Czwartek, 18.10.2018, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

„Ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników”

06.02.2018, 10:40:40 Rozmiar tekstu: A A A
„Ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników”
fot. wyborcza.pl/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu
REKLAMA

Sejm i Senat  przyjęły nowelizację ustawy o IPN dotyczącą m. in. zapisów o ściganiu osób, które przypisują Polsce i Polakom „odpowiedzialność i współodpowiedzialność” za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Posłanka Elżbieta Gelert oraz senator Jerzy Wcisła zwrócili się do Prezesa Rady Ministrów Premiera Mateusza Morawieckiego, by podjął on „działania, które zapewnią nas, że kontrowersyjna ustawa nie obniży poczucia bezpieczeństwa Polski, w tym w regionie polsko-rosyjskiego pogranicza”.


- Ustawa jako projekt poselski – została wprowadzona z pominięciem właściwych konsultacji – i przyjęta przez Sejm. Dopiero na etapie procedowania w Senacie ujawnione zostały kontrowersyjne zapisy, które spowodowały gwałtowną reakcję międzynarodową, w tym władz Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy – zaznaczyła Elżbieta Gelert.


Jak ustawa została przyjęta?

Niestety, zamiast podjąć próbę ich wyjaśnienia, większość, którą stanowią senatorowie PiS,  przyjęła ustawę w pośpiesznym, w nocnym trybie i bez analizy zgłoszonych przez senatorów PO poprawek. Te poprawki w żaden sposób nie zmniejszyłyby należnego Polsce i Polakom prawa do obrony przed posądzeniami, że nasz kraj i nasz naród ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie z okresu II wojny światowej. Wręcz przeciwnie, pozwoliłyby, podobnie jak w przeszłości, osiągać ten cel we współpracy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Niestety, mimo, że protesty międzynarodowe pojawiły się jeszcze przed decyzją Senatu, nie wywołały żadnej refleksji w gronie senatorów PiS

– zapewnia Jerzy Wcisła.


Parlamentarzyści PO podkreślili, że „ustawa w tej postaci, przyjęta w ten sposób i w tej atmosferze nie osiągnie swoich celów, a wręcz zadziała w odwrotną stronę, a dodatkowo spowoduje odsunięcie się od naszego kraju strategicznych sojuszników
i państw, których życzliwość ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski”.

-  Departament Stanu USA w swoim oświadczeniu wyraźnie przestrzega, że ustawa „może mieć wpływ na strategiczne interesy Polski” i spowodować podziały, na których „skorzystają tylko nasi rywale”.  Jako senator z regionu warmińsko-mazurskiego, mam prawo obawiać się, że to ostrzeżenie może dotyczyć roli NATO, a więc i USA, w minimalizowaniu zagrożenia wynikającego z sąsiedztwa polsko-rosyjskiego – zaznaczył Jerzy Wcisła.

 

Wiem ilu lat starań wymagało doprowadzenie do tego, że wojska NATO strzegą dziś bezpieczeństwa Polski wobec agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej. Wiem, że podnoszenie zdolności obronnych Polski w dużej mierze zależy od dobrej współpracy i zaufania między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Niewątpliwe pogorszenie tych stosunków musi rodzić pytanie, czy ta polityka będzie rozszerzana i kontynuowana

– dodała Elżbieta Gelert.

 

Zdaniem senatora, tę troskę podzielają również elblążanie. - Złe relacje między Polską a USA mogą mieć wpływ na osłabienie zaangażowania militarnego w chronienie granicy polsko-rosyjskiej, a w konsekwencji obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców mojego regionu – podkreślił. - Tym bardziej, że ulokowanie tu wojsk NATO zbiegło się z niefortunnym wycofaniem sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga do Białobrzegów.
 

O co Elżbieta Gelert i Jerzy Wcisła zwrócili się wczoraj z pismem do Mateusza Morawieckiego? - Aby podjął on wszelkie działania, by jak najszybciej wypracować stanowisko, które nie przekreślając dobrych intencji dyskutowanej ustawy, zlikwidowałoby obawy strategicznych partnerów zagranicznych Polski. Bez wątpienia wielu parlamentarzystów taką inicjatywę poprze – wyjaśniała posłanka.


- Prosiliśmy też o działania, które zapewnią nas, że kontrowersyjna ustawa nie obniży poczucia bezpieczeństwa Polski, w tym w regionie polsko-rosyjskiego pogranicza. Prosząc o informacje, czy i jakie planuje działania pan Morawiecki w tej sprawie – dodał senator.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Rebecca A. Bärbel Von Schmidt.
  Wtorek, 06.02

  Hańba i wstyd! Ten obłudny i zakłamany pis niszczy ten kraj!

