Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Prezydent Elbląga stracił poparcie? Zdaniem czytelników INFO KWW Wróblewskiego nie powinien wystawiać swojego kandydata

17.02.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga stracił poparcie? Zdaniem czytelników INFO KWW Wróblewskiego nie powinien wystawiać swojego kandydata

Raz w tygodniu, na łamach naszego dziennika publikowaliśmy ankiety, w których pytaliśmy o to, kto zdaniem naszych czytelników powinien reprezentować daną partię w walce o fotel Prezydenta Elbląga. Zwycięzcy poszczególnych ankiet staną w szranki w ostatniej, finałowej ankiecie. W ostateniej (przed finałem) ankiecie skupiliśmy się na politykach Komitetu wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego.

 


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, które miały być przeprowadzone jesienią 2023 roku, odbędą się wiosną 2024 roku.
 

Politycy mają zatem rok, by przekonać do siebie wyborców. Jakie obecnie w Elblągu panują polityczne nastroje? Kto swoim dotychczasowym działaniem zraził do siebie elblążan, a kto zaskarbił sobie ich sympatię?


W pierwszej ankiecie skupiliśmy się na politykach Koalicji Obywatelskiej/ Platformy Obywatelskiej. Wygrał w niej 63-letni Antoni Czyżyk – Przewodniczący Rady Miasta w Elblągu i dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.


W drugiej głosy można było oddawać na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tu największym poparciem cieszył się 35-letni Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych.


W trzeciej ankiecie przyszedł czas na Lewicę. Tu czytelnicy postawili na posłankę 51-letnią Monikę Falej.


W czwartej ankiecie prezentowaliśmy kandydatów z grupy Open. Wybraliśmy cztery osoby, które  angażują się w życie naszego miasta (w szczególności te polityczne). Głosy można było oddawać na: 44-letniego wicewojewodę warmińsko-mazurskiego Piotra Opaczewskiego, 46-letniego radnego Pawła Fedorczyka, 55-letniego radnego Bogusława Tołwińskiego i 66-letniego Stefana Rembelskiego, byłego pełnomocnika grupy inicjatorów referendum mającego na celu odwołanie Prezydenta Elbląga oraz Radę Miasta w Elblągu.
 

Na Piotra Opaczewskiego zagłosowano 256 razy, a na Pawła Fedorczyka 255. Ze względu na tak małą różnicę głosów Wydawca info.elblag.pl podjął decyzję o zakwalifikowaniu obu polityków do finałowej ankiety, w której będą mogli zmierzyć się jeszcze raz. Jednak po rozmowie z kandydatami przyznaliśmy, że w wyborach wygrana to wygrana (nawet o jeden głos), dlatego do kolejnego etapu głosowania przejdzie tylko Piotr Opaczewski.
 

 

Serdecznie dziękuję Elblążanom za dużą aktywność i udział w badaniu sondażowym preferencji wyborczych w naszym mieście, zorganizowanym przez redakcję info.elblag.pl. To bardzo cenne - już na tym etapie sondażu widać, że w Elblągu jest miejsce dla każdego, dla ludzi o różnych poglądach, różnych zapatrywaniach na sprawy i problemy Elbląga. Ze względu na to, że nie mam jakichkolwiek ambicji politycznych czy prezydenckich oraz fakt, że zdobyłem jednak drugie miejsce w badaniu jestem za tym, by nie brać udziału w dalszym głosowaniu. Pozostałym kandydatom życzę powodzenia

 

- powiedział w rozmowie z nami Paweł Fedorczyk.W ostatniej (przed finałem) ankiecie zapytaliśmy:  Kto powinien zostać kandydatem na Prezydenta Elbląga w wyborach 2024? Zaproponowaliśmy kandydaturę polityków z Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego - obecnego Prezydenta Elbląga 64-letniego Witolda Wróblewskiego (od lat związany z Polskim Stronnictwem Ludowym zdecydował się na urząd Prezydenta Elbląga kandydować z własnego komitetu), a także radnych KWW Witolda Wróblewskiego 67-letniego Marka Burkhardta, 54-letniego Krzysztofa Konerta i 54-letniego Marka Osika.


Daliśmy również możliwość oddania głosu na "Innego kandydata" oraz wariant, że "KWW W.Wróblewskiego nie powinien wystawiać swojego kandydata".


Głosować można było od 10 lutego, od godz. 19.00, do dziś (16 lutego), do godz. 9.00. W sumie oddano 610 głosów.
 

Najwięcej, bo 257 głosów (42 proc.) zdobył wariant "KWW W.Wróblewskiego nie powinien wystawiać swojego kandydata".


Na drugim miejscu znalazł się Marek Osik, na którego głosowało 23 procent głosujących (140 głosów). Na podium znalazł się też opcja „Inny kandydat” (13 proc., czyli 82 głosów).
 

Pozostali kandydatci zdobyli: Burkhardt Marek - 8 proc. (49 głosów), Konert Krzysztof - 7 proc. (43 głosów), Wróblewski Witold  - 6 proc. (39 głosów).


Wyniki tej ankiety dają do myślenia. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. przeprowadzaliśmy ankietę, w której zadaliśmy pytanie: Jaką ocenę wystawiasz W. Wróblewskiemu za 8-letnią prezydenturę? W ankiecie oddano w sumie 847 głosów.

Zdecydowana większość z nich, bo aż 73 proc. to oceny, którymi uczeń chwalić się nie lubi. Największą ilość wśród wystawionych ocen osiągnęła ocena niedostateczna. Trzymając się szkolnego sposobu obliczania końcowej oceny wyliczyliśmy średnią z uzyskanych ocen. A ta dała Prezydentowi Wróblewskiemu ocenę: dopuszczający (średnia 2,23).

Natomiast w kwietniu 2022 r. sprawdzaliśmy, jakie wówczas panowały nastroje polityczne w naszym mieście. Zadaliśmy pytanie: „Na kandydata której formacji politycznej zagłosowałbyś w najbliższych wyborach na Prezydenta Elbląga?”. Udział w głosowaniu wzięło 1481 osób. Obecny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zdobył tylko 1 proc. (18 głosów).

Oznacza to, że w kolejnej ankiecie nasi czytelnicy wyrazili niezadowolenie z poczynań obecnego Prezydenta Elbląga.

 

W środę (22 lutego) zapraszamy do głosowania w naszej ostatniej ankiecie, w której zmierzą się zwycięzcy poszczególnych ankiet!

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 24

%95.8 %4.2


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ Radosny
  Piątek, 17.02

  Oni stracili juz wszystko! Szacunek przede wszystkim!

 2. 2
  +20
  ~ Pitagoras
  Piątek, 17.02

  Niech wystawią manekina zrobią mu kampanię efekt będzie ten sam

 3. 3
  +15
  ~ ki
  Piątek, 17.02

  Nigdy więcej nie zagłosuję na tego buc...

 4. 4
  +13
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 17.02

  I co z tego, jak do wyborów zapomną połechtani NAGŁYMI inwestycjami ustawionymi akurat na 2023 r., właśnie po ot, żeby zmanipulować motłoch. "Co wy chcecie od tego biednego Wróblewskiego? Zobaczcie ile robi w mieście". Tylko, że jakoś przez 4 lata jakoś mu się nie chciało. I tak właśnie nas ten człowiek traktuje.

 5. 5
  +20
  ~ Ujfka
  Piątek, 17.02

  Ojejku to nawet pracownicy najbliżsi i ich rodziny nie zagłosowali na pana obecnie panującego, cis słabe to biuro promocji włodarza ajajaj

 6. 6
  +15
  ~ Wam kury prowadzać szczać
  Piątek, 17.02

  to koniec KWW, słupy już się nie odważą zrobić nas w konia

 7. 7
  +13
  ~ Weles
  Piątek, 17.02

  Oj, mam wrażenie że Osik nie będzie zadowolony z takiego obrotu spraw. Taki soft start kandydata od kilku miesięcy obserwuję w internacie i to ma niczym nie zaowocować? Aktywizacja znajomych, żeby w ankiecie kilka głosów mieć więcej, i nic? Słabo, no ale w internetach trzeba coś więcej. Życzę szczęścia na emeryturze panu Osikowi :D

 8. 8
  +8
  ~ ~ Wam kury prowadzać szczać
  Piątek, 17.02

  a przed szczaniem macać /albo i PO, zależy jak kto lubi/.

 9. 9
  +15
  ~ EDI
  Piątek, 17.02

  Brawo! dość już tego dziadostwa! Żal patrzeć jak elbląg jest niszczony, degradowany. Dziadostwo i bylejakosc gdzie sie tylko spojrzy.

 10. 10
  +18
  ~ Dwór błaznów
  Piątek, 17.02

  Trzeba się nieźle postarać aby tak obrzydzić się ludziom ! To mimo wszystko po tylu latach porażka, ale zawsze na początku trzeba myśleć o tym co będzie na końcu bo czas jest bezlitosny ! Największe jednak politowanie bierze się jak patrzy się na słupów i biernie poddanych za cenę stanowiska! Ciekawe kiedy i jak szybko odwracać się będą plecami i szukać, węszyć kolejnego przy którym coś im skapnie! Medialnie jednak i moralnie są tu jednak skończeni! Nie kazdy lubi otaczać się błaznami liżącymi tyłek i wciskającymi kity jakim się jest wspanialym! Bo to właśnie oni sprawili że dziś jest tak a nie inaczej oceniany!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4271440505981