Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Elbląg: Pracowników szkół czekają podwyżki. Nie wszyscy dostaną tyle samo [aktualizacja]

25.02.2024, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Pracowników szkół czekają podwyżki. Nie wszyscy dostaną tyle samo [aktualizacja]

Pracowników elbląskich szkół, przedszkoli i żłobków czekają podwyżki płac. Średnio 500 zł na 1 etat. Wiadomo już jednak, że niektórzy mogą liczyć na więcej, a inni na zdecydowanie mniej. Taki podział budzi wątpliwości.

 

 


Zaplanowane przez prezydenta podwyżki dla pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych wywołują pytania. Wprowadzona standaryzacja oznacza, że np. szatniarze, informatycy, kierowcy, sprzątaczki, czy magazynierzy mogą dostać podwyżkę nie wyższą niż 300 zł. Na drugim biegunie znajdują się m.in. księgowi, administratorzy baz danych, zastępcy dyrektorów i pracownicy Elbląskiego Centrum Usług Wspólnych. Ich płace mogą wzrosnąć nawet o 700 zł. Dokładną listę publikujemy poniżej. Taki podział budzi u niektórych wątpliwości. W tej sprawie do redakcji napisała Czytelniczka info.elblag.pl.

 

 

 

 

Jakie prawa mają dyrektorzy elbląskiej oświaty? Taką wiedzę można uzyskać z pism, jakie otrzymały szkoły dotyczące podwyżek wynagrodzenia pracowników administracji i obsługi oraz podpisane przez Prezydenta Miasta Elbląga pana Witolda Wróblewskiego. Pierwsze z nich bardzo rzeczowe i dające swobodę działania dyrektorom informuje, że z wyjątkiem nauczycieli pracownikom administracji i obsługi przyznano podwyżki wynagrodzeń w wysokości 500 zł do wynagrodzenia zasadniczego. Dyrektorzy mogli zarządzać tymi środkami według swojego uznania. Szczęście to nie trwało długo. 14 lutego dyrektorzy (miejskich jednostek organizacyjnych, w tym szkół - przyp. red.) otrzymali pismo wstrzymujące przydzielania podwyżek. Szczegółowe wytyczne zostały zawarte w dwóch pismach w dniu 16.02.2024 r. Jakie było wówczas ich zdziwienie. Dyrektorzy zostali pozbawieni swoich praw

 

 

- pisze w liście skierowanym do redakcji osoba, która poinformowała info.elblag.pl o sprawie.

 

 

 

- Urząd opracował standaryzację, która została podzielona na cztery grupy oraz tym grupom przypisano odpowiednie stanowiska wraz z wynagrodzeniem. Pierwsza grupa może otrzymać 300 zł, druga 400 zł, trzecia 600 zł i czwarta 700 zł. Jest jednak pewne, ale. Standaryzacja ta nie opiera się na Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22.05.2023 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, ponieważ zalicza niektóre stanowiska przyporządkowane jako urzędnicze do stanowisk obsługi, np. informatyk oraz odwrotnie stanowisk obsługi do urzędniczych, np. lekarz, pielęgniarka, intendent itd. Wyróżnia w sposób jednoznaczny pracowników Centrum Usług Wspólnych – najwyższe wynagrodzenie. Poróżnia tym samym pracowników szkół z pracownikami CUW - przekonuje Czytelniczka.

 

 


Rzeczywiście. Pismo w sprawie planowanych podwyżek prezydent Elbląga skierował w połowie lutego do dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych. - W związku z kontynuowaną polityką płacową w zakresie wzrostu wynagrodzeń pracowniczych w elbląskiej sferze samorządowej uruchamiam od 1 kwietnia 2024 roku środki przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych zatrudnionych w miejskich jednostkach organizacyjnych (z wyjątkiem nauczycieli wynagradzanych według odrębnych przepisów prawnych) w wysokości 500 zł wynagrodzenia zasadniczego średnio na etat - informował Witold Wróblewski w piśmie z 13 lutego. Prezydent zaznaczył również, że "we wskazanych podwyżkach wynagrodzeń pracowników należy uwzględnić kryteria określone w kodeksie pracy art. 18 paragraf 1,2, 3 a w szczególności kwalifikacje zawodowe, praktykę, doświadczenie zawodowe, a także porównywalną odpowiedzialność i wysiłek".

 

 

 

W ślad za pierwszym pismem do dyrektorów placówek oświatowych trafiły kolejne, wśród nich znalazły się wytyczne dotyczące przydzielania podwyżek. Pracowników podzielono na cztery grupy.

 

 

Przedmiotową standaryzację wprowadza się w celu zapewnienia utrzymania wynagrodzeń zasadniczych na danych grupach stanowisk na jednolitym poziomie. Powyższe działanie zapobiegnie powstawaniu różnorodnych systemów przydziału wynagrodzeń w jednostkach oświatowych, żłobkach i jednostce świadczącej obsługę dla oświaty oraz pozwoli uniknąć różnic w wynagrodzeniu dla osób zajmujących takie samo stanowisko

 

 

- czytamy w piśmie do dyrektorów.

 

 

Poprosiliśmy miasto o komentarz w tej sprawie. Na odpowiedź w tej sprawie czekamy. Do tematu wrócimy.

