Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski blokuje podwyżki dla pracowników UM?

04.04.2024, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski blokuje podwyżki dla pracowników UM?

Brak porozumienia między MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych przy Urzędzie Miejskim a Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim. - Argument pana prezydenta dotyczący blokowania podwyżek płac w wyniku sporu zbiorowego ma wyłącznie polityczny charakter - stwierdza Aleksandra Żuchowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej.
 

 


W trakcie negocjacji ze związkiem w sprawie podwyżek Prezydent Elbląga Witold Wróblewski przyznał, według uznania, nagrody dyrektorom departamentów. Na ten cel z kasy miasta przeznaczył ponad 75 tys. zł.

 

 
Związkowcy złożyli pismo do Prezydenta, w którym stwierdzono: „MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych przy Urzędzie Miejskim w Elblągu składa stanowczy protest przeciwko rozdysponowaniu przez pracodawcę środków z funduszu płac na nagrody dla Dyrektorów Departamentów Urzędu Miejskiego w Elblągu, bez uzgodnienia zasad podziału tych środków z zakładowymi organizacjami związkowymi"


Włodarz naszego miasta wystosował swoje stanowisko w tej sprawie, które zostało opublikowane w jednym z elbląskich mediów. Prezydent Witold Wróblewski w swoim oświadczeniu zapewniał, że „podczas spotkań, z moimi przedstawicielami, dotyczących uzgodnienia zasad podziału środków na wynagrodzenia pracowników Urzędu Miejskiego w Elblągu w 2024 r. kwestia średniej kwoty podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Urzędu w tej samej wysokości, jak dla pozostałych pracowników elbląskiej sfery samorządowej tj. 500 złotych brutto na 1 etat co do zasady została uzgodniona”.

 

 

NSS Solidarność rozpoczynając rozmowy płacowe wystąpił z inicjatywa podwyższenia płac o 1000 zł na każdego pracownika. Żądanie to wynikało z wysokiej inflacji i znacznego wzrostu kosztów utrzymania. Mała być to więc tak zwana „podwyżka inflacyjna”. Nieprawdą jest, że podczas negocjacji nastąpiło uzgodnienie kwoty 500 zł podwyżki

 

 

– wyjaśnia Aleksandra Żuchowska.

 


W dalszej części oświadczenie włodarz naszego miasta stwierdził, że „Pani Przewodnicząca dwukrotnie informowała, że podpisze protokół z uzgodnień, gdy podwyżka wynagrodzenia zasadniczego wyniesie dla wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego w Elblągu jednakowo po 500 złotych brutto na 1 etat. Jedyną nierozstrzygniętą podczas ww. spotkań kwestią była moja propozycja dotycząca podziału kwoty 500 złotych brutto podwyżki: na część obligatoryjną w wysokości 350 złotych brutto i część uznaniową w wysokości 150 złotych brutto”.

 

 

Prawdą jest natomiast, że NSZZ Solidarność zadeklarował, iż w przypadku przydzielenia każdemu pracownikowi równo po 500 zł podwyżki, nastąpi wyrażenie zgody na taką zmianę zasad wynagradzania. Nie doszło jednak do żadnego uzgodnienia pisemnego w tym względzie. Odbyły się 2 tury rozmów, pracodawca nie wyznaczył kolejnych terminów rozmów

 

 

- dodała Aleksandra Żuchowska.

 


Nie zgadza się także ilość pracownikó, którzy mieliby otrzymać podwyżki. -Wypłaty dla około 440 pracowników Urzędu uwzględniające podwyżki wynagrodzeń miały wpłynąć na konta pracowników już w kwietniu br., tak, jak to będzie miało miejsce w przypadku ponad 1800 pozostałych pracowników elbląskiej sfery samorządowej – twierdził Witold Wróblewski.

 


- Organizacja zakładowa NSZZ Solidarność zrzesza obecnie 44 członków, czyli 10 proc. osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta w Elblągu – zapewnia Aleksandra Żuchowska.

 


Prezydent postanowił także oskarżyć Przewodniczącą o działania polityczne. - Mówią wprost, że jest to działanie (Przewodniczącej – przyp.red.) na ich szkodę, że nie chcą być wikłani w politykę, i że Pani Przewodnicząca reprezentuje jedynie nieliczną grupę. I to prawda. Na prawie 440 pracowników Urzędu Miejskiego do MOZ NSZZ Solidarność należy jedynie 39 osób. Nasuwa się więc pytanie - czy Pani Przewodnicząca rzeczywiście działa w interesie pracowników Urzędu? Czy to nie jest walka polityczna i przekładanie osobistych animozji? Załączone zdjęcie oraz poparcie udzielone przez NSZZ Solidarność jednemu z kandydatów na Prezydenta wiele wyjaśnia? - stwierdził w oświadczeniu Witold Wróblewski, który załączył zdjęcie zrobione w siedzibie elbląskiego oddziału Solinarności. Oprócz Przewodniczącej Związku jest także m.in. Andrzej Śliwka kandydujący obecnie na urząd Prezydenta Elbląga.

