Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii REFERENDUM

„Przy okazji debaty budżetowej odkryta została przedziwna praktyka działania na szkodę miasta”

23.11.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Przy okazji debaty budżetowej odkryta została przedziwna praktyka działania na szkodę miasta”

- Projekt budżet miasta Elbląg na 2023 r. jest przeszacowany po stronie dochodów o ok. 13 mln zł. Natomiast strona wydatkowa budżetu jest niedoszacowana na kwotę 21 mln zł – apelował podczas dzisiejszej (23.11.) konferencji prasowej Stefan Rembelski, pełnomocnik grupy referendalnej.


 

- Mamy wrażenie, że już samo powstanie grupy referendalnej przyspiesza wiele spraw w Elblągu. Wiele spraw, które nie mogły się zadziać dzieje się teraz w miarę szybko, m.in. w komunikacji miejskiej – stwierdził Stefan Rembelski.- To nas cieszy.

 


W poniedziałek (21.11.), o godz. 15.00, w Urzędzie Miasta odbyła się debata budżetowa. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Stefan Rembelski odniósł się do przedstawionych na niej treści.

 

 

Jak się prześledzi budżet miasta i jego dochody wstecz to z reguły jest tak, że strona dochodowa budżetu jest powiązana ze wzrostem PKB Polski. Zazwyczaj to jest tak, że wzrost dochodów budżetu miasta Elbląga jest o 3 punkty mniejszy od wzrostu PKB, albo i więcej

 

– zaznaczył Stefan Rembelski.Jak podał Stefan Rembelski w 2021 r. dochód budżetu miasta Elbląga wynosił 713 mln zł. Wówczas wzrost PKB wynosił 5,7 proc. W 2022 r.  dochód miasta wynosi 720 mln zł, a wzrost PKB – 4,5 proc.

 

 

Czyli wzrost dochodu miasta w zeszłym roku wynosił 2 proc, a w tym roku 1 proc. Jeżeli popatrzymy na te wskaźniki, to co się dzieje w otoczeniu miasta, jak i w Polsce, to trzeba w projekcie budżetu uwzględniać również to, co może się wydarzyć w sensie negatywnym. Musimy być przygotowani z budżetem nie na czas, kiedy będzie duży przychód pieniędzy. Musimy mieć z tyły głowy, że pewne wskaźniki mogą się „posypać”

 

- podkreślił Stefan Rembelski.

 


Jak pełnomocnik grupy referendalnej ocenił projekt budżetu Miasta na przyszły rok? - Te wskaźniki, które są przyjmowane na przyszły rok są bardzo optymistyczne. Zwłaszcza, że będzie to rok wyborczy – dodał Stefan Rembelski. - Podobnie było w 2022 roku, w którym inflacja była zakładana do budżetu centralnego na poziomie 8 proc., a dzisiaj wiemy, jaka jest. Podobnie wygląda to dzisiaj. Wskaźniki zakładane przez stronę rządową są optymistyczne. Widzimy, jak strona rządowa jeżdżąc po kraju zapowiada bardzo duże transfery pieniędzy w sferze społecznej i to się musi przełożyć na poziom inflacji. Nie sposób tego inaczej zinterpretować. Nie można  w nieskończoność emitować pieniądzy i nie spowoduje to wzrostu wskaźnika inflacji.


 

Pełnomocnik grupy referendalnej apelował do radnych, by szczegółowo przeanalizowali projekt budżetu. - Po stronie dochodów projekt budżetu miasta jest przeszacowany o  ok. 13 mln zł. Natomiast strona wydatkowa budżetu jest nieoszacowana na kwotę 21 mln zł. Jeśli budżet zostanie przyjęty w projektowanej wersji to w ciągu roku budżetowego powstanie dziura budżetowa rzędu 34 mln zł – stwierdził.
 

 

Przy okazji debaty budżetowej odkryta została przedziwna praktyka działania na szkodę miasta polegająca na trzymaniu nadwyżek budżetowych w bankach na oprocentowaniu bliskim zera i zaciągania zobowiązań (kredyty, obligacje), których obsługa kosztuje rocznie powyżej 10 proc.

 

- pokreślił Stefan Rembelski.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ 100% elblążanin
  Środa, 23.11

  Debata budżetowa bez Prezydenta.....?

 2. 2
  --13
  ~ Tomasz
  Środa, 23.11

  Ależ on paskudnie kłamie z tą prywatyzacją. Dowód albo przeprosiny

 3. 3
  +12
  ~ Abc
  Środa, 23.11

  Debata budżetowa bez fachowca od budżetu z tej grupy?

 4. 4
  --21
  ~ Panie Stefanie
  Środa, 23.11

  Dzięki działaniom pana ulubionego klubu, PiSu, realne stopy procentowe wynosza - (tak, MINUS) 11%. To dlaczego miasto miałoby się nie zapożyczać? To dotyczy każdego z nas. W tej chwili pożyczki to dosłownie darmowe pieniądze

 5. 5
  +13
  ~ Fa
  Środa, 23.11

  Chowanie głowy w piasek nie jest metodą na kłopoty budżetowe miasta. Jego struktura wydatkowa jest archaiczna ponieważ 36 wydatków to oświat gdzie w większości miast tej wielkości to 24 do 26%. To jest budżet klientystyczny i zakończy się raczej wcześniej niż później niewypłacalności miasta i zarządem komisarycznym nawet bez referendum.

 6. 6
  +8
  ~ taka prawda
  Środa, 23.11

  I tak należy przedstawiać - merytorycznie, panie Rembelski mieszkańcy w końcu muszą to rozumieć.

 7. 7
  +17
  ~ Kronikarz Truso
  Środa, 23.11

  Witold Wróblewski od tygodnia ukryty, gdyż za wszelką cenę usiłuje zapobiec dalsze kompromitacji rządząca w mieście kolalicja kolesi z KWWW (PSL) oraz PO i SLD - Lewicy. Proszę o mobilizację mieszkańców poprzez składanie podpisów popierających referendum odwołujące Witolda Wróblewskiego i Radę Miejską. Można z netu (info.elblag.pl) samemu wydrukować listę , zbierać podpisu wśród rodziny, sąsiadów, znajomych. Przecież nie wszyscy pracują w Urzędzie Miejskim i boją się przez to złożyć podpisu poparcia. Listy z podpisami złożyć trzeba bezpośrednio w siedzibie pełnomocnika/ grupy referendalnej. Śpieszmy się to i szybciej odbędzie się referendum i przez to szybciej przyjdziemy Elblągowi na ratunek !!!!!!!

 8. 8
  --12
  ~ Anioł
  Środa, 23.11

  Pan ze zdjęcia nie ma elementarnej wiedzy na temat finansów. Czy ma pan dyplom ukończenia szkoły ekonomicznej?

 9. 9
  --9
  ~ Elblazanka
  Środa, 23.11

  Śpieszmy się Elblążanie jak powyżej namawia kolega, śpieszmy się. Zasiądzie w Elblągu PiS, REMBELSKI stołek już ma gotowy i dopiero nam pokarze. !! Biedę coraz wyższa mamy przez rozdawnictwo Pisiorow. Elblążanie nie głupi nie będą podpisywać, bo cóż takiego zrobił ten kandydat od lat na prezydenta Elbląga dla nas ? Nic, zwykły pieniacz. Ludzie obudźcie się na ratunek Elblagowi. Nie dla PIS !!!! Nie dla KUKIZ !!!!

 10. 10
  +5
  ~ do Elblążanka
  Środa, 23.11

  Użyte "argumenty" przez "Elblążanka" świadczą iż jest właśnie odrywana przez elblążan od stołka i władzy. Elblążanka - czyżby kolejny przerażony dyrektor jakiegoś departamentu w urzędzie miejskim ??????? Tutaj nie ma przypadków ......

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3758790493011