Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Już 4 budki dla pszczół powstały na terenie placówek szkolno-wychowawczych w naszym mieście

16.05.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Już 4 budki dla pszczół powstały na terenie placówek szkolno-wychowawczych w naszym mieście
fot. Patryk Mamczyński

Dziś, 16 maja, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej, zamontowano budkę dla pszczół. Podczas wydarzenia rozdano dyplomy i tablice edukacyjneczterem innym placówkom, na terenie których powstały domki dla pszczół.
 

Serdecznie dziękuję za inicjatywę, która powstała, ponieważ już od dłuższego czasu mówimy o zdrowym żywieniu o szacunku do przyrody. Wszystkie dziania, które ukierunkowane są w stronę natury, w tej chwili wracają do łask. Cieszę się, że ta inicjatywa przeniosła się do Elbląga. Mamy już uchwałę rady, która umożliwia stawianie uli w mieście, czy na dachach domów, bloków. Okazuję się, że te miody, które zbierane są w miastach, mają lepszą jakość niż te zbierane na polach

- mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Kampania edukacyjna dotycząca pszczół ma na celu rozwój pszczelarstwa w miastach, jak również edukacje dzieci i młodzieży w zakresie procesów dzięki, którym możemy delektować się miodem, używać wosku i wszystkich innych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Kampania zakłada również dbałość o środowisko i świadomość społeczną dotyczącą źródeł naturalnych dobrodziejstw.

Nie korzystamy tylko z miodu, ale również z innych produktów wytwarzanych przez te owady. Ktoś kiedyś pwoiedział, że gdyby nie było zapylenia, to nie byłoby owoców, a jak nie będzie pszczół, to koniec świata będzie blisko

- dodał Prezydent Elbląga.

Inicjatywa rozwoju pszczelarstwa miejskiego jest dość nowym przedsięwzięciem prowadzonym w naszym miejsce. Dzięki tworzeniu miejsc pobytu dla pszczół, w zeszłym roku Elbląg otrzymał tytuł miasta przyjaznego pszczołą.

Dzięki pomocy prezydenta, kupiliśmy kilkadziesiąt matek pszczelich, które będą tworzyć rodziny an terenie Elbląga. W granicach naszego miasta znajduje się 12 pasiek. Myślę, że współpraca, która właśnie nabiera rozpędu, będzie trwać bardzo długo

- mówił Andrzej Kosecki, członek Związku Pszczelarskiego Terenowego Koła w Elblągu.

Choć kampania dotycząca pszczół dopiero nabiera rozpędu, już w 4 placówkach w Elblągu powstały już domki dla owadów. Dziś dyplomy za zamontowanie budek pszczelich na terenie palcówki otrzymało Przedszkole nr 26, Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Niepubliczne Przedszkole „Wiki".

W działaniach, które podejmujemy, staramy się działać kompleksowo. Nie tylko w kwestii legislacji, prawnych, ale także działań edukacyjnych, konkursów. Mamy nadzieję, że inicjatywa rozwoju pszczelarstwa wciąż będzie się rozwijać w dobrym kierunku

-mówiła Daria Bieńkuńska, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska.

Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że inicjatywa powstania w placówkach oświatowych hoteli dla pszczół jest bardzo dobrym pomysłem. W działania na rzecz edukacji uczniów elbląskich szkół włączyły się Związki Pszczelarzy z naszego regionu, dla których ważne jest zwiększanie liczebności pszczół i innych owadów zapylających.

Dziś coraz mniej osób potrafi docenić istnienie owadów zapylających. Każdy z nas chciałby mieć ładne kwiaty, pomidory, truskawki, a nie do końca wie dzięki komu je mamy. Dzięki pszczołom zyskujemy naprawdę wiele, warto zadbać o te małe naturalne fabryki

-mówił Ryszard Mówiński, skarbnik Regionalnego Związku Pszczelarzy.

Dzisiejsze wydarzenie nie obyło się bez oprawy artystycznej. Przedstawienie i teatrzyk kukiełkowych o pszczółkach wykonali podopieczni SOSW nr 2 w Elblągu.

Na czerwiec przewidziane są warsztaty dla uczniów placówek szkolnych i szkolno-wychowawczych, które prowadzone będą przez Związek Pszczelarstwa w Elblągu.

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Galeria - " Już 4 budki dla pszczół powstały na terenie placówek szkolno-wychowawczych w naszym mieście " ( zdjęć 48 )
Dodano: 2019-05-16 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Elblążanka
  Czwartek, 16.05

  Piękna inicjatywa :) Oby takich więcej dla dzieci :)

 2. 2
  --2
  ~ Fajnie
  Czwartek, 16.05

  A pszczoły powinny dac lekcje nauczycielom za strajk. Rzadlic ile się da belfrow.

 3. 3
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 16.05

  Bardzo mądra i ciekawa oraz potrzebna inicjatywa!

 4. 4
  --1
  ~ a co z ceną ciepła?
  Czwartek, 16.05

  Rodzice, dzieci, nauczyciele, ochrona środowiska - jesteście wielcy ! I oto on, najbardziej bzykająca pszczółka robiąca miejski miód, przymierzył się do chatki jako koreański truteń. Flap w ulu - tego w serialach jeszcze nie było. kat na idiotów pieje z zachwytu ale nic nie napisze,że ta inicjatywa by nic nie znaczyła gdyby nie nasz "prezydent". jego krąg zainteresowań i głębokiej wiedzy poszerzył się o oczekiwanie na miodzik. Po minie widać, że łasuch z niego! A kto do cholery w tym czasie rządzi miastem? Jutro wiesiek otwiera skrzynkę piwa i zaprasza administratora.. Pojutrze sąsiad na działce wędzi boczek i zaprasza witusia. W poniedziałek ... . Pszczoła, to pracowite, uczciwe, prawdomówne stworzenie, prawie jak nasz administrator.Szkoda, że chatki były puste, bo ..

 5. 5
  +1
  ~ Cykor
  Czwartek, 16.05

  Oby nie żądliły za bardzo, strasznie się tych cholerstw boję, nie można było w lesie postawić?

 6. 6
  +1
  ~ Gucio i Maja
  Czwartek, 16.05

  ~Cykor - no i bardzo bzykają, dlatego sprawa ich zamieszkania jest nadzorowana z najwyższego szczebla przez samego głównego trzmiela, bąka który brzdąka, lub trutnia.

 7. 7
  0
  ~ Do Fajnie
  Czwartek, 16.05

  ŻĄDLIĆ ile się da NIEUKÓW. Ha ha ha, jakie „ byki” ortograficzne.

 8. 8
  0
  ~ ikiv
  Piątek, 17.05

  Pszczoły zamieszkują w ulach - w budkach ptaki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.