera Mateusza Morawieckiego, by podjął on „działania, które zapewnią nas, że kontrowersyjna ustawa nie obniży poczucia bezpieczeństwa Polski, w tym w regionie polsko-rosyjskiego pogranicza”.


- Ustawa jako projekt poselski – została wprowadzona z pominięciem właściwych konsultacji – i przyjęta przez Sejm. Dopiero na etapie procedowania w Senacie ujawnione zostały kontrowersyjne zapisy, które spowodowały gwałtowną reakcję międzynarodową, w tym władz Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy – zaznaczyła Elżbieta Gelert.


Jak ustawa została przyjęta?

Niestety, zamiast podjąć próbę ich wyjaśnienia, większość, którą stanowią senatorowie PiS,  przyjęła ustawę w pośpiesznym, w nocnym trybie i bez analizy zgłoszonych przez senatorów PO poprawek. Te poprawki w żaden sposób nie zmniejszyłyby należnego Polsce i Polakom prawa do obrony przed posądzeniami, że nasz kraj i nasz naród ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie z okresu II wojny światowej. Wręcz przeciwnie, pozwoliłyby, podobnie jak w przeszłości, osiągać ten cel we współpracy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Niestety, mimo, że protesty międzynarodowe pojawiły się jeszcze przed decyzją Senatu, nie wywołały żadnej refleksji w gronie senatorów PiS

– zapewnia Jerzy Wcisła.


Parlamentarzyści PO podkreślili, że „ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób i w tej atmosferze nie osiągnie swoich celów, a wręcz zadziała w odwrotną stronę, a dodatkowo spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników
i państw, których życzliwość ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski”.

-  Departament Stanu USA w swoim oświadczeniu wyraźnie przestrzega, że ustawa „może mieć wpływ na strategiczne interesy Polski” i spowodować podziały, na których „skorzystają tylko nasi rywale”.  Jako senator z regionu warmińsko-mazurskiego, mam prawo obawiać się, że to ostrzeżenie może dotyczyć roli NATO, a więc i USA, w minimalizowaniu zagrożenia wynikającego z sąsiedztwa polsko-rosyjskiego – zaznaczył Jerzy Wcisła.

 

Wiem ilu lat starań wymagało doprowadzenie do tego, że wojska NATO strzegą dziś bezpieczeństwa Polski wobec agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej. Wiem, że podnoszenie zdolności obronnych Polski w dużej mierze zależy od dobrej współpracy i zaufania między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Niewątpliwe pogorszenie tych stosunków musi rodzić pytanie, czy ta polityka będzie rozszerzana i kontynuowana

– dodała Elżbieta Gelert.

 

Zdaniem senatora, tę troskę podzielają również elblążanie. - Złe relacje między Polską a USA mogą mieć wpływ na osłabienie zaangażowania militarnego w chronienie granicy polsko-rosyjskiej, a w konsekwencji obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców mojego regionu – podkreślił. - Tym bardziej, że ulokowanie tu wojsk NATO zbiegło się z niefortunnym wycofaniem sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga do Białobrzegów.
 

O co Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła zwrócili się wczoraj z pismem do Mateusza Morawieckiego? - Aby podjął on wszelkie działania, by jak najszybciej wypracować stanowisko, które nie przekreślając dobrych intencji dyskutowanej ustawy, zlikwidowałoby obawy strategicznych partnerów zagranicznych Polski. Bez wątpienia wielu parlamentarzystów taką inicjatywę poprze – wyjaśniała posłanka.


- Prosiliśmy też o działania, które zapewnią nas, że kontrowersyjna ustawa nie obniży poczucia bezpieczeństwa Polski, w tym w regionie polsko-rosyjskiego pogranicza. Prosząc o informacje, czy i jakie planuje działania pan Morawiecki w tej sprawie – dodał senator.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt.
  Wtorek, 06.02

  Hańba i wstyd! Ten obłudny i zakłamany pis niszczy ten kraj!

 2. 2
  0
  ~ gg
  Wtorek, 06.02

  baba w laczkach ma jakies wolne posady? jestem wybitnym cieplownikiem i chcie wstapic do PO ale nie za darmo

 3. 3
  0
  ~ klik
  Wtorek, 06.02

  "Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy" , no i czy przysłowia nie są mądrością narodów? No i jeszcze jedno "Mądry Polak po szkodzie" , przysłowie to przestrzega przed podejmowaniem pochopnych - złych - decyzji. Dlaczego, dlaczego?

 4. 4
  +2
  ~ ślepiec
  Wtorek, 06.02

  Kompromitacji opozycji ciąg dalszy! Nie liczą się z własnym krajem bo im zagranica paluszkiem pogroziła. Przy tak marnej opozycji Pis za chwilę będzie miał 60%

 5. 5
  +1
  ~ ja
  Wtorek, 06.02

  Bardzo słuszna inicjatywa!

 6. 6
  +1
  ~ mikrod
  Wtorek, 06.02

  Dobrze że o tym myślą. Dobra inicjatywa

 7. 7
  --2
  ~ ewado
  Wtorek, 06.02

  PiS niszczy Polsce reputacje na całym świecie. Co za nieudacznicy

 8. 8
  +1
  ~ A-Z
  Wtorek, 06.02

  A jacy to strategiczni" sojusznicy", Ci co chcą oberwać Nas nawet ze skóry"? . A czego chcą amerykańscy Żydzi w związku z Ustawą 447, chcą dziedziczenia nie związanego z prawem dziedziczenia. Wymyślili sobie takie prawo, którego niema w żadnym państwie na świecie i chcą kasy.Jeżeli to państwo ma być dla nas strategicznym sojusznikiem to pytam się do czego. Do zawładnięcia naszych lasów, budynków odbudowanych przez naszych rodziców prawie gołymi rękoma, bo Warszawa była przez Niemców zrównana w 80% z ziemią. Do tego, żeby oddać za 1 bilon 1/3 Polski to nie potrzebni są Nam tacy sojusznicy.

 9. 9
  +1
  ~ JACEK
  Wtorek, 06.02

  To jesteśmy państwem suwerennym, czy nie ? Bo jak widać, z każdym musimy się liczyć i każdego słuchać. A żydkom chodzi tylko o odszkodowania.

 10. 10
  +1
  ~ Minus
  Wtorek, 06.02

  Diabli mnie biorą jak ktoś dla swoich opinii wyraża się w imieniu elblążan? Ilu Tych elblążan, to chyba będziemy mieli jak będą wybory.No może 5-10%.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.022586107254