Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rewitalizacja kąpieliska, rozbudowa portu... Na te inwestycje czekamy od lat i jeszcze poczekamy?

16.11.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rewitalizacja kąpieliska, rozbudowa portu... Na te inwestycje czekamy od lat i jeszcze poczekamy?

Elblążanie mogą zapomnieć o rewitalizacji kąpieliska przy ul. Spacerowej, budowie stadionu lekkoatletycznego czy nawet przebudowie ul. 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego? W projekcie przyszłorocznego budżetu wydatki inwestycyjne zaplanowano na poziomie ponad 26 mln zł. To nie wystarczy na realizację dużych przedsięwzięć, na które mieszkańcy czekają od lat. 

 


Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zapowiedział już, że budżet na 2023 rok będzie najtrudniejszym w historii naszego samorządu i Miasto, aby go spiąć, zrezygnuje z części inwestycji. Których dokładnie? Włodarz wymienił tylko przebudowę ulicy 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego (w planach jest jej poszerzenie). 

 

 

Mamy dokumentację projektową, już mieliśmy przetarg, ale musieliśmy się z tego wycofać

 

- mówił o przebudowie ul. 13. Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego Witold Wróblewski, podczas konferencji prasowej, 15 listopada.

 

 

Prezydent nie chciał podać innych przykładów inwestycji, z których Elbląg zrezygnuje w przyszłym roku. Jak zaznaczył, więcej na ten temat powie podczas debaty budżetowej, która odbędzie się 21 listopada. Wystarczy jednak spojrzeć na projekt budżetu na 2023 rok, aby zorientować się, czego tam może brakować. 

 

 

Inwestycją, na którą elblążanie czekają najbardziej, jest rewitalizacja kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Zadanie to zostało ujęte w przyszłorocznym budżecie, ale to tylko kwota 2 mln zł, która nie wystarczy na jego realizację (całość przedsięwzięcia oszacowano na ok. 75 mln zł). Ta sytuacja najpewniej zmieni się jeśli Miasto otrzyma obiecane 65 mln zł z II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Te pieniądze jeszcze nie zostały przekazane elbląskiemu samorządowi. 

 

 

W projekcie budżetu nie znajdziemy natomiast zadań związanych z rozbudową i modernizacją elbląskiego portu. Czy to oznacza, że elbląski samorząd mimo otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nie planuje inwestować w rozwój portu? Najpewniej nie, ale i z tym tematem Miasto wstrzymuje się do momentu, gdy otrzyma środki zewnętrzne (w tym przypadku to dofinansowanie z funduszy unijnych).

 

 

Kolejnym elementem, który odbija się na samorządzie, jest brak do tej pory podpisania Krajowego Planu Odbudowy, tam mamy przygotowane projekty i niektóre inwestycje nie musielibyśmy realizować z pieniędzy własnych, moglibyśmy wykorzystać pieniądze unijne, co również byłoby czynnikiem podwyższającym możliwości inwestycyjne miasta. W ślad za tym czekamy również na podpisanie z Funduszu Spójności a lata 2021-2027 Regionalnych Programów Operacyjnych. Przypomnę, że tylko w samym ZIT mamy ok. 40 mln euro, na które mamy przygotowane tematy i oczekujemy, abyśmy mogli je realizować (wśród nich jest właśnie rozwój portu - przyp. red.)

 

- podkreślał wczoraj W. Wróblewski. 

 

Wśród zaplanowanych na 2023 rok inwestycji próżno również szukać np. zapowiadanego jakiś czas temu przekształcenia stadionu przy ul. Krakusa w obiekt lekkoatletyczny. 

 

 

Na jakie inwestycje więc Miasto zamierza wydać w przyszłym roku ponad 26 mln zł?

 

Najwięcej zadań dotyczy infrastruktury drogowej. Ponad 6 mln zł (z tego ponad 3,8 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg) zaplanowano na dokończenie pierwszego etapu budowy ul. Wschodniej. 350 tys. zł przeznaczono na przygotowania do przebudowy mostu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, nad rzeką Elbląg, a kolejne 450 tys. zł na przebudowę mostu nad rzeką Fiszewką, w ciągu ul. Warszawskiej. To jednak kwoty zbyt małe, aby myśleć o tym, że prace na obu obiektach rozpoczną się w 2023 r.  

 

Pod znakiem zapytania stoi również budowa w przyszłym roku nowego połączenia drogowego ul. Związku Jaszczurczego z Al. Grunwaldzką. Koszt całej inwestycji Ratusz oszacowała na 3,6 mln zł. Nadal nie rozstrzygnięto ogłoszonego w październiku przetargu na jego wykonanie. Wszystkie złożone w postępowaniu oferty ją przekraczają. Z kolei w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na ten cel tylko 880 tys. zł. 