 2. 2
  0
  ~ gg
  Wtorek, 06.02

  baba w laczkach ma jakies wolne posady? jestem wybitnym cieplownikiem i chcie wstapic do PO ale nie za darmo

 3. 3
  0
  ~ klik
  Wtorek, 06.02

  "Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy" , no i czy przysłowia nie są mądrością narodów? No i jeszcze jedno "Mądry Polak po szkodzie" , przysłowie to przestrzega przed podejmowaniem pochopnych - złych - decyzji. Dlaczego, dlaczego?

 4. 4
  +2
  ~ ślepiec
  Wtorek, 06.02

  Kompromitacji opozycji ciąg dalszy! Nie liczą się z własnym krajem bo im zagranica paluszkiem pogroziła. Przy tak marnej opozycji Pis za chwilę będzie miał 60%

 5. 5
  +1
  ~ ja
  Wtorek, 06.02

  Bardzo słuszna inicjatywa!

 6. 6
  +1
  ~ mikrod
  Wtorek, 06.02

  Dobrze że o tym myślą. Dobra inicjatywa

 7. 7
  --2
  ~ ewado
  Wtorek, 06.02

  PiS niszczy Polsce reputacje na całym świecie. Co za nieudacznicy

 8. 8
  +1
  ~ A-Z
  Wtorek, 06.02

  A jacy to strategiczni" sojusznicy", Ci co chcą oberwać Nas nawet ze skóry"? . A czego chcą amerykańscy Żydzi w związku z Ustawą 447, chcą dziedziczenia nie związanego z prawem dziedziczenia. Wymyślili sobie takie prawo, którego niema w żadnym państwie na świecie i chcą kasy.Jeżeli to państwo ma być dla nas strategicznym sojusznikiem to pytam się do czego. Do zawładnięcia naszych lasów, budynków odbudowanych przez naszych rodziców prawie gołymi rękoma, bo Warszawa była przez Niemców zrównana w 80% z ziemią. Do tego, żeby oddać za 1 bilon 1/3 Polski to nie potrzebni są Nam tacy sojusznicy.

 9. 9
  +1
  ~ JACEK
  Wtorek, 06.02

  To jesteśmy państwem suwerennym, czy nie ? Bo jak widać, z każdym musimy się liczyć i każdego słuchać. A żydkom chodzi tylko o odszkodowania.

 10. 10
  +1
  ~ Minus
  Wtorek, 06.02

  Diabli mnie biorą jak ktoś dla swoich opinii wyraża się w imieniu elblążan? Ilu Tych elblążan, to chyba będziemy mieli jak będą wybory.No może 5-10%.

 11. 11
  +1
  ~ eWA ..............
  Wtorek, 06.02

  Czasy uprawiania polityki na KOLANACH za rządów MAFII - PO się skończyły , to nie podoba się panom z zachodu i nie tylko , dziś rządzi PIS i wykonywanie poleceń pana nie mają już miejsca . Tak trzymać , POLSKA musi odzyskać że coś znaczy na arenie międzynarodowej , czasy klepania po PLECACH i pokazywanie gdzie WUJ ma plecy się skończyły ............Nie potrzeba POLSCE więcej królów je - ŁOPY którzy nic nie przynoszą dobra dla naszego Kraju ......

 12. 12
  0
  ~ money
  Wtorek, 06.02

  Mnie już teraz po tym wszystkim , to nie pokoi filia tego Banku amerykańskiego co ma być w Warszawie. Czyżby nasze OFE miały trafić do tego Banku? U Nas to jest tak, ze rządzący się chwalą o pozyskaniu iluś tam miejsc pracy,bo w tym Banku powstaną, ale się nie mówi czy My na tym stracimy czy zarobimy.

 13. 13
  --2
  ~ Nowoczesny
  Wtorek, 06.02

  To celowe działanie PiS która jest "partia wojny"! Takimi działaniami buduje i konsoliduje swój nacjonalistyczny elektorat. Dzięki takiej destrukcyjnej polityce Polska pozbawiona sojuszników i otoczona wrogami będzie łatwym łupem dla Putina! Czy nikt nie widzi, że polityka PiS jest całkowicie na rękę Moskwie?!

 14. 14
  +1
  ~ opus
  Wtorek, 06.02

  te łajdaki z PO tak dbaja o demokracje że wykupili sobie cenzurowanie tego artykułu. demokracja pełna geba. puszczaja tylko przychylne komentarze PO. nawiazujac do artykulu- zdrajcy Polski boja śię o bezpieczenstwo Polski. Granda! Od lat 90 czosnkowi sukcesywnie prywatyzowali, likwidowali i sprzedawali to co polskie. Oslabili polska armie, donosili, domagali sie sankcji karnych a teraz boja sie o ebzpieczenstwo? czyje? chyba swoje , bo jak sie polacy za nich wezma i wykopia do izraela albo na ukraine to zeczywiscie zrobi sie platfusom goraco .

