Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Wizją rewitalizacji kąpieliska elblążanie mamieni są od lat. Temat wróci przed wyborami?

27.02.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wizją rewitalizacji kąpieliska elblążanie mamieni są od lat. Temat wróci przed wyborami?
Fot. Paweł Friedrich
REKLAMA

Rewitalizacja kąpieliska miejskiego przez wiele lat była pozycją obowiązkową w programach kandydatów startujących w wyborach samorządowych. Również aktualnego prezydenta Witolda Wróblewskiego, który pełni stanowisko drugą kadencję. Wiele z tego nie wynikało, bo elblążanie latem nadal muszą szukać ochłody poza miastem. Jest szansa, że inwestycja ruszy przed wyborami samorządowymi w 2024?

 


Kąpielisko miejskie przy ul. Spacerowej przez dziesięciolecia służyło elblążanom. Wybudowane w 1934 roku, należało do największych tego typu obiektów w Europie. W 2012 roku tzw. basen pod chmurką został zamknięty. Dziś po niegdysiejszej dumie Elbląga pozostało jedynie wspomnienie. Przez ostatnie dziesięć lat kąpielisko niszczało, choć lokalni politycy wielokrotnie mówili o konieczności jego rewitalizacji.
 

Temat jak bumerang powracał przed każdymi wyborami samorządowymi. Niestety cały czas w formie przyszłej, bo w sezonie wakacyjnym mieszkańcy możliwości kąpieli nadal muszą szukać poza miastem. Elblążanom powtarzno, że to priorytetowa inwestycja, ale...  w budżecie nie ma na nią pieniędzy. Szansą miało być pozyskanie dofinansowania, np. unijnego. Jednak i to przez lata władzom miasta się nie udawało.

 

W ubiegłym roku prezydent Witold Wróblewski, który już kolejną kadencję przymierzał się do rewitalizacji kąpieliska, chciał wprowadzić w życie plan awaryjny, czyli budowę basenów modułowych przyl ul. Moniuszki. Miały służyć mieszkańcom do czasu przywrócenia kąpieliska. W styczniu 2022 roku włodarz zapowiedział, że jeszcze do wakacji powstaną trzy niecki. 

 

 

To będzie konstrukcja szkieletowa, którą będzie można przenieść w inne miejsce w mieście, gdy zbudowany zostanie już nowy basen w starej niecce. (...)  To rozwiązanie sprawdziło się już w wielu innych miastach, takich jak na przykład Starogard Gdański czy Toruń

 

- tłumaczył prezydent podczas konferencji prasowej.

 

Nic z tego nie wyszło. Zapowiadane baseny nie powstały ani do wakacji, ani wcale. Pierwszy przetarg na budowę basenów unieważniono, bo oferta jedynej firmy, która do niego przystąpiła, przekraczała budżet inwestycji (7 mln zł) o niemal 8,4 mln zł. Podobnie zakończono drugi przetarg, tym razem za sprawą deklaracji rządowego dofinansowania.

W maju ubiegłego roku ogłoszono wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a Elbląg otrzymał ok. 65 mln zł na rewitalizację kąpieliska miejskiego. W związku z tym zrezygnowano z budowy basenów.

 

Od tego momentu minęło dziewięć miesięcy. Miasto obecnie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu. O szczegóły i terminy planowanej wizyty zapytaliśmy Urząd Miejski w Elblągu na początku ubiegłego tygodnia. Nadal czekamy na odpowiedź. Do tematu jeszcze wrócimy. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ BB
  Poniedziałek, 27.02

  Dobry teren do kręcenia filmów post-apo.

 2. 2
  +10
  ~ Aleksandra 12@
  Poniedziałek, 27.02

  A pani dyrektor co miesiąc bierze sowitą pensje za to że drzewa ,bo co robi skoro basen zarósł drzewami ,ale zarząd jest i prezes

 3. 3
  +6
  ~ Po prostu
  Poniedziałek, 27.02

  Precz KLAMCY.