 

530 tys. zł Miasto wyda na budowę ścieżki rowerowej i remont chodnika na odcinku al. Grunwaldzkiej, od ul. Sadowej do wjazdu na parking hali widowiskowo-sportowej. Planuje również modernizację ul. Radomskiej (200 tys. zł), odnowę nawierzchni ul. Oboźnej (250 tys. zł) oraz budowę kolejnych miejsc postojowych na Starym Mieście (750 tys. zł). W projekcie budżetu znalazła się także budowa miejsc postojowych przy szpitalu miejskim na ul. Komeńskiego (500 tys. zł, całe przedsięwzięcie ma kosztować blisko 4 mln).

 

Sporo w przyszłym roku Miasto wyda na rewitalizację parków (łącznie blisko 4,7 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowi unijne dofinansowanie). 1,8 mln zł zaplanowano na rewitalizację Wyspy Spichrzów w Elblągu, terenu przeznaczonego pod inwestycje Programu Fabryka, 1 mln 870 tys. zł pochłonie zakup 1 mln na zakup sprzętu komputerowego w ramach programu cyfrowa gmina, a 600 tys. zł rozbudowa cmentarza Dębica. Wśród przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych znalazły się również zadania, które muszą zostać zrealizowane z budżetu obywatelskiego, wśród nich np. rewitalizacja terenu zielonego oraz remont chodnika obok biblioteki przy ul. Piłsudskiego (500 tys. zł). 

 

Łącznie wydatki inwestycyjne z budżetu zaplanowane na rok 2023 wynoszą 26 252 850 zł. 

 

 

Debata budżetowa odbędzie się 21 listopada, o godz. 15 w Urzędzie Miejskim w Elblągu (sala sesyjna). Projekt przyszłorocznego budżetu Elbląga znajdziemy TUTAJ.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ Tfu...
  Środa, 16.11

  Pierdzielenie o szopenie ze tka napisze, rewitalizacja kąpieliska nikt nie zrobił od lat, nikt palcem nie ruszył od lat, gdy nie było inflacji, pandemi, teraz się zalaniaja, trudnymi czasami. Był czas był moment by to zrobić. Dno!!!!

 2. 2
  +20
  ~ Czyżby
  Środa, 16.11

  My czekać nie zamierzamy był czas by to wykonać. My po prostu was wygonimy z U M ratusza. REFERENDUM.

 3. 3
  +13
  ~ 100% elblążanin
  Środa, 16.11

  Było naprawdę dużo czasu.....

 4. 4
  +4
  ~ Mietek
  Środa, 16.11

  Czas na podgrzewaną murawe na stadionie Olimpii!

 5. 5
  +6
  ~ jest nadzieja
  Środa, 16.11

  ważne że Witold zostanie reszta może poczekać

 6. 6
  +17
  ~ Mama Karoliny
  Środa, 16.11

  Czy winni doprowadzenia tego odkrytego basenu do ruiny zostaną wreszcie pociągnięci do odpowiedzialności? Czy zostaną postawione zarzuty niegospodarności i ruszą ich procesy? Elblążanie na to czekają!

 7. 7
  +8
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 16.11

  Coś mi się wydaje, że będzie tam niezły ubaw, a więc przyjdę.

 8. 8
  +13
  ~ Jamaleg
  Środa, 16.11

  Zamiast inwestycji które miały służyć mieszkańcom Wróbel pewnie znów wybuduje kolejny pomnik przy jednej z najruchliwszyh dróg w mieście gdzie żeby zrobić imprezę składanie wieńców trzeba zablokować ruch na tej ulicy. Lub powoła kolejnego kolesia na stanowisko jego vice.

 9. 9
  --7
  ~ jarosław
  Środa, 16.11

  Trochę nie rozumiem tematu - Ratusz nie ma pieniędzy na inwestycje j.w. . Przecież na rewitalizację kąpieliska pieniądze latem 2022 obiecał rząd PiS - 60 mln . Ponadto od miesiąca słyszymy w TV i Radio o rządowym programie dla rozwoju dzieci i młodzieży polegającym na budowie żłobków, przedszkoli i szkół , także proszę bez paniki ,juz od stycznia 2023 to wszystko bedzie się działo na ogromną skalę równoczesnie z wsparciem miast ,ktore tak ,jak Elbląg utraciły status wojewodzki , oraz trwa budowa 100 obwodnic , nowych linii kolejowych i autobusowych . Tak więc zdecydowanie więcej zaufania i wiary w działania rządu .

 10. 10
  --2
  ~ Realista1
  Czwartek, 17.11

  "dokończenie pierwszego etapu budowy ul. Wschodniej. 350 tys. zł" po co to bylo w ogole zaczynac jak byl taki opór spoleczny. Za te kase trzeba bylo porzerzyc ul. 13 pulku i bysmy mieli jakies odciazenie Bema. A tak bedzie ślepy odcinek ul. Wschodniej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1586511135101