 15. 15
  +1
  ~ jaga44
  Wtorek, 06.02

  Bardzo dobra decyzja ,niech Zydzi u Niemcow ządają pieniedzy.Podpisali ustawę 447 toby dopiero nękali Polskę o majątki .ktore im Niemcy zabrali.

 16. 16
  --2
  ~ AMalejużniekoniecznie
  Wtorek, 06.02

  Polskie tumaństwo znane jest na świecie i niczym szczególnym pisdokracja nie zabłysnęła kontynuując to wiekopomne dzieło samounicestwienia wbrew logice, rozumowi i jakiejkolwiek dyplomacji - choć to słowo bałamutne i nie pasuje do wodza i jego owieczek wszak w polskim kociołku piekielnym stosuje się zgoła inne zasady i dekalogi dobierane zależnie od potrzeby chwili.

 17. 17
  +1
  ~ Yataman
  Wtorek, 06.02

  Wcisla i gelert wspięli się na wyżyny chipokryzji. Już nie pamiętają jak to za rządów PO ich partyjni koledzy zajadając ośmiorniczki na koszt POdatnika mówili że polska istnieje tylko teoretycznie? Wtedy też się bardzo bałem o swoją ojczyznę. Btw gdzie wzmianka że to artykuł sponsorowany?

 18. 18
  +1
  ~ zxcvb
  Wtorek, 06.02

  znów pokazane zakazane gęby tego nieroba Wcisły i koleżaneczki co bierze miesięcznie 14 tysi pensji za nic nierobienie. My Elblążanie już mamy dosyć oglądana tych facjat. Precz z nimi.!!!!! Ile można wytrzymać i znosić te oplute twarze.!!! Rzygać się chce na widok tych skompromitowanych nierobów.!

 19. 19
  +1
  ~ zxcvb
  Wtorek, 06.02

  raptownie zaczeli się martwić, 8 lat siedzieli i ***zieli w stołki, a teraz bo zbliżają się wybory to się uaktywnili, śmiechu warte, WON>

 20. 20
  +1
  ~ MMM
  Wtorek, 06.02

  Platforma Obywatelska jest to organizacja oszołomów ludzi bez honoru i ambicji .Większość społeczeństwa nie chce was widzieć w POLSCE .Pakować graty i wyjazd do Waszego taty , DONALDA TUSKA .Nie długo będzie w kraju porządek dużo oszołomów stanie przed sądami .

 21. 21
  +1
  ~ JASNOWIDZ
  Wtorek, 06.02

  NOWOCZESNY . Nam takich sojuszników nie trzeba POLSKA JEST KRAJEM MĄDRYM I NIEZALEŻNYM, a ty cymbale pojęcia nie masz co piszesz o sojusznikach, Sojusz był modny za komuny, nam tego stwora nie potrzeba . Demokracja działa na zasadach prawdy , a w tych sojusznikach jest kłamstwo i same kanty . życzliwości nie ma za grosz . Myślę , że NOWOCZESNY teraz z rozumie CO TO JEST SOJUSZNIK . SOJUSZNIK JEST TO ,POLSKA OPARTA NA PRAWDZIE . !!!

 22. 22
  +1
  ~ jurek w.
  Wtorek, 06.02

  Jak można Premiera Morawieckiego zestawić z posłami ?

 23. 23
  --1
  ~ Rs
  Wtorek, 06.02

  Zxcvb nie wypowiadaj sie w imieniu elblążan bo nie masz do tego prawa. Tylko ślepy albo głupi nie widzi że pisdzielce prowadza nas w przepaść.

 24. 24
  --1
  ~ Rs
  Wtorek, 06.02

  Jasnowidz. Żaden kraj nie jest niezależny. Nawet USA,Rosja czy Chiny. Każdy liczy się z innymi. Tylko pisdzielcom wydaje się że jesteśmmy samotną wyspą jak mówił kurdupel.

 25. 25
  0
  ~ Rebecca
  Wtorek, 06.02

  Oddział we fromborku zaprasza na leczenie,

 26. 26
  +2
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 06.02

  Platforma Obywatelska to taki współczesny odpowiednik haniebnej targowicy. Przez ostatnie dwa lata swoje wysiłki skupili notorycznym podsycaniu antypolskich nastrojów w Europie i USA. Do nie dawna myślałem że są nadreprezentacją interesów Niemiec w polskim parlamencie, ale teraz widać że są również lobbystami interesów państwa Izrael. O ile można usprawiedliwiać zachowanie pani Gelert i pana Wcisły dyscypliną partyjną, to już próbę brylowania poprzez pisanie listu do premiera trzeba nazwać po imieniu - to jest postawa cynicznego łajdactwa wobec własnego narodu. Tacy ludzie powinni zniknąć z przestrzeni publicznej.

