Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii REFERENDUM

O krok za daleko?

02.12.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
O krok za daleko?

Stefan Rembelski, pełnomocnik grupy referendalnej opublikował w elbląskich mediach zaproszenie zwolenników referendum do udziału w komisjach obwodowych. Wczoraj (1.12.) Prezydent Elbląga Witold Wróblewski złożył wniosek do Prokuratory Rejonowej w Elblągu z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Stefana Rembelskiego. O co dokładnie chodzi?


 

Dwa tygodnie temu w elbląskich mediach pojawiło się płatne ogłoszenie, w którym „Pełnomocnik Inicjatorów Referendum zaprasza zwolenników inicjatywy przeprowadzenia referendum do zasiadania w Obwodowych Komisjach Referendalnych celem nadzoru przeprowadzenia głosowania i obliczenia wyników”. Zastrzeżenie Prezydenta wzbudziła informacja, że „Zasiadanie w Komisji Obwodowej jest płatne w kwocie 350 zł. Liczba miejsc jest ograniczona”.
 

- Wystąpiłem w sprawie tego ogłoszenia do sędziego komisarza – powiedział Witold Wróblewski podczas zorganizowanej dziś (2.12.) konferencji prasowej.


Komisarz stwierdził, że opublikowane przez Stefana Rembelskiego informacje „zawierają dane, które mogą okazać się niezgodne z rzeczywistością i ich dalsze rozpowszechnianie za pośrednictwem mediów może być źródłem niepotrzebnych nieporozumień”.

 

 

Taką informację otrzymał też pan Stefan Rembelski, że takie ogłoszenie powinno zostać wycofane. (…) Do mnie dochodzą takie informacje, że za złożenie 40 podpisów pan pełnomocnik wpisuje na listę tych, którzy mają otrzymać rzekomo 350 zł w komisji referendalnej w czasie ewentualnego referendum. Dla mnie jest to podejrzenie, że sugeruje się jakieś korzyści finansowe za  zebranie konkretnej ilości podpisów, dlatego też (…) zdecydowałem się (…) wystąpić do prokuratury

 

– wyjaśniał Witold Wróblewski.


Prezydent podkreślił, że informacje o takim zbieraniu podpisów otrzymał od „ludzi”. - Ludzie mnie pytają o te 350 zł. Nie wiem skąd ta kwota. Zgodnie z przepisami dietę za uczestniczenie w komisji obwodowej w przypadku referendum określa zarządzeniem prezydent. Nie słyszałem, żebym do tej pory jakąkolwiek kwotę określił. To jest sugestia nie wiem skąd i na jakiej podstawie – mówił Witold Wróblewski. - Mam takie informację od mieszkańców, że oferuje się wpisanie na listę po przyniesieniu 40 podpisów.

 

 

Zawiadomienie zostało złożone w kierunku popełnienia przestępstw z art. 68 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, który mówi o tym, że kto zbiera podpisy osób popierających zgłoszenie wniosku w sprawie przeprowadzenia referendum z naruszeniem art. 14 ust. 3, podlega grzywnie. Z art. 14 ust. 3 ustawy o referendum lokalnym wynika, że „podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum z inicjatywy mieszkańców można zbierać w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów.” Tak opisane zachowanie może wypełniać znamiona tego czynu. W naszej ocenie jest to forma nacisku. Natomiast to, czy tak jest czy nie jest, będzie podlegało ocenie na tym etapie Prokuratury

 

– stwierdził adwokat Radosław Okuszko.

 

Kolejnym przepisem, który został wskazany w zawiadomieniu jest art. 248 pkt. 6 Kodeksu Karnego - „Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum: pkt. 6) dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
 

 

O komentarz zwróciliśmy się do Stefana Rembelskiego. - Zdumiewa mnie przerażenie ze strony prezydenta Witolda Wróblewskiego, że zwykli mieszkańcy Elbląga mogą powiedzieć mu „dziękujemy” - stąd nerwowe i chaotyczne próby włożenia za wszelką cenę kija w szprychy – stwierdził Stefan Rembelski. - To nieustanne próby dezawuowania starą sprawdzoną metodą - wrzućmy trochę błota do wentylatora to na pewno kogoś ochlapiemy.

 

 

Sprzymierzone siły obrony ratusza od prawa do lewa działają i aby wyglądało poważnie i urzędniczo, podpierają się artykułami i paragrafami. Ten rzekomo prawniczy język przypomina pocztę pantoflową cytuję:  "mogą okazać się niezgodne". To mogą czy są? "Może być" czy jest? "Mają otrzymać rzekomo" czy otrzymują? To język, nic nie ujmując, przekupek z rynku. Otrzymałem dwa pisma od Komisarza i w żadnym z nich nie ma  sformułowania "że takie ogłoszenie powinno zostać wycofane". Dysponuję oryginałami dokumentów, a nie sadzę, aby Komisarz wysłał inne dokumenty do prezydenta

 

– podkreślił Stefan Rembelski.Pełnomocnik „grupy referendalnej” nie zaprzeczał, że to Prezydent ustala wysokość diety za członkostwo w komisjach.

