Wtorek, 19.10.2021, Imieniny: Piotra, Michala, Ziemowita
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Elbląg: Odwiedziny w szpitalach. Zapytają cię o szczepienie?

11.09.2021, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Odwiedziny w szpitalach. Zapytają cię o szczepienie?

Osoby niezaszczepione nie będą mogły odwiedzać bliskich przebywających w szpitalach? Sprawdzamy jakie zalecenia znajdują się w rekomendacji w sprawie odwiedzin przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny oraz zasady obowiązujące w elbląskich szpitalach. 

 

Przez wiele miesięcy pacjenci i ich bliscy przeżywali dramat. Szpitale wstrzymały lub ograniczyły wizyty osób z zewnątrz do minimum. Teraz zasady nie są już tak rygorystyczne, choć sytuacja jeszcze nie wróciła do tej sprzed pandemii. 

 

Kilka dni temu, w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19,  Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny opracowały rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, z zachowaniem odpowiednich środków zapobiegania i kontroli zakażeń w tych jednostkach. Wszystkie informacje znajdziemy TUTAJ.

 

Doument dzieli odwiedzających na zaszczepionych, niezaszczepionych, ale posiadających negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-21 lub przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz tych, którzy mimo, że niezaszczepieni nie testowały się oraz nie przebyły zakażenia. Tylko w przypadku ostatniej z tych grup nie rekomenduje się odwiedzania pacjentów, którzy nie są zaszczepieni, nie posiadają negatywnego wyniku testu i nie przechodzili COID-19. 

 

Jak sytuacja dotycząca wizyt u pacjentów wygląda w elbląskich szpitalach? Czy stosują się one do rekomendacji? Jedno jest pewne, odwiedzający muszą pamiętać o reżimie sanitarnym, jednak o to czy przeszli szczepienie nikt ich nie zapyta. 

 

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, ostatnia zmiana dotycząca zasad odwiedzin miała miejsce w lipcu tego rok.. Teraz wizyty odbywają się w dni powszednie, dni świąteczne i wolne od pracy w godzinach 12:00 - 14:00 oraz w godzinach 16:00 – 18:00. Przed wejściem do sali pacjenta i po zakończeniu odwiedzin goście muszą zdezynfekować ręce oraz w trakcie całego pobytu w szpitalu nosić maseczkę.

 

Odwiedzający oraz pacjenci nie są pytani o szczepienia. Przy pacjencie może przebywać jedna osoba odwiedzająca (bez objawów infekcyjnych, niebędąca w kwarantannie, izolacji oraz osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z pacjentem chorym na COVID-19) nie dłużej niż przez 15 min. W wieloosobowych salach chorych jednocześnie mogą przebywać dwie osoby odwiedzające (łącznie dla wszystkich pacjentów) z zachowaniem 1,5 m dystansu. W przypadkach koniecznych, w poszanowaniu praw pacjenta, dopuszcza się odwiedziny w innych godzinach niż wymienione w punkcie 1, maksymalnie jednej osoby u pacjenta, wyłącznie po uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym oddziału. Zasady odwiedzin mogą ulec ograniczeniu w sytuacji wzrostu zagrożenia epidemicznego w danym oddziale i/lub szpitalu

 

- informuje Małgorzata Lewandowska, Sekcja Marketingu WSZ w Elblągu.

 

Podobne zasady obowiązują również w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. Tutaj również odwiedzający muszą pojawiać się pojedynczo, w maseczkach ochronnych oraz dezynfekować ręce. 


 

Odwiedzających nie pytamy o to czy się zaszczepili przeciwko COVID-19. Nie mamy zresztą takiego prawa

 

- mówi Małgorzata Adamowicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Elblągu. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Prawnik
  Sobota, 11.09

  W dalszym ciągu naruszacie prawo, co wiąze się z natychmiastowym złożeniem wniosku do Prokuratury o mozliwości popełnienia przestępstwa oraz naruszania wolności oraz praw związanych z Konstytucją. Pozdrawiam :-)

 2. 2
  --4
  ~ Prawnik
  Sobota, 11.09

  W dalszym ciągu naruszacie prawo, co wiąże się z natychmiastowym złożeniem wniosku do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oraz naruszania wolności oraz praw związanych z Konstytucją. Pozdrawiam :-)

 3. 3
  +7
  ~ Prawnik ma rację
  Sobota, 11.09

  Gdy ktoś pyta, czy się zaszczepiłaś/łeś, możesz spokojnie odpowiedzieć, że pytający nie jest uprawniony do uzyskania rakiej informacji i nie posiada taki uprawnień ani podstawy prawnej by taka informację uzyskać. Próba nie wpuszczenia Cię do szpitala, za to że nie udzielisz tej informacji wiąże się z restrykcjami karnymi osoby, która Cię pozbawia wejścia do placówki medycznej. Możesz spokojnie dokonać obywatelskiego zatrzymania takiej osoby, łamiącej prawo i wezwać policję . Szczepienia nie są wciąż obowiązkowe.

 4. 4
  0
  ~ Nieprawnik
  Sobota, 11.09

  Szanowni Państwo! Wchodzenie do Szpitala osób, które nie są zaszczepione nie jest kwestią prawa. To kwestia przyzwoitości. Nie wolno narażać na dodatkową ciężką chorobę przebywających tam pacjentów. Konsekwencje ogniska w szpitalu są koszmarne i obejmują poza ciężką chorobą i ewentualną śmiercią również opóźnienie w leczeniu planowym innych chorych. Zastanówcie się niezaszczepieni odwiedzający zanim przejdziecie przez drzwi szpitala.

 5. 5
  +1
  ~ J.w
  Sobota, 11.09

  ~ Nieprawnik. Problem polega na tym,że to wy zaszczepieni najbardziej roznosicie to co wam wstrzyknięto.

 6. 6
  +5
  ~ mmm
  Sobota, 11.09

  @Nieprawnik- osoba niezaszczepiona przeciwko covid jest zwykle osobą zdrową, mającą wszystkie obowiązkowe szczepienia. Dlaczego zakładasz od razu, że jest chora i zaraża ? Osoba zaszczepiona przeciwko covid, ale chora na tę chorobę - niestety może również zarażać. Wszędzie legalnie zarażać.

 7. 7
  +4
  ~ Krzysiek
  Sobota, 11.09

  Dokładnie. Osoby zaszczepione również zarażają. To są słowa profesora medycyny który mówił o tym oficjalnie w telewizji

 8. 8
  +7
  ~ ~~
  Sobota, 11.09

  Krzysiek, o tym, że te preparaty nie chronią przed zachorowaniem informują sami producenci w ulotkach. Nie zwalniają również osób zaszczepionych z reguł bezpieczeństwa. Informują natomiast o prawdopodobnym lżejszym przechorowaniu. Tak oto osoby zaszczepione, a chore, mogą zarażać.

 9. 9
  +1
  ~ marbino
  Niedziela, 12.09

  Do Krzysztofa. Wiedza z telewizji znacznie przekracza poziom wiedzy akademickiej i nauki. Brawo Krzysiek.

 10. 10
  +1
  ~ Marbino
  Niedziela, 12.09

  Niezaszczepieni nie powinni się leczyć w szpitalach, chodzić do lekarzy rodzinnych i specjalistów bo co oni wiedzą ci medycy. Przepiszą jakies dziwne mikstury, zastrzyki ,które samemu nie sprawdzisz. Pozdrowienia dla antyszczepionkowców. Dużo zdrowia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.