Sobota, 25.03.2023, Imieniny: Maria, Wienczyslaw, Ireneusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląg: Miasto rezygnuje z planowanych inwestycji. Wiemy dokładnie, z których

22.11.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Miasto rezygnuje z planowanych inwestycji. Wiemy dokładnie, z których
Fot. Paweł Friedrich

Miasto zrezygnowało z ośmiu zaplanowanych na przyszły rok inwestycji. Budowa obrotnicy w elbląskim porcie, połączenia drogowego pomiędzy ul. Częstochowską i ul. Legionów i zakup nowych tramwajów to przykłady. Na co jeszcze w 2023 r. zabraknie pieniędzy?

 

 

Projekt budżetu Elbląga na 2023 roku poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek (21 listopada) w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbył się poświęcona mu debata. 

 

 

Przyszłoroczny budżet Elbląga, jak już zapowiadano, ma być najtrudniejszym w historii naszego samorządu i aby go spiąć Miasto musiało zrezygnowaćz kilku zaplanowanych wcześniej inwestycji. W poniedziałek (21 listopada), podczas debaty budżetowej, dowiedzieliśmy się dokładnie, o które zadania chodzi. 

 

 

Miasto przekłada w czasie realizację ośmiu inwestycji. Większość nich dotyczy zadań drogowych. Są to: rozbudowa ul. 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego, budowa połączenia drogowego pomiędzy ul. Częstochowską i ul. Legionów, rozbudowa Al. Jana Pawła II, a także budowa nowego połączenia drogowego, wraz z budową mostu, w ramach poprawy dostępności do węzła drogowego Elbląg Południe na skrzyżowaniu dróg S7 i S22. 

 

 

Wśród inwestycji, których miasto w przyszłym roku nie planuje rozpocząć, jest również: zakup 5 wagonów tramwajowych, budowa kolejnego przedszkola modułowego, budowa infrastruktury informatycznej wraz z monitoringiem wizyjnym miasta oraz budowa obrotnicy w ramach rozbudowy Portu Morskiego. 

 

Władze Miasta podkreślają, że realizacja części tych zadań może jednak rozpocząć się w 2023 roku, pod warunkiem, że uruchomione zostaną środki unijne i do Elbląga napłyną dodatkowe pieniądze.

 

 

Niestety braki w dochodach, coraz większe wydatki spowodowane, chociażby drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej powodują, że po zabezpieczeniu najważniejszych potrzeb, mamy dużo mniej środków na inwestycje. Nie wszystkie inwestycje zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej ujęte są w budżecie na 2023 rok. To również z tych powodów, że nie powstał jeszcze KPO, czy nie skończyły się negocjacje związane RPO. Mamy nadzieję, że w trakcie roku budżetowego te projektu ruszą i te inwestycje, które zostały odsunięte w czasie, też będą mogły być rozpoczęte w roku 2023

 

- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga (podczas debaty z powodu choroby nieobecny był prezydent Witold Wróblewski).

 

 

Wydatki inwestycyjne zaplanowane w projekcie budżetu na rok 2023 opiewają na łączną kwotę 26 252 850 zł. O tym, na co te pieniądze zostaną wydane, pisaliśmy TUTAJ

 

 

Podczas wczorajszej debaty zaniepokojenie radnych, jeśli chodzi o inwestycje z których zrezygnowano, wzbudził brak w projecie budżetu rozbudowy portu w Elblągu. 

 

 

Wszyscy mamy nadzieję, że środki unijne zostaną uruchomione i popłyną szerokim strumieniem również do naszego samorządu

 

- mówiła radna Elżbieta Banasiewicz (PiS) i pytała o to, jakie środki ma zabezpieczone na wkład własny inwestycji związanych z rozwojem elbląskiego portu.

 

 

Skarbnik miasta Rozalia Grynis zapewniała, że "mamy rezerwę na dofinansowanie inwestycji unijny, które nie są imiennie wskazane.

 

 

Z kolei radny Rafał Traks (PiS) podkreślał, że są w projekcie inwestycje, które można odłożyć w czasie i realizować inne, ważniejsze, jak np. rozwój portu. - Mamy w projekcie połączenie ul. Zw. Jaszczurczego z Al. Grunwaldzką. Nie wydaje mi się, żeby to było, aż tak priorytetowe zadanie. Tak samo pod znakiem zostaje budowa miejsc parkingowych w obszarze Starego Miasta. Wydaje mi się, że w tej części miasta parkingi są zabezpieczone - dodał radny. 