 

 

Wprowadzona standaryzacja: I grupa (obsługa - podwyżka do 300 zł) — konserwator, szatniarz/starszy szatniarz, informatyk, woźny/ starszy woźny, kierowca, opiekun dowozu, woźne oddziałowe, pomoc nauczyciela, sprzątaczka, portier/ starszy portier, dozorca, diagnosta mechanik, ślusarz, laborant (CKZiU), magazynier, starsza pokojowa, pokojowa, starszy magazynier, magazynier, konserwator, pracownik do prac lekkich, praczka; II grupa (kuchnia - 400 zł) - kucharz, pomoc kuchenna, szef kuchni; III grupa (administracja, stanowiska opieki nad dziećmi w żłobkach - 600 zł) - kierownik gospodarczy, kierownik administracyjny,
kierownik kancelarii, sekretarz, specjalista ds. kadr, pomoc administracyjna, referent, specjalista ds. administracyjnych, specjalista, specjalista BHP (ZSiPS,intendent,SOSW 1), technolog, archiwista, starszy opiekun, młodszy opiekun, starsza pielęgniarka, pielęgniarka, fizjoterapeuta, logopeda, lekarz; IV grupa (stanowiska urzędnicze - 700 zł) - specjaliści ds. płac, specjaliści ds. księgowości, administrator baz danych, główny specjalista/ starszy inspektor w działach płac i księgowości, inspektor ochrony danych, kierownik działu, główny księgowy, zastępca dyrektora, dyrektorzy żłobków, ECUW.

 

 

 

AKTUALIZACJA

 

 

 

Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu:

 

 

W związku z kontynuowaną polityką płacową w zakresie wzrostu wynagrodzeń pracowniczych w elbląskiej sferze samorządowej, od 1 kwietnia Prezydent uruchomił środki przeznaczone na podwyżki dla pracowników samorządowych zatrudnionych w miejskich jednostkach organizacyjnych. Jednostki otrzymały pulę środków na podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 zł na etat przeliczeniowy.

 

Dysponentem podwyżek jest dyrektor jednostki organizacyjnej, który przyznaje podwyżki zgodnie z kryteriami określonymi w Kodeksie Pracy i regulaminem wynagradzania, szczególnie biorąc pod uwagę kwalifikacje, a także porównywalną odpowiedzialność, wysiłek i zaangażowanie. Podwyżki dotyczą 2255 osób, planowany koszt w 2024 roku to ok. 14 500 000 zł. Jeśli chodzi o pracowników administracji i obsługi w placówkach oświaty po wielokrotnych wyrównaniach do najniższej krajowej nastąpiło spłaszczenie wynagrodzeń, w związku z tym faktycznie zaproponowane zostały tabele, aby zróżnicować podwyżki zgodnie z kwalifikacjami. Należy jednak podkreślić, że we wszystkich jednostkach pozostała kwota średnia 500 złotych na etat. Tam, gdzie pula środków nie zostanie wykorzystana, dyrektorzy rozdysponują środki zgodnie z regulaminem wynagradzania, o czym zostali poinformowani.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (50)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +35
  ~ farsa
  Niedziela, 25.02

  następna farsa! a to proste dzielimy na tych których uznajemy i na tych , których nie uznajemy ! co z pracą, doświadczeniem , zaangażowaniem nie ma nic wspólnego! czas w końcu przyjrzeć się tym pseudo zasadom bo to nie prywatny folwark!

 2. 2
  +28
  ~ zabawa się kończy!!
  Niedziela, 25.02

  POdwyżki od lat to dla jednych nagroda a dla drugich kara za narażenie się układowi i nie trzymania palca we " właściwym" miejscu 1 Miejmy nadzieje ze po 7 kwietnia szczegółowo przyjrzymy się budżetowi i finansom oraz tej "równości" w klasyfikowaniu pracowników! zabawa się kończy!

 3. 3
  +27
  ~ warto sprawdzić!
  Niedziela, 25.02

  chyba czas najwyższy przyjrzeć się POwyżkom dyrektorów a jak niesie wieść gminna były POkaźne , sprawdzić trzeba po ile i ile razy ! Czy była rozrzutność? bo PODOBNO BRAKUJE PIENIEDZY??? Bardzo dobry artykuł i informacja dla nas !

 4. 4
  +9
  ~ ===================
  Niedziela, 25.02

  To jakiś kicz!

 5. 5
  +18
  ~ dymający Janusz
  Niedziela, 25.02

  Ostatnia lewicowa decyzja Nowaka. Janusza. Przecież lewicowy Janusz wie lepiej niż dyrektor szkoły czy placówki kto i jak pracował i na ile podwyżki zaskakuje. Raz, że kwota powala, to jeszcze jeden dostanie super a drugi prawie nic. Więcławska ma ostatni stosunek ze szkołą a Janusz na odchodne wydymał nie lubiący go personel szkół.

 6. 6
  +10
  ~ Pracownik
  Niedziela, 25.02

  Zzm w Elblągu czekamy na pieniądze 💸💰 od Ewy na 500 na głowę

 7. 7
  +13
  ~ Fantomas
  Niedziela, 25.02

  Urząd POdobno też negocjuje -;))))))

 8. 8
  +13
  ~ POdziękujemy
  Niedziela, 25.02

  Całkiem elegancko żegna się stara nomenklatura , to taka subtelna pieszczota pracownika !

 9. 9
  +21
  ~ do Dymający Janusz
  Niedziela, 25.02

  Januszek wydymał wszystkich, personel, ale i podzwonną zmanipulowaną lewicę, skompletował dwie rady nadzorcze, ma apetyt to sejmik, chociaż to czekaj tatka latka

 10. 10
  +13
  ~ elon
  Niedziela, 25.02

  Rozumiem, że Dyrektorzy byli obecni przy dzieleniu pracowników na lepszych i gorszych?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1750328540802