 4. 4
  +3
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 27.02

  Prawda jest taka, że ratuszowa kamaryla złodziejsko-burżuazyjna chciałaby teren basenu (ponad 4 ha) najlepiej opylić innym pazernym patodeweloperskim złodziejskim szkodnikom za gruby hajs, ale wiedzą, że mieszkańcy by im tego nie darowali i roznieśli ich na przysłowiowych widłach. PiS z kolei liczy, że po wyborach weźmie władzę w Elblągu i wtedy te zarezerwowane już 65 mln zł miałoby sens. Zakładając oczywiście, że zrobiliby projekt nowoczesny, eko, z głową i dla ludzi, a nie POtworka na podobieństwo tego żenującego betoniarstwa i tandety, jaką przygotowali i forsują do dziś nieudolniaki z dziaderskiej lib-kamaryli z ratusza. Szkoda, że te PiSowskie cymbały tak się płaszczą przed jankesami, narobili korupcyjnego smrodu z Willa+, ale przede wszystkim to wciągnęli nas w nie naszą wojnę (...)

 5. 5
  +3
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 27.02

  (...) bo inaczej nawet byłby może sens na nich zagłosować, już tylko dla zrobienia w końcu tego kąpieliska jak należy, o czym mówię i piszę od lat. Smutne fakty są bowiem takie, że w ratuszu rządzą nieudolne, złodziejskie lib-szkodniki, które włażą jankesom i NATO-okupantowi w zadek, zaś "alternatywą" dla nich na dziś są jedynie nieudolne, złodziejskie nacjo-szkodniki, które takoż włażą jankesom i NATO-okupantowi w zadek. Dopóki nie powstanie 3 siła niezależna od jurgieltniczego, post-styropianowego, agenturalnego PO-PiSu (żałosna, pro-wojenna, zaprzańska i sprzedajna dziś "lewica okołogenitalna" nie jest bynajmniej dziś taką siłą w żadnej mierze), to niestety, ale zarówno w kraju, jak i w E-gu, będzie w dalszym ciągu taki bajzel, jaki widzimy od lat na przykładzie elbląskiego kąpieliska.

 6. 6
  --9
  ~ Robert Koliński
  Poniedziałek, 27.02

  PS. Pamiętacie aby bojkotować gadzinowe, burżuazyjne, załgane, rusofobiczne a cenzorskie "wolnomedia" sprzedajne? To pamiętajcie, bo to ta sama anty-polska mafia;

 7. 7
  +6
  ~ Zmiany Ratuszowe
  Poniedziałek, 27.02

  Zeby cos tu się zmienilo na dobra to trzeba wymienić Ratusz po latach stagnacvji bo czas na to !

 8. 8
  +3
  ~ norma
  Poniedziałek, 27.02

  Nie żal mi faceta, że zawsze głosi prawdę i osiąga sukcesy w realizacji oczekiwań mieszkańców miasta. nie żal mi go także z powodu nieskutecznego leczenia jeśli je podejmuje. Ten widok, czyli basen słynny w Europie lat 30-tych XX w. , jest odpowiedni do osobowości i prawdomówności tego co tylko gada w każdej dziedzinie. sam kiedyś warknął do radnego "brednie" i może to zawsze powtarzać gdy stoi przed lustrem.

 9. 9
  --12
  ~ Lobo51
  Poniedziałek, 27.02

  Jak czegoś nie ma 10 lat to należy to zagospodarować w inny sposób. Teren ma ok 4h . Sprzedać i postawić bloki, miejsce ładne, blisko komunikacja i szkoły. Kąpielisko zrobić na rzece. Stały dopływ wody z oczyszczalni i tak pomiędzy pływającymi 10-cio tysięcznikami elblążanie zażywali by rekreacji. W mieście na co drugiej ulicy wybudować natryski i bajorka dla dzieci.. Dla chętnych zorganizować darmowy transport nad okoliczne jeziora zalew czy nad morze , rozwiązań jest dużo. To co te głąby za 70mln chcą zbudować to jest paranoja i dewastacja miejsca.

 10. 10
  +4
  ~ 100% elblążanin
  Poniedziałek, 27.02

  A miało być pięknie.....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3694550991058