 27. 27
  +1
  ~ Turban
  Wtorek, 06.02

  Towarzyszu wcisla. Skąd ty możesz wiedzieć czy twoja troske podzielają elblążanie? Jakim prawem towarzyszu wypowiadajcie się za kilkadziesiąt tysięcy elblążan? I to wy towarzyszu wy którzy w Elblągu jesteście politycznym trupem, persona non gratta. Trupem który został odwołany w referendum które było skutkiem bedpowrotnej utraty zaufania społecznego. Jak macie towarzyszu obawy to wyjedzcie do Izraela albo do Niemiec.lapy precz od Polski! Wy już byliście i się nie sprawdzilisciie.

 28. 28
  +1
  ~ NIEPIS
  Wtorek, 06.02

  ustawa nareszcie wyraźnie określa to co ukraińskie bandy upa robiły zarówno z Żydami jak i Polakami. Do tego czasu nasze demokratyczne rządy nie zdobyły się na odwagę żeby walczyć o swoich a nie być wasalem rozpadającej się Ukrainy.

 29. 29
  +1
  ~ Ob
  Wtorek, 06.02

  Wcisła i Gelert specjalistami od polityki zagranicznej?Chyba po takim wystąpieniu to już tylko trampolina do Parlamentu Europejskiego?Zresztą apaszka,makijaż i fryzura jak u Róży Thun,a Wcisła to już od małego wzwyż w Tym parlamencie powinien być bez żadnej dyskusji.

 30. 30
  0
  ~ Do rebeca
  Wtorek, 06.02

  Pr skoncz wstydu oszczedz.

 31. 31
  0
  ~ Kowal
  Wtorek, 06.02

  Żaden z was i waszego skompromitowanego zaplecza nie dorasta Wroblewskiemu do piet, wasza przedwyborcza aktywność śmieszy i jest żenująca , a wasz tymczasowy kandydat rowniez powinien wygłosić mądrości na miare meza stanu ale jest na to tak samo cienki jak i wasze uwiklane zaplecze , too late

 32. 32
  +1
  ~ Mamakaroliny
  Wtorek, 06.02

  Teraz dopiero widać że PO to pejsikowi. Ten motorówka wygląda na rasowego czosnka. I dlaczego ta POwska szuja wypowiada się w imieniu Elblążan skoro sam jest z nowego dworu gdańskiego? POwska targowica robi się coraz bardziej agresywna. Boję się że niedługo zaczną się w nich budzić faszystowskie emocje i zaczną wybijać patriotów.

 33. 33
  +1
  ~ z demobilu :D
  Środa, 07.02

  Okazało się że te dwa ciemniaki co niczego nie potrafią załatwić dla swojego miejsca zamieszkania to V kolumna Izraela w Polsce. Polacy są dużo bardziej zagrożeni agresją finansową i propagandową Izraela i ich sojusznika USA niż ruską agresją. Ruski maja wystarczająco zajęcia z ochroną własnej d....., nie w głowie im podboje. Kiedy rzekomy sojusznik oczernia nas publicznie a rzekomy strategiczny przyjaciel straszy konsekwencjami nie przyjęcia publicznej obelgi z pocałowaniem reki, to ja p.... takich sojuszników i przyjaciół. Izrael rozpoczął z Polskim narodem wojnę hybrydową obliczoną na masowa grabież Pamiętajmy jednak że to PIS ściągnął Polakom na głowę wojska tego przyjaznego kraju USA który corocznie daje miliardy na armię Izraela a Polsce sprzedaje drogi sprzęt

 34. 34
  0
  ~ stara szkoła
  Środa, 07.02

  Tak jak przed wojną Polska ma tylko sprzedajnych sojuszników i bezwzględnych wrogów i co ciekawe nie jest to Rusek ani Niemiec

 35. 35
  +1
  ~ bluselka
  Środa, 07.02

  Jurek i Ela sa smieszni. Dostali sie na Wiejska i udrzylo im w gowe, ze sa ekspertami geo-polityki i dyplomacji...buhahaha

 36. 36
  +1
  ~ zxcvb
  Środa, 07.02

  Rs milcz typie i paszoł won razem z nierobem Wcisłą i jego koleżanką Gelert. Dosyć oglądania tych miernot przez tyle lat!

 37. 37
  +1
  ~ jaaaaaaaaaaaaa
  Środa, 07.02

  Płaczliwe Oszołomy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.