 

 

Projekt budżetu Elbląga na 2023 rok znajdziemy TUTAJ. Głosowanie nad nim odbędzie się w grudniu, podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Debata na temat Budżetu Miasta na rok 2023 ( zdjęć 29 )
Dodano: 2022-11-22 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Co takiego
  Wtorek, 22.11

  To my z was też zrezygnujemy w referendum. Nigdy więcej takich w U M ratuszu.

 2. 2
  +14
  ~ Fan Gargamela z PO
  Wtorek, 22.11

  Ruchy pozorne i rolowanie? A co się stało, że ten co jak pekińczyk łapał za nogawki Wielkiego Ptaka we wcześniejszej kadencji siedzi potulny jak baranek ? Naprawdę wszystko mu teraz pasuje po tym jak nastąpił deala i Michałek został wickiem?

 3. 3
  +18
  ~ kww wysłuchał i machnie
  Wtorek, 22.11

  Panie Nowak, a ja śmiem twierdzić, że te "odrzucone inwestycje" nigdy nie były zaplanowane do realizacji a używano ich tylko jako tarczę do walki ze wszystkimi którzy domagali się od RM i prezydenta aktywności w pracy. ja ogłosiłem sąsiadom, że kupuję Roys rolsa i teraz gdy pytają "kiedy zobaczymy" powiadam że zrezygnowałem bo kupię elektrycznego mercedesa. Czy "radni" kww i PO mieli jakieś pytania czy tylko przyszli na darmową siłownię z wymachami rąk?

 4. 4
  +10
  ~ fotel i mania
  Wtorek, 22.11

  Gargamelu - taka klasa ludzi, że za kasę wejdą w każdą sztolnię. A zasady, etyka, osobowość? Obce.

 5. 5
  +16
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 22.11

  Czyli rozwój portu niby najważniejszy, ale inwestycja z obrotnicę skreślona. O co tak narpawdę chodzi tym ludziom i czemu podkopuja rozwój miasta? Oni od początku byli przecwini przekopowi, a niby wladze dbające o potencjał miasta.

 6. 6
  +1
  ~ dyszą
  Wtorek, 22.11

  Popatrzcie na "radnych" - sami młodzi, czujący miasto i jego potrzeby, nie tetrycy "po nas choćby potop". Ciekawe , że pisiści się zaktywizowali skoro jud za nich wykona robotę i wywiezie Jagnę za figurę.

 7. 7
  +5
  ~ zorro
  Wtorek, 22.11

  wydział edukacji z szefową zapełnij salę swoimi podwładnymi ? Tragedia

 8. 8
  +8
  ~ ad
  Wtorek, 22.11

  Mieszkańcy popatrzcie na zdjęcia... kogo widzicie ??? Sami starzy ludzie, oderwani od rzeczywistości z umysłami tkwiącymi jeszcze w komunie. Od lat te same mordy, przecież tego administrowania miastem nawet nie można nazwać zarządzaniem. Mieszkańcy opamiętajcie się i nigdy więcej nie wybierajcie takich gamoni. Degradacja miasta postępuje. To są hamulcowi wszelkiego rozwoju, miasto się wyludnia a inwestycje, jak we wsi, gdzie mieszka 2500 mieszkańców. Odwołajmy tych nieudaczników w referendum !

 9. 9
  +8
  ~ Elblążanin
  Wtorek, 22.11

  Do Wszystkich mających uwagi do „wieku”: koncentrujcie się na kompetencjach lub ich braku. Też kiedyś będziecie starzy. Nie wprowadzajcie segregacji ludzi. Jeśli jesteście młodzi, bierzcie sprawy w swoje ręce. Startujcie w wyborach. Dzisiaj łatwo można wskazać np. w RM i starych i młodych, których wartość dodana wnoszona do troski o rozwój miasta jest żadna. Ale to nie wiek, tylko kompetencje lub ich brak. Szanujmy siebie i innych.

 10. 10
  +2
  ~ POlak
  Wtorek, 22.11

  Partie które rządzą w Elblągu - PO, Lewica i PSL to DNO.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2092390060425