 

 

Występując z żądaniami płacowymi NSZZ Solidarność ma na względzie wyłącznie interes pracowników samorządowych. Wszelkie twierdzenia dotyczące wikłania pracowników UM Elbląg w politykę są niczym niepopartymi insynuacjami. Nie znajduje żadnego oparcia prawnego argument, iż wszczęcie sportu zbiorowego blokuje podwyższenie płac pracowników. Prezydent miasta Elbląga jako reprezentujący pracodawcę w każdej chwili może podwyższyć wynagrodzenia pracowników co zresztą uczynił przydzielając dyrektorom departamentów czasie trwania negocjacji płacowych kilkutysięczne nagrody dla każdego z nich. Prowadzone w tym czasie negocjacje płacowe nie były dla pracodawcy żadną przeszkodą dla niekontrolowanego wydatkowania środków przeznaczonych na płace dla pracowników UM Elbląg, w tym również dla dyrektorów UM. Argument pana prezydenta dotyczący blokowania podwyżek płac w wyniku sporu zbiorowego ma więc wyłącznie polityczny charakter. Nie bez przyczyny. Pan Prezydent wiąże ten aspekt z załączonym do artykułu zdjęciem przewodniczące NSZZ Solidarność w Urzędzie Miejskim w Elblągu usiłując w ten sposób negatywnie przedstawić konkurenta swojej opcji w wyborach samorządowych

 

 

– podkreśliła Aleksandra Żuchowska.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%92.3 %7.7


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +36
  ~ Starcza złośliwość
  Czwartek, 04.04

  No coz może znowu zbiera dla swoich dyrektorowi, a pracownik co tam nie dość ze pracuje lepiej niz dyrektor to na miskę ryżu mu styknie

 2. 2
  +31
  ~ Urząd ma dość
  Czwartek, 04.04

  Zwiazk to nie politycy tylko pracownicy i nie należy utozsamiać ich z przynależnością do jakiejkolwiek partii politycznej bo są apolityczni ! Nie mierzmy swoją miarą innych i nie upokarzajmy ich tą nedzną podwyzką

 3. 3
  +40
  ~ 3 dni a wlasciwie juz tylko 1 , jutro , piątek...
  Czwartek, 04.04

  ...I mega wielki kop w d...pe temu ulanemu w za ciasnej marynarce Wielkiemu Ptakowi na motorku . Nigdy więcej Wróbla na urzędzie! Urodził się q Elblągu, tu zdobył wykształcenie i tak znienawidził to miasto, zniszczył dosłownie niemal całkowicie. Za co ? W poniedziałek Elblążanie obudzą się w nowej , lepszej rzeczywistości.

 4. 4
  +30
  ~ 3 dni a wlasciwiw juz tylko 1 dzien, jutro, piątek i koniec nie- rządów nieudacznika
  Czwartek, 04.04

  ...I mega wielki kop w d...pe temu ulanemu w za ciasnej marynarce Wielkiemu Ptakowi na motorku . Nigdy więcej Wróbla na urzędzie! Urodził się w Elblągu, tu zdobył wykształcenie i tak znienawidził to miasto, zniszczył dosłownie niemal całkowicie. Za co ? W poniedziałek Elblążanie obudzą się w nowej , lepszej rzeczywistości.

 5. 5
  +39
  ~ Żenujacy koniec
  Czwartek, 04.04

  Jak widać bardzo brzydkie pożegnanie z pracownikami, ale czy ktoś zdziwiony??? Poza tym ktoś podaje na tacy tak glupie i prymitywne rozwiazania płacowe!!!? Jak widać sami życzliwi tam kreują politykę placową , zapewne asy ekonomii-:)))

 6. 6
  +44
  ~ Z folwarku
  Czwartek, 04.04

  dlaczego Missan nie stanął po stronie pracowników? A dlaczego milczy przewodniczący Rady Miejskiej, tak "konsekwentny" na banerach? W czym ? W "Rodzina na swoim" ! Dlaczego milczą radni PO i cała elbląska Platforma? Dalej jesteście wszyscy oportunistami. Nie głosujmy na jedynki, dwójki i trójki. Może coś się zmieni po odświeżeniu.

 7. 7
  +41
  ~ A wice?
  Czwartek, 04.04

  Proszę zauważyć że kandydat pan Missan w swojej kampanii w każdej debacie unika tego tematu jak ognia omija szerokim łukiem

 8. 8
  +22
  ~ POL9558
  Czwartek, 04.04

  NIE głosujcie na tego pana niech idzie na kuronia ma inne pasje

 9. 9
  +22
  ~ JA
  Czwartek, 04.04

  Całą rade do wymiany już przyszedł czas zmiany ci którzy byli tylko grzecznie głosowali nie mieli własnego zdania byli zahukani , dyktatura teraz jest okazja to zmienić.

 10. 10
  +21
  ~ słabi doradcy
  Czwartek, 04.04

  to naprawdę rzadkość , aby w taki sposób żegnać się po tylu latach z urzędem i w dodatku o tak żenującą i wręcz wstydliwą kwotę robić tyle medialnego i nikomu niepotrzebnego szumu! starszyzna po prostu nie rozumie wciąż ze czasy despotyzmu mentalnego już dawno minęły ! Mobbing , dyskryminacja to już nie temat tabu ani ci co go stosują ! na skutek błędnych decyzji i złych metod pracownicy idą do sądu i wygrywają każda sprawę pracowniczą! więc po co narażać urząd na śmieszność i kiepski wizerunek! zapewne są za te pomysły odpowiedzialni oprócz samego wodza , w końcu ma wieloletnich doradców i szare eminencje, które przyczyniły się do fatalnego postrzegania pracy w urzędzie ! oby kolejny prezydent przejrzał na oczy i pozbył sie tych od tak złego wizerunku bo po prostu nie wypada

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1540861129761