 

Nikt tego nie kwestionuje. Proszę powiedzieć czym zatem będzie się pan kierował? Tym, że chcą mnie odwołać to zapłacę im po 10 zł, czy ustawą Kodeks Pracy. Otóż informuje pana, że od nowego roku minimalna płaca godzinowa brutto będzie wynosiła 20,60 zł za godzinę niezależnie od rodzaju umowy. Komisje obwodowe w przypadku referendum  łącznie z liczeniem głosów i  sporządzeniem protokołu 18 godzin lub dłużej.  Zatem 18x20,60 zł daje kwotę 370,80 złotych. A skoro pan jest tak przywiązany do litery prawa to tzw. diet śmieciowych pan nie zaproponuje - prawda? Pozostałych plotek pana prezydenta pozwolę sobie nie komentować

 

– zaznaczył Stefan Rembelski.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%85.7 %14.3


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ Rozczarowany
  Piątek, 02.12

  Ludzie donoszą????? a my budujemy opinię na donosach??? zagranie na bardzo słabym poziomie budowane na podszeptach! Po prostu nie wypada -:(

 2. 2
  --10
  ~ Ja
  Piątek, 02.12

  Panie Rembelski, pan nawet liczyć dobrze nie potrafisz 20,60x18 nie daje 760 jak zes pan podsumował. Poziom matematyki masakra

 3. 3
  +14
  ~ Uprzejmie donoszę!
  Piątek, 02.12

  Nie ma jak to donosiciele ! Tych akurat nie brakuje , donieśli nie na jednego !!!!!! i niejednemu zepsuli swoimi donosami życie! I narobili zwykłego prymitywnego smrodu, ale na tym zbudowali swoje "bycie" ale dziś to juz nie dziala drodzy plotkarze oraz donosicele !

 4. 4
  +12
  ~ DEMOKRACJA, KONSTYTUCJA RP.
  Piątek, 02.12

  Halo, Wituś? Obudź Sue, towarzyszu ? Socjalizm dawno su skończył, KC PZPR nie istnieje, a Wielki Prak na motorku tkwi nadal mentalnością w poprzednim ustroju, gdzie władza Sue jigdy nie myliła,a kto próbował podnieść rękę na władze, to pamiętacie: grudzień 70 , 80 , stan wojenny. Młodzieży do Was to aie tyczy, zakończmy męki dogorywających czerwonych towarzyszy . Elbląg niech wreszcie bedzie wolny od czerwonej zarazy namaszczonej z Moskwy.

 5. 5
  +6
  ~ 100% elblążanin
  Piątek, 02.12

  "......Do mnie dochodzą takie informacje, że za złożenie 40 podpisów pan pełnomocnik wpisuje na listę tych, którzy mają otrzymać rzekomo 350 zł w komisji referendalnej w czasie ewentualnego referendum....WW"- plotki, ploteczki...... Bardzo mała szkodliwość społeczna domniemanego czynu ...

 6. 6
  +9
  ~ Machupichcę
  Piątek, 02.12

  Do "Ja" : weź kalkulator w rękę i jeszcze raz przelicz ile jest (dla ułatwienia) 20 x 18 ;)

 7. 7
  +14
  ~ Puzon
  Piątek, 02.12

  Oj, zaczęły się chybotać stołki, stąd mamy rozpaczliwe ruchy. "Pierwszy motocyklista" to już ma króciutko do emerytury i pewnie podchodzi do tematu na spokojnie. Pełne pampersy ma za to jego cała świta i klakierzy.

 8. 8
  +6
  ~ Basta
  Piątek, 02.12

  Panie Stefanie proszę się nie przejmować i robić swoje. Oni będą kąsać coraz bardziej. Z tym że taką postawą tylko się pogrążają. Nie wiem co witia ma za doradców ale każde jego wystąpienie i belkotanie kończy się samozagładą. To wygląda jak atak na demokrację i próbę kneblowania ust. Zaraz będą wmawiać elblążaną że podpisy na liście popierającej referendum to coś nielegalnego bo widać do tego prowadzi ta narracja. Ludzie sami widzicie że tu demokracja jest passe i za wszelką cenę próbuje się ją utopić.

 9. 9
  +9
  ~ Lubrykant
  Piątek, 02.12

  Czy tym donosicielem nie był wazelina?

 10. 10
  +12
  ~ Alkomat
  Piątek, 02.12

  Do @ Basta, zasugeruje , jeśli " Pierwszy motocyklista " Elbląga , jak mówisz " bełkota", niech ma cywilną odwagę dmuchnąć w alkomat publicznie Ma odwagę?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1565678119659