Niedziela, 7.03.2021, Imieniny: Róza, Wiktor, Jordan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Minister Zdrowia: Zwracamy się do wszystkich ozdrowieńców z prośbą o wsparcie

25.11.2020, 17:30:40 Rozmiar tekstu: A A A
Minister Zdrowia: Zwracamy się do wszystkich ozdrowieńców z prośbą o wsparcie
Fot. fb.com/MZGOVPL

Dziś, 25 listopada, odbyła się konferencja prasowa Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. - O ile tlen i leki możemy kupić, to osocza nie. Możemy korzystać tylko z życzliwości dawców i zapewnić chorym takie leczenie. Dlatego dziś zwracamy się do wszystkich ozdrowieńców z prośbą o wsparcie - mówił Minister.


Minister Zdrowia mówił, że zapotrzebowanie na osocze jest duże.

Wczoraj otrzymałem dane o 450 jednostkach. To mniej więcej zapotrzebowanie na 150-200 dawców, aby to zabezpieczyć. Apelujemy do wszystkich, którzy przeszli COVID i spełniają warunki, aby zgłaszali się do krwiodawstwa. Bardzo państwa prosimy o wsparcie

- zaznaczył Adam Niedzielski.


W Elblągu osocze można oddawać przy ul. Bema 80. Szczegółowe informacje na temat tego, kto może oddać osocze oraz o tym jakie warunki trzeba spełnić można uzyskać pod numerem telefonu 55 235 22 13 lub na stronie internetowej RCKiK, w zakładce OZDROWIEŃCY.
 

Jak podkreślał Premier od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu należy pozostać w domu, obserwować swoje samopoczucie, pozostawać w kontakcie z lekarzem rodzinnym, a w wypadku pogorszenia samopoczucia i stanu zdrowia należy udać się na oddział zakaźny szpitala lub wezwać karetkę pogotowia, dzwoniąc pod numer nr 112.

 

Czas trwania izolacji zależy od nasilenia objawów klinicznych choroby COVID-19 i decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu czy izolatorium. Po 7 dniach izolacji domowej lekarz POZ zadzwoni do takiej osoby i przeprowadzi wywiad. Wtedy też ustali, jak długo ma trwać izolacja. Informacje na ten temat można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta

- podkreślił Premier.

Koniec izolacji zależy od terminu wystąpienia pierwszych objawów i ich zakończenia. Jeśli osoba nie miała objawów to izolacja kończy się po 3 dniach. Jeśli jednak pojawią się pierwsze objawy to izolacja potrwa minimum 13 dni.

- Domownicy osoby zakażonej podlegają kwarantannie i powinni obserwować stan swojego zdrowia. Ten obowiązek rozpoczyna się dla nich od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu. I etap kwarantanny domowników to okres izolacji osoby chorej. II etap kwarantanny trwa 7 dni i rozpoczyna się po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProteGO Safe pomoże innym osobom uzyskać anonimową informację, że mogły się zarazić - podaje Premier.
 

Na gov.pl/koronawirus znajdują się aktualne zasady bezpieczeństwa, w jaki sposób przygotować się do testu na koronawirusa, w jakich sytuacjach należy się zasiłek opiekuńczy na dziecko.

 

Dziś sytuacja wygląda na stabilniejszą, ale jeszcze nie jest stabilna (...) Epidemia jest nie tylko straszna dla zdrowia i życia, ale i niewygodną. Przejdźmy ją razem solidarnie

- zakończył konferencje Mateusz Morawiecki.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Rh+
  Środa, 25.11

  Rok temu miałam zabieg i wówczas podawano mi krew. Na rachunku krew wyceniony na 2 tyś zł. Mój brat od lat jest dawcą i nie dostaje za to złotówki A szpital krew którą dostał w darze wycenia i NFZ za to płaci. To może za oddane os8cxe 2 tyś, na pewno więcej chętnych będzie.

 2. 2
  +2
  ~ Arab z Janowa
  Środa, 25.11

  Nowe, pisowskie liczenie zakażonych, ozdrowieńców i przetestowanych wykończy pandemię i w końcu "bendzie" tak jak Pan Premier - z wyrokiem sądowym za kłamstwo - powiedział?

 3. 3
  +4
  ~ Nieoddam!
  Środa, 25.11

  Duda i Szumowski niech pójdą na pierwszy ogień, podobno przeszli infekcję i tym samym są ozdrowieńcami!!!

 4. 4
  +3
  ~ Rambo11
  Środa, 25.11

  S ***i.l nikomu nie zabezpieczył szczepionek na grypę ludzie latali po aptekach jak wariaci, a dziś Kanalia szuka pomocy dla piepszon.ch sądarzy,wzbogacił się na przekrętach-kłamie jak Pinokio BĘDZIESZ SIĘ W PIEKLE SMAŻYŁ TYFUSIE.

 5. 5
  +5
  ~ Oni
  Środa, 25.11

  A celebryci na co czekają, chorowali a osocza nie oddaja.

 6. 6
  +4
  ~ precz ze złodziejami
  Środa, 25.11

  Ozdrowiency powinni dostawac kasę za oddaną krew. I to dużo kasy. Rząd rozpier....a kase na lewo i prawo ale nie tam gdzie trzeba.

 7. 7
  +5
  ~ obserwator
  Czwartek, 26.11

  z osoczem od dudy jest tak jak ze szpitalem na narodowym.farsa.poltycy lansowali się na covidzie i dziwnym trafem wszyscy przeszli bezobjawowo.

 8. 8
  +3
  ~ szaman
  Czwartek, 26.11

  Drogi autorze artykułu. Nie ma w nim najważniejszej informacji. Jak odbywa się cały proces oddawania osocza? Czytałem że trzeba trzy razy chodzić do szpitala. Może to nie była prawdziwa informacja? Jako ozdrowieniec chętnie oddam osocze ale nie mam czasu chodzić trzy razy do szpitala.

 9. 9
  0
  ~ ikiv
  Czwartek, 26.11

  Czy polityk opozycji zwrócił się z prośbą do ozdrowieńców o oddanie osocza ? NIE ! Czym gorzej tym lepiej.

 10. 10
  0
  ~ ARh-
  Czwartek, 26.11

  Widzę, że komentarze głównie zniechęcające. Ciekawe czy jak zachoruje wam ktoś bliski też będziecie anty? Za bycie honorowym dawca krwi otrzymuje się ulgę podatkową, zniżki na komunikację, pierwszeństwo w kolejce do lekarza i pakiet badań specjalistycznych. Ale naprawdę nie da się wszystkiego przeliczyć na pieniądze. Pozdrawiam ARh-

